Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jeden volebný obvod je pre Slovensko anachronizmom, je potrebná zmena (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

viac obvodov je nezmysel

Ľudia z regiónov v parlamente sedia - napríklad Kotleba alebo Klus.

Čo je zlé, ak si horemenovaných bystričanov môžem zvoliť aj v Trenčíne? Veď ich nevolím kvôli riešeniu dopravných zápch na ulici Ku Štvrtiam smerom na sídlisko Juh. Aj keby som do parlamentru zvolil zabednených lokálpatriotov, nijako to neurýchli výstavbu juhovýchodného obchvatu Trenčína, ani kompletnú výstavbu R2, pretože z rozpočtu je treba cvakať aj vyťaženejšie úseky a prehlasujú ich ľudia z iných regiónov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž nie som si istý, čo by sa v parlamente zmenilo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja by som privital uplne iny system.

Kazda strana by postavila kandidatku tak ako doteraz, napriklad 150 mien, ale volic by nebol viazany tym ze moze kruzkovat len osoby z jednej strany ale zo vsetkych. Takze by si vybral napriklad 5 alebo menej kandidatov ktorym doveruje, a kazdy by mohol byt z inej strany. A az po scitani by sa potom tych 150 s najvacsim poctom hlasov rozdelilo podla jednotlivych stran. Myslim ze by to prinieslo inu kvalitu ako je dnes.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Geniálna zmena volebného systemu

Máme rozoacovanú zmenu volebného systému, kde aj občania môžu jednoduchým spôsobom navrhovať a rušiť zákony, čím obmedzia absolútnu moc poslancov.
Pozorne si prečítajte naše web stránky.
https://www.nasevolby.sk/?page...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jeden volebný obvod je ok

Ale parlament by sa mal venovať celoslovenským témam a lokálne veci nech si riešia regióny a mestá same.
Hľadanie lepšieho regionálneho zastúpenie v parlamente je len pokračovanie masívnej hry na lhladanie lepšieho kráľa. Také nedospelé...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Treba čítať pozorne a uvidíte, že to nie len pre lokálne, ale kompletne pre všetko.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie sposob volby je problem a pocet obvo

Skutocnym problémom je prepojenie zákonodarnej, exekutivnej a kontrolnej funkcie na jedny volby do nrsr.
Víťaz volieb zastaví vládu, ktorú ako väčšina v parlamente kontroluje. Ako väčšina v parlamente zvolí vedenie kontrolných orgánov, polície a prokuratury.
Ako väčšina v parlamente a vlada majú velke slovo pri vybere sudcov na viacerých úrovniach.

Toto prepojenie je škodlivé. Nechápem ako vás návrh rieši odstránenie tohoto prepojenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

viac obvodov je nezmysel aj preto,

že by sa nám v parlamente oveľa viac zabetónovalo rodinkárstvo
Pre rodinný oligarchický klan by nebol problém ovládnuť kandidátku svojho regiónu a nikoho nevpustiť medzi seba. V rámci väčšieho volebného obvodu, ako je celé Slovensko, je ťažšie presadiť rodinné mafie.

Rozhodne som za jeden volebný obvod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemyslím.
Čítajte pozorne.
https://www.nasevolby.sk/?page...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Akyze jeden obvod?

Alebo viac obvodov?
Slovakov vyhadzat zo VSETKYCH postov kde je zodpovednost vacsia nez predavat vstupy do verejnej toalety. Vsetkych. A ziadneho tam nepustit 2 generacie. Teda dalsich 40 rokov.
(Prave som poskytol riesenie ako sa zbavit roduvernej mafie).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemyslim ze nateraz by nam zmena volebneho systemu prospela. Slovaci su tak neuvedomeli co sa demokracie, dodrxiavania zakonov, zodpovednosti za vlastne rozhodnutia, folerancie ku korupcii, klamaniu, tolerancie a apatie k neschopnym uradnikom, zastupcom verejneho zivota, nevzdelani ekonomicky i politicky...ze nie volebny system je na vine ze sme jeden z najhorsich statov unie, ale mnou pomenovanych pricin. Zmenme system a stavim sa, ze sa nic ine nezmeni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dúfam, že myslíte len seba.
Kde sa o tom dočítal? Alebo ste vyštudovaný odborník.
My máme iné skúsenosti.
Občanom treba dať príležitosť.
Ako sa naskytla, keď ľudia dostali možnosť používať PC, Internet, mobil, email, FB.
Zistili, že im to vyhovuje
A teraz. Vedel by ste si predstaviť 4 mil. občanov bez mobilov?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Voľby ...

