Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zaplať pokutu a bez pardónu ! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

prečo nedostane napríklad železnica milión pokutu za meškajúci vlak alebo zlý technický stav lokomotívy ?

neuveriteľné ako je to zamerané len na obchody.. pritom obchod je firma ako hocijaká iná.. zamestnáva ľudí, platí dane a DPH..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Múdro a logicky píšeš,

pred vyše 20-mi rokmi som podal oznámenie na ČSAD a ČSD na obchodnú inšpekciu za permanentné meškania, odpoved bola, že to nie je v ich kompetencii. Potom som podal na NDS , že dialnice nie sú postavené tam a tam ale že platím plnú cenu dialničnej známky a že je to neodvovodnené obohacovanie, takisto odpovedali, že to nie je v ich kompetencii. Takže asi takto to (ne)funguje v slovenskom (bez)právnom štáte. SOIka si trúfne na obchodníkov ale na služby poskytované štátnymi monopolmi sa nechytá. Rovnako ked vedia hodnotiť (ne)kvalitu topánok , prečo nedávajú pokuty cestárom za stav deravých a poplátaných ciest, ktoré určite nesplňajú normy STN EN? Alebo nech to robí polícia, polícia si trúfne iba na vodiča, kontroluje či má STK EK, ale deravú cestu "nevidí" a hlavne nepokutuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

máme tu milión úradov, komisií.. ale chcelo by to úrad na spôsobilosť cesty.. aj cesta by mala mať STK.. následne dať príkaz na opravu a priamo kompetentným stŕhať z platu za neplnenie príkazov toho úradu..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máme

zákon Zákon č. 249/2011 Z. z. o riadení bezpečnosti pozemných komunikácií , ale akosi sa uplatňuje takým svojstojným systémom "na Slovensku je to tak". Máme zákon, máme dve organizácie zodpovedné za cestné pozemné komunikácie Národnú diaľničnú spoločnosť a Slovenskú správu ciest a ani jedna nekoná. Ale na druhú stranu máme dvoch generálnych riaditeľov, príslušný počet námestníkov, sekretárok, luxusných autíčiek a stav diaľníc a ciest je nepodstatný. Ale máme o niekoľko desiatok luxusných teplých miestečiek pre našich ľudí a to je to podstatné!!! Zaujímavé že v takých 2 x väčších Čechách kde stavajú neporovnateľne rýchlejšie a kvalitnejšie stačí jedno Ředitelství silnic a dálnic. No bratia Česi asi nevedia že existujú "naši ľudia".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja skôr nerozumiem tomu, ako je možné tak jednoducho prijať zákon, ktorý evidentne porušuje všetky princípy právneho štátu a nášho právneho systému.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A keby len

jeden. No a keď príde k tomu, zisťovať kto je za to zodpovedný, tak nik, lebo kolektívna zodpovednosť. To je ako s tajným hlasovaním, všetci tvrdia, že každý hlasoval správne, ale výsledok hovorí o niečom inom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ja tomu rozumiem celkom presne. je to možné.
pretože v parlamente sedí väčšina prisluhovačov vládnej sebranky, nekompetentní im beci ly, ktorí na povel tlačia tlačítka. nič iné ich totiž nezaujíma, len vlastný prospech, keď splnia pokyn ich chlebodarcu.
sú to ľudia bez štipky hanby u ktorých úplne absentuje zdravý rozum. vlastne rozum ako taký je lepšie vyjadrenie. a ešte aj chrbtica im chýba, preto nemajú žiadnu chrbtovú kosť.
a od takých lúzrov sa dá čakať čokoľvek. veď so vdíš takmer denne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Golan Trevize

Presne a správne položená otázka. Tu nejde o žiadneho obchodníka ani o žiadneho kontrolóra. Tu ide o vedomé porušenie princípov právneho štátu zo strany SNS. Kde je generálny prokurátor? Kde je Ústavný súd? Jáj,zabudol som. Jeden plače nad tým ako amatérsky nezvládol žalobu na LSNS (lebo to niekto tak chcel) a druhý je ochromený a nefunkčný, presne pre správanie aj SNS.
Druhá otázka, ktoré ešte nebola vyslovená je prečo to SNS robí? No presne preto,aby ľudia čo stoja za nimi v pozadí mali cestičku do biznisu s potravinami vyloženú zlatým kameňom. Viete si predstaviť, že nejaký reťazec odmietne spolupracovať a nakupovať u "našich" pár tiež podnikateľov? Alebo že by nenakupoval poľskú hydinu, ktorá sa zázrakom cez noc stane slovenská? Stači predsa zabaliť? No doteraz to šlo, od teraz to nepôjde. Pokuty budú padať zásadne pre toho,kto sa nepodriadi. Nepodriadi biznis modelu SNS. A národ Slovenský tlieska, ako niekto chráni spotrebiteľa.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm...

