Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fungujúci socializmus by priniesol dvojnásobné platy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Svätá pravda !

Až sa čudujem že sa to zverejnilo .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

40 rokov skúseností

Socializmus fungoval určitý čas efektívne. Potom niektorí jedinci prišli na to ako ofajať systém a žiť bez práce. Peniaze boli, ale si si za ne nič nemohol kúpiť. Dnes je opačný systém: peňazí je málo a obchody praskajú pod ťarchou predraženého tovaru.

Zásadný problém je v tom, že mnohí ľudia aj v súčasnosti používajú socialistický prístup k peniazom: zoberú si plácu a neodvedú adekvátnu protihodnotu. Je to krádež. Je to významná zložka inflácie na Slovensku a aj významný faktor, ktorý vplýva na výkonnosť a nepriamo aj na platy.

Treba fakt rozlišovať medzi socializmom a porušovaním jedného z 10 prikázaní (nepokradneš). U nás na Slovensku sú ľudia fakt hriešni a nejaký izmus je na to fakt krátky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno fungoval určitý čas, kým vystačil majetok, ktorý ukradol ľuďom. A tí ľudia boli len "zlí veľkokapitalisti", ale v najväčšom počte drobní živnostníci a roľníci, ale v rámci menovej reformy aj obyčajní robotníci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

SOCIALISTICKÉ PENZIE PODVOD ?

Socializmus okráda maďalej a koho no paradoxne mladých, ktorí vlastne ani nemôžu za to, že terorom sem rusko nainštalovalo pokazený ruský socializmus na 40 rokov.
Vysvetlenie.
Moja matka, ekonómka si písala všetky príjmy za socializmu a za celý život zarobila ledva 900 tisíc korún československých z toho dane boli okolo 400 tisíc.
Penziu dostala slabo nad 1000 korún čo je dnes 40 euro.
Ale dnes nedostáva penziu podľa zásluhy teda koľko odviedla štátu, ale namiesto 40 eurovej penzie dostáva 500 eurovú penziu teda naviac o 460 euro.
Tento rozdiel socialistickej a kapitalistickej penzie štát niekde musí doslova ukradnúť a je na zamyslenie koho vlastne tento náš eštebácko, komunisticko mafiánsky štát okráda.
No predovšetkým mladých neinvestovaní do základného života, ktorý môže uľahčiť život dnešných mladých až budú na penzii, napríklad zdravotná starostlivosť, nemocnice, sociálne zariadenia aj e-úrady.
Ja som toto pochopil keď sa šefčovič v diskusii na prezidenta preriekol vetičkou :
MY SA MUSÍME POSTARAŤ O SVOJICH PENZISTOV.
Dve otázky, kto sú my /komunisti, eštebáci?/ a kto sú naši penzisti, žeby socialistickí penzisti, ktorí majú nárok len na socialistickú penziu 40 euro, alebo len naši socialistickí penzisti eštebácky a ostatní sa akosi zviezli s nimi.
To je pravda? - ako v panike hovorí moja mama, veď to by som nemala ani na nájom.
Resumé - Takže naši milí mladí ľudia aj vy kruto platíte za pokazený ruský socializmus možno spravodlivý trest za to že volíte kolaborantskú SNS a kotlebovských fašistov ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nepriatel mojho nepriatela

