Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zlí liberáli, zlí konzervatívci (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je jedno, či si liberál alebo konzervatívec. Rozdiel je len 30 rokov. Čo je asi jediná výhrada konzervativizmu, ktorú môžeš mať. Zvyšok je len omáčka, ktorou sa zahmlieva zbytočnosť konzervativizmu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V podstate áno. Spoločnosť sa čím viac, tým ďalej liberalizuje. Konzervativizmus je ale brzda, ktorá sa ti hodí pri vysokej rýchlosti :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Francuzska revolucia

sposobila nevycislitelne skody a nasledky na vyvine zmyslania nielen v Europe ale
v dnesnych dnoch komunikacie aj na celom svete.
Nenapravitelne nasledky su ocividne hlavne v zapadnej Europe a v USA.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Francúzska revolúcia skutočne spôsobila nevyčísliteľné škody a skutočne stála mnoho obetí - koniec koncov rovnako ako predchádzajúca americká vojna o nezávislosť. No ovocie oboch bolo nakoniec pre ľudstvo sladké.
Vďaka obom sa v kontinentálnej Európe a v USA zlomila feudálna a cirkevná moc. Nie natrvalo, obe ešte chvíľu žili, ale strnulý svet feudalizmu sa začal rozpadať.
Ľudia, ktorí nenávidia Francúzsku revolúciu, Americkú vojnu za oslobodenia a Osvietenstké hnutie sú buď aristokrati, alebo nevedia čo hovoria.
Ktorýsi z amerických otcov zakladateľov povedal niečo v tom zmysle, že krvou obetí revolúcií bola vykúpená naša sloboda.
Mimochodom, čo sú to nenapraviteľné následky? Sloboda? Napríklad sloboda zobrať si koho chcete bez toho, aby ste mohol mať súhlas svojho pána? Sloboda, že sa smiete presťahovať kam chcete bez súhlasu svojho pána? Že vás nesúdi váš feudálny pán? Že nemusíte pre svojho feudálneho pána odpracovať toľko práce, koľko vám určí bez nároku na odmenu? Sloboda, že môžete dať svoje deti vyučiť sa, ak tak chcete? Takto by sa dalo pokračovať. Ak je niekto s týmto nespokojný, nuž, je to vo svojom vnútri otrok. Alebo túži po otrokoch.
A ešte k článku - rešpekt voči autoritám je príliš mnohoznačný. Aj liberáli rešpektujú autoritu - autoritu práva a jeho zdrojov - dodržiavanie rovnosti, slobody a ľudskej dôstojnosti. Pokiaľ je mi známe, na tomto je založený aj americký konzervativizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fámy a fake

"Napríklad sloboda zobrať si koho chcete bez toho, aby ste mohol mať súhlas svojho pána?"
Vziať si koho chceli mali naopak problém len vysoká šľachta a kráľovské rody. Mešťania, roľnící, nízka šľachta nepodliehala protokolu. V podstate u kráľov išlo o politické sobáše, na zaistenie mieru.
"Že vás nesúdi váš feudálny pán?"
Právo meča (súdu) mali len kráľ a mestá s udelenými kráľovskými výsadami. Napríklad v Uhorsku súdila vždy súdna rada, ktorá sa skladala z Župana a podžupana, ktorých dosadzoval vždy kráľ respektíve sa dedili a v opozícii im boli slúžný a podslúžný, ktorí boli volení na jeden až dva roky.
"Že nemusíte pre svojho feudálneho pána odpracovať toľko práce, koľko vám určí bez nároku na odmenu?"
Toto sa nijako nezmenilo, naopak miesto desiatku teda desať percentnej dane sa dane súhrne zvýšili na viac ako 50 % teda zadarmo pre svojho pána bez nároku na odmenu je to ďaleko horšie.
"Sloboda, že môžete dať svoje deti vyučiť sa, ak tak chcete?"
Dať vyučiť svoje deti je výdobytok feudalizmu a Cirkvi. Cirkevné školy, ktoré z neznamych dediniek priniesli nie jednoho učenca napríklad Vavrinec Nedožerský, ktorý sa narodil v obci Nedožery roku 1555 a ako desaťročný chodil do školy v Prievidzi po smrti otca odchádza k strýkovi do Jihlavy. Nielenže sa stal neskôr správcom Karlovej Univerzity, ale vytvoril prvú systematickú gramatiku češtiny.
"Ak je niekto s týmto nespokojný, nuž, je to vo svojom vnútri otrok. Alebo túži po otrokoch."
Ono je ťažko byť nespokojný s niečim čo buď nebolo, alebo to bolo podstatne inak .
Tieto fake, fámy, začali sa šíriť koncom 18.storočia ako ospravedlnenie za výčiny revolucionárov a opakujú sa pri každej ďaľšej revolúcii, keď sa nedosiahnu ideály pod ktorými tiahli do nového a nového zabíjania.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Treba si pripomenúť

...že behom desaťročí nastalo mätenie pojmov, takže by si tieto pojmy žiadali novú presnú definíciu. Dobre to analyzol M.Mojžiš v .týždni. Ja len dodám: liberál je od slova sloboda (myslí sa sloboda jednotlivca), ktorú liberál považuje za vyššiu hodnotu, než rovnosť (hlavne než rovnosť za každú cenu, ako si ju predstavovala napr. socialistická verchuška; navyše sa v každom takom systéme vyvinie kasta "rovnejších").