...a prečo sa také niečo, čo navrhujete, má týkať len obchodov? Lebo ide o veľké peniaze v pokutách?
Prečo také niečo nenavrhujete aj pre bežných, obyčajných občanov? Napríklad pre motoristov? Napríklad dôchodca sa nechtiac pozabudne a v uzavretej obci, na ceste dolu kopcom, si neustriehne maximálnu 50-ku, prekročí povolenú rýchlosť o pár km / hod. --- a už ho za obcou odstavia dopraváci a dajú mu pokutu, ktorá môže byť vo výške dajme tomu štvrtiny jeho mesačného príjmu? A ak ju nezaplatí ihneď, tak sa pokuta v správnom konaní len zvyši.
Aha - tu nejde o chudáka obchodníka, tu ide len o obyčajného občana.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie je vobec pravda, ze v spravnom konani sa pokuta len zvysi! Osobne som bol na spravnom konani koli udajnemu dopravnemu priestupku 2x, a vzdy som odchadzal bez trestu. Jedine co ma s*alo bol fakt, ze bez trestu odisli aj ti policajti, ktori chceli odomna vymamit peniaze za vymysleny priestupok. U mna im to nevyslo, tak to skusia u ineho. Mozno natrafia na takeho, ktory nebude mat nervy na to ist na spravne konanie.

Ale zase, vypocuvat policajtov na spravnom konani, a vidiet ako potia, koktaju, cervenaju a klamu, to je taky prijemny a povznasajuci pocit! A to mali ti lotri este stastie ze som nepodal odpor a po rozhodnuti nadriadeneho organu nepoziadal o preskumanie rozhodnutia sudom. To by este len zazili "srandu"!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobre ste to napísali -

- dal som Vám K+.
Myslím si ale, že nám pán poslanec neodpovie v diskusii. Napísal článoček - má splnenú "povinnú jazdu," to stačí.
Mimochodom - môjho kamaráta takto zamerali na služobnej dodávke, tvrdili mu, že prekročil rýchloť a že je to na vodičák --- neubránil sa, prišiel o papiere do preskúšania + platil pokutu. Obdobie do preskúšania a vrátenia papierov bol bez roboty (nútená dovolenka - nechcel prísť o prácu).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pozdravujem pán Droppa. Teší ma Váš záujem k téme. Najskôr len drobná poznámka k tomu, že či odpoviem. Ak si pozriete všetky moje blogy, tak pod každým, kde bola diskusia začatá som odpovedal. A nielen, ak ma niekto osloví k odpovedi. Pokladám si to za povinnosť a aj vyjadrenie úcty ku komentujúcemu. Ale teraz k Vašej poznámke. Moja reakcia je na konkrétny zákon a to zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, takže preto je reakcia len na toto odvetvie. Čo sa týka pokút v cestnej doprave, sám ste v príspevku napísali, vy môžete výšku pokuty riešiť v správnom konaní a to môže dopadnúť naozaj rôzne. Napríklad aj tak, že pokutu zaplatiť nemusíte, presne tak, ako Vám odpovedal diskutujúci pod Vašim komentom. To je ale práve to, čo ja riešim v blogu. Kým napríklad pri dopravnom priestupku môžete celú vec riešiť v správnom konaní, a až po ňom buď zaplatíte, alebo aj nie, podľa zákona o neprimeraných podmienkach v obchode, obchodník túto možnosť nemá a musí zaplatiť do tridsiatich dní od udelení pokuty bez možnosti odvolania, či riešenia v správnom konaní.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem za odpoveď,...

...pán Pavelka, aj za vysvetlenie problematiky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Len tak na okraj: zadrzat vodicsky preukaz mozu policajti len v pripade, ak vodic spachal priestupok za ktory podla priestupkoveho zakona mozno ulozit trest zakazu cinnosti. Ak vas znamy "len" prekrocil rychlost, tak bud ju prekrocil naozaj poriadne (v obci o viac ako 50km/h nad limit, mimo obce o viac ako 60km/h nad limit), alebo ho policajti odrbali.

Za mensie prekrocenie rychlosti nemozno ulozit trest zakazu cinnosti, a teda ani policajti nemozu na mieste zadrzat vodicak (§22 zakona 372/1990, odsek 1h, a nasledne odsek 2d)...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za odpoveď,...

