Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fungujúci socializmus by priniesol dvojnásobné platy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

a zase :) najprv prekrutis myslienku a potom na nu argumentujes, tym sa vlastne bavis sam so sebou :) nic take o tom, ze by vsetky vyrobne prostriedky vlastnil stat som nepisal, pisem o tom ze ludia a Slovaci, ked maju know how, tak vedia mat aj stamilionove zisky, uz len ide o to kam tie zisky smeruju, priklad som uvideol banky. To ze dnes ma stat neschopných ludi riadit cokolvek neznamena ze sa to neda
maxton
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

socializmus

je ako jamka.
hocikadial pustis guku, vzdy skonci na dne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kritici socializmu ste úplne mimo !

Socializmus padol preto lebo jeho rozvoj západ účelovo tvrdo blokoval aby ho zničil a získal jeho trhy !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aha!!!

Takže takto to bolo...
Vidím, že babka sa vyzná. Veď my sme podľa záverov neviem ktorého zjazdu mali pred západom náskok niekoľko svetelných rokov. Oni predsa iba zahnívali bez možnosti ďalšieho vývoja.
"Socializmus definitívne porazí kapitalizmus tým, že vytvorí novú, vyššiu produktivitu práce." To do nás hustili v škole. Takže ak neporazil, je to vina babky Blažkovej a nie západu.
Alebo je to vina štátnej plánovacej komisie, ktorá tú produktivitu práce zabudla dať do päťročného plánu?
Predpokladám, že ak si naozaj babka, tak si pamätáš, že každý dovoz z tzv. nesocialistických štátov v časoch socializmu musel byť veľmi dobre odôvodnený a schvaľovali to kadejaké komisie. V rámci šetrenia devíz. Takže - oni by nám aj ponúkli, ale my sme nekupovali. V mnohých fabrikách boli obrábacie stroje zo západu, ale bola to veľmi ťažká úloha dostať sa k devízam, ktoré mal vtedy iba štát a ich míňanie mal naplánované na päť rokov vopred.
Preto mohli podnikavci po roku 89 napr. kupovať počítače na západe za pár tisíc a štátnym podnikom ich predávať cez bazáre za státisíce. Oficiálne štátny podnik v zahraničí nakúpiť nemohol, pretože nemal valuty a štát mu ich nedal. Takže kúpil na vnútroštátnom trhu za mnoho, ale naozaj mnohonásobne vyššiu cenu, ale mal čo potreboval.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vždy keď niekto poukáže na nefungujúci príklad socializmu, alebo marxizmu všeobecne, tak sa boľševici rozohnia - to nie je skutočný socializmus !
Tak nám už konečne povedzte, kedy a kde ten "skutočný" socializmus bol, je alebo bude. A prečo to doteraz nikde nefungovalo, a prečo na to ľudia neprišli už v počiatkoch existencie ľudskej spoločnosti ?

A ešte skúste vysvetliť tým stovkám miliónov mŕtvych, ako to myslíte s reálnym socializmom a s myšlienkami Marxa, Lenina, Hitlera, Mao Cetunga a Ľuboša Blahu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nebol,nie je a v blízkej budúcnosti ani nebude.Je napríklad v Kapitáli od marxa. Na papieri.
V teoretickej rovine v tom aby to fungovalo nič nebráni. Ak by každý robil to čo má tak už dávno žijeme vo fungujúcej socialistickej utópií...

Nikdy predtým a ani po tom nikto neskúsil aplikovať ideu na celú spoločnosť z jedného dňa na druhý, bolo to absolútne bezprecedentné. vyvinul sa kapitalizmus lebo je to evolučne súčasť ľudskej povahy.

Nebudem to vysvetľovať mŕtvym lebo im je to už jedno ale kde v idei socializmu a komunizmu máš posielanie miliónov ľudí do gulagu, vyhubenie aristokracie, štb,sledovanie občanov a iné?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A kto rozhoduje o tom, čo "má každý robiť" ?

