Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

THE srandovná NEŽNÁ REVOLÚCIA. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Pepe
Opakujem, ak v dolnej úvrati kyvadla sčítavam tiažovú a odstredivú silu, tak pri horizontálnom pohybe kyvadla napne pružinu len sila odstredivá. Je to tak ? ANO - NIE Následne sa môžeme baviť o pôvode odstredivej sily (hybnosť)
ykub
<< < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To ani chory kon nevie, co je horizontalny pohyb kyvadla. Mozno roztocenie gulicky na pruzine tak, aby rovina rotacie bola vodorovna ? Akurat to potom uz nebude kyvadlo.
Tebe sa nieco v tej chorej hlave miesa, al enevie spresne popisat, ako pokus vyzera.

Nuz z bez gravitacie nejake lanka, pruziny, retaze apod napina dostrediva sila, ktorou posobia na zavazie na konci, aby chodilo po kruznici.
Odstrediva sila nema povod, len sa niekedy pouziva na vysvetlenie dejov v neinercialnej sustave. ak je v bukysvte je povodom hybnost, tak okej, akurat to nedava zmysel a nic sa podla toho neda vyratat
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

buky

my tam vidime dostredivu silu, ved pruzina taha zavazie kam ? A to ze sa natiahne, to znamena ze potrebujes vacsiu dostredivu silu. A pokus to potvrdil.

ale k vodorovnemu vrhu : No skus povedat, kde sa prejavi zabudnuta hybnost. ale argument bol inde, kde mas tu odstredivu silu ? Kde sa prejavila ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Samozrejme

ak poviem, že kyvadlo v horizontálnom polohe, tak pôjde o centrifugu. Alebo si teoreticky predstavte, že pri zvislom kyvadle prestane na chvíľu pôsobiť gravitácia, čo vám ostane ? Natiahnutá pružina odstredivou silou.
Dostredivá sila to nemôže byť, lebo pružina (u Novaka je to guma) sa natiahne v odstredivom smere a preto závažie šuchne o podlahu. Ako môže dôjsť ku kontaktu závažia s podlahou v dôsledku dostredivej sily vie ozaj iba srnka.


Dôkaz odstredivej sily, je aj obiehajúca družica, ak by pôsobila len tiažová sila tak by nasledoval pád na povrch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Cit : Dôkaz odstredivej sily, je aj obiehajúca družica, ak by pôsobila len tiažová sila tak by nasledoval pád na povrch.


Nie, je to len dokaz tvoje nekonecnej tuposti.
Druzica ma rychlost. Ak by bola nulova, padla by na povrch,ako tvrdis. Ak je nenulova, pohybuje sa po kruznici, zakrivneie sposobuje DOSTREDIVA gravitacna sila. Ak by si nejako dokazal gravitaciu vypnut, okamozite by druzica pokracovala po priamke svojou rychlostou.

Toto vidno v pripadoch, kde onu dostredivu silu vies zapinat avypinat, naprikald v obrazovke strareho televizora. Prud vo vychylovacich cievkac zakrivuje svojim magnetickym polom lektronovy luc. Ak cievky odpojis, luc je priamka a s strede obrazovky je jasny bod.
Vid tiez iskry odletujuce od kotuca brusky, kamen uvolneny z praku, auto na oleji v zakrute. To sme tu uz ale vsetko mali aspon 100x

Tak si dalej hladaj rovnovahu gravitacie a odstredivej siky, akurat problemik ; pri rovnovahe ide teleso po priamke ... cim si tam kde vzdy, niekotre bukytelesa v bukysvete sa dobrovolne rozhodnu pre kruznicu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