Máme zastupiteľskú demokraciu, tak sa tým aspoň vychvaľujú naši politici a pritom ich vôbec nevyrušuje, že totálne prevzali spiatočnícky a vrcholne nedemokratický projekt Mečiara o parlamentných voľbách podľa jedného volebného obvodu. Často vykrikujú a aj realizujú svoje fantasmagórie o potrebe lepšej kontroly politických strán, dokonca bol aj takýto zákon schválený. Nešlo však o to, aby mali občania bližšie k svojim zástupcom, aby si mohli zvoliť tých, čo dobre poznajú, išlo iba o to, ako ešte lepšie vytvoriť priestor pre pôsobenie veľkých strán, ktorým jeden volebný obvod plne vyhovoval a vyhovuje. Ako priaznivec priamej demokracie samozrejme vítam iniciatívu ZMOS-u, ktorá hodlá presadiť viac volebných obvod, ale iba tých osem, kopírujúcich kraje je neskutočne málo. Aby bola verejnosť a teda voliči plne uspokojení, bolo by najvhodnejšie zriadiť počet volebných obvodov, kopírujúce okresy. Tak by kandidáti do parlamentu boli najbližšie k svojim voličom, ktorí by ich volili podľa toho, že ich dobre poznajú a teda vedia kho volia. V súčasnosti to jeden volebný obvod neumožňuje, vyhovuje iba veľkým stranám s jedným vodcom, ktorý je dobre známi po celej krajine a ten pod svojimi krídlami prinesie do parlamentu anonymných, voličom neznámych kandidátov, ktorí potom poslušne dvíhajú v parlamente ruky za čokoľvek. Je toho však ešte omnoho viac, čo by sa vo volebnom zákone malo a mohlo zmeniť, napríklad zrušenie štátnej podpory politickým stranám, umožniť odvolateľnosť zvolených zástupcov aj počas volebného obdobia, zrovnoprávniť možnosť kandidovať aj fyzickým osobám tak, ako je to aj pri voľbách do VÚC či pri obecných voľbách a napríklad aj znížiť počet poslancov v NR SR cirka o polovicu. Aj návrh Matoviča o tom, že by sa mal plat poslancov NR SR odvíjať od priemerného platu v našom hospodárstve nie je úplne od veci. Potom by nami volení zástupcovia boli skutočnými zástupcami ľudu. Aby nám politici slúžili a ni iba vládli, k tomu by bolo potrebné, aby do exekutívy nešli stranícki nominanti, ale skutoční odborníci - nestraníci, na čele vlády by bol predseda víťaznej politickej strany alebo osoba, ktorú by zvolil parlament ústavnou väčšinou. Sú to pre dnešok iba také sny a túžby, ale pre budúcnosť ktohovie ?! Všetko je závislé iba od vôle obyčajných, slušných a dobrých ľudí, či sú ochotní stále ohýbať chrbáty a nechať si na nich orať, alebo či majú odvahu a zodpovednosť k tomu, aby tento dlhoročný neblahý osud nejak zmenili v nadchádzajúcich voľbách. Iba ľudia sami sú si pánmi svojho osudu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jozef slavik22, kto by boli "skutoční

odborníci - nestraníci"? Aká je (by bola) záruka ich odbornosti?

Znamená to, že čo nestraník to odborník a čo straník to neodborník?

Kto sú obyčajní, slušní, dobrí ľudia? Existuje nejaká "farma" na "pestovanie" dobrého a slušného človeka?

A kto je ten neobyčajný, neslušný?