O ktorej idei socializmu teraz hovoríš ? O Hitlerovej, Maovej, Pol Potovej či Leninovej ?
Všetky tieto idey sa hlásili k vyhubeniu svojich "nepriateľov", či už skutočných, alebo fitkívnych. A všetky tieto idey to aj reálne robili. Ktorá z týchto ideí socializmu je tá pravá ? A ako máme rozpoznať my, nezainteresovaní, že práve táto idea je pravá ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

urob si v hlave poriadok

Lebo mám pocit že tu miešaš jablká s hruškami

Poprvé: hitlerov národný socializmus čiže prvky fašizmu,rasizmu a nacionalizmu aj keď to má v názve socializmus je niečo úplne iné ako socializmus :D

Základná je tá marxova, lenin pekne doplnil že to treba dosiahnuť revolúciou,Stalin a mao tiež pridali nejaké prvky agresivity(ale samozrejme nič o tom čo sa reálne dialo)

Čiže z hľadiska tejto debaty je predmetom tá marxova: je to filozofická,ekonomická teória o pomeroch v spoločnosti, vlastníctve a tak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja mám v hlave poriadok. Nie som propagátorom neľudskej ideológie, špatnej už vo svojej podstate, ako ty.
A zažil som obidva systémy, zažil som aj to, ako ľudia utekali z jedného do druhého. neviem či ten jeden bol Marxov, alebo niekoho iného, ale vraždil svojich vlastných obyvateľov po miliónoch, a nakoniec aspoň čiastočne padol.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

OK, tak skúsme pár myšlienok

z Manifestu komunistickej strany, kde odporúča okrem iného:
vyvlastnenie nehnuteľného majetku,
silne progresívnu daň,
zriadenie priemyselných armád, Táto myšlienka vyzerá na papieri celkom nevinne, do praxe však bola pretavená v podobe GULAGov a koncentračných a pracovných táborov.
Marxove názory sú dosť radikálne a asi neboli zaujímavé pre väčšinu ľudí. Keď sa Lenin štátnym prevratom v Petrohrade dostal k moci, tak socializmus zavádzal násilím, v Rusku bola občianska vojna. Výsledkom boli milióny mŕtvych. Socializmus sa inak, ako násilím zaviesť nedá a bez použitia násilia sa nedá ani udržať. Akonáhle vláda poľaví v používaní násilia, socialistický režim sa rozpadne. Ak sa ešte predtým nezrúti z dôvodu zruinovaného hospodárstva.
Autor článku napísal, že fungujúci socializmus by priniesol dvojnásobné platy. Dovolím si tvrdiť, že ak by tu nebolo 40 rokov socializmu, mohli tu byť platy ešte vyššie, plus mínus na úrovni Rakúska a to nielen platy ale aj zdravotníctvo, školstvo atď.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

40 rokov socializmu veru neprinieslo nic dobre, co sa vini ? no predsa politicke zriadenie, nie ludia ktori ho zle aplikovali. Dnes mame 26 rokov kapitalizmus, slovenske domacnosti su najrychlejsie zadlzujuce sa v EU, státisíce ludi su v exekúciách, byvanie musia splacat cely zivot , ale za to uz tak nejak pokrytecky nebudeme vinit politicke zriadenie, tu uz su na vine ludia ktori ho zle aplikovali :) (podla mna obe zriadenia boli zle aplikovane ludmi, na papieri vyzeraju oba fajn)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj za to zadlžovanie sa ľudí vyúsťujúce do exekúcií, môžme s pokojným svedomím obviniť socializmus a nebude to zavádzanie. Socialistickou ideológiou 40 rokov deformovaní ľudia sa predsa nemôžu vedieť "preorientovať" na odlišný spôsob fungovania/myslenia len tak ľahko. A ako vidíme, ani 30 rokov na to nestačí.
V tom čo si napísal v poslednej vete v zátvorke tkvie tvoj omyl, na základe ktorého vznikol aj tento, ehm, nie príliš vydarený blog. Na papieri vyzerá všetko dobre, prax overí, či je to životaschopné alebo nie. Pokus aplikovať socializmus do života zlyhal an block všade a kapitalizmus zatiaľ nikde. Nemyslíš, že to o niečom svedčí?
Začínam chápať, ako je možné, že sa tu vedia presadiť kotleby a pod., keď mladí ľudia (niežeby som bol starec) sa neučia dejepis s pochopením a potom sa im zapáči každá hlúposť, ktorá ako hlúposť už bola niekedy v minulosti odhalená.
Vyhľadaj si prosím v youtube "Sovietsky príbeh", sprav si pukance a kávu (má to 1,5 hodiny) a pozri si to ľuďmi "zlé aplikovanie nádherných myšlienok" Marxa a Lenina do praxe. Ten dokument by mal piť povinným "čítaním" pre všetkých mladých, aby mali aspoň hmlistú predstavu, kam vedú utopické predstavy idealistov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

