Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zaplať pokutu a bez pardónu ! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

prečo nedostane napríklad železnica milión pokutu za meškajúci vlak alebo zlý technický stav lokomotívy ?

neuveriteľné ako je to zamerané len na obchody.. pritom obchod je firma ako hocijaká iná.. zamestnáva ľudí, platí dane a DPH..
 

Múdro a logicky píšeš,

pred vyše 20-mi rokmi som podal oznámenie na ČSAD a ČSD na obchodnú inšpekciu za permanentné meškania, odpoved bola, že to nie je v ich kompetencii. Potom som podal na NDS , že dialnice nie sú postavené tam a tam ale že platím plnú cenu dialničnej známky a že je to neodvovodnené obohacovanie, takisto odpovedali, že to nie je v ich kompetencii. Takže asi takto to (ne)funguje v slovenskom (bez)právnom štáte. SOIka si trúfne na obchodníkov ale na služby poskytované štátnymi monopolmi sa nechytá. Rovnako ked vedia hodnotiť (ne)kvalitu topánok , prečo nedávajú pokuty cestárom za stav deravých a poplátaných ciest, ktoré určite nesplňajú normy STN EN? Alebo nech to robí polícia, polícia si trúfne iba na vodiča, kontroluje či má STK EK, ale deravú cestu "nevidí" a hlavne nepokutuje.
 

 

máme tu milión úradov, komisií.. ale chcelo by to úrad na spôsobilosť cesty.. aj cesta by mala mať STK.. následne dať príkaz na opravu a priamo kompetentným stŕhať z platu za neplnenie príkazov toho úradu..
 

Máme

zákon Zákon č. 249/2011 Z. z. o riadení bezpečnosti pozemných komunikácií , ale akosi sa uplatňuje takým svojstojným systémom "na Slovensku je to tak". Máme zákon, máme dve organizácie zodpovedné za cestné pozemné komunikácie Národnú diaľničnú spoločnosť a Slovenskú správu ciest a ani jedna nekoná. Ale na druhú stranu máme dvoch generálnych riaditeľov, príslušný počet námestníkov, sekretárok, luxusných autíčiek a stav diaľníc a ciest je nepodstatný. Ale máme o niekoľko desiatok luxusných teplých miestečiek pre našich ľudí a to je to podstatné!!! Zaujímavé že v takých 2 x väčších Čechách kde stavajú neporovnateľne rýchlejšie a kvalitnejšie stačí jedno Ředitelství silnic a dálnic. No bratia Česi asi nevedia že existujú "naši ľudia".
 
Hodnoť

 

Ja skôr nerozumiem tomu, ako je možné tak jednoducho prijať zákon, ktorý evidentne porušuje všetky princípy právneho štátu a nášho právneho systému.
 

A keby len

jeden. No a keď príde k tomu, zisťovať kto je za to zodpovedný, tak nik, lebo kolektívna zodpovednosť. To je ako s tajným hlasovaním, všetci tvrdia, že každý hlasoval správne, ale výsledok hovorí o niečom inom.
 

 

ja tomu rozumiem celkom presne. je to možné.
pretože v parlamente sedí väčšina prisluhovačov vládnej sebranky, nekompetentní im beci ly, ktorí na povel tlačia tlačítka. nič iné ich totiž nezaujíma, len vlastný prospech, keď splnia pokyn ich chlebodarcu.
sú to ľudia bez štipky hanby u ktorých úplne absentuje zdravý rozum. vlastne rozum ako taký je lepšie vyjadrenie. a ešte aj chrbtica im chýba, preto nemajú žiadnu chrbtovú kosť.
a od takých lúzrov sa dá čakať čokoľvek. veď so vdíš takmer denne.
 

Golan Trevize

Presne a správne položená otázka. Tu nejde o žiadneho obchodníka ani o žiadneho kontrolóra. Tu ide o vedomé porušenie princípov právneho štátu zo strany SNS. Kde je generálny prokurátor? Kde je Ústavný súd? Jáj,zabudol som. Jeden plače nad tým ako amatérsky nezvládol žalobu na LSNS (lebo to niekto tak chcel) a druhý je ochromený a nefunkčný, presne pre správanie aj SNS.
Druhá otázka, ktoré ešte nebola vyslovená je prečo to SNS robí? No presne preto,aby ľudia čo stoja za nimi v pozadí mali cestičku do biznisu s potravinami vyloženú zlatým kameňom. Viete si predstaviť, že nejaký reťazec odmietne spolupracovať a nakupovať u "našich" pár tiež podnikateľov? Alebo že by nenakupoval poľskú hydinu, ktorá sa zázrakom cez noc stane slovenská? Stači predsa zabaliť? No doteraz to šlo, od teraz to nepôjde. Pokuty budú padať zásadne pre toho,kto sa nepodriadi. Nepodriadi biznis modelu SNS. A národ Slovenský tlieska, ako niekto chráni spotrebiteľa.....
 
