Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ďalší biznis v našich reštauráciách? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Absolútne súhlasím

Teplota skladovania je síce dôležitý údaj, ale zásadne sa realizuje v teplotnom rozsahu. Ak určitú komoditu skladujem od 0 C do 4 C, tak štandardne nastavujem teplotu technologie na 2 C. Ak by som mal aj "nekalibrované" meradlo s odchýľkou 50%, som vždy v limite určenom výrobcom potraviny.
Ani jedna potravina nemá presne určenú teplotu skladovania tak, aby bolo nutné mať teplomer kalibrovaný. Takže z pohľadu bezpečnosti potravín je to len ďalšia "malá" domov naším na vytiahnutie peňazí z vreciek daňových poplatníkov.

Treba položiť otázku hlavne orgánu potravinového dozoru (RVPS/ŠVPS) koľko teplomerov majú oni kalibrovaných na tie činnosti, ktoré s nimi vykonávajú. Potom treba položiť otázku tomu istému orgánu dozoru, prečo meria teplotu okolia vpichovým teplomerom, ktorý je určený na meranie teploty v jadre výrobku, nie na meranie teploty vzduchu v chladničke.

No a posledná otázka je na našich "odborníkov" na ministerstve. Čo je dôležitejšie? Nameraná teplota v okolí výrobku, kde sa výrobok skladuje, alebo nameraná teplota v jadre výrobku? A potom pochopíte všetci, aký nezmysel sa tu opäť chystá z dielne týchto amatérov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Drobná technická oprava - pri meraní teploty nie je možné merať odchýlku v percentách. Ak by to tak bolo, ak by napr. dnes bolo vonku 0 stupnov Celzia a zajtra bude o 30% viac, koľko stupnov bude zajtra? Nehovoriac o tom, že aj pri iných číslach by zmena teploty "o x%" znamenala niečo iné pri stupnoch Celzia, pri stupnoch Fahrenheita a pod, pričom samozrejme, za rozdielnymi číslami v dôsledku rozdielnosti stupníc sa skrýva vždy tá istá teplota.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kazdy predajca co predava na vahu

Aj na trhu musi mat kalibrovanu vahu. Vsetci co predavaju nieco na dlzku aj drot musia mat kalibrovany meter. Kalibrovany teplomer ma nieco do seba lebo klasicke izbove maju rozdiel aj 2 stupne. Myslim ze cena kalibrovaneho je max. 15 eur. Ako pisal diskuter vyssie ze nastavi chladnicku na 2 stupne a vyluci chybu niekto moze nastavit chladnicku na 0 a v skutocnosti tam bude mat +2 a to je uz problem. Alebo napr.salmonela musi byt napr. Pri -15 a to 12 hodin. Cize tatarak ked mam v mraznicke s nekalibrovanym teplomerom a v skutocnosti mam -13 c uz mozem reoreticky ohrozit zakaznika. Ale suhlasim s autorom ze staci jeden kalibrovany teplomer na prevadzku a podla toho vidi ako idu ostatne teplomery.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

stoji to viac a nie 15 eur! a to je ten teplomer kalibrovany iba v troch bodoch! A vies, kolko chladiacich a mrtaziacich zariadeni ma jedna prevadzka restauracneho stravovania?!
Ked musis mat chladiace zariadenie osobitne na vajcia (okrem toho vajcia musis skladovat v osobitnej miestnosti), osobitne na ryby, osobitne na hydinu a osobitne na ostatne a osobitne na mliecne, mraznicky detto. A nemysli si, ze to obides, toto je jedna z prvych veci, co ti kontroluju!
Okrem toho mas mat vo vsetkych skladovych priestoroch (miestnostiach) - opat nestaci jedna, teplomer a vlhkomer, taky s kalibraciou a certifikatom o kalibracii stoji 32 susnov bez DPH a to je asi najlacnejsi. Potrebujes ich niekolko.
Najradsej mam takych, co rozpravaju o TEORETICKOM ohrozeni zakaznika. Teoreticky si ohrozeny aj vo vlastnej posteli, co ked spadne strop?
Nikto predsa nechce ohrozit zakaznika, kazdy potrebuje, aby sa ten zakaznik vratil.
Mimochodom, keby som mala skladovat tatarak v mraznicke, tak ho ani nepredavam.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Podpisujem sa

