Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nemajú vodovod? Daj im brožúrku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Volebný zákon ...

Už niekoľko krát som kritizoval náš volebný zákon. Preto s obsahom blogu plne súhlasím. No nestačí iba kritizovať, ale dávať aj zmysluplné návrhy. Je známa iniciatíva ZMOS - u na zmenu volebného zákona z jedného volebného obvodu na viacero, v tomto návrhu na osem podľa počtu krajov. Je to málo, alebo veľa ? Samozrejme je to lepšie riešenie ako doteraz, ide však o akýsi nepochopiteľný kompromis. Najlepšie pre všetkých by bolo zmeniť jeden volebný obvod na počet okresov - 79.Politikom by malo ísť v prvom rade o to, aby ich voliči poznali a teda boli k voličom čo najbližšie. Súhlasím s pisateľom blogu, že tento vyhovuje iba veľkým stranám s jedným vodcom. Vodcu poznajú ľudia v celej krajine a volia v prvom rade jeho a nie tých niekoľko anonymných členov strany, ktorých pritiahne do parlamentu. No nielen to, ukazuje sa, že vzhľadom na počet obyvateľov je 150 poslancov v NR SR príliš veľa. Takže akékoľvek zredukovanie tohoto počtu smerom dolu by bolo spoločensky, politicky i ekonomicky prospešné. Aj nedávny návrh Matoviča o tvorbe poslaneckého platu, ktorý by sa odvýjal od priemerného planu v hospodárstve má niečo do seba. Pre mňa ako presvedčeného demokrata je však najväčším problémom volebného zákona jeho nesúlad s našou ústavou. Ak sa v ústave hovorí o parlamentnej demokracii, hovorí sa aj o voľbe priamo, alebo zvolenými zástupcami z politických strán, teda by mohli kandidovať okrem politických strán aj fyzické osoby. Toto riešenie, čo je priam udivujúce u tých, čo si stále bez únavy hovoria, že sú demokrati, je napodiv realizované pre obecné voľby a voľby do VÚC. Zrejme to našim zákonodarcom takto vyhovuje, ale vyhovuje to občanom ? Asi áno, keď sú stál ticho. Vo volebnom zákone by ale mala byť riešená aj odvolateľnosť politikov, potom by sa nemohlo stať, že po ich zvolení si robia celé štyri roky čo len chcú, presne podľa toho presláveného výroku Pavla Pašku :
" Vyhraj voľby a môžeš všetko." Volebný zákon tak, ako je skoncipovaný, vyhovuje väčšine politických subjektov okrem strany kotleba ĽS NS a to nie je ich dobrá vizitka. Zrejme aj preto sú kotlebovci neustále terčom nevyberaných útokov a osočovania z fašizmu. No v konečnom dôsledku nejde iba o volebný zákon, tých zlých zákonov je omnoho viac, no čo ma najviac znepokojuje, je fakt, že sa nedodržiava ani naša ústava. Ešte dlho potrvá až nastane doba, kedy si budeme môcť povedať - sme právny a demokratický štát. Apropó, v texte blogu som zaznamenal, že pisateľ bol kedysi členom SaS, potom je o to prekvapujúcejší zlomový hodnotový obrat v jeho chápaní dejov, vecí a politiky vôbec a to je iba dobre pre neho ale aj pre všetkých obyčajných, dobrých a slušných ľudí. Ak takto budú rozpoznávať dobro od zla aj občania - voliči pred vložením volebného lístku do urny, potom nemám obavy o budúcnosť našej krajiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na autora clanku sa akosi zabudlo pri rozdavani funkcii po volbach 2010 a hlavne v aktivitach strany po volbach 2012 a tak sa z neho stal presvedceny odporca Sulika, ktory si nezabudne kopnut aj pri tej najmensej prilezitosti...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne tak, nie je problem v tom, ze PO

a KE kraj maju malo zastupenych ludi (s tym Sulik nema nic, je to Meciarov produkt), ale tato neschopna, jednoducha handra proste sa za Risa nedostala k fleku, takze zazracnym sposobom sa stal zo silneho praviciara (do SaS asi nevstupi laviciar alebo nerozhodny centrista) silny laviciar - aka zazracna to transformacia...alebo iba bezcharakternost?
Takze do SaSky musi toto neschopne chlapca kopnut aj pri kritike meciarovho nastavenia, alebo pri kritike nejakeho zamestnavatela na strednom Slovensku, s ktorym sa raz Riso odfotil.