je moj priatel. Komunisti ma financne zruinovali - prepad majetku,vo velkom Bratislavskom byte stale byvaju policajti, trest som si nedal vymazat, radsej budem do smrti recidivista za svoje nazory.
Takze jediny nepriatel komunistov ( aj ked teraz su zamaskovani pod menon progresivny marxisti )su fasisti a tych budem volit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kde si prisiel na to,ze fasisti su nepriatelia komunistov...Ved si velmi vydatne pomahali ( a stale pomahaju.vid.SMER+LSNS)..Hitler by napadol ZSSR,aj keby to bola najdemokratickejsia krajina tej doby..ON bol vypatlany,kokainom prezraty dement,ktoremu islo len o tzv.Lebensraum a samozrejme ropu,plyn a ostatne klenoty ruskeho nerastneho bohatstva..tak netrep..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A to ti ani trochu neprekáža, že naši nacisti sa otvorene hlásia k Rusku, ktoré je, nech to popiera ako len chce, stále pokračovateľom komunistického Sovietskeho zväzu? Sám Putin verejne prehlásil, že najväčšou tragédiou 20. storočia bol rozpad ZSSR; to niečo o jeho zmýšľaní vypovedá, nemyslíš? A tie naše úbohé kotleby ani nevedia poriadne kde je sever, toľko paradoxných postojov (buď vzájomne si odporujúcich alebo historicky nezlučiteľných) v ich živote nemá ani jedna strana na Slovensku. A ako ti napísal scouser72, nemeckí nacisti predtým než napadli ruských komunistov s nimi úzko spolupracovali.
Zažil si si svoje ako píšeš, tak sa chop rozumu. Progresívnych marxistov netreba voliť, to súhlasím, ale ani somárov, ktorí majú problém pochopiť ako sa počítajú volebné percentá a nevedia, že existujú 2 Kriváne na Slovensku :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zisk odvádzala štátna firma do štátneho rozpočtu. To je jediné čo by sa dalo povedať že je pravda, inak je celý blok absolútny "nonsens". Naštudujte si ako fungoval socializmus a nepleťte zisky z kapitalizmu so ziskami zo socializmu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nazvite si to teda neosocializmus, alebo, ako chcete. Jediná zmena v celom systéme je prijímateľ zisku. Nemusí sa meniť absolútne nič. Ostanú poplatky, ostanú zamestnanci, ostanú úroky, ostanú pobočky, ostane všetko na svojom mieste. Len bude 100%ným vlastníkom banky štát. Chybou starého socializmu bolo, že zisky nedokázal udržiavať dlhodobo. Chýbajúce časti trhu - konkurencia a motivácia zarábať peniaze zapríčinili, že štát nevedel nájsť to povestné equlibrium na strane dopytu a ponuky. To je hlavný bod zlomu. Až raz niekto nájde rovnováhu medzi štátnym monopolom a ľudmi platiacimi si za tovary a služby, tak socializmus bude fungovať. A pokojne môžu malé a stredné podniky ostať v kapitalizme. Takéto modely vlastne už sú a aj fungujú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

socialistické teórie vyzerajú krásne,

v praxi sa však neosvedčili. Všetky socialistické experimenty skončili krachom alebo sú tesne pred krachom /Venezuela, Severná Kórea/. Snáď jedinou výnimkou boli izraelské kibucy a aj to hlavne v začiatkoch, pokiaľ išlo o uspokojenie základných potrieb, jedlo, ubytovanie atď. Fungovalo to asi len preto, že kibucy boli relatívne malé komunity, kde každý každého poznal. Ak by nejaký člen kibucu začal systém zneužívať, ostatní by ho hneď spacifikovali.
Vo veľkých štátoch takáto okamžitá reakcia nie je možná, v štáte fungujú inštitúcie, ktoré skôr, či neskôr nakazí korupcia a zneužívanie právomoci. Tento systém následne generuje tyranov typu Stalin, Hitlen, Mao, ktorí sa snažia upevňovať svoju moc v rámci štátu, neskôr aj za jeho hranicami. Asi nie je náhodou, že najväčšie boje počas 2. svetovej vojny prebiehali medzi dvomi socialistickými štátmi - ZSSR a nacionálne socialistickým Nemeckom.
Socializmus vedie vždy k ekonomickým problémom a niekedy aj k vojne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Venezuela a Severná Korea nie su prototypy dokonalého socializmu :) tak ako Grécko nie je prototyp dokonalého kapitalizmu, takže ním tiež nebudem argumentovať, že kapitalizmus nefunguje. Lebo aj kapitalistické teórie sú v knižke nádherné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

maxton

Dovolím si popísať v čom sa mýliš.

Pokladáš totiž potichu, že kapitalizmus a socializmus za úplne rovnocenné ekonomicko-spoločenské modely. Ale to je zásadný omyl!

Kapitalizmus, teda vlastnenie výrobných prostriedkov, vlastnenie majetku, tvorba zisku, slobodný trh..., nech sa už ten ekonomicko-spoločnský systém volal prvotnopospolná spoločnosť, otrokárska spoločnosť, feudalizmus, imperializmus..... je systém prirodzený, tak povediac prírodný. Dôkazom je to, že existuje vždy a všade, dokonca aj za extrémnych a násilných podmienok socializmu ( alebo vojny, alebo zrútenia sa fungovania štátu a spoločnosti ), ktorý všetky tieto atribúty popiera, dokonca istú dobu v histórii popieral aj peňažné vzťahy.