zadlzuju sa a amju exekúcie aj mladi ludia ktori v socializme nezili a nadavaju nan
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne takú reakciu som očakával, ešte som rozmýšľal, či o tom písať alebo si počkať na reakciu :) Mladí sú deťmi svojich rodičov, ktorí vo veľkej väčšine žili ešte za socíku a tak im (ne)vedomky odovzdali vzorce správania/chápania. Ako chceš naučiť svoje deti finančnej gramotnosti, keď si sám prežil podstatnú časť svojho života v systéme, kde ti to nebolo nikdy treba?
A zadlžujú sa mladí aj inde na svete a potom svoje vzdelanie, bývanie splácajú ešte mnoho rokov ďalšieho života.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

presne ako pises, zadlzuju sa aj deti v USA, aj vo Svajciarsku, aj v Nemecku aj v Rusku, .... akurát tie slovenske sa zadlzuju preto lebo tu bol socializmus :) nadherne ako na vsetko mame odpoved , ze :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Lenže ja som mal na myslí tie deti, ktoré sa zadĺžia tak, že sa už z toho nevymotajú a skončia na exekúcii a nakoniec možno na ulici. Nedisponujem takou štatistikou, ale dovolím si odhadnúť, že ten pomer mladých v exekúcii kvôli nerozumnému zadlžovaniu sa vo vyspelých kapitalistických krajinách vs. tých v postsocialistických nebude 1:1.
Nádherné je to, ako sa taký mladý človek môže zamotať v "blahovinách". To "nádherné" však myslím v úvodzovkách, je to skôr tragické.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a ten kapitalizmus zlyhava vo svete tiez, akurat, ze ked zlyha tak sa postavi kapitalizmus novy, no a samozrejme aby som nezabudol, za kazde zlyhanie kapitalizmu predsa mozu prvky socializmu v nom :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No, či sa ti to páči alebo nie, je to tak. Tam, kde sa do systému dostane nadkritické množstvo socialistických prvkov, tam naozaj zlyhá aj ten najživotaschopnejší kapitalizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

podla teba je aka krajina dnes najkapitalistickejsia s najmensimi prvkami socializmu ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie, ani v teoretickej rovine

Socializmus nefungoval. Marxov Kapitál musel revidovať Engels, keďže tieto teórie (presnejšie nepodložené hypotézy), boli vyvrátené ešte v 19. storočí. Na základe toho ich výtvory reformoval akýsi Uľjanov a ani jemu sa jeho hypotézy nepodarilo pretaviť do praxe a tak ich opravoval za pochodu a len a len pomocou násilia.
A ešte k tomu, kde sa píše o likvidácii buržoázie , aristokracie atď stačí si prečítať Marxov Komunistický manifest len na ukážku:
"Komunisté pokládají za nedůstojné, aby tajili své názory a úmysly.
Prohlašují otevřeně, že jejich cílů lze dosáhnout jen násilným svržením
celého dosavadního společenského řádu."
Lenin Štát a revolúcia" :Už sme hovorili a ďalej podrobnejšie ukážeme, že Marxovo a Engelsovo učenie o nevyhnutnosti násilnej revolúcie sa vzťahuje na buržoázny štát. Tento štát sa nemôže nahradiť štátom proletárskym (diktatúrou proletariátu) "odumieraním", ale podľa všeobecného pravidla iba násilnou revolúciou: "
"Nevyhnutnosť systematicky vychovávať masy v takomto a práve v takomto náhľade na násilnú revolúciu tvorí základ celého Marxovho a Engelsovho učenia. "
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