Proste niektore slaboduchejsie individua urazenost nerozdychaju napriek dostatocne vyssiemu veku, aby ich uz detske maniere opustili - ale co cakamae od Kuruca, ktoremu by pricetny clovek nezveril do ruk ani metlu, nieto nejaky flek pre stat...?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mne sa pozdava iny system,

a to taky, ze volic by mohol volit urcity pocet napriklad troch kandidatov, ale ti by nemuseli byt z jednej strany. Napriklad jeden by bol z KDH, dalsi z SAS a posledny z SMK, a vsetky tri listky by hodil v obalke do urny. Trochu by to predlzilo scitavanie hlasov, ale ludia by volili viac podla osobnosti, a menej podla programu jednotlivych stran. A nakoniec by sa do parlamentu dostalo 150 mien ktore by ziskali najviac hlasov. Viem ze to nikdy nebude, ale zda sa mi to logicke a spravodlive.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

S tym suhlasim. Nechcem volit neosobnu stranu, ale realnych ludi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Autor zabudol

spomenut negativa nim navrhovaneho systemu
a suhlasim s tym ze by sa mohlo volit aj napriec cez politicke strany
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na SVK

Na SVK máme 79 okresov, a v nich rovnomerné osídlenie obyvateľstva. každá občan má rovnaké daňové povinnosti, no napriek tomu nevie čerpať výhody štátu zhodne, hoc býva v okrese, kde je rovnaká hladina finačného rozpočtu.
Z čísel jednoducho vychádza, že východniari práve odovzdali svoje peniaze na stavbu západných ciest D4 a R7, a že nie sú platené len daňami vytvorenými z počtu obyvateľov Bratislavského kraja.
5+4+1 okresov nemá dokonca ani vlastné okresné mesto. 5+4 okresov je zastupovaných dvoma umelo vytvorenými primariátmi a 1 okres má svoju samosprávu na území cudzieho okresu. Túto nezmyselnosť po Mečiarovi je vidieť na nerozvoji/nespráve ším ďalej viac!
Viete si predstaviť aby napríklad občan okresu SI spravoval veci okresu PP? A div sa svete odrazu tu máme chápané za úplne normálne, že zamestnancom úradov pre KS sú obyvatela z okresov KE. Dôsledok: choďte sa pozrieť ako vyzerá magistrála okresu cesta 548+552!! A choďte ju napríklad porovnať s hlavnou magistrálou okresu SL, cestou 68. Počet odvedených peňazí z cestných poplatkov a daní v KS a SL?- netreba ani odpoveď! Alebo iná podobnosť/nepodobnosť v rozvoji štátu: MA a RV sú podobne veľké mestá, no napriek rovnakým daniam obyvateľ RV pri dochádzaní za prácou do KE v dĺžke 60 km nemá diaľnicu. Pre obyvateľa MA je nepredstaviteľné, aby pri ceste za prácou do 60 km vzdialenej BA šiel cez dediny päťdesiatkou! o úrovni vlakov z týchto miest ani nehovorím....
Môj návrh je, že SVK netvoria regióny úrovne kraja, ale až úrovne okresu a preto má byť volebných okrskov počet odrážajúci počet okresov!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Na SVK máme 79 okresov, a v nich rovnomerné osídlenie obyvateľstva"

To sa veľmi mýliš.
Taký okres Poltár má 22 000 obyvateľov. Od toho viac má aj sídlisko Klokočina v Nitre. Okres Nitra má cca 161 000 obyvteľov.
To považuješ za "rovnomerné osídlenie obyvateľstva"?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A tymto

A tymto prikladom vytiahnutym z dat si len potvrdil, ze volebny zakon realizovany 1 obvodom neodrzkadluje spravodlivost mandatu. Na SVK nemame rovnako budovane 2 najvacsie mesta, aj pri rovnakosti budovania ostatnych 6 krajskych miest sa vyraba regionalna rozdielnost. Ak by si potom klesol do desattisicovych poctov, tak ti vyjde, ze napriklad okres SL je mozno rozvinutejsi ako tebou spomenuta mestka cast Klokocina, lebo musi byt, lebo ma vacsi pocet obyvatelov! A kedze nie je, tak to len potvrdzuje moj nazor, ze peniaze vyprodukovane obyvatelstvom SL a Klokocinou si neuzivaju oni, ale platia za ne rozvoj BA, ci rozvoj ZA. Ano, mozme ist vo volebnom zakone aj na drobnejsie uzemne jednotky, kde rovnomernost bude spravodlivejsia, suhlasim.
Nech je konecne vidiet, kto zo 150 poslancov je za ciu nerozvijavost zodpovedny. Teraz sa kazdy poslanec schovava za anonymitu celku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Leda tak houby neodzrkadľuje, práve že odzrkadľuje úplne najspravodlivejšie, lebo každý hlas má PRESNE rovnakú váhu.