zbytocne. vsetko uz bolo napisane...buky je bud neschopny pochopit tieto veci alebo je troll. Ale v pripade, ze buky 10 rokov trolli, tiez to o jeho mentalite/dusevnom zdravi nieco vypoveda...Nehovoriac o tej prvej hrozivej moznosti :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Postačuje ak vysvetlíš aký je dôvod prdĺženia pružiny v odstredivom smere pri kyvadle.
Ak som podal rovnicu a = F/(m1 + m2) pri roztlačajúcom aute, tak si bezpochýb tvrdil, že ide o reakčnú silu auta, resp. auto proti mne pôsobí silou. Napriek tomu, že v rovnici fuguruje len jedna sila. Doteraz nie je objasnené, čo znamená silové pôsobenie medzi telesami F.
Obdobné je to aj pri kyvadle. Tam je odstredivá sila vypočítaná (str. 12) aj potvrdená meraním. Tu tiež nastupujú dve rovnaké opačne orientované sily dostredivá - odstredivá a tak by ten pohyb musel byť iný. Zákonite musí ísť teda o jednu silu. Akákoľvej debata je zbytočná, prebrali sme to už x krát. Táto kapitola je pre mňa uzavretá.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

iste buky

ved stale je to iste, nam je to jasne, spravne vypocitame predlzenie pri DOSTREDIVEJ sile , spravne popiseme pohyb.

Cize odstrediva sila tak ako ju chapes neexistuje, a debata je naozaj zbytocna, prebrali sme to uz 1000x a nic.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V dôsledku dostredivej sily, sa pružina natiahne v odstredivom smere a závažie šuchne o podlahu.
Skôr bude kameň tehlu je ba ť, ako uznáte prítomnosť odstredivej sily. AMEN
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

veru

A tak len uplne zbytocne zopakujem.
Na zavazie posobi DOSTREDIVA SILA, ktora mu zakrivuje drahu.
A preto zavazie suchne o zem.
Takouto silou posobi pruzina ( ta inak posobit nevie)
A k tejto DOSTREDIVEJ SILE je podla newtona opacna a rovnako velka sila, ktora posobi na pruzinu a ta je ODSTREDIVA. A preto je natiahnuta.

Kedze nie si schopny udrzat v hlave ze ide o DVE ROZNE telesa, tak volne zamienas smery, sily a pod. A tak nie si schopny pochopit ani n.
AMEN
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

S odtredivou silou nemam ziadny problem, dokonca chapem, ako to s nou je a viem su aj odvodit. Nescitavam sily posobiace na rozne telesa ako ty.
Nevadi, do smrti budes tapat a fungujuce vysvetlenie nenajdes.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

buky

odstrediva sila v tvojom chapani natiahne pruzinu, pretoze pruzina nie je schopna preniest sily bez nejakeho predlzenia. Vlastne to nie je celkom kruznica pri pohybe.

Ale povod tejto odstredivej sily je v nespravnej volbe sustavy, dostrediva sila zakrivuje dráhu, lenže pruzina nie je dokonale tuha tak sa natiahla. Az po natiahnuti je schopna preniest tu dostredivu silu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Už niekoľkokrát som tvrdil, že prispôsobiť matematiku prírodným zákonom nie je vôbec jednoduché. Nemusím vedieť ani malú násobilku aby som pozorovaním zistil ako to v skutočnosti v prírode funguje. Pri roztláčaní auta pôsobí moja hmotnosť m1 s autom m2 silou na neporovnateľne ťažšiu Zem, a = F/(m1 + m2) (tu ďakujem 1295614 za opravu) V súčasnej fyzike sa to však popisuje inak.
Pri kyvadle pôsobí tiažová + odstredivá sila na neporovnateľne ťažšiu Zem. Pozorovaním zistím, že v dolnej úvrati ZÁVAŹIE napne pružinu v odstredivom smere a šuchne o podlahu. Ak bude 30 kg kyvadlo v horizontálnej polohe (centrifuga) pripevnená na prívesnom vozíku, tak pri akcelerácii auta dôjde k striedavému kladnému a zápornému zrýchlenému pohybu. Je to z dôvodu, že odstredivá sila kyvadla pôsobí na prívesný vozík + auto v opačnom smere ako je smer zrýchlenia.
Pozorvaním som zistil, že aby sa zakrivila dráha telesa nie v každom príklade je nutná dostredivá sila. Práve naopak pri krivočiarom pohybe je prítomnné silové pôsobenie v ODSTREDIVOM SMERE.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