...máte pravdu, kamarát išiel rýchlo - lebo zákazník nepočká, nezohľadní premávku, situáciu na ceste a pod.
Prosím Vás, je ale možné, aby policajti zadržali vodičský v prípade, že vodič nemá pri sebe hotovosť a chcel by po ňu ísť napr. do bankomatu (samozrejme peši - odstavili ho v meste, po nameraní vyššej než povolenej rýchlosti). Mne sa to raz stalo, v Ružomberku, ale našťastie žena mala pri sebe dosť peňazí, tak sme sa na tú 50-eurovku poskladali z rodinného rozpočtu. Ale policajti boli nekompromisní: alebo ihneď peniaze - alebo vodičák. Bolo to dávnejšie, možno sa situácia odvtedy zmenila.
V súvislosti s článkom - aj tak si myslím, že aj obyčajný občan by mal mať možnosť rôzne pokuty, finančné sankcie zaplatiť neskôr. Nejde len o pokuty "spoza volantu."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

je to zložité

síce nemusíte zaplatiť IHNEĎ, ale iba v prípade ak NESÚHLASÍTE s dokladovaným priestupkom, postupujete prípad na prešetrenie (kde aj narastá pokuta lebo SPRÁVNE konananie vyžaduje viac človekohodín) a obávam sa že v kritických prípadoch aj môžete mať dočasne zadržané doklady (čo sa niekedy tiež nehodí).
Mne sa raz stalo že som mal šťastie, FILOZOFOVAL som práve nad týmito následkami (v duši zmierený s tým že idem do neďalekého bankomatu) ale policajti sa toho chytili a mali v pláne IGNOROVAŤ moju snahu zaplatiť ... a vyriešilo to okamžité volanie ich nadriadenému (o štvrtej ráno, mimochodom), ktorý ich úspešne schladil.
Vďakabohuzato, ale aj to je iba ich ochrana aby SEBCI neignorovali pokuty neustálym preposielaním prípadov na prešetrenie ktoré aj tak zignorujú; ani oni to nemajú jednoduché
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja som bol na správnom konaní

za parkovanie 2x, 2x som prehral, hoci som mal pravdu, navyše ma to stálo skoro 2-násobok za správne konanie. Po 2 rokoch som im ukázal precedens, a tým dokázal, že mám pravdu, tak len mykli plecom.
Zákon hovorí, že policajt má vždy pravdu ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kolko ti namerali ?

62,ci 64 km/h ?
strasneeee,ved je to len par km/h navyse...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To ide o prípad, keď v jednom druhu správneho konania vôbec nie je možný opravný prostriedok - nemožno sa proti pokute odvolať v správnom konaní.
Čiže to nemá vôbec nič spoločného so správnym konaním priestupkovým.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Správne konanie

Vo všeobecnosti platí,že "drobné" priestupky proti zákonu sa riešia v blokovom konaní. Je to istý skrátený a administratívne nenáročný druh správneho konania. Všade je ale stanovené,že blokové pokuty sú za "bežné" a menej závažné priestupky. To platí aj pri potravinách aj pri dopravnej polícii.

