Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Katastrálny bulletin a jeho kvalita (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Predmetné dve odpovede sa v katastrálnom bulletine skutočne líšia a pri riešení novšej odpovede nebola zrušená staršia odpoveď čo treba napraviť. Čo sa týka samotných odpovedí tieto sú v posledných rokoch pripravované s dôkladným odôvodnením v čom nastal práve výrazný posun preto z riešenia jednej otázky nemožno zovšeobecňovať závery.
Výklad uvedeného problému nie je jednoduchý a treba ho brať všeobecne, ide o problém či nesplnenie skutočne každej zákonnej náležitosti spôsobuje alebo nespôsobuje neplatnosť zmluvy a zároveň druhá otázka : či odstránením takéhoto nedostatku dochádza ku konvalidácii pôvodného právneho úkonu alebo ide vlastne o nový právny úkon.
Na riešenie prvej otázky teda či nesplnenie skutočne každej zákonnej náležitosti spôsobuje alebo nespôsobuje neplatnosť zmluvy majú súdy dlhodobo rozdielne názory a to najmä v občiansko súdnych sporoch. Ide o názor striktný formalistický a druhý voľnejší s dôrazom odstrániť tvrdosť zákona.
Jednoducho keďže zákonné náležitosti zmlúv o prevode nehnuteľností upravuje viacero zákonov a sú upravené výrazne formalisticky ( tým nechcem povedať , že nedôvodne ) najmä § 42 katastrálneho zákona a § 5 zákona o vlastníctve bytov súdy zriedka uznávajú v spore absolútnu neplatnosť z dôvodu menších nedostatkov, že na odvkladovanej zmluve bol opomenutý druh pozemku, rodné meno, opomenutý vchod , register C alebo E a to vtedy ak nebola a nie je pochybnosť o určitosti zmluvy. Na druhej strane v správnom súdnictve súdy skôr uznávajú právomoc katastra žiadať odstránenie týchto nedostatkov aby s a predišlo prípadným budúcim sporom. Pri týchto konania len zriedka súd povie, že predmetný nedostatok nemožno odstrániť dodatkom k zmluve z dôvodu absolútnej neplatnosti. Čo sa týka otázky či možno konvalidovať " absolútne neplatný právny úkon" ak napríklad chýba číslo vchodu na bytovom dome alebo sa opomenie jeden zo 50 tich pozemkov zo spoločnej nehnuteľnosti , zastávam asi takýto názor doplnením takéhoto nedostatku z môjho pohľadu nedochádza ku konvalidácii absolútne neplatného úkonu ale k novácii právneho úkonu s tým, že dátum uzavretia zmluvy sa týmto posúva k dátumu uzavretia dodatku k zmluve. Katastrálny zákon procesne katastru nebráni rozhodovať o takomto novom právnom úkone. Treba si tu aj uvedomiť, že pri vkladových zmluvách nedochádza k vzniku kompletnej účinnosti zmluvy už jej podpísaním ale z pohľadu vecných účinkov až jej povolením a obmedzovať účastníkov v možnosti meniť a nahrádzať ich prejavy vôle do dátumu povolenia vkladu nepovažujme za ústavne konformný. Z uvedených dôvodov je pohľad na uvedenú problematiku cez právnu vetu " nemožno konvalidovať absolútne neplatný úkon" len veľmi zjednodušený tak asi toto je zdôvodnenie ktoré chýbalo. Osobne nebadám v rozhodovaní civilných súdov všeobecný príklon k striktne fomalistíckému prístupu, na druhej strane určite ešte potrvá kým sa v danej tematike podarí stanoviť jasné teoretické mantineli k čomu je dobrá každá diskusia aj táto.
 

reakcia

Vďaka za príspevok.

No, zatiaľ som nevidel žiadne odôvodnenie, ktoré by vysvetľovalo o čo sa opiera opravovanie absolútne neplatnej (t. j. neexistujúcej) zmluvy. O dôkladnom odôvodnení nehovoriac (ale nemám načítané všetky otázky v bulletine, to je pravda).