Parlament je ZÁKONODARNÝ orgán a zákony platia rovnako v BA ako v Poltári. A neviem, ako by si chcel deliť tie obvody a koľko poslancov by bolo za každý z nich. Ak jeden, tak by si mal 80% poslancov za Smer! Pri viacerých by výsledkom bol akurát tak mierny nárast vplyvu maďarských strán a výrazné posilnenie najsilnejších a oslabenie slabších strán.

Pre riešenie regionálnych vecí sú kraje a obce. Áno, možno by potrebovali viac peňazí, ale nič nerieši prístup voličov, že aj starostu volia podľa toho, z akej je strany...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Preco by sa to malo

brat podla rozlohy ? Co volia majitelia pozemkov?
Ked uz tak, tak by sa to malo brat podla poctu obyvatelov.

Zvysok su take pekne taranini. Ked ludia chcu vodovod tak nech sa na neho zlozia/urobia brigadu a budu ho mat. Preco do toho tahat politikov ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslim, ze by sme sa mali vratit bud k trom krajom a Blava alebo k regionom a tie si myslim by boli lepsie.
Mame tu zbytocne vela okresov, ale taktiez zbytocne vela obecnych zastupitelstiev, ktore by mohli mat zdruzene vedenie. Cely system je zvlastny. Nielen co sa volieb tyka, ale celkovej organizacie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Treba samozrejme

regionalne zastupenie a zodpovednost. Potrebujeme vsak aj ludi, ktori zastupuju zaujmy celeho Slovenska, teda navrhujem 79 okresnych poslancov (1 poslanec za okres) 16 VUC poslancov (2 poslanci za kazde VUC) a ostatni 55ti celoslovenski.

Z vyssieho vyplyva, ze staci jedno komorovy parlament.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1 poslanec za okres je taká hovadina, až neviem, ako to napísať. Jedine, že by si bol podporovateľ Smeru, vtedy to dáva zmysel (pre teba)...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V blogu sa píše:
"Prešovský kraj, ktorý je najväčším krajom na Slovensku, má len 8 %-tné zastúpenie. To vám príde normálne?"

Neviem, či normálne, ale určite demokratické. Obyvatelia prešovskjého kraja si evidentne slobodne vybrali svojich zástupcov z iných krajov.

Žiadny volebný systém nie je úplne spravodlivý, alebo taký, ktorý by sa nám zdal "normálny". Vo volbách do NR SR sa nehlasuje o regionálnych špecifikách, ale o zákonoch, ktoré platia pre všetkých. Príklad, ktorý uviedol autor blogu (vodovod) - sa dá riešit prerozdelením daní a vyrovnávaním regionálnych rozdielov. Teda dať viac peňazí do chudobnejších krajov. A tie prostredníctvom samosprávnych krajov alebo primátorov rozhodnú, či za ne postavia nový vodovod, a v ktorej obci. Ako to funguje pri tejto vláde, kolko dala peňazí na vodovody do obcí, sú obce dnes spokojné, po dvoch vládach Smeru?

Rozdelenie volebného obvodu by spôsobilo prepadnutie väčšieho počtu hlasov, čo by spôsobilo to, že by síce z pohǎldu geografie bolo všetko OK, ale z iných uhlov pohľadu by parlament nebol zrkadlom spoločnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mas scestny nazor

Mas scestny nazor. V parlamente sa hlasuje o najdolezitejsom zakone: o rozpocte! A tym padom prenesene o geografickom umiestneni pracovnych miest.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako som písal, žiadny volebný systém nie je úplne spravodlivý, Inými slovami, každý je "scestný", ako to píšeš ty.

