Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fotoglosa: Korzujúci na košickej Hlavnej si môžu zasúťažiť v hre DOPLŇ PÍSMENO (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

nadpis vs. obsah

Pan Kulik,
uz som cital blogy o mnohych malickostiach (a povazujem to za normalne), ale napisat vela pismen o 2 chybajucich pismenach na jednej budove to posuva na inu uroven.

Nadpis blogu vo mne vyvolal ocakavanie, ze sa dozviem, kolko roznych napisov na Hlavnej ulici v Kosiciach je neuplnych (s desiatkami fotiek) a dozvedel som sa, ze JEDEN s 2 písmenami + akasi ina budova niekde na uplne inej ulici. Nuz, nepotesili ste ma.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Radsej toto ako "gastronomicke" vytvory Mr. Kulika.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Milá pani anonymná Progresívna blaha,
nie s ústami treba kritizovať.Uvarte,napíšte,odfodte a uverejnite Váš skvelý recept na tomto blogu.Budem veľmi zvedavý na výsledok.
L.Kulík
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mr. Kulik, ked tzv. "novinar" ako o sebe tvrdite napise odfoDit tak to je uz ine kafe. Apropo, ked Vam anonym napise pochvalnu reakciu tak to neriesite a nadsene tlieskate, rovnako ako kopa dalsich blogerov. Ked je reakcia negativna, kriticka tak vypenite a zaklinate slovom "anonym". A za akeho dovodu by som mal davat recepty na nejaky blog? Nemyslim si, ze viem varit na takej urovne aby som mohol obohacovat tuto oblast...ono vola sa to sebakritika, ktora niektorym ludom chyba, ze Mr. "gastroexpert" Kulik?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milá anonymná progresívna blaha,

nepredstavili ste sa, chcem či nechcem, nemôžem Vás ináč osloviť ako anonym.Vy ste expert na žurnalistiku,na gastronómiu,na všetko.Stále len kritizuje.Nikdy ste žiaden článok, ani recept na tomto blogu neuverejnili, práve z týchto dôvodov ma vaše názory nezaujímajú.
L.Kulík
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mam pocit, ze nezaujem je tak o Vase blogy, alebo ako dalsi blogovaci a novinarsky expert rad opravuje, clanky na blogu. Ale ako obcasna zabava a ukazka co vsetko su ludia schopni uverejnit sa to da niekedy pozriet. A kludne dajte moje nazory vymazat, len skoda, ze citatelia nemaju pravo hodnotit uverejnovane grafomanske vyplody aj minusovym hodniotenim...mysli, ze by ste tam kralovali Mr. Kulik.
P.S. To fakt tieto zlataniny co tu davate Vam uverejnovali v tlacenych novinach?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milá pani anonymná progresívna Blaha,

taký nezáujem je o moje príspevky,že aj dnešný článok je medzi desiatimi najčítanejšími a zrejme toto Vám vadí.
L.Kulík
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán Anonym,pán Lankom,

ozrejmite si základné pojmy žurnalistiky a potom kritizujte.V komentároch stále používate výraz nadpis,nadpis.To nie je nadpis, ale titulka.
Keď neviete čo je to Glosa, tu je definícia:
GLOSA je – stručný štipľavý komentár k správe alebo udalosti ; vyjadruje subjektívny postoj autora.
L.Kulík
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako funguje GLOSA s TITULKOU

Pan Kulik,
tym sa to vsetko vysvetluje: keby to bol text s nadpisom, ocakavalo by sa, ze obsah bude tomu nadpisu zodpovedat.

Kedze je to GLOSA s TITULKOU, potom v sulade s najspodnejsimi poschodiami tzv. zurnalistiky moze byt obsahom stiplaveho komentara k sprave alebo udalosti pod TITULKOU o Hlavnej ulici cokolvek.
(stale vsak nemam istotu, ci chybajuce dve + dve pismenka su "sprava" alebo "udalost" a kde v blogu mam hladat onu "stiplavost" - ale aj tak som stastny, ze som sa dnes dozvedel tolko uzitocnych mudrosti)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nenechajte sa popliesť a uviesť...

...do omylov, máte pravdu.
Slovom "titulka" označujeme niečo celkom iné, než tvrdí bloger.
Najskôr k článkom: Články majú "nadpis," "titulok," prípadne jednoducho "názov."
Slovo "titulka" je slangový profesionalizmus, označuje sa ním predná - prvá - hlavná strana novín, časopisov a pod. Napríklad "Na titulke dnešného vydania SME je článok o vojne drogových kartelov v Mexiku."
Od spisovného slova "titulok" ako nadpis článku máme ďalej odvodené slová - napr. "titulky" (v prípade filmu), "titulný" a pod.
Čo sa týka glosy ako žurnalistického žánru - glosa je krátky žáner s prvkami kritického komentovania nejakej udalosti. Nejde o žiadny "štipľavý" komentár - slangovými slovami "štipľavý," "pikantný," "šteklivý" a pod. označujeme články a iné žurnalistické žánre, ktoré obsahujú prvky erotiky, sexu a pod.
Uvediem príklad: "Na titulke dnešného vydania bulvárneho denníka Nový deň je článok s titulkom Hviezdička zo súťaže Supermoon pristihnutá s milencom na pláži! V čísle nájdete kolekciu jej štipľavých fotografií!"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máte pravdu pán Droppa,