Hodnoť

Hm...

...a prečo sa také niečo, čo navrhujete, má týkať len obchodov? Lebo ide o veľké peniaze v pokutách?
Prečo také niečo nenavrhujete aj pre bežných, obyčajných občanov? Napríklad pre motoristov? Napríklad dôchodca sa nechtiac pozabudne a v uzavretej obci, na ceste dolu kopcom, si neustriehne maximálnu 50-ku, prekročí povolenú rýchlosť o pár km / hod. --- a už ho za obcou odstavia dopraváci a dajú mu pokutu, ktorá môže byť vo výške dajme tomu štvrtiny jeho mesačného príjmu? A ak ju nezaplatí ihneď, tak sa pokuta v správnom konaní len zvyši.
Aha - tu nejde o chudáka obchodníka, tu ide len o obyčajného občana.
 

 

Nie je vobec pravda, ze v spravnom konani sa pokuta len zvysi! Osobne som bol na spravnom konani koli udajnemu dopravnemu priestupku 2x, a vzdy som odchadzal bez trestu. Jedine co ma s*alo bol fakt, ze bez trestu odisli aj ti policajti, ktori chceli odomna vymamit peniaze za vymysleny priestupok. U mna im to nevyslo, tak to skusia u ineho. Mozno natrafia na takeho, ktory nebude mat nervy na to ist na spravne konanie.

Ale zase, vypocuvat policajtov na spravnom konani, a vidiet ako potia, koktaju, cervenaju a klamu, to je taky prijemny a povznasajuci pocit! A to mali ti lotri este stastie ze som nepodal odpor a po rozhodnuti nadriadeneho organu nepoziadal o preskumanie rozhodnutia sudom. To by este len zazili "srandu"!
 

Dobre ste to napísali -

- dal som Vám K+.
Myslím si ale, že nám pán poslanec neodpovie v diskusii. Napísal článoček - má splnenú "povinnú jazdu," to stačí.
Mimochodom - môjho kamaráta takto zamerali na služobnej dodávke, tvrdili mu, že prekročil rýchloť a že je to na vodičák --- neubránil sa, prišiel o papiere do preskúšania + platil pokutu. Obdobie do preskúšania a vrátenia papierov bol bez roboty (nútená dovolenka - nechcel prísť o prácu).
 

 

Pozdravujem pán Droppa. Teší ma Váš záujem k téme. Najskôr len drobná poznámka k tomu, že či odpoviem. Ak si pozriete všetky moje blogy, tak pod každým, kde bola diskusia začatá som odpovedal. A nielen, ak ma niekto osloví k odpovedi. Pokladám si to za povinnosť a aj vyjadrenie úcty ku komentujúcemu. Ale teraz k Vašej poznámke. Moja reakcia je na konkrétny zákon a to zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, takže preto je reakcia len na toto odvetvie. Čo sa týka pokút v cestnej doprave, sám ste v príspevku napísali, vy môžete výšku pokuty riešiť v správnom konaní a to môže dopadnúť naozaj rôzne. Napríklad aj tak, že pokutu zaplatiť nemusíte, presne tak, ako Vám odpovedal diskutujúci pod Vašim komentom. To je ale práve to, čo ja riešim v blogu. Kým napríklad pri dopravnom priestupku môžete celú vec riešiť v správnom konaní, a až po ňom buď zaplatíte, alebo aj nie, podľa zákona o neprimeraných podmienkach v obchode, obchodník túto možnosť nemá a musí zaplatiť do tridsiatich dní od udelení pokuty bez možnosti odvolania, či riešenia v správnom konaní.
 

Ďakujem za odpoveď,...

...pán Pavelka, aj za vysvetlenie problematiky.
 

 

Len tak na okraj: zadrzat vodicsky preukaz mozu policajti len v pripade, ak vodic spachal priestupok za ktory podla priestupkoveho zakona mozno ulozit trest zakazu cinnosti. Ak vas znamy "len" prekrocil rychlost, tak bud ju prekrocil naozaj poriadne (v obci o viac ako 50km/h nad limit, mimo obce o viac ako 60km/h nad limit), alebo ho policajti odrbali.

Za mensie prekrocenie rychlosti nemozno ulozit trest zakazu cinnosti, a teda ani policajti nemozu na mieste zadrzat vodicak (§22 zakona 372/1990, odsek 1h, a nasledne odsek 2d)...
 

Vďaka za odpoveď,...