Naproti tomu socializmus je umelý, neprirodzený spôsob vedenia ekonomicko-spoločenských vzťahov založený na naivnej viere v plánovanie a rovnostárstvo ( všetci máme rovnaké žalúdky a tak všetci majú právo dostať rovnakú hodnotu bez ohľadu na pracovitosť, snahu, invenciu...). Jasným a overeným dôsledkom tak nastavených pravidiel je nielen zásadná nefunkčnosť tohoto systému, ktorá je priamo vmontovaná do plánovaného hospodárstva ( napríklad darmo bude mať socialistický štát geniálnym počítačom naplánovanú výrobu a chod spoločnosti, každý aj najmenší nedostatok, porucha, šum sa bude zákonite, nekontrolovane a lavínovite šíriť celou spoločnosťou, naproti regulácii trhu, ktorá okamžite zasahuje veľmi účinne priamo na mieste a ihneď v časovom počiatku vzniku poruchy).

Samozrejme kapitalizmus zámerne "znečisťovaný" socialistickými, komunistickými, ekoteroristickými ,humanistickými.........myšlienkami sa bude prezentovať podobnými ľavicovými chorobami, ako socializmus....toľko ku Grécku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takze kapitalizmus je prirodzeny, a preto je lepsi ako socializmus, ktory je pre cloveka umely? Vies este co je prirodzene pre cloveka s jeho DNA, s jeho metabolizmom a evolucnou výbavou ? ze v 40tke zomrie na choleru. Priroda to takto chcela, takto bola nastavena rovnovaha a ta sa predsa musi dodrziavat. Ako ludstvo sme ale umelo vstúpili do prirodnej rovnovahy nasimi výnalezmi - liekmi. Tym sme odstavili prirodnu rovnovahu na vedlajsiu kolaj a umelo vytvarame novu rovnovahu tak, aby sa nam zilo lepsie. Argumentovat tym, ze kapitalizmus je lepsi preto lebo je prirodzenejsi, proste neberiem v uvahu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

maxton

Žongluješ zo slovami, ale v podstate iba táraš. Vypichol si okrajovú vlastnosť oboch systémov, teda prirodzenosť a umelosť, hoci to vôbec nie je podstatné.

Dôležité pre ľudstvo je to, že kapitalizmus funguje perfektne v akýchkoľvek podmienkach a to sám od seba, zatiaľ čo socializmus,ako umelý patvar, nefunguje nikdy a nikde.

Darmo budeš mať snahu socializmus revidovať, opravovať, vylepšovať, aj tak nebude fungovať. Nuž a napokon VŽDY dospeješ do polohy poznania, že socializmus bol a je výborný systém, ale ľudia, ktorí ho zavádzajú, budujú a riadia sú neschopní hlupáci....

Nuž z hovvna bič neupletieš a ak upletieš, tak neplieska!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ved ja to vravim aj teraz, ze socializmus je vyborny sytem len ludia este donho nedorastli, dnes ak by som mal tu moc, tiez socializmus nepresadzujem lebo ludia nanho moralne nemaju
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

maxton

Jasné!

Avšak treba si uvedomiť, že najväčším motorom vývoja ľudstva je chamtivosť! Ale chamtivosť treba chápať v dobrom zmysle slova...

Pred tisíckami rokov, keď došlo k poslednej dobe ľadovej a človek tento klimatický jav, ktorý ostatne klamatológovia tak ospevujú, skoro neprežil, ako druh. Ostalo iba pár tisíc ľudí, ktorí sa počas tisícov rokov života v jaskyniach naučili chamtivosti, teda hromadenia pazúrikov, mušličiek, potravy, paliva, žien a detí....a to v nás je geneticky zakódované.

Takže chamtivosť vedie najmä mužov, ale neskôr často aj žien, aby podnikali, obchodovali, vyrábali, vymýšľali, bojovali, kradli, vraždili.........aby nazhromaždili čo najviac majetku pre seba a svojich potomkov. Ale je to mimoriadne významný jav, ktorým sme porazili neandertálcov a rozšírili sa do našej súčasnej spoločnosti...

Akonáhle, samozrejme spravidla násilne, ale evidentne úplne postačuje aj politika genderovej rovnosti, náboženstva alebo ľavicovej popory neschopných sociek, odstránime zo života chamtivosť, tak sa vývoj zastavuje!

Takže, ja tvrdím, že na socializmus ľudia pravdepodobne nikdy nedorastú, pretože chamtivosť je chvalabohu VEČNÁ!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Já to vidím takto.