články majú "nadpis, "titulok".Dosť často sa nesprávne používa pre "nadpis" výraz "titulka",čo vytýkajú aj jazykovedci.Správne má byť titulok.
Tak ako uvádzate slovo "titulka" je slangový profesionalizmus,označuje sa ním predná - prvá - hlavná strana novín, časopisov a pod. Napríklad "Na titulke dnešného vydania SME je článok o vojne drogových kartelov v Mexiku."
L.Kulík
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Som rád, že...

...ste uznali, že mám pravdu. Napriek tomu, že ste v príspevku, adresovanému diskutujúcemu s prezývkou - nickom Lankom napísali, citujem:
"...ozrejmite si základné pojmy žurnalistiky a potom kritizujte.V komentároch stále používate výraz nadpis,nadpis.To nie je nadpis, ale titulka."
Takže nie titulka, ale titulok. Asi ste sa pomýlili, to sa stáva.
Čo sa týka Vašich článkov všeobecne - odporúčam Vám pozorne si ich párkrát prečítať pred zverejnením a opraviť chyby a preklepy. Všimol som si, že napríklad nedávate medzery za čiarkou, oddeľujúcou slová, dokonca ani za bodkou, oddeľujúcou vety. Aj svoje meno a priezvisko pod fotkami neoddeľujete medzerou. Možno to považujete za pozornosti nehodné drobnosti, ale aj to tvorí článok a jeho "vizualizáciu."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za dobré postrehy pán Droppa,
ja som bol zvyknutý, že zalamovanie a formátovanie textov robili grafici a teraz to musím robiť sám.Súhlasím, okrem obsahu je dôležitá aj vizualizácia textov.Budem sa snažiť v budúcnosti tieto nedostatky vykorigovať.
Pozdravujem Vás z Košíc
L.Kulík
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

O tom, ako sa zalamovali texty...

...by som mohol spísať celú históriu. Prešiel som všetkými možnými fázami tohto procesu. Pred rokom 1990 som roky písal novinové články klasicky, na písacom stroji. To znamená prepočítavanie textu na normostrany - 6O znakov i s medzerami v riadku / 30 riadkov na strane A4. Postupne som, samozrejme, prešiel na rôzne počítačové programy - ale vždy platilo pravidlo normovanej strany a prepočítavania veľkosti zalomeného textu na novinovej / časopiseckej strane (podľa veľkosti a typu písma + podľa nadpisu, titulku). K tomu patril aj výpočet plochy, ktorú zaberie presná zmenšenina alebo zväčšenina fotografie, obrázku a pod. v článku. Typografické pravítko mám dodnes, na pamiatku tej doby.
Postupne sa všetko ustálilo tak, že som texty reportáží, článkov písal (a pre dnešné periodiká stále píšem) v programe word (ako aj moji kolegovia, kolegyne). Tam je podmienka len jedna - treba dodržať vedúcim rubriky, editorom a pod. predpísaný počet znakov i s medzerami.
V prípade blogovania som, ako aj Vy a ostatní blogeri, ostatné blogerky, "odkázaný" na to, ako si text článku zalomím sám. Články píšem na zalomenie na ľavý aj pravý okraj, teda "dorovna" - presne povedané "na zarovnanie do bloku." (Je to ikonka v odkaze "Text článku" - v hornom riadku na pravej strane.) Text, zalomený "do bloku" pôsobí ucelene a aj prehľadne.
Často využívam väčšie písmo - na zvýraznenie napr. nejakého názvu alebo medzititulku. Zvýrazňujem aj farebne - to, čo považujem za potrebné zvýrazniť. Každý odstavec sa snažím ukončiť tak, aby text aspoň o jedno - dve slová presahoval polovicu odstavca; nikdy nenechávam na konci odstavca jedno slovo - nie je to v súlade s typografickými pravidlami. Okrem toho si dávam pozor na to, aby mi v jednotlivých odstavcoch nevznikla tzv. "rieka," teda vertikálne či diagonálne súvislé medzery medzi slovami.
Článok si priebežne kontrolujem náhľadom - kliknutím na ikonku "Náhľad článku." Pred zverejnením spravím najmenej dve korektúry a opravy (chyby, preklepy a pod.) - ale aj tak mi niekedy nejaká chyba v texte ostane - tú odstránim dodatočne po kliknutí na inkonku "Upraviť článok," ktorú nájdete nad profilovou fotkou. Treba si dať aj pozor na to, aby nedošlo k spojeniu slov s rôznym typom písma (napr. obyčajné a kurzíva). Systém niekedy slová uloží spojené - oprava je jednoduchá, stačí "dokliknúť" medzeru.
Blogujem už tretím rokom a priznám sa, že spočiatku som sa musel svojpomocne naučiť využívať všetko, čo písanie článkov na blog z pohľadu techniky, grafiky, systém ponúka.
Už len doplním, že články píšem priamo do administrácie, teda nenapíšem ich najskôr vo worde a nevkladám ich do administrácie. Zvykol som si na tento postup, je to ľahšie a s prehľadnejším výsledkom pri písaní.
Ak si pozriete a prečítate niektorý z mojich článkov, napríklad ten ostatný, s názvom Uhorková sezóna č. 4, prídete na to, ako text zalamujem a čo pri tom využívam a používam.
Záverom: Skutočne je dôležité dávať medzi vety, slová, za interpunkciou a pod. medzery. Napokon - je to o slovenskej gramatike i o písaní textov. To píšem aj ako reakciu na Váš príspevok, pod ktorým teraz reagujem.
Pozdravujem Vás z Liptova.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Mária Vrška: Ako ma vyhodili z práce 2 780
 2. Martin Foto Potočný: Veď Kuciak je fakt mŕtvy, Róbert F.! Aj vďaka Vám! 2 505
 3. Lórant Kulík: Gastronómia: Vyprážaný bravčový rezeň - X- ročný recept overený časom 2 236
 4. Věra Tepličková: Zabudnime na Sorosa. Máme nového vinníka: Teraz je to ESET! 2 024
 5. Andrea Hoštáková: Lavičky, na akých ste ešte nesedeli 1 719
 6. Michael Achberger: Alkohol: toto spraví s vašou postavou 1 285
 7. Daniel Schikor: Na cestách s karavanom - Chorvátsky Trpanj 1 164
 8. Zriedkavé choroby: Ukrutné bolesti ho uväznili doma 886
 9. Juraj Paškuliak: Byrokracia na pošte 841
 10. Maroš Chmúrny: Náhodné stretnutie na Maledivách 704