...máte pravdu, kamarát išiel rýchlo - lebo zákazník nepočká, nezohľadní premávku, situáciu na ceste a pod.
Prosím Vás, je ale možné, aby policajti zadržali vodičský v prípade, že vodič nemá pri sebe hotovosť a chcel by po ňu ísť napr. do bankomatu (samozrejme peši - odstavili ho v meste, po nameraní vyššej než povolenej rýchlosti). Mne sa to raz stalo, v Ružomberku, ale našťastie žena mala pri sebe dosť peňazí, tak sme sa na tú 50-eurovku poskladali z rodinného rozpočtu. Ale policajti boli nekompromisní: alebo ihneď peniaze - alebo vodičák. Bolo to dávnejšie, možno sa situácia odvtedy zmenila.
V súvislosti s článkom - aj tak si myslím, že aj obyčajný občan by mal mať možnosť rôzne pokuty, finančné sankcie zaplatiť neskôr. Nejde len o pokuty "spoza volantu."
 

je to zložité

síce nemusíte zaplatiť IHNEĎ, ale iba v prípade ak NESÚHLASÍTE s dokladovaným priestupkom, postupujete prípad na prešetrenie (kde aj narastá pokuta lebo SPRÁVNE konananie vyžaduje viac človekohodín) a obávam sa že v kritických prípadoch aj môžete mať dočasne zadržané doklady (čo sa niekedy tiež nehodí).
Mne sa raz stalo že som mal šťastie, FILOZOFOVAL som práve nad týmito následkami (v duši zmierený s tým že idem do neďalekého bankomatu) ale policajti sa toho chytili a mali v pláne IGNOROVAŤ moju snahu zaplatiť ... a vyriešilo to okamžité volanie ich nadriadenému (o štvrtej ráno, mimochodom), ktorý ich úspešne schladil.
Vďakabohuzato, ale aj to je iba ich ochrana aby SEBCI neignorovali pokuty neustálym preposielaním prípadov na prešetrenie ktoré aj tak zignorujú; ani oni to nemajú jednoduché
 

Ja som bol na správnom konaní

za parkovanie 2x, 2x som prehral, hoci som mal pravdu, navyše ma to stálo skoro 2-násobok za správne konanie. Po 2 rokoch som im ukázal precedens, a tým dokázal, že mám pravdu, tak len mykli plecom.
Zákon hovorí, že policajt má vždy pravdu ...
 

kolko ti namerali ?

62,ci 64 km/h ?
strasneeee,ved je to len par km/h navyse...
 

 

To ide o prípad, keď v jednom druhu správneho konania vôbec nie je možný opravný prostriedok - nemožno sa proti pokute odvolať v správnom konaní.
Čiže to nemá vôbec nič spoločného so správnym konaním priestupkovým.
 
Hodnoť

Správne konanie

Vo všeobecnosti platí,že "drobné" priestupky proti zákonu sa riešia v blokovom konaní. Je to istý skrátený a administratívne nenáročný druh správneho konania. Všade je ale stanovené,že blokové pokuty sú za "bežné" a menej závažné priestupky. To platí aj pri potravinách aj pri dopravnej polícii.

Závažnejšie porušenia, čiže priestupky a prečiny sa riešia v správnom konaní. Prečo? Pretože treba zákonným spôsobom porušenie preukázať. Vrátane námietok a dokazovania. Tu ale nastáva kameň úrazu. SNS vedie právnik, teda aspoň sa tak prezentuje a ako právnik by mal vedieť, že správne konanie je založené na niekoľkých princípoch. Absolútne prvý je ten, že účastníci konania majú rovnaké postavenie. Nie slabší/silnejší nie štát/podnikateľ. Druhé, základné pravidlo hovorí, že odvolaním sa nemôžete zhoršiť svoje postavenie, teda udelený trest, či pokutu. Tretia podmienka je rozhodnutie v druhom stupni, kde sa predpokladá, že druhý stupeň opätovne zváži dokazovanie, námietky a rozhodne. Buď prvý stupeň podporí a potvrdí platnosť jeho rozhodnutia, alebo rozhodnutie zruší a prikáže nové konanie. Ak si uvedomíte, že nesmie zhoršiť Vaše postavenie, znamená to iba toľko, že nové rozhodnutie musí byť miernejšie a pokuta nižšia. Posledný základný kameň je možnosť podať žalobu na súd a domáhať sa, aby súd, ako nestranný orgán preskúmal, či rozhodnutie je správne a zákonné.
Toto všetko však najväčší slovenský právnik poprel. Udelí pokutu v prvom stupni, ešte nikto nedokáže povedať či správne a zákonným spôsobom a prikáže ju zaplatiť. Povedzme že pôjde o 1 mil. Eur. Ako je pri potravinách úplne bežné výpalné, pod taktovkou ministerky Matečnej, zhodou okolností SNS. Účastník konania ju musí do 30 dní zaplatiť, ak to neurobí, nastúpi exekúcia. Ak však preukážete svoju nevinu a nesprávne rozhodnutie, orgán, čo Vám pokutu uložil Vám ju vráti až potom ako o to budete žiadať, urgovať a pomaly sa vyhrážať súdom. Bez úrokov, bez náhrady. Tiež Vám nezaplatí náklady na právne zastupovanie a ani mzdy tej armády ľudí, čo bude musieť pripravovať žaloby a odvolania. Prečo to SNS robí? No presne preto, lebo pojem právny štát, spravodlivosť, slušnosť nepozná. Ide iba o to, aby obchodníci boli pod tlakom a aby pristúpili na pravidlá hry,ktoré diktuje proruská SNS. Dostaneš zoznam firiem s ktorými budeš spolupracovať, ak nie, nastúpia pokuty. Že tie firmy vlastnia isté skupiny stojace za SNS, bude verejné tajomsto. Toto je skvelý príklad DNA skupiny s ručením obmedzeným, ktorá má obchodný názov SNS. Výpalné, ktoré bolo legalizované zákonom. To je totiž možné iba u nás. Gratulujem každému voličovi tejto skupiny.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Kde je bývanie, tam vzniká rodina 1 667
 2. Ivan Holko: Ktoré korenie je bezpečné pre psy? 815
 3. Tomáš Blahuta: ĽS-NS to natrela liberálom a drvivo vyhrala voľby! A čo teraz? Ako ďalej? 657
 4. Peter Cmorej: Šesť spôsobov ako táto vláda okradla dôchodcov a mladé rodiny, o ktorých ste netušili 656
 5. Pavel Dvořák: Čína ktorá o pár rokov prestane existovať - film 520
 6. Tomáš Valášek: Falošní vlastenci 447
 7. Miroslav Lukáč: Nezabudol Fico pri výkupnom medikov na ďalších študentov? Čo tak celkový zákaz vycestovať? 285
 8. Gabriel Kuba: Ja hry nehrám – ja som bol na vojne 278
 9. Rudolf Pado: Som minister životného prostredia! 268
 10. Mišo Šesták: Ako Slováci prichádzajú o minulosť 265