Keď to tak rozpitveš do podrobnosti, My, tzm, každý jeden z nás ľudí konáme len na dve pohnútky ktoré riadia nás celý život.. Prečo niečo urodime
1). Alebo chceme.
2). Alebo musíme.
Hej, niekedy aj nechceme a na koniec musíme, alebo nemusíme ale chceme.
Opýtaj sa priateľov alebo rodinu, prečo napr. chodíš do roboty a vypočuj si ich odpovede. Okolo 70% ti odpovie "Šak musíš" a dajú ti dovody prečo musia. Ns druhej strane, len asi 30% ti v odpovedi dajú dovody prečo chcú. Toto je totálna destinácie v v tej je pes zakopaný
Chamtivosť ktorej si písal, je jedna ľudská črtá a dá sa zaradiť kategórie chce. Chce viacej, lepšie, väčšie, drahšie. Prečo, lebo sa chce odlíšiť, byť unik. Proste chce a pýta sa ako.
Lenivosť je tak isto ľudská črtá. Dokedy bolo teplo, ľudstvo sa nestaralo ako prežiť v tuhej zime, nemuseli.
Prišla ťa Doba ľadová a ako píšeš, skoro sme skončili exzistenciu ako druh. Našli sa však jednotlivcovi alebo skupiny ľudí chceli prežiť a začali sa pýtať tú otázku ako. Napr. Na dnešnej Sibírii namiesto dreva, ktoré nebolo, začali stavať príbytky z mamutick kosti a začalii páliť zvieracie kosti pre teplo.
Problém je v.tom že väčšina.ludi sa nepohne dokym nemusialebo sú v núdzi. Preto ten socik prepadol. Štát sa postaral od kolísky po hrob. Veľa ľudí to využilo a robili len to čo museli a to čo sa len im chcelo. Proste nosili na všetkých ostatných. No žili aj ľudia ktorí aj tom socik vynikali a chceli. Či už šplhali sa nahor zo stranícku knižkou v.ruke, šmelinarčili, fuškovali mnohí aj kradli a okradli štát tzm. nás všetkých. Toto sa bohu žiaľ nezmenilo ani zmenou systému.
Socik na papieri vyzerá fajne, v praxi bohužiaľ, zúfalo. Špeciálne , keď je riadny neschopnou bandou.diletantov.
Nakonec, vývoj sa zastaviť neda, tak isto ako čas. Ľudstvo bude napredovať vpred po dobrotky či po zpatky, či sa nám bude chcieť alebo budeme musieť, bez chamtivosti alebo snou, či to čo nám budúcnosť prinesie sa nám bude nie. Všetko jedno.
No a takto to vidím ja.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

krachom skončilo podnikanie Baštrnáka, Kočnera, mecom. Súkromníkovi Vahostavu štát nalial peniažky... Teda určite to nie je o nespornosti výhod súkromného vlastníctva. V štátnych firmách sa musia počúvať hlúpe príkazy, lebo do štátneho manažmentu je dosadzovaná vzorka neskúsených manažérov spolu s nekompetentnými premiešaná so špekulantami , ktorí na pokyny z pozadia vyťahujú peniaze zo štátneho, A tí nekompetentní a neskúsení to nevedia a nemajú schopnosť ovplyvniť. Pre istotu sa pravidelne obmieňajú, ak by po čase mali tendenciu spravovať veci štátu so zdravým rozumom.

Málo súkromníkov má prosperujúci biznis bez napojenia na štát. Súkromné firmy vytvárajú zisk a hovorí sa o nich ako o dobrom hospodárovi, a o štáte, ktorí im tie zisky umožní, ako o zlom hospodárovi. Zvláštne, že krachujúci podnikatelia sa objavujú ako štátni zamestnanci, tiež deti veľkopodnikateľov nemajú určitý čas záujem o prácu za dobrý plat v podnikaní svojich rodičov. A sú dosadení rovno do vedúcich pozícií.
Malo by platiť aj pri krachujúcich podnikateľoch. 3x a dosť. Ak má určitá osoba v histórii svojho podnikania 3 skrachované s.r.o. , kde došlo k strate, mal by mať doživotný zákaz podnikať a zákaz zamestnať sa v štátnom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