buky

ano a posobi na pruzinu, nie na zavazie. Si schopny to rozoznat ? Na zakrivenie drahy musi posobit sila v SMERE zakrivenia, keby bolo odstredive, tak by sa zakrivila naopak.
Pozorujes ale nevidis, to je ten problem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nejde

zakonitie o jednu silu. Posobia dve sily, ale ich velkost je ina, smer maju opacny, takze po zlozeni sil vyjde nenulova vysledna sila, ktora dá do pohybu auto aj teba, aj kyvadlo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aha

a sme pri dostredivej sile kyvadla v podobe zrýchľujúceho auta. Ale aj naopak, pri odstredivej sile kyvadla čo je dôvod záporného zrýchlenia.
Akurát pri aute mám dráhu na ktorej potvrdím zmenu rýchlosti v čase. Pri samotnom zvislom kyvadle však nie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak

pri dostredivej sile ju nevidis. Ak sa ale pozries zo spravnej sústavy, to je taka, ked letis po dotycnici, tak uvidis aj dráhu dostredivého zrýchlenia. To ti uz vysvetlene bolo. Ked si to nedokazes predstavit tak sa drz toho, že dostrediva sila zakrivuje drahu, pricom k stredu otacania sa nepriblizis ani o milimeter. To teda sedi, co je teda zle?

No nic. Ak uvazujes o odstredivých silách si v neinercialnych sústavach, teda rotujes a vyhodnocujes, čo sa deje. v Takejto sústave ty ani nevidís kruznicu, pretože ty po nej rotujes, si na nej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

predstav

si situaciu, že dostrediva sila je vačšia ako F=mvv/R. Teda co uvidíš? ty uvidíš ak padat teleso po spirale, to je bezna vec. Aj meteorit tak spadne na planetu. Teda tu už vidis, že sa meni aj vzdialeenost do stredu, O nieco vacsia sila dostredu a uvidis pad. AKo je to mozne? podla teba dostrediva sila neexistuje, pricom lano je napnute aj pri sile zhodnej so vztahom F=mvv/R, aj vacsej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ten vztah buky

velkosti dostredivej sily je presne zhodný s tým aký efekt má zotvračná hmota (teda schopnost odletiet po priamke). Dstrediva sila v takejto velkosti len kompenzuje tento efekt (schopnost odletiet po dotycnici) a výsledkom je ze zakrivuje dráhu s rovnakým polomerom otacania. Lenze tto je ten špecialny prípad, v prírode sa realizujú všetky krivky, teda spomenuta spirala, parabola, hyperbola atd. Teda všetko zavisí od toho aku ma teleso rýchlosť a velkosti dostredivej sily. Toto by si mal chápat aj intuitivne. Je pomerne zvlastne, že tak dlho spolu s tlkom jarayom protestujes proti vlastnej skúsenosti. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Citujem:

Veľkosť dostredivej sily je presne z hodný s tým aký efekt má zotrvačná hmota (teda schopnosť odletieť po priamke)
Aj by som súhlasil, ale nedokážete sa zbaviť zakorenenej myšlienky všemocnej dostredivej sily, ktorá zakrivuje dráhu telesa. A práve v efekte zotrvačnej hmoty tkvie silové pôsobenie v odstredivom smere. Ovšem ja sa pozerám na to s uhlu pohľadu, na ktoré druhé teleso tento efekt pôsobí. Tento odstredivý silový účinok spôsobuje pri zrýchľujúcom aute záporné zrýchlenie, resp. ide o silové pôsobenie medzi kyvadlom a autom. Pri zvislom kyvadle ide o silové pôsobenie medzi kyvadlom a nepomerne ťažším telesom Zemou. Nemusím pri kyvadle uvažovať o dostredivej sile, lebo inú možnosť ako pohyb po kružnici nemá. A na záver, práve z dôvodu že sa pozerám na ktoré teleso kyvadlo pôsobí odstredivou silou, dokážem rozoznať pokový stav na povrchu od zrýchleného pohybu. A ak si spomeniem na Alexandra, tak spomenul aj inú poriodu kmitu v zrýchľujúcej rakete, ako na povrchu. Ak pôjde o dostatočne ťažké kyvalo, tak si myslí, že je to tak a bude to dobre merateľné aj citeľné (sínusovka na akcelerometri)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