Presne pod tento text sa viem rovno podpísať :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

dakujem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tiborsa

Prepáčte ale motáte dohromady úplne nezlučiteľné veci. Kalibráciu si vyžaduje všetko, na základe čoho sa určí predajná cena. Sú to tzv fakturačné meradlá. Ak sa niečo predáva na váhu, je absolútne v poriadku, že musí byť kalibrovaná. Ak sa niečo predáva na dĺžku, je absolútne v poriadku, že meradlo musí byť kalibrované. To isté platí o meračoch napr. vody či elektriky, pretože sa na základe ich údajov určuje finálna cena.
To chladenie surovín v reštauráciách jednoducho nie je. Ak budete mať kalibrovaný teplomer a nastavíte chladničku na 0 (ako píšete vo svojom príklade) niečo sa zmení tým, že máte kalibrovaný teplomer? Nie, nič. Prepáčte, ale sú to absurdity.

Vy máte reštauráciu v ktorej zmrazujete a následne rozmrazujete suroviny, ktoré po rozmrazení ponúkate spotrebiteľovi a to ešte bez tepelnej úpravy? Hádam zle čítam. Na Slovensku je ZAKÁZANÉ potravinu zmraziť (ak ju nemrazí výrobca) a po následnom rozmrazení opäť uviesť na trh. A keď sme už pri tých stupňoch, potraviny poznáme mrazené (do-10) a hlboko mrazené (nad -18). Vy ošetrujete mäso na tatarák mrazením? Je viac potrebné sa naučiť a dodržiavať hygienické pravidlá pri príprave, manipulácii a požívaní potraviny. Je to najlepšia ochrana pred ochorením salmonelózou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tatarák sa určite mraziť nesmie

Martin, presne ako píšete. Tatársky biftek podlieha vyššiemu stupňu kontroly v zariadeniach verejného stravovania a tiež je zakázané zmrazovať potraviny. Preto je nemožné vôbec rozmýšľať nad niečim takým.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Miro

Nie nemožné :-) Ako vidíte, je to nie len že možné, ale dokonca sa s tým niekto verejne chváli v rámci diskusie. Chvalabohu že netuším, ktorá reštaurácia to môže byť :-( a tatársky biftek, ktorý mám inak veľmi rád, si opäť a opäť dám len v reštaurácii, ktorej absolútne dôverujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na okraj

Keď som bol ešte dieťa, môj otec mi raz dával v krajčírstve skrátiť nohavice. Keďže bol strojár a teda zaťažený na presné miery, presným oceľovým metrom mi zobral mieru a v krajčírstve povedal, aké dlhé majú byť nohavice. Aké bolo prekvapenie, keď nohavice boli o 2 cm kratšie! Tak ich išiel reklamovať a zistil, že ich krajčírsky meter bol naozaj kratší.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

MiroDr

Ten rozdiel sa dá ľahko technicky vysvetliť. Oceľový meter je podstatne menej ohybný a skutočne slúži na presné meranie, nakoľko pri meraní je sám o sebe dostatočne napnutý tak, aby bol čo najpresnejší. Naopak krajčírsky meter je ohybný, presne preto, lebo sa merajú nie len dľžky ale aj obvody. A preto by mal každý jeden poctivý krajčír používať metre 2 :-) čo sme si inak kedysi mohli všimnúť. Ked meral látku, ktorú predával, používal tvrdý drevený prípravok - meter. ale ked si zapisoval miery, používal vždy ten ohybný, krajčírsky. Ale príjemne som sa pousmial, ako ste vysvetlili príslovie, že krajčírsky meter je kratší :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Martin, len cisto technicky, bez komentovania obsahu, s ktorym suhlasim. Urcene meradla (tie Tebou spominane fakturacne meradla) musia byt pouzite vsade tam, kde moze dojst k (ekonomickym) sporom medzi dvoma subjektami, kde sa jedna o ohrozenie zdravia, zivotneho prostredia atd. (volna citacia zo zakona o metrologii). Uplne prisne vzate, ano, ak sa jedna o ochranu zdravia, potom by to malo byt urcene meradlo tak, ako ho pouzivaju (by ho mali pouzivat) predajcovia drotu, zeleniny, distribucne spolocnosti na energie atd. Takze velmi silno zavisi, ako si zakonodarca vysvetli potrebu chranit zdravie vdaka kalibrovanym teplomerom.
.
PS1: urcene meradla sa musia pravidelne kalibrovat, alebo overovat. Su na to rozne metody, ale subjekt ich musi mat popisane (zdokumentovane) a dodrziavat ich.
.
PS2: urcene meradla a teda aj povinne kalibrovane su napr. aj tlakomery na pneu na pumpach... Ak by bolo iba na metrologoch, potom by boli urcene meradla uplne vsetky...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Vsetci co predavaju nieco na dlzku aj drot musia mat kalibrovany meter"

