Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zápisky zoufalého lékaře - příbalové letáky léků (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

skvelé

Parádne ste to vystihol.Ak mám parafrázovať českého filmového klasika"ani smolné knihy stredoveku neobsahovali toľko hrôz "ako súčasné príbalové letáky liekov.Dôvod je zrejmý.Výrobcovia liekov vzhľadom na to,že po niektorých komplikáciach v potenciálnej súvislosti s užívaním nimi vyrobeného lieku, museli platiť obrovské odškodnenie.Z dôvodu,že pacientov na túto možnosť neupozornili .Preto začali,ako sám píšete listovať v internej medicíne.Neviem na čo uvádzajú ,a ako na to vôbec prišli ,že nejaký vedlajší účinok sa môže vyskytnúť u jedného z 10 000 .Neviem či vymenovanie všetkých možných aj nemožných vedľajších účinkov zníži ich právnu zodpovednosť za poškodenie pacienta,ale plne s vami súhlasím,že mnohí predpísaný liek ani nezačnú užívať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Predpokladám

...že je to hlavne z právnických dôvodov. A väčšinou ide o zbytočné strašenie. Každý liek má aj možné vedľajšie účinky, ale tie zriedkavé (typu 1 z 10000) sú tie, ktoré sa zistili až v dobe, keď bol liek na trhu, a výrobca zbiera feedback v podobe hlásení od lekárov. Hoci u zriedkavých vedľajších účinkov nie je ani dokázané, či súviseli s užívaním lieku, alebo je to náhoda. Takže čokoľvek, čo je zriedkavejšie než 1 z 10, by som ani neriešil, a ak sa nejaký neobvyklý efekt dostaví a pacient je znepokojený, treba proste konzutovať s lekárom. Inak stačí pár bežných zásad typu - Paralenu si dám 1-2 tablety, nie 10 naraz, a nezapíjam ho slivovicou, lebo darcov pečene zas nenájdu len tak na počkanie. U liekov, ktoré "môžu ovplyvniť schopnosť viesť motorové vozidlo" sa výrobca kryje ("ja som vás upozornil!"), je najlepšie vyskúšať, asi sa nič nestane, alebo ak sa cítim malátne, po pár dňoch užívania si telo zväčša zvykne a môžem presedlať z MHD na autíčko.

Blbé je, že len málo pacientov "číta s porozumením" a chápe, že väčšinu tých strašiakov treba brať s nadhľadom. Možný úžitok z lieku spravidla preváži nad drobnými či málo pravdepodobnými side effects, inak by liek ani nedali na trh.

Návrat k bylinkám žiaľ vylučuje možnosť úspešného liečenia nemocí, na ktoré proste bylinky nezaberajú. Väčšina byliniek má účinok cca na úrovni placeba. A u tých účinných (trebárs jesienka, vďaka obsahu kolchicínu použiteľná na ukľudnenie záchvatu dny) pacient-laik nemá možnosť zistiť obsah účinnej látky a teda ani dávkovanie, takže to buď nezaberie, alebo skončí otravou.

Čiže ak nie ste expert, skúste dôverovať lekárovi a moc ten leták neriešte. Snáď rady o dávkovaní a spôsobe užívania majú zmysel (napr. nejedzte probiotiká súčasne s antibiotikmi, dajte si probiotikum o pár hodín neskôr, inak antibiotikum v čreve zlikviduje to, čo vám v probiotiku malo pomôcť). A že niektoré kombinácie (s inými liekmi, prípadne alkoholom atd.) sú riskantné ,a riskujete na vlastnú zdopovednosť. Ostatné je typu "neskúsiš-nevieš". Ak od aspirínu opakovane spuchnete a ťažko sa vám dýcha, asi naň máte alergiu. No tak ho neberte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to sa tu zbehlo odbornikov.....:)