Rebríčky článkov


 1. Michael Laitman: Gréta Thunbergová a súčasné riešenie ekologických problémov
 2. Vladimír Krátky: IQ 88,14
 3. Matej Galo: Bude Róbert Fico stíhaný za porušenie Ústavy Slovenskej republiky?
 4. Ľudovít Herman: Ľudia túžiaci po moci, nahrádza im to sex
 5. Tibor Kramár: Ficov recept
 6. Martin Krištoff: Po troch rokoch prvýkrát optimistická predpoveď: svetová ekonomika porastie viac
 7. Andrea Fuglíková: Strategie vojenského výcviku, které můžete použít ve svém podnikání
 8. Martina Meriačová: Svojich tieňov sa viac nebojím. .
 9. Ľudovít Herman: Páčilo by sa mi byť homosexuálom...
 10. Štefan Vidlár: Predceda Andrej

 1. Šéf komanda potvrdil sledovanie Kuciaka, Threema bola získaná zákonne (minúta po minúte)
 2. Kuciakovi kolegovia ukázali na Kočnera, súd rozhodne o Threeme (minúta po minúte)
 3. Polícia zadržala po incidente v reštaurácii ministra Sólymosa
 4. Minister Sólymos sa ospravedlnil a podáva demisiu
 5. Brilianty a kompromateriály. Tóth doniesol polícii prehľad Kočnerovho biznisu
 6. Prieskum: Voľby by vyhral Smer pred ĽSNS a koalíciou PS/Spolu
 7. Kotlebovci predčasne ukončili míting v Levoči, odporcovia ich vypískali
 8. KIA bola plná stôp. Pozrite sa, čo policajti našli v Kočnerovom aute
 9. Danko povedal, že nemá k prezidentke úctu. Nemal by piť, odkazuje mu opozícia
 10. NAKA zadržala bývalého šéfa odboru školstva košickej župy. Už je na slobode

 1. Igor Matovič navštívil smeráka Počiatka na francúzskej riviére
 2. Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list
 3. Najväčší hriech Roberta Fica: Bödör mal k Ficovi častejší prístup než nejeden minister
 4. Iniciatíva Kresťania proti nenávisti varuje pred Kotlebom a Harabinom
 5. Prokuratúre velí naďalej Kočner: Trnkovi zrušili obvinenie v súvislosti s Tiposom
 6. Puč Kočnerovcov na Úrade špeciálnej prokuratúry: Trnkovi zrušili obvinenie
 7. Akoby člen Smeru: Čižnár obhajuje postup prokurátora v kauze prepusteniaTrnku
 8. Urobil Jozef Makúch z NBS-ky bankomat pre súkromnú firmu?
 9. Ako sa generálny prokurátor Trnka nechal korumpovať Kočnerom
 10. Prokuratúra v prípade Trnku funguje ako súčinná zložka volebného štábu Smeru

Už ste čítali?