Cokolvek som ja kupoval, ci to uz boli kable, hadice, latky a pod., tak predavac mal na pulte vyznacene fixkou 2 ciarky, pripadne "kalibrovanu" 1m drevenu palicku a tym to s presnotou cca 2-3% zmeral ;))). Chod sa pozriet do hobbymarketov, na com to meraju a hlavne AKO to meraju - je to podobne ako zname meraj mikrometrom, znac kriedou, rez sekerou...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dam Ti kalibrovaný meter a odmeraj dva kusy po 20m a potom uvidíš ten rozdiel. Nedá sa to.
Ale niekto na tom dobré zarába a obchodník raz za rok musí precestovať 120km a zaplatiť 20€
za jedno meradlo. Pritom Polský predajcovia nemusia mať nič a môžu predávať takto vypadá konkurecia ala SNS.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Treba si všimnúť KTO kalibruje a predáva.
S pravdepodobnosťou blížiacou sa istote to bude niekto z rodiny SNS.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

otázka výkladu

Tak, ako je napísaná povinnosť vo vyhláške si nakoniec myslím, že ten kalibrovaný teplomer nemusí byť v každej chladničke a mrazničke. Súhlasím vo všetkom s predrečníkmi a hlavne v tom, že sú to diletanti, ktorí asi nevedia, čo chcú a čo píšu. Pretože ak chcú zariadenia verejného stravovania nahradiť sklady, musia mať povinne chladničku a aj mrazničku, aj keď napríklad mrazničku nepotrebujú. A to, že teplota musí byť monitorovaná povinne kalibrovaným meradlom neznamená, že to meradlo musím mať v každej chladničke a mrazničke. Môžem mať jedno kalibrované meradlo a budem monitorovať postupne teplotu v každej chladničke a mrazničke - dokonca v časovom intervale, aký si určím ja, lebo vyhláška na to nemyslí a nehovorí o tom, či monitorovanie má byť permanentné, alebo 1x za hodinu, alebo 1x za týždeň.


Oveľa dôležitejší je teplotný záznam, ale to vyhláška nerieši vôbec, tam sa ešte nedopracovali ... :-)

Tu je text srandovného ustanovenia:
(4) Sklad podľa odseku 2 písm. c) a d) možno podľa kapacity zariadenia spoločného stravovania nahradiť chladničkou a mrazničkou. Teplota v chladničke a mrazničke musí byť monitorovaná povinne kalibrovaným meradlom.3)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hmmm, vyplyva z toho, ze teplota musi byt merana kalibrovanym teplomerom? Nemoze bo byt kalibrovany meter, alebo vaha? Ja by som v kazdom pripade kalibroval cca kazdych 50 rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Toto je pre Slovensko typicke - mame zufaly nedostatok lekarov, kvoli ktorym rocne na nespravnu a nedostatocnu zdravotnu starostlivot umru stovky az tisice ludi, ale nebudeme predsa znizovat latku a pustat sem MOZNO menej kvalifikovanych ukrajincov, ktori by tento nedostatok vedeli rychlo nahradit, lebo co keby sa jeden az dvaja obcas sekli a zopar jednotlivcom neposkytli uplne spravnu zdravotnu starostlivost.
Rovnako v inych castiach sveta, kde je podstatne teplejsie a predavajuci nemaju na ulici ziadne chladnicky, lietaju im tak okolo toho muchy, ale clovek sa tam naje lacno a dobre, bez toho, aby mal nejaky zasadny problem. Za to u nas mame pramalo predavacov poulicnych dobrot, lebo co keby porusili nase nezmyselne hygienicke predpisy.
Su krajiny, kde sa dobry obchodnik, predavac a kuchar pozna podla reputacie medzi zakaznikmi. U nas sa pozna podla toho, ze napriek nezmyselnym regulaciam to nezabali alebo rovno neskrachuje. A to som este nespomenul prihlasovanie aut z krajim mimo EU a podobne lahodky...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