on spomenul

toho vela ale je tiez podobne nadany nedokazat odhlait pravdu, ci zakony. to je potom tazke, on to dopracoval do paranoje. všetci su blbci iba on je genius, no komedia to je. Nehovorim blbcov po planete beha vela, ale tak ak velmi tuzis sa k nim pridat... :)
 

<< < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Blanka Ulaherová: Týždeň v Umbrii 1 017
 2. Monika Nagyova: Denník starej dievky – Nevestin hod kyticou 830
 3. Elena Antalová: Prepáčte, pani Chramostová 651
 4. Ondrej Putra: A just pôjdeme voliť, hoci nepohodlne! 627
 5. Martin Ondráš: Keď rozkradnúť a zničiť štát nestačí 596
 6. Július Kovács: Kočnerova pomsta. 594
 7. Marek Strapko: Lebo keď nie...zabijem ho! 481
 8. Michael Achberger: Zjedzte čo chcete a aj tak chudnite 466
 9. Tomi Horváth: Zákaz fajčenia na terasách 392
 10. Marian Miškovič: Pohľad na zločinnosť z r. 1991 vs. 2019 390

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: The Ten Commandments
 2. Július Kovács: Kočnerova pomsta.
 3. Jozef Kovalík: Óda na Demelzu
 4. Alena Rachel Jurečková: Básničôčky V.
 5. Milan Lacúch: Ekologické protesty! Čo zásadného na nich nie je v poriadku?
 6. Radovan Medovič: Ale už ma to vážne štve
 7. Štefan Vidlár: Brucho a Hafkáč
 8. Štefan Vidlár: Múj sused eštébák
 9. Vladimír Krátky: Pellegriny klame !
 10. Monika KisBodnárová: Vyznanie

 1. Trnka na nahrávke s Kočnerom: Viem, že ma zabijú
 2. Čaputová zo zdravotných dôvodov ruší program na najbližšie dni
 3. Čo sú penťácke zmenky, o ktorých hovorí Kočner na nahrávke
 4. Polícia zadržala Forischa a ďalších dvoch exsiskárov
 5. Kúpiť sa dali poslanci aj zistenia SIS. Ako vyzerá Kočnerov svet na nahrávke
 6. Wales doma remizoval s Chorvátskom, Maďari v tabuľke predstihli Slovákov
 7. Čižnár síce zbavil Trnku mlčanlivosti, ale odmieta ho stiahnuť
 8. A je po trojkoalícii
 9. V Košiciach sa zrazili električky, jedného vodiča vystrihovali
 10. Zlá správa pre Slovákov: Chorváti získali vo Walese iba bod

 1. Ako Leopoldovská koalícia uniesla Slovensko
 2. Keď mafiáni požívajú Pellegriniho dôveru... a novinári pustili dymovú clonu
 3. Remišová má pravdu: Spájať sa nemusia tí, čo to nepotrebujú
 4. Vymenuje prezidentka Čaputová na zabezpečenie slobodných volieb úradnícku vládu?
 5. Pellegriny klame !
 6. Roman Kvasnica: Máme tu rozklad ústavného zriadenia
 7. Hlina prezentoval KDH ako konšpiračnú stranu: Existuje Harabinov pornografický červ
 8. Kočner: Zabijú ťa. Trnka: Viem, že ma zabijú. Príbeh mafiánskeho Slovenska
 9. Kiskova strana dobieha koalíciu PS-Spolu: Hlinove KDH klesá
 10. Fico je ako Kimi Raikkonen .

Už ste čítali?