Keby sa plat poslanca NR SR odvíjal od priemerného platu v "našom hospodárstve", tak by už poslanec parlamentu bol "skutočný zástupca ľudu"? Takže teraz je poslanec zástupcom veveričiek a mravcov? Volič je vzduch?

A pre voliča neznámy kandidát je kto? V dnešnom premedializovanom (internetom) prepojenom svete by bolo možné nemať možnosť poznať (spoznávať) kandidáta na post poslanca?

jozef slávik22, chápem, že 21. storočie je pre Vás záhadou, no niektoré "záhady" by ste už mohli mať prelúsknuté.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Reagovať na pána Habra už nemá žiadny zmysel, nedá sa mu dôvodiť. Preto moja reakcia ako vždy patrí iba tým, ktorí rozmýšľajú úplne inak, tzn. nie iba kritizovať toho, čo má nejaký názor, ale prinášať aj možné riešenia. Kto chce problémy riešiť, hľadá cestu - kto nie, ten ju nehľadá ale naopak problémy nastoľuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

www.nasevolby.sk

Vážení spoluobčania.

Konečne sa to so zmenou volebného systému rozhýbalo.
"Pán Michal Kaliňák (hovorca ZMOS) navrhuje 8 volebných obvodov.
"Pán Prezident" navrhuje 79 volebných obvodov.
"Naše voľby" navrhuje 150 volebných obvodov (1 okres cca 2 obvody)
avšak navyše s geniálnou zmenou, kde aj Občania môžu jednoduchým demokratickým spôsobom navrhovať a rušiť zákony a zároveň obmedziť absolútnu moc poslancov. A konečný efekt z obmedzenia poslaneckej moci si už viete ľahko predstaviť.
A to všetko s minimálnymi nákladmi a obrovskými úsporami. https://www.nasevolby.sk/?page...
Máte pravdu, všetko je závislé od vôle ľudu. Ak si myslíte, že naša snaha je potrebná, pripojte sa a šírte túto iniciatívu. Ďakujem. Miroslav Petre
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

petreme, absolútna moc poslancov

neexistuje. Ak by existovala, tak by sa už zrejme nekonali ďalšie slobodné parlamentné voľby. Poslanec s absolútnou mocou by totiž ďalšie slobodné voľby (asi) nepripustil. Plus by ich nepripustili jeho kolegovia, ktorí by absolútnu moc začali naplno využívať.

Demokratický systém je práve o tom, že v ňom absolútna moc poslanca, politika, premiéra, prezidenta, člena ústavného súdu, neexistuje.

Absolútna moc v zmysle "tí hore si robia čo chcú" existuje v režime totalitnom. Napríklad v KĽDR si "vodca" realizuje akékoľvek svoje uletenosti. A podporuje ho v tom totalitne ovládaná televízia (masmédiá).

A tzv. vôla "ľudu" je ilúzia pestovaná z čias nástupu kolektivistickej literatúry.

Pozrime sa na "vôlu ľudu" z hľadiska volieb. Prečo počas volieb státisíce ľudí nejdu k volebným urnám? Lebo sa rozhodujú ako ľudia a nie ako "ľud". Ľuia majú rôzne záujmy a pohľady na realitu. "Ľud" nemá jednotný záujem, lebo nejde o jednu bytosť.

Mnoho totalitarostov sa zaštiťovalo slovom ľud, či národ. Väčšinov však išlo o egomaniakov, ktorý mysleli hlavne a len na seba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm,