Ale k téme: značku liberálov si v značnej miere ukradli ľavičiari (hoci spojenie "ľavicový liberál" je nezmyselné, čiže oxymoron), takže dnes je kovaným konzervatívcom ľahké hodiť liberálov do spoločného vreca "to sú tí od diabla, čo schvaľujú potraty, eutanáziu, manželstvá rovnakých pohlaví a možnosť adopcie detí pre také páry, atd.". Zasa pre odporcov konzervativizmu je ľahké onálepkovať všetkých konzervatívcov za zbožné ovce ustrnulé kdesi v stredoveku, čo by najrašej vrátili cirkvi stredoveké právomoci a bránia sa každému pokroku.

Lenže, tie ozajstné a podstatné problémy dnešného Slovenska ležia úplne inde. Nejaký konflikt liberálov s konzervatívcami je zástupný, je to odvádzanie pozornosti. Jedni i druhí sa väčšinovo dokážu zhodnúť na postatných vecich: jedni i druhí chcú fungujúce súdnictvo a vymožiteľnosť práva pre všetkých, fungujúce zdravotníctvo a školstvo, sú proti tomu, abty politici rozkrádali zdroje určená všetkým, atd. Oproti tomu je otázka trebárs homo-manželstiev okrajová maličkosť. Proste slušní ľudia sa na podstatných otázkach zhodnú - až sa vo voľbách podarí poraziť veľké zlo (a to sa podarí len spoločne), potom je čas riešiť detaily.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ak je ľavicový liberál oxymoron, ako nazvať človeka, politika, ktorý podporuje homo manželstvá a tiež by rád riadil krajinu centrálne ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Názvy

Teoreticky správny názov takéhoto človeka je socialista.
Keďže pojem socialista je už sprofanovaný, neomarxisti si zaviedli pojem progresívny či ľavicový liberál.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Liberalizmus versus konzervatizmus ...

V slove liberalizmus vidia jeho prívrženci absolútnu slobodu, ktorá ale nikdy nemôže byť absolútnou.
Takúto osobnú slobodu obmedzujú všeobecne zákonné normy, prijímané demokratickou väčšinou a ktoré určujú, ako by sa človek mal v organizovanej spoločnosti správať. Takže bazírovať na absolútnej slobode jednotlivca sa asi zrejme dá iba v obmedzenom ponímaní a ak by sa takáto sloboda nebodaj aj niekedy dosiahla, pravdepodobne by nastala anarchia, keď by už zákonné normy nik nerešpektoval. Liberalimus je v dnešnej dobe hlavne u mládeži akosi v móde, čo je ale pre ňu typické, keďže mladá generácia je akosi automaticky zaraďovaná medzi revoltujúcu zložku spoločnosti, ktorá sa všemožne snaží akokoľvek rúcať staré a podľa nich prežité spoločenské a politické systémy. Podľa mňa je to však iba dôsledok celosvetovej módnej vlny, ktorá sa ako sinusoida raz javí ako vrchol, aby sa potom následne prepadla v dol. Takéto výbuchy revolty a nespokojnosti so systémami sme boli svedkami v päťdesiatych rokoch protestami proti vojne v Kórei, šesťdesiatych rokoch minulého storočia revoltou černošského obyvateľstva v USA za občiansku rovnoprávnosť, revoltou študentov na parížskej Sorborne, potom revoltou proti vojne vo Vietname, potom pacifistickým hnutím hippies v sedemdesiatych rokoch, v neskorších rokoch bojom proti globalizácii a boji za udržateľný život na našej planéte. Tento proces je zákonitý a nepretržitý,pretože je dôsledkom nespokojnosti ľudí so svojim životom. Podľa môjho názoru je snaha liberalizmu o absolútnu slobodu jednotlivca dopredu prehratý boj, pretože neprihliada k faktu, že aby bol človek skutočne slobodný, k tomu nestačí zliberalizovať ekonomiku, obchod, voľnosť pohybu, ale v prvom rade je potrebné sa zasadzovať o prísne a všeobecné dodržiavanie ľudských práv a slobôd a dosiahnuť stav, kedy sa môže jednotlivec skutočne slobodne v slobodnej spoločnosti rozhodovať. K tomu je však potrebné, aby sa v akomkoľvek štáte naplno presadzovala demokracia a spravodlivosť pre všetkých. Až vtedy, ak bude jednotlivec v takomto ideálnom prostredí a vhodne po všetkých stránkach plne zabezpečený, sa môže hovoriť o tom, že je človek slobodný, ale aj vtedy samozrejme nebude absolútne slobodný, keďže bude musieť dodržiavať zákony. Takže mať iba slobodu vyjadrovania, slobodné voľby alebo slobodu zhromažďovania či pohybu ešte nedokazuje, že máme u nás stopercentnú demokraciu a právny štát. K tomu ešte vedie dlhá a kľukatá cesta a preto hašterenie sa o tom, či je lepší liberalizmus alebo konzervatizmus je iba zástupná téma. Ani jedna táto ideológia nie je pre človeka žiadnym definitívnym riešením. Žijeme v štáte, ktorý ešte demokraciu a právny štát len buduje, ale v každom prípade je vrcholne demokratické, ak sa o charaktere štátu rozhoduje v slobodných voľbách a nie nejakým násilným spôsobom. Ako vždy rozhodne väčšinový názor a preto nemám o priaznivom výsledku pre našu krajinu v parlamentných voľbách žiadne pochybnosti.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Mišo Šesták: Ako sa počas prvej svetovej vojny fotili akty 712
 2. Ivan Bošňák: AKO DETI HAJLUJÚCEMU MANAŽÉROVI SLOVAN UKRADLI 469
 3. Danica Chames: September je mesiac, keď treba veľa jesť... 170
 4. Lórant Kulík: Gastronómia: Vyprážaný karfiol je nenáročný na prípravu, je vhodný aj pre vegetariánov 167
 5. Martin Droppa: Pomaľované vtáča (II. - recenzia) 167
 6. Stanislav Martinčko: Ako si kapitán, šéf a Béla pletú hrušky s jablkami! 165
 7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (20. - 26.9.1919) 123
 8. Juraj Paškuliak: Uvravená teta 118
 9. Martin Droppa: Vraj greténizmus! 95
 10. Vladimír Benčík: Estónsko/ Narva - Pühtitsa Convent - Čudské jazero - Tartu 86