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: GENERALISIMUS MAJO
 2. Martin Balun: Náboženstvo
 3. Roland Ondrus: KočnerLeaks
 4. Andrea Bérešová: 8. kolo koseckej ligy v kosení ručnou kosou
 5. Andrea Bérešová: Historická žatva Lubina - Kopcové
 6. Július Kovács: Vraj si veľkomožný šofér Bugár vyprosuje, aby ho nespájali s Kočnerom.
 7. Štefan Vidlár: Aj ja staviam
 8. Štefan Vidlár: KLAPANEC
 9. Štefan Vidlár: Jak R. F. pracoval pro ludzí
 10. Peter Šuvada: Prečo je potrebné integrovať zdravotne znevýhodnených?

 1. Vyšetrujú aj trestnú činnosť predstaviteľov štátu a justície (minúta po minúte)
 2. Kočner sa chválil, ako cez Ďatla a Hlavné správy oslabí protesty
 3. Fico dovládne s tichou podporou Kotlebu, písal Kočner a plánoval stretnutie s Lexom (#allforjan)
 4. Kuciakova sestra Mária: Pri Ficovej tlačovke sa mi chcelo plakať, veď aj Janko bol novinár
 5. Ľudia sa postavili developerovi. Nechcú ďalšie obchody
 6. Ficovi začínajú oponovať jeho vlastní ľudia
 7. V Zemplínskej šírave sa utopil 38-ročný muž
 8. Kočner písal Zsuzsovej o sledovaní Sulíka a Rajtára chcel dostať do basy
 9. Kto naozaj riadi Slovensko (píše Samo Marec)
 10. DiCaprio a Brad Pitt pre SME: Jeden pre druhého sme ako manžel a manželka

 1. Matovič: Tváriť sa, že s Bugárom, ktorý za 30 strieborných zradí aj vlastnú mater, príde zmena...
 2. Prečo je Brucho vlastne letnou threemou č. 1 ?
 3. Veď Kuciak je fakt mŕtvy, Róbert F.! Aj vďaka Vám!
 4. Ján Kuciak - Chlapec, ktorý zmenil Slovensko a nikdy sa o tom nedozvedel
 5. Generál Pavel Macko o súčasnom stave Generálnej prokuratúry
 6. Smrť v maternici – bolestné mýto za slobodu a pohodlie ženy
 7. Matovič obviňuje Kisku z klamstva, na Kisku sa sťažuje aj Sulík
 8. Exminister vnútra Robert Kaliňák vypovedal v kauze Vietnamec, jeho šofér na neho čakal v zákaze
 9. Sestra Jána Kuciaka Mária: Pri Ficovej tlačovke sa mi chcelo plakať, veď aj Janko bol novinár
 10. Politické strany: Na Slovensku funguje kvantita na úkor kvality

Už ste čítali?