Spomínaš voľnejší výklad, ale nijako ho neuvádzaš. Ak odstraňovať tvrdosť zákona, tak by sa to malo diať na základe nejakého zákonného splnomocnenia alebo podľa určitých kritérií a nie podľa toho kedy sa nám to hodí. To vnáša do právnych vzťahov svojvôľu a chaos. Žiadne kritéria ani ustanovenie, ktoré by umožňovalo niekomu odstrániť tvrdosť zákona však zatiaľ nikto nespomenul. Teda opäť chýbajú argumenty na takýto postup. Rovnako nepoznám ani takýto judikát, čo by to umožňoval…

Zákon jasne spája rozpor zmluvy so zákonom s jej neplatnosťou. Žiadne odchylky zákon neumožňuje.

Ak sú zákony príliš formálne, tak ich zmeňme… Ale to nie je prípad v tomto článku. Nedeliteľnosť urbára je podľa mňa na mieste a treba na nej aj v budúcnosti trvať.

Druh pozemku, rodné meno, vchod, register C/E -, to sú veci čo na platnosť nemajú sami o sebe vplyv, ide o náležitosti podľa procesného práva (katastrálneho zákona), nie podľa hmotného. Ich absencia znamená nezapísateľnosť, ale nie neplatnosť zmluvy. Neplatnosť spôsobuje len nedodržanie hmotného práva (pozri aj judikát 3 Sžo 64/2010  ). Aj preto katastrálny zákon v § 42 nehovorí o „neplatnosti“ ale o „nespôsobilosti na zápis do katastra“.

Ja účinnosť zmluvy považujem za kompletnú už pred vkladom. Vkladom už nevzniká žiadna zmluvná povinnosť ani právo, vkladom vzniká vlastnícke právo, a to pôsobí voči každému, nie len voči zmluvnej strane.

Môj názor nijako nebráni účastníkom meniť svoje zmluvné vzťahy, pretože žiadny zmluvný vzťah nezaložili (neplatnou zmluvou sa to nedá). Rovnako nováciou nemožno nahradiť niečo čo neexistuje.
 
Hodnoť

 

Predmetné dve odpovede sa v katastrálnom bulletine skutočne líšia a pri riešení novšej odpovede nebola zrušená staršia odpoveď čo treba napraviť. Tú prvú vetu som tam dal omylom :)
 
Hodnoť

 

Problematika je podrobne rozpísaná v článku prístupnom na nete s/slovensky/ugkk/kataster-nehnutelnosti/aktuality/pravnicke_dni_032016 /neplatnost-pravnych-ukonov.pdf.

Náležitosti § 42 KZ sú rovnakými zákonnými náežitosťami zmluvy o prevode nehnuteľností ako sú podmienky stanovené v OZ alebo iných zákonoch nemožno tu hovoriť a procesných podmienkach. Jednoducho či zmluva obsahuje dátum nar., r.č. , druh pozemku - KZ alebo dátum a čas uzvaretia zmluvy - OZ je to rovnaká zákonná náležitosť .


To, že zmluva o prevode nehuteľnosti nadobúda záväzkovoprávne účinky uzavretím zmluvy a vecnoprávnu účinnosť až povolením vkladu je všeobecne uznávaný záver tak právnej teórie ako aj súdov.

To, žeby bolo vhodné do budúcnosti pri uvedení zákonných podmienok v zákonoch vhodné uvádzať aj následky ich porušenia je nesporné.
 
Hodnoť

...

ja rozlišujem pojmy účinnosť zmluvy (jej vlastnosť) a účinky (jej následky)...

Následky porušenia zákonných podmienok sú už uvedené v § 39 Obč. zákonníka, podľa mňa úplne dostatočne - úkony čo odporujú zákonu sú neplatné.

Na rozdiele medzi procesnýmmi a hmotnoprávnymi náležitosťami sa zjavne nezhodneme.