jeden volebný obvod je zlý, lebo je anonymný. Volí sa strana, kde hierarchiu v nej si uzurpuje malá skupina ľudí a to podľa lojálnosti k nej. Z nej sa potom vytvorí uzatvorený okruh ľudí, ktorí rozhoduje o smerovaní strany. Zastupujúci straníci z rôznych regiónov nemajú šancu niečo ovplyvniť, lebo o všetkom sa rozhoduje byro. Tiež je zbytočne veľa poslancov, stačilo by polovica, ktorá by sa počtom kryla s počtom volebných obvodov. Za volebný obvod by kandovali straníci z rôznych strán a víťaz by sa stal poslancom. Podmienkou by bol trvalý pobyt vo volebnom obvode a tiež jeho sídlo, v ktorom by bol dostupný pre občanov. Raz mesačne by musel absolvovať verejne vystúpenie, kde by čelil otázkam občanov a ktoré by bolo naživo vysielané v regionálnej tv. Na začiatok by to zatiaľ stačilo...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. INEKO: Župy dosiahli rekordné prebytky, ich finančné zdravie rastie 2 060
 2. Věra Tepličková: Prečo práve Trnka? 1 905
 3. Stanislav Martinčko: Keby .....! 1 224
 4. Jan Pražák: Brácho, ty zmetku, ty ses mi vyspal s manželkou! 944
 5. Roman Hurtaj: Matovič a Fico našli spoločnú reč 882
 6. Dominika Dongova: Prečo ťa tvoj muž, či žena nechce? Dôvod ťa prekvapí... 769
 7. Rudolf Pado: Gorila a lokálne šimpanzy 702
 8. Monika Nagyova: Denník starej dievky – Nevestin hod kyticou 646
 9. Danica Chames: Poriadny chlap predsa musí mať špek 605
 10. DagmaRA Sarita Poliaková: Jeho veličenstvo - Kriváň 590

Rebríčky článkov


 1. Andrej Hossa: Základné náradie domáceho kutila
 2. Vladimír Krátky: SMERáci , Slovensku sa nedarí a Vy to máte na svedomí !
 3. Petra Babanova: Tichá voda
 4. Peter Žiak: Sokrates o demokracii a tyranii - neskutočne aktuálny
 5. Jaroslav Karahuta: Rozpočet na rok 2020 je pokračovaním totálnej deštrukcie slovenského poľnohospodárstva.
 6. Štefan Vidlár: The Ten Commandments
 7. Július Kovács: Kočnerova pomsta.
 8. Jozef Kovalík: Óda na Demelzu
 9. Alena Rachel Jurečková: Básničôčky V.
 10. Milan Lacúch: Ekologické protesty! Čo zásadného na nich nie je v poriadku?

 1. Čaputová si pre Gorilu volá Sakovú aj Lučanského (minúta po minúte)
 2. Minúta po minúte: Kováčik vyvracia tvrdenia Ruskovej exmanželky, o zmenkách nevie
 3. Čo sú penťácke zmenky, o ktorých hovorí Kočner na nahrávke
 4. Polícia zadržala Forischa a ďalších dvoch exsiskárov
 5. Kúpiť sa dali poslanci aj zistenia SIS. Ako vyzerá Kočnerov svet na nahrávke
 6. Do redakcií poslali nahrávku Gorily, má takmer 39 hodín
 7. Bašternákova jama zmenila majiteľa. Vlastní ju aj známy spevák
 8. V Gorile počuť šušťanie bankoviek aj stretnutia, ktoré spis nespomína
 9. A je po trojkoalícii
 10. Fico, Haščák a kola. Vypočujte si časť rozhovoru Fica s Haščákom z údajnej nahrávky Gorila

 1. Keď mafiáni požívajú Pellegriniho dôveru... a novinári pustili dymovú clonu
 2. Threema: Zabíjačka elitných advokátov a sudcov s Kočnerom. Danteho peklo
 3. Pellegriny klame !
 4. Z čoho má Fico strach: Že sa Gorila vráti ako zvuková nahrávka
 5. Na vŕšku dovidieť bod zvratu...
 6. Sudcov z Kočnerovej Threemy majú preverovať sudkyne, ktoré s ním boli na zabíjačke
 7. Ako si Hlina proti Harabinovi pomohol konšpiráciou o počítačovom červovi a porne
 8. Je čas, aby nominantka Smeru Kalavská odstúpila z funkcie ministerky zdravotníctva
 9. Fico je ako Kimi Raikkonen .
 10. Nevymenovaný generálny prokurátor Čentéš: Prokurátor môže byť odvolaný

Už ste čítali?