vobec nie. Tu sa zase zbehlo odbornikov. Kazda klinicka skuska (a robil som ich a robim hodne) ma protocol na zbieranie vedlajsich ucinkov a vsetko je zbierane (aj ked ma pacient nadchu). To su regulacne urady - FDA a europska agentura, ktore toto mandatuju.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne tak occams; blogy pána doktora čítam vekmi rada a zvyšujem im karmu, ale v tomto bloku ukázal, že ani lekári nie sú o nič viac edukovani v liekovej legislatíve ako ich pacienti. “Autor” príbaloveho letáku (PIL) ako fyzická osoba neexistuje. Súhrn charakteristických vlastnosti lieku SPC síce navrhuje výrobca, ale na základe prísnej a veľmi “hustej” legislatívy a jej splnenie kontrolujú liekove agentúry FDA, EMA. Liek v EU v skutočnosti schvaľuje Európska komisia a tým pádom aj jeho SPC a z nebo vychádzajúce PIL je oficiálny, právny dokument,ktorý vzniká na základe rozsiahlych klinických štúdii a neskôr je upravovaný podľa vývoja nežiaducich účinkov zaznamenaných v klinickej praxi. Boli to práve politici, ktorí rozhodli, že SPC a z nich vychádzajúce PILka musia byt take rozsiahle. Príbalový leták musí byt písaný laickou rečou a to až tak,že lekárovi, ktorý daný liek nepozná PIL v skutočnosti okrem účinnej latky nič nepovie, musia siahnuť do dokumentu SPC. Ale tie dve pacientskenskupiny popísal doktor perfektne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mala poznamka - ked ma tak volas (co je absolutne v poriadku), tak je to Occam, lebo je to Occam's razor....:)

ale dakujem za podporu a za doplnenie.

K+++++++++++++++
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno, pán doktor,

presne ste vystihli pocit, nás pacientov k liekom. Čítam rada, aj príbalový leták, tak isto dcérka. Je to napínavá, hororová literatúra. Aj Mariu Treben otvoríme, porovnáme pekne namaľované bylinky,
s tými, ktoré sme natrhali.
Nemusíme ísť do lesa, na konci záhrady, tam kde sa nekosí, rastie všetko. Devetsil, trezalka, chren, kamilka, púpava, iné. Čo nemáme na záhrade, máme na lúke, je za našim domom. Tam sú všetky liečivé byliny. Trháme sušíme, pijeme všetky čaje. Rada čítam aj noviny a verím im, tak málo, ako príbalovým letákom, preto užijem predpísaný liek.
A keby predsa mali pravdu, na niečo treba raz zomrieť!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Akoby

som čítala o sebe. Osobitne nemám rada hrozbu vyrážok, demencie a zníženia libida.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Riešenie je dostupné.