Závažnejšie porušenia, čiže priestupky a prečiny sa riešia v správnom konaní. Prečo? Pretože treba zákonným spôsobom porušenie preukázať. Vrátane námietok a dokazovania. Tu ale nastáva kameň úrazu. SNS vedie právnik, teda aspoň sa tak prezentuje a ako právnik by mal vedieť, že správne konanie je založené na niekoľkých princípoch. Absolútne prvý je ten, že účastníci konania majú rovnaké postavenie. Nie slabší/silnejší nie štát/podnikateľ. Druhé, základné pravidlo hovorí, že odvolaním sa nemôžete zhoršiť svoje postavenie, teda udelený trest, či pokutu. Tretia podmienka je rozhodnutie v druhom stupni, kde sa predpokladá, že druhý stupeň opätovne zváži dokazovanie, námietky a rozhodne. Buď prvý stupeň podporí a potvrdí platnosť jeho rozhodnutia, alebo rozhodnutie zruší a prikáže nové konanie. Ak si uvedomíte, že nesmie zhoršiť Vaše postavenie, znamená to iba toľko, že nové rozhodnutie musí byť miernejšie a pokuta nižšia. Posledný základný kameň je možnosť podať žalobu na súd a domáhať sa, aby súd, ako nestranný orgán preskúmal, či rozhodnutie je správne a zákonné.
Toto všetko však najväčší slovenský právnik poprel. Udelí pokutu v prvom stupni, ešte nikto nedokáže povedať či správne a zákonným spôsobom a prikáže ju zaplatiť. Povedzme že pôjde o 1 mil. Eur. Ako je pri potravinách úplne bežné výpalné, pod taktovkou ministerky Matečnej, zhodou okolností SNS. Účastník konania ju musí do 30 dní zaplatiť, ak to neurobí, nastúpi exekúcia. Ak však preukážete svoju nevinu a nesprávne rozhodnutie, orgán, čo Vám pokutu uložil Vám ju vráti až potom ako o to budete žiadať, urgovať a pomaly sa vyhrážať súdom. Bez úrokov, bez náhrady. Tiež Vám nezaplatí náklady na právne zastupovanie a ani mzdy tej armády ľudí, čo bude musieť pripravovať žaloby a odvolania. Prečo to SNS robí? No presne preto, lebo pojem právny štát, spravodlivosť, slušnosť nepozná. Ide iba o to, aby obchodníci boli pod tlakom a aby pristúpili na pravidlá hry,ktoré diktuje proruská SNS. Dostaneš zoznam firiem s ktorými budeš spolupracovať, ak nie, nastúpia pokuty. Že tie firmy vlastnia isté skupiny stojace za SNS, bude verejné tajomsto. Toto je skvelý príklad DNA skupiny s ručením obmedzeným, ktorá má obchodný názov SNS. Výpalné, ktoré bolo legalizované zákonom. To je totiž možné iba u nás. Gratulujem každému voličovi tejto skupiny.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Maroš Chmúrny: Neúspešný týždeň jedného kapitána 2 223
 2. Mária Vrška: Matej z Kanady 1 359
 3. David Haring: 10 dní na Islande v lete – kompletný itinerár + VIDEO 1 222
 4. Rudolf Pado: Makači čistia Liptovskú Maru 986
 5. Monika Nagyova: Keď je vaším susedom hiphoper, psychiatrička či youtuber, nuda vám nehrozí 824
 6. Andrej Šverha: Cez „mínové“ polia Koločavy 819
 7. Daniel Schikor: Černobyľ. Ísť tam vôbec? 774
 8. Vladimír Benčík: Estónsko – Cesta z Tallinu do Narvy so zastávkou v Národnom parku Lahemaa 757
 9. Tomáš Vodvářka: Židovský humor X. 694
 10. Tomáš Vodvářka: Pro SSSR začala válka dne 17.9.1939 a nikoliv až 22.6.1941 654

Rebríčky článkov


 1. Milan Lacúch: Asertívne jednanie z duchovného hľadiska
 2. Olívia Lacenová: Podhodnotená platina si razí cestu nahor
 3. Radoslav Valkovič: Olov Svedelid: Podozrivý zmizol
 4. Milan Rousek: 31. List z říše záhad
 5. Štefan Vidlár: Len malé zamyslenie sa k sviatku Sedembolestnej Panny Márie
 6. Vladimír Prokeš: Cesta smíření přes Moravu na Slovenský Národný Pochod - SNP
 7. Jozef Kovalík: Mužom pravdy
 8. Július Kovács: Lámanie chleba tento utorok v parlamente
 9. Milan Rousek: 30. Svědomí paní sousedky
 10. Alena Rachel Jurečková: Karel Čapek, Krakatit, 1924

 1. Bugár odkázal Kiskovi, že nemá vynášať, lebo sám zle dopadne
 2. Sexuológ: Nie je v záujme evolúcie, aby mali štyridsaťroční starci a stareny deti
 3. Kam odchádza Robert Fico a prečo je jeho odchádzanie škaredé
 4. Začína sa matka všetkých vojen? Ako môže dopadnúť kríza na Blízkom východe
 5. Rada "vyhýbajte sa stresu" je nanič, vraví psychiater
 6. Fanúšik kopol do hráča. To som ešte nezažil, tvrdil Halilovič
 7. Ak netipujete, hokej neuvidíte. Nesťažujte sa, odkazuje Lintner
 8. Drucker ešte ani nezačal a ubúdajú mu možní partneri
 9. Župan dostal od Rašiho stopku na zasadnutie vlády v Čani
 10. Nehoda na diaľnici na Spiši má jednu obeť, ďalší ľudia sa zranili

 1. Nádej zachrániť čo len jediný život stojí za zmenu zákona
 2. Slovensko je pred rozhodnutím, či sa chce vymaniť z mafiánskeho zovretia
 3. Obvinenie Kisku je na stole. Čaká sa len na vhodný čas
 4. Kočner v Threeme: Bödör mu robil spojku na špeciálneho prokurátora Kováčika
 5. Bugár odkázal Kiskovi, že nemá vynášať, lebo sám zle dopadne
 6. Fero Múčka: Štyri roky Postoja. Aj za život
 7. Kiska otvorene o konflikte s Ficom: Detaily jeho vydierania!
 8. Manifest Národného pochodu za život 2019
 9. Za potratmi sú často dôvody, ktoré by väčšina spoločnosti neuznala
 10. Tisíce ľudí v Prahe protestovali proti umelým potratom: Vystúpil aj Saša Vondra

Už ste čítali?