S približovaním volieb

bude rásť invencia strany vlády v starostlivosti o blaho občanov. Hlavne v oblastiach, kde to zaplatí vždy niekto iný. Nie vynálezca teplej vody. Tešme sa ako sa nám zlepší život. Je to sveta žiť politikárom u nás. Stačí len vymyslieť problém, riadne ho nafúknuť a potom už len plniť erár vopred naprojektovaným "ziskom".
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Ondrej Putra: Padli prvé výstrely tretej svetovej vojny 300
 2. Jozef Kmeto: Nemám rád Joža Ráža 184
 3. Michael Achberger: Zjedzte čo chcete a aj tak chudnite 89
 4. Marián Viskupič: Rekreačné poukazy 2.0 – sociálne inžinierstvo v praxi 73
 5. Martin Ondráš: Keď rozkradnúť a zničiť štát nestačí 70
 6. Miroslav Beblavý: Správa týždňa: najnovší nezmysel Andreja Danka 50
 7. Karin Süvegová: Naši susedia sýkorky 47
 8. Lórant Kulík: Fotogaléria: Začiatok konca koniec začiatku legendárneho obchodného domu Prior v Košiciach 43
 9. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Prehľad dezinformácií, manipulácií a propagandy počas druhého októbrového týždňa 36
 10. Denisa Augustínová: Deti stratenej generácie bez pomoci zomierajú. Ich nepriateľom sú hlad, choroby a vojny 36

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Pellegriny klame !
 2. Monika KisBodnárová: Vyznanie
 3. Vladimír Krátky: Fico je ako Kimi Raikkonen .
 4. Peter Žiak: Želtanik , alebo smerom ku dnu so ŽSR ....
 5. Olívia Lacenová: Cena kakaa klesá, zrejme len dočasne
 6. Patrik Mackových: Zlato zaknihovalo rekordný prílev peňazí od poslednej krízy
 7. Lenka Jakubčová: Kupovaná spravodlivosť?
 8. Július Kovács: Tlačové vyhlásenie k situácii v súdnictve Slovenskej republiky
 9. Štefan Vidlár: Moji IT vnúčci
 10. Branislav Becík: Pomoc mladým rodinám je naša priorita

 1. Trnka na nahrávke s Kočnerom: Viem, že ma zabijú
 2. Čaputová zo zdravotných dôvodov ruší program na najbližšie dni
 3. Padli prvé výstrely tretej svetovej vojny
 4. Most-Híd a SMK sa dohodli na spoločnej kandidátke
 5. Wales doma remizoval s Chorvátskom, Maďari v tabuľke predstihli Slovákov
 6. Čižnár síce zbavil Trnku mlčanlivosti, ale odmieta ho stiahnuť
 7. Drž mi miesto, mám pre teba jeden báječný židovský fór, odkázala Gottovi Bohdalová
 8. On priam letel, vravel Froome. Kipchoge zabehol ako prvý človek maratón pod dve hodiny
 9. Zlá správa pre Slovákov: Chorváti získali vo Walese iba bod
 10. V Košiciach sa zrazili električky, jedného vodiča vystrihovali

 1. Predražené reality nútia ľudí siahať po pôžičkách
 2. Peter Bárdy: Majka Trošková mala vzťah s drogovým dílerom Vadalom, pán Fico
 3. Ako Leopoldovská koalícia uniesla Slovensko
 4. Hlina prezentoval KDH ako konšpiračnú stranu: Existuje Harabinov pornografický červ
 5. Remišová má pravdu: Spájať sa nemusia tí, čo to nepotrebujú
 6. Danko s Pellegrinim leteli na pohreb Karla Gotta dvoma špeciálmi
 7. Je SaS nebezpečná? Blahová vysvetľovala svoj výrok, za ktorý ju zo strany vylúčili
 8. Keď mafiáni požívajú Pellegriniho dôveru... a novinári púšťajú dymovú clonu
 9. Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok
 10. Kiskova strana dobieha koalíciu PS-Spolu: Hlinove KDH klesá

Už ste čítali?