Nežiadúce účinky či nežiadúca interakcia dvoch či viacerých liekov. Marginálny problém, ktorý možno prejsť s láskavým nadhľadom. Viď autor blogu resp. pripomienkari nado mnou. Podľa mňa problém nie je vždy marginálny a niekedy opomenutie nevhodnosti dvoch či viacerých liekov či nežiadúce účinky najmä pri dlhodobom súčasnom požívaní môže (a aj spôsobuje) aj vážnejšie problémy. Lekári sú si vedomí, že menej či častejšie pochybili pri predpisovaní viaerých druhov liekov svojím zvereným pacientom. Čo sa týka opomenutia nedovolených interakcií či nežiadúcich účinkov pre toho ktorého pacienta. Lekári čo majú podrobne naštudované tieto problémy a vedia promptne zareagovať zvyčajne patria ku kvalitnejšej sorte lekárského personálu. Na záver len toľko, že pri súčasnej úrovni elektronizácie aj zdravotníckych pracovísk by nemal byť veľký problém vytvoriť počítačový program napomáhajúci zdravotníkom a aj samotným pacientom požiadať prostredníctvom elektronického dotazu tento program o výstupnú informáciu vylučujúcu nevhodné interakcie či nežiadúce účinky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, autor blogu úplne vynechal nás chronických pacientov. Ani ja nečítam príbalové letáčiky pre zábavu. Vždy som zdravotné problémy skôr podceňovala, ba kašlala som na ne, až kým ma po štyridsiatke neprekvapila cukrovka. A tá si rokmi pritiahla rôzne komplikácie. Momentálne užívam chronicky, teda doživotne desať druhov liekov vrátane kvapiek a inzulínov. Ledva-ledva sa znesú spolu, a ďalšieho "kamaráta", aj keď iba príležitostného a dočasného, už odmietajú. A to sú len lieky na predpis. Určite majú svoje vplyvy aj voľnopredajné prípravky z lekárne, vitamíny, mastičky, čaje, čapíky... atď. Zo skúsenosti viem, že lekári špecialisti sa nezaoberajú tým, čo všetko beriem/musím brať. Každý sa pozerá len na svoj odbor a pre každého je dôležitá iba tá jeho diagnóza a jeho predpisy. Keby som si okolo toho neštudovala dostupné veci na internete (sú tam aj vedecké štúdie a študujem si aj tie), keby som si neupravovala liečbu (smerom nadol), ktovie, kde by som už bola. Doživotnosť je ako dosmrtnosť. Aj pacienti bývajú zúfalí zo svojich lekárov. My chronickí často.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ahoj Mirsa

autor blogu nemůže psát všechno. Nicméně je jasné, že u tzv. polypragmasie )Hodně léků u jednoho nemocného) není v silách jedince poznat, co to s ním udělá, Každý člověk je navíc jiný. Takže moje zásada je taková, že pokud přijde někdo, kdo bere více jak 5 druhů chronických léků, další mu nedám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

muuuudro...
mame to celkom blizko v rodine. hypochondriu. pat plnych igelitiek liekov naeustale "na sklade", drviva vacsina z nich expiruje a vyhodi sa. ved ked su zadarmo... okostujeme, vyskusame, odlozime. na lavicke pri dome sa zase porozpravaju, vymenia si nove poznatky a objavy z reklam, vzajomne si urcia diagnozy a kazda sa rozbehne za svojim obvodnym. ktory im s radostou predpise novu igelitku nadielok. dalsie dve igelitky zdravotnych zaznamov, z ktorych sa ucelovo povybera, co sa nehodi. alebo naopak, povklada. po konzultacii s patclennym konziliom na lavicke. ony si uz medzi sebou zavidia aj choroby a boh chran, aby male jedna menej liekov ci chorob ako suseda. :-)
minister zajac kedysi priznal 32 TON preslych liekov, vratenych do lekarni. 32 TON! sialene... kolko je to malickych tabletiek radovo v gramoch? a kolko vyhodenych penazi? pricom si nerobim iluzie, je to len vrchol ladovca. odovzdany poctivcami, nasobky koncia v kanaloch a v riekach. ryby uz musia byt kontaminovane a zdegenerovane.
ale aj tak len otvaram oci. ja sam som zase opacny extrem - tretia, nespomenuta skupina. uz tridstat rokov ani netusim, kde mam akusi zdravotnu kartu (tak sa to vola?). asi zostala kdesi u posledneho zamestnavatela. nikdy som to na nic nepotreboval - teda okrem stempla pri nastupe do zamestnania. a bolenie hlavy az za pol roka mi zazenie obycajny acylpyrin. pracovnicka vszp nechcela verit, potom si stiahla moj ucet - cista nula. a toto citam ako nejaky sci-fi roman. :-)))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