neviem odkiaľ máte informáciu že Mecom krachol? lebo Mecom naďalej funguje a od roku 2012 kedy zaznamenal najväčší pokles tržieb po kúpe Pentou mu tržby kontinuálne rastú. To že podnik končí v strate neznamená že aj krachuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Z čoho by banka vytvárala zisk, keď firmy odvádzali svoje zisky do štátneho rozpočtu. V socializme bola pokiaľ viem len jedna banka Slovenská sporiteľna. Tak mali úspory občania. Bolo tzv. plánované hospodárstvo. Všetko sa naplánovalo. Aká firma koľko vyrobí, koľko vyvezie. Koľko lánov sa oseje. Podniky ktoré vytvárali zisk - vo veľkej miere to boli zbrojárske firmy. Neviem či sa dá predpokladať, že hospodársky rozvoj by bol na Slovensku teraz taký istý aj v prípade, že by bol socializmus. Boli by sme asi bližšie k úrovni rozvoju ako má Kuba - tam je socializmus. Z kapitalizmu ste vybrali len to najlákavejšie čiže zisky a to ste preložili do socializmu.
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Kočner, Kočner ty si veľký beťárisko!! 380
 2. Milan Brejcha: Marián Kuffa - na čo bratia katolíci zabudli? 319
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Exšéf vojenských tajných chcel na neho poslať kamošov. Kto je Kočnerov Sven? 172
 4. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 142
 5. Danica Chames: Milovníci mačiek, spojte sa! 134
 6. Filip Bajtoš: 30 rokov hnusu 103
 7. Ondrej Prostredník: Je capnutie dieťaťa po zadku násilím? 72
 8. Július Kovács: Nebezpečná osoba Jaroslav Naď, NA PRÍKAZ FICA 69
 9. Dušan Koniar: Prečo vlaky horia 63
 10. Martin Droppa: Čo je nové, čo sa deje v Rusku? 56

Rebríčky článkov


 1. Juraj Hodul: Prečo nemáme po celej Bratislave električky?
 2. Štefan Vidlár: Hospoda "U tajných"
 3. Ján Franz: KOVOZOO
 4. Peter Krajňák: Na Slovensku vzdelávame aj deti cudzincov...
 5. Ľubomír Belák: Broadway sa usalašil v Ružinove
 6. Július Kovács: Nebezpečná osoba Jaroslav Naď, NA PRÍKAZ FICA
 7. Štefan Vidlár: Gréta
 8. Martin Turčan: Don Quijote
 9. Juraj Hodul: Poznáte zjazd z diaľnice D2 - výjazd Stupava ? Prečo niekto nerozmýšľal?
 10. Štefan Vidlár: Apel agitkový

 1. Impérium kontroverzného milionára z východu sa rozpadá
 2. Laššáková nevie vysvetliť vyše pol milióna za galavečer
 3. Smrť Violy nie je tragédiou temnej uličky
 4. Mlčať o smrti mladej ženy bola taktika, tvrdí polícia. Páchateľa nemá
 5. V Košiciach sa zrazili dve autá, jeden vodič zomrel
 6. S Kočnerom si dohadoval stretnutie aj bývalý šéf vojenských tajných
 7. Slovensko zdolalo Azerbajdžan, v kvalifikácii skončilo tretie a nepostupuje
 8. Obrí projekt na Šírave: čudné výnosy aj zisk, pozemky nevlastnia
 9. Slováci dostanú druhú šancu. Ich prvým súperom bude Írsko
 10. O predbežné prejednanie vraždy žiadala Kočnerova obhajoba, neznamená to hneď problémy

 1. Na obranu Jaroslava Danišku
 2. Ivan Mikloš: Tí, ktorým ste slúžili, priniesli dnešný marazmus, pán Zala
 3. Matovič: Dostanete takú na solar, že to v Ilave nerozdýchate do smrti
 4. Na mieste, kde popravili Jánošíka, sú dnes domy
 5. Tri roky uvostatu, prevádzka, nápady, spolupráce
 6. Vladimír Palko: Ak je niekto muž, je pre mňa mužom, hoci sa cíti byť ženou. Držím sa objektívnej rea
 7. Podvýživa súvisí s diétami, na ktorých je väčšina žien väčšinu svojho života
 8. Evropa bojkotuje Izrael, kde jsou dokonce i novorozenci v krytech.
 9. Bod G. Naučte se dosáhnout mnohočetného orgasmu během týdne
 10. Reštitúcie Václava Havla sú dodnes zahalené tajomstvom

Už ste čítali?