dosiahnut skutocny socializmus je tazsie ako dosiahnut skutocny kapitalizmus, nikomu sa to zatial nepodarilo, bohuzial pekna myslienka socializmu bola prevzata tyranmi, za to ja nemozem. Ludstvo nie je pripravene na socializmus, preto vzdy krachne. Ak by sa vsetci ludia spravali zodpovedne, tak si vyberu socializmus......... Grecko krachlo a bol v nom kapitalizmus, dlhova kriza v EU v 2011 bola tiez v kapitalistickch krajinach, v 2008 krachli kapitalisticke banky, no a teraz co ? cize dost bolo aj kapitalizmu ? ci toto nebol ten "skutocny kapitalizmus" ? zaujimave ze cely zapadny kapitalisticky svet sa hlasi ku krestanskym hodnotam, pricom Jezis bol socialista ako vysity
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Milan Brejcha: Marián Kuffa - na čo bratia katolíci zabudli? 928
 2. Stanislav Martinčko: Kočner, Kočner ty si veľký beťárisko!! 598
 3. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 362
 4. Peter Slamenik: Bez ochrany ani krok 185
 5. Jaromír Šiša: Putování po Transsibiřské magistrále, zastavení čtvrté, Krasnojarsk. 112
 6. Aleš Tvrdý: Milovaná aj nenávidená. Taká je Čína 107
 7. Mišo Šesták: Voľakedy sme si vedeli onakvejšie vynadať 84
 8. Transparency International Slovensko: Ako Martin Daňo zneužíva myšlienku transparentnosti 79
 9. Eva Gallova: Neviem, či je pravda, že ženy vedia... 71
 10. Rudolf Pado: Ružín opäť smetiskom 64

Rebríčky článkov


 1. Martin Turčan: Don Quijote
 2. Juraj Hodul: Poznáte zjazd z diaľnice D2 - výjazd Stupava ? Prečo niekto nerozmýšľal?
 3. Štefan Vidlár: Apel agitkový
 4. Milan Brejcha: Marián Kuffa - na čo bratia katolíci zabudli?
 5. Sonya Haraszti: Bola som na titulke SME. Témou bola zmena pohlavia.
 6. Juraj Hodul: Prečo nemáme v Bratislave niečo ako bol kedysi Lunapark? A prečo tu nemáme aqapark?
 7. Ján Franz: Jeseň v Karpatoch
 8. Milan Lacúch: Zákon rovnováhy medzi dávaním a braním
 9. Miroslav Sabol: Verejné Konzultácia EU - Správa podľa článku 54 nariadenia o referenčných kritériách
 10. Štefan Vidlár: Straňík (nominant, protežant, aparátčik, trafikant,...)

 1. Kočner o Ficovi na nahrávke: Ak budem mať pokoj, bude naďalej premiérom
 2. Impérium kontroverzného milionára z východu sa rozpadá
 3. Laššáková nevie vysvetliť vyše pol milióna za galavečer
 4. Mlčať o smrti mladej ženy bola taktika, tvrdí polícia. Páchateľa nemá
 5. Smrť Violy nie je tragédiou temnej uličky
 6. S Kočnerom si dohadoval stretnutie aj bývalý šéf vojenských tajných
 7. V Košiciach sa zrazili dve autá, jeden vodič zomrel
 8. Slovensko zdolalo Azerbajdžan, v kvalifikácii skončilo tretie a nepostupuje
 9. Slováci dostanú druhú šancu. Ich prvým súperom bude Írsko
 10. Odsúdený exposlanec Smeru: Nechápem, čo robím v Gorile

 1. Alexander Vondra: Chodím do kostola pravidelne, pretože to potrebujem
 2. Keď zrušenie tímu Kuciak spochybnili už aj Taliani
 3. Na obranu Jaroslava Danišku
 4. Kočner v nahrávke o Ficovi: Mám odložené veci, o ktorých on vie
 5. Karol Sudor - Vladimír Palko: Šiel som až na hranu. Liberál spovedá konzervatívca
 6. Žilinčan, ktorý hajloval na dievča z Kórey pôjde do väzenia
 7. Nová nahrávka: Fico mal Kočnerovi sľubovať pokoj od policajtov a daniarov
 8. Ľudia blízki Mostu-Híd a SNS si spravili zo štátneho Agrokomplexu malý Klondike
 9. Kočner na ďalšej nahrávke o tajnej dohode s Ficom: Ak budem mať pokoj, ty budeš premiér
 10. Tri roky uvostatu, prevádzka, nápady, spolupráce

Už ste čítali?