Ďakujem za prínosný článok, síce prostý prekvapivých objavov a fantastických noviniek, ale o to úprimnejší a reálnejší. V tejto súvislosti mi nedá nepripomenúť jednu "slovenskú Verneovku" z pera Petra Glocka, "Ruža pre Jula Verna alebo Päť týždňov bez balóna", v ktorom Verne so svojim slovenským sprievodcom na našom území pátrajú po tajomstve alchymistu Paracelsa. Peter Glocko nás totiž práve minulý týždeň, 26. júna, navždy opustil vo veku 73 rokov. Česť jeho pamiatke.
ťažko povedať, ale pri čítaní jeho knih precestujete celý svet krížom krážom. Ako mladý som jeho knihy doslova hltal, jedno leto som prečítal všetko čo od neho v dostupných knižniciach mali. Doteraz to považujem za najkrajšie prázdniny. Vrelo odporúčam mladým, zobrať si knihu od Verna zájsť niekde do parku, či na kúpalisko a čítať a čítať .... . Cesta okolo sveta za 80 dní vás prevedie cez celú sevrnú časť zemegule. Deti kapitána Granta zase cez celú južnú časť zemegule. Do Afriky zavítate 5 týždňov v balóne, alebo Záplava z mora. Čierne indie vás zavedú do Anglicka, s kapitínom Haterasom sa pozriete na severný pól, s Roburom dobyvateľom zase precestujete krížom krážom svet aj južný pól. Tajomný hrad v Karpaoch, Dunajský lodivod, alebo Nový gróf Monte Kristo vás zavedie do naších končín. Sever proti juhu, navštivíte severnú Ameriku. Kanadu v knihe: V krajine kožušín. Južnú Ameriku v 800 míľ po Amazóne, alebo Nádherné Orinoko. Celkom na juh až k Ohňovej zemi sa pozriete v Majáku na konci sveta a Denník stroskotanca. V Pacifiku sa ocitnete v Tajuplnom ostrove a 2 roky prázdnin. Krížom cez Sibír vás prevedie Michael Strogov. Pod zem vás zavedie Cesta do stredu zeme. Pod hladinu mora 20 000 míľ pod morom, vysoko nad oblaky Cesta na mesiac. Po blízkom východe vás prevedie Dom na paru. Nádherné čítanie a myslím nielen pre tých mladých.
...dakjuem, si mi pripomenul detstvo... dnes nejaku verneovku vytiahnem z kniznice.. Vynalez skazy, Zeleny luc, Hviezda juhu, Honba za meteorom... :-) ... a vela inych... daco vyberiem...
som nepodľahol vlne kníh Karla Maya a zostal som verný Vernemu. Iv neskoršej mladosti som "kompletoval" Verneho tvorbu antikvárnymi knihami rôznych čias vydania, vydavateľstiev či ilustrátorov. Vydavateľstvo Albatros ostalo verné pôvodným ilustráciám, no napríklad Adolf Hofmeister Cestu okolo sveta... "preilustroval" veľmi avantgardne. V mojom Verneho rankingu viedol Tajuplný ostrov a ako hrdina práve Cyrus Smith o prsia pred Phileasom Foggom...
Na dovolenke v indickeho Jaipure som v mysli posielala pozdrav svojmu detskemu "ja", spominajuc na 80 dni okolo sveta, zachranu Indky z pohrebnej hranice jej muza a nakoniec, kedze let naspat nam meskal a museli sme prespat v Londyne, aj na tu fintu s casovym posunom. Kedysi som to citala so zatajenym dychom a snazila som sa na to vsetko okolo seba pozerat aj ocami dietata.
A ked vidim niekoho velmi otetovaneho, tak mi napadnu vzdy Deti kapitana Granta.
Ked sa v novinach rozoberalo rozsifrovanie Threemy, napadol mi ten roman, ako z Tierstu posielali zasifrovane spravy. V knihe bola ilustracia, ako ten kluc na sifrovanie a rozsifrovanie vyzeral. Nasa "banda" na zakladnej skole kluc pouzivala a tak sme prekabatili konkurencnu bandu. ...len poznamocka, obe bandy boli uplne "babske". Dakujem autorovi za milu spomienku a aj tie obaly starych kniziek su mi mile.
Verne a Slovensko