Stále mi ale nie je jasné o čo sa opiera to zmäkčovanie zákona a podľa čoho sa majú určiť výnimky z absolutnej neplatnosti podľa § 39 Obč. zákonníka... a práve o tom bol ten článok, že mi chýba akýkoľvek zákonný alebo teoreticky základ (argumenty) na postup, ktorý je popísaný aj v bulletine (a aj tam bez odôvodnenia).
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Elena Antalová: Vysoký, naozaj vysoký...krvný tlak 7 410
 2. Anežka Richtariková: Kiska sa správal obdivuhodne 4 954
 3. Jozef Legény: Výbuch v Prešove - treba vylúčiť podozrenie na kotolňu aby spravodlivosť vážila správne 2 072
 4. Martin Sukupčák: Pellegriniho generátor floskúl a klamstiev 1 589
 5. Jozef Drahovský: Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. a zmeny k prvému decembru 2019 1 446
 6. Ľuboslava Šusteková: Oškvarkové pagáče 1 422
 7. Jana Venhartová: Dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby na potravinách 863
 8. Michal Páleník: Zoberte si rok dôchodku už teraz, nie až po šesťdesiatke 751
 9. Stanislav Martinčko: Súdia nás sudcovia s pochybnou povesťou, alebo čakatelia na pochybnú povesť??! 722
 10. Martin Droppa: Prvá navždy ostane prvou 702

Rebríčky článkov


 1. Olívia Lacenová: Saudi Aramco sa tento týždeň stane oficiálne najhodnotnejšou firmou sveta
 2. Štefan Vidlár: Mojej pani
 3. Peter Fiabáne: Rok v živote Žiliny: Odpočet práce primátora
 4. František Cudziš: Vede do vienka. II.
 5. Štefan Vidlár: Spolužiaci moji
 6. Roman Hutira: Rozhovor: Majsterka sveta v spoločenskom tanci
 7. Vladimír Krátky: Zas sa nám to do .. Vallo ?
 8. Roman Hutira: Škola pre mimoriadne nadané deti (a kam chodia tie vaše?)
 9. Martin Krištoff: Hongkong sa topí aj v ekonomických problémoch. Jediným riešením sú vyššie investície do po
 10. Milan Lacúch: Len hore, alebo dolu človeče!

 1. Výbuch plynu v Prešove má osem obetí. Polícia zadržala šesť ľudí (minúta po minúte)
 2. Výbuch plynu v prešovskom paneláku zabil päť ľudí, obetí bude viac (minúta po minúte)
 3. Po výbuchu v Prešove obvinili troch ľudí zo všeobecného ohrozenia (minúta po minúte)
 4. Únik plynu a poškodené potrubie. Čo sa dialo pred výbuchom v Prešove
 5. Minúta po minúte: Sudca vypočúva obvinených v prípade tragického výbuchu
 6. Riaditeľ hasičov: Pri oprave zničenej bytovky porušili predpisy
 7. Ľudia zo zhorenej bytovky v Prešove: Holý život je to najdôležitejšie
 8. V košickom paneláku unikal plyn. Hasiči urobili opatrenia
 9. Projektantka: V Prešove muselo byť veľa nahromadeného plynu
 10. V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

 1. Keď Čižnárom sľúbené peklo nemá správny Smer
 2. Karol Galek (SaS): Ceny energií porastú kvôli trhu, vysoké sú kvôli Ficovi
 3. Jaroslav Daniška: O rizikách stíhania Fica, Kisku a Naďa
 4. Ako Hlina s Matovičom vytrvalo potápajú vlastné strany
 5. Zas sa nám to do .. Vallo ?
 6. Ján Benčík: Utáraný „sopliak“ Blaha o špeciálnom prokurátorovi
 7. Lukáš Kyselica: Mafia sa infiltrovala do polície, prokuratúry aj na súdy
 8. Blaha: Prokurátor Honz, ktorý obžaloval Fica je obklopený najextrémnejšími liberálmi
 9. Francie: „Obrácená kolonizace“
 10. Ľudia sa zomkli, pomáhajú obetiam výbuchu. Jedlom aj peniazmi

Už ste čítali?