thymolin

Takym ako Ty hovoria lekari- "tenkokartovi":-):-):-):-)teda mna tak nazval lekar- ked som po x rokoch prisla na to ze aj tetanovku mam uz par rokov preslu:-):-):-):-) Ano- bloger nespomenul tretiu skupinu:-):-):-)aj nas zaujima svoje zdravie-no vzdy vyskusame najskor ine moznosti ako dlhe sedenie v cakarni medzi "konziliom" tiezodbornicok...:-):-):-):-):-):-):-):-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Časť tých vrátených liekov má objektívne dôvody. Asi ste našťastie nemuseli opatrovať chronicky chorého starého príbuzného - rozširujúca sa anamnéza, kontraindikácie, silnejšie lieky, vedľajší účinky, nakoniec smrť, to všetko vynieslo kopu nepoužitých liekov.
Ale trocha veselší príbeh. Poznal som tetku, ktorá pravidelne chodila po lekároch, vypočula si ich, poslušne si vybrala lieky a potom ich zakopala na záhrade. Napriek tomu (alebo vďaka tomu?) sa dožila 87 rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Výborný blog :)

Skutočne som sa pobavil. Odkedy som začal čítať príbaláky, prestal som sa báť útoku mimozemšťanov. To jediné tam nie je. Inak sú tam popísané všetky druhy a spôsoby, ktorými môže človek umrieť
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kamarátovi, ktorý sa podieľa na

na klinických štúdiach liekov som počas debaty raz navrhol, aby sa aspoň jeden deň pacientov nepýtal na príznaky, ale aby im položil jednu jedinú hotovú otázku, napr. Máte po užití nášho lieku zápchu? Ďalšieho sa opýtal na hnačku, iného na svrbenie, v inej izbe pokračoval otázkou na nespavosť, atď. V drvivej miere mu pacienti odpovedali kladne...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K tomu vtip:

Príde babka k lekárovi a lekár ju víta: "Áá babka, dlho dlho ste u mňa neboli." Babka odpovedá: "Nemohla som prísť pán doktor. Bola som totiž chorá, viete, chorá som bola."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A ja zase tento

Príde slovenská babka k českému lekárovi. Lekár jej dá otázku - tak co babi copak bolí ? Babka mu odpovedala - copak je dobrý lem kríže boľom.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

 1. Sudca Lindtner z Threemy: Kočner si tyká so všetkými, no jeho vplyv sa preceňuje
 2. Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie
 3. Stíhaný košický podnikateľ rozpredáva vozový park cez inzertný portál
 4. Čia kauza je Gorila? (píše Ivan Mikloš)
 5. Johnson sa po prehre vzpieral. Nakoniec požiadal o odklad brexitu
 6. Zvláštny príbeh Bašternákovej vily na Slavíne: Kočner, Počiatek i sudkyne z Threemy
 7. Košickí vzbúrenci v Smere končia. Nechcú byť s Ficom a korupčníkmi
 8. Prokurátor podal obžalobu na Kočnera v prípade Kuciakovej vraždy
 9. Šláger kola v najvyššej slovenskej súťaži nedohrali pre inzultáciu rozhodcu
 10. Kiska odmietol trojkoalíciu s PS/Spolu, chce diskusiu o veľkej koalícii

 1. Robert Fico - krstný otec Gorily aj mafie
 2. Lipšic vyzval na zverejnenie nahrávky z rokovania vlády o odvolávaní Bubeníkovej
 3. Tomáš V. viní starostu Rače z krádeží a úplatkov
 4. Sudca Lindtner priznal kontakty s Kočnerom, kolegovia ho vyzvali na odstúpenie
 5. Generálny prokurátor Trnka si nahrával návštevy na prokuratúre
 6. Smer naleje Našim ľuďom do alobalu 40 miliónov: Baníkov nevyplatia majitelia ale štát
 7. Súd odmietol žalobu na známeho zápasníka, ktorý zrazil ženu
 8. Gabo berie veci alternatívne: Pozadie je pre SDKÚ rovnaké
 9. V Rakúsku konzervatívci vyhrali voľby, slovenskí kresťania útočia na KDH
 10. Glváč sa toxicitou vymyká aj v rámci Smeru: Komunikoval aj s Kočnerom aj so Zsuzsovou