Rebríčky článkov


 1. Milan Rousek: 42. Závěrečná část
 2. Július Kovács: Nedotknuteľná indická krava Generálna Prokuratúra, hnus vraj poctiví prokurátori?
 3. Štefan Vidlár: "Poručíme slunci, vjetru..."
 4. Gabo Németh: Samota - poézia v srdci básnika
 5. Roland Ondrus: Môj sused erotický privát
 6. Vladimír Krátky: Brucho keď sa vzoprie, darmo máte zarobené vlastnou hlavou .
 7. Milan Rousek: 41. Kdo se s kým zná
 8. Patrik Mackových: Aj Microsoft podporuje svoje akcie odkupom. Trh tento postup výrazne oceňuje
 9. Milan Rousek: 40. Další postup
 10. Milan Lacúch: Kontroverzná téma ľudského utrpenia

 1. Slovan Bratislava dosiahol historické víťazstvo, v Európskej lige zdolal Besiktas
 2. Do čoho peniaze určite nevložiť? Aké sú najhoršie investície dneška
 3. Nevšedné publikum slovanistu fascinovalo: Nikdy som to nezažil
 4. Protestujúci Kováčikovi: Nemáte čo robiť na prokuratúre (minúta po minúte)
 5. Černák sa na súde ospravedlnil Volzovej, že prijal objednávku na jej vraždu
 6. Prieskum Focusu: Smer vedie, SaS po vnútorných konfliktoch mierne klesla
 7. Slovan dostal ďalší trest. Bez divákov bude hrať aj proti Wolverhamptonu
 8. Slovenskí futbalisti by mali odohrať najbližší domáci kvalifikačný zápas bez divákov
 9. J&T Real Estate vstupuje do projektu, ktorý v Bratislave vytvorí novú štvrť
 10. Greif: Bolo strašné, čo sa vo mne dialo. Krvi by ste sa vo mne nedorezali

 1. Fico bol Kočnerov šéf! Tu je dôkaz
 2. Figeľ spochybnil Hlinu na čele KDH: Droga progresivizmu nie je liek pre Slovensko
 3. Dlhá cesta od kádehákov k progresívcom
 4. Brucho keď sa vzoprie, darmo máte zarobené vlastnou hlavou .
 5. Prečo zlomil Sulík nad Galkom palicu
 6. Matovič vyzval Hlinu aby zrušil ponuku Trubanovi s registrovanými partnerstvami
 7. Herečka Mária Mary Bartalos s manželom pozývajú na Národný pochod za život
 8. Hlina sa dohodol s Trubanom, ale nedohodol so Záborskou a Vašečkom
 9. Tibor Pospíšil: KlimaAlarmistický hoax v dvoch grafoch Denníka N
 10. Slovensky klerofasisticky stat 2.0

Už ste čítali?