Pri hlasovaní o rozpočte sa nehlasuje o "rozmiestnení pracovných miest", len o výške výdavkov v jednotlivých ministerstvách. napr. o tom, že sa postaví fabrika pre Jaguar práve v Nitre, tak o tom sa myslím nepísalo v rozpočtovom zákone, o tom rozhodovala vláda. Aj keby sme uznali, že vládu volí NR SR, tak stále platí, že "umiestnenie pracovnych miest" je len jedným z mnohých kritérií pri rozhodovaní vo voľbách. Niekto iný môže mať kludne ako prioritu zdravotníctvo, životné prostredie a pod.
Hlavne ked je teraz v krajine minimálna nezamestnanosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odrazu

si spokojný s nezamestnanosťou na úrovni krajiny?!
Ale celý čas je tu debata o nižších celkoch v geografii, a v nich ti nezamestnanosť nevychádza nízka. Rozdiely medzi západniarskou a východniarskou, medzi severnou a južnou časťou sú dôsledkom rozpočtu, či si to chceš uvedomovať alebo nie, dôsledok je dôsledok, a aj preto sa to volá dôsledok, že nie je nejaké konanie vlády zapísané exaktne v rozpočtovom zákone alebo v prioritách.
Koniec koncov aj priority sú len dôsledkom zlého návrhnutia volebného okrsku a nie sú
úzusom!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Blog sa zacal zaujimavou myslienkou, ale po jeho precitani mam skor dojem, ze jeho ucelom bolo kopnut si do Sulika a spol.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No jo, pracujúca chudoba....
Skôr nepracujuca závisť...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Zuzana Roy: Kto je naozaj zodpovedný za čiernu stredu pri Nitre a v Revúcej? 1 028
 2. Rudolf Pado: Donovaly chcú byť Dubajom 938
 3. Andrea Rúfusová: O vlkoch a medveďoch nielen na salaši 892
 4. Milan Kuruc: V UniCredit Bank už nevedia, čo od dobroty 771
 5. Monika Nagyova: Denník starej dievky – Komplexy zničia každú príležitosť 590
 6. Maroš Chmúrny: Výživný týždeň VIII. - Odborníci, kam sa pozrieš 393
 7. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 324
 8. Soňa Kallová: Ako sme chutnali talianske tiramisu 323
 9. Michael Laitman: Prečo má naša strava takú zlú kvalitu? 312
 10. Filip Švaňa: Chceli sme zmeniť Slovensko. Sme len na polceste 276

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Štěpán Harašín: Jeho vlasť
 2. Attila Agócs: Regionálne anjel, celoštátne diabol?
 3. Milan Koval: Pán Šebej, tak ako je to s tou chudobou na Slovensku?
 4. Ján Slovák: Deň otvorených dverí - 5.12. 2019 na Súkromnej škole umeleckého priemyslu animovanej tvo
 5. Štefan Vidlár: Ludský odpad
 6. Martina Meriačová: Dážď sú slzy. .
 7. Stanislav Mičev: 400 000 ľudí versus 1 arogantný mladík
 8. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie.
 9. Štefan Vidlár: Morálňí kódex budovatela kapitálokomunizmu
 10. Milan Lacúch: Choromyseľnosť rozumu nemá hraníc! Katastrofická vízia!

 1. Pri nehode autobusu zomrelo 12 ľudí, vláda rozhodne o štátnom smútku (minúta po minúte)
 2. Mladíci, ktorí zbili pár v bratislavskom autobuse, sa postavili pred súd
 3. Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek
 4. Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti
 5. Čaputová pristala na ľudovú zábavu
 6. Zachraňovali zvieratá z útulku. Tri ženy, ktoré v Revúcej strhla voda, prišli o život
 7. Z justície odchádza prvá sudkyňa pre Kočnerovu Threemu
 8. Cesta pri Nitre je po nehode opäť prejazdná, polícia začala stíhanie
 9. Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal
 10. Kočner je len obyčajný mentálne zaostalejší hochštapler tretej triedy

 1. Keď si KDH zatlčie posledný klinec, pohltí ho Hlina
 2. Za čiarou: Tragické vyústenie politického angažovania kňaza Mariána Kuffu
 3. Stratégia nie s Ficom má jednu slabinu. Pat. Kto dostane Mat?
 4. Predseda Etickej komisie Sedlák: Pre Trnku som sa hanbil, že som prokurátor
 5. Šanta: Keď som stretol Kočnera, aj Trnku prejdem na druhú stranu chodníka
 6. Zsuzsová a jej komplici ostávajú vo väzbe
 7. Demokrati si urobili z procesu impeachmentu voči Trumpovi volebnú kampaň
 8. Lyžovačka v lete. Obec hovorí o prínose, ľudia na Donovaloch halu nechcú
 9. Pred 10 rokmi Benedikt XVI. rozšíril možnosti prestupu anglikánov ku katolíkom
 10. Komentátor Mark Levin pozýva informátora CIA Erica Ciaramella do jeho show

Už ste čítali?