Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

THE srandovná NEŽNÁ REVOLÚCIA. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Navrhujem, spis nieco ako sylabus errorum, kde rozoberies, co vsetko je zle na zakladoch fuziky, najma NZ. Vzdy s konkretym detailnym pokusom, ktory to podla teba dokazuje. Ziadne "hojdacky" a "kolotoce" , ovela presnejsi popis, rozmery, co je zvislo, co je vodorovne, rychlosti ...
Pepe43
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A čože, tvoj popis obruče v ktorej sa nachádza auto nevonia ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

buky

kludne si zober aj ten, to je uplne jedno.

A. Ak dokazes tak urob rozbor podla fyziky, to vsak zrejme nedokazes
B. Urob rozbor podla bukyfyzika a napis ake su dosledky, co sa bude diat
C. Overenie pokusom

Problem je to A, sice nesuhlasis s fyzikou ale hlavne vobec nedokazes povedat co vlastne fyzika hovori.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ono aj ked buky pozuije pojem rovnako znejuci a rovnao napisany ako vo fyzike, mysli tym nieco ine :-) najznamenjsi je pripad rychlosti, ktora nie je vektor a smer rma len na priamke, na kruznici je len pravo a lavotociva

Uz som mu tu raz pisal prekladovy slovnik bukypojmov, ale nadseny z neho nebol.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odstredivá sila

Dôkazom odstredivej sily, resp. teleso, ktoré pôsobí silou v odstredivom smere je triviálny príklad hojdačky. Tu sa v dolnej úvrati ODSTREDIVÁ SILA sčítava zo silou tiažovou. Meraním potvrdím správnosť matematického výsledku. Ako laik konštatujem, že ak je sila vektorová veličina, tak má svoju veľkosť aj smer. Rovnaký smer odstredivá aj tiažová sila.

Ak by v matematickej rovnici odstredivá sila nefigurovala, tak by ste do bezvedomia tvrdili, že dôsledkom najväčšej tiaže v dolnej úvrati je dostredivá sila hojdačky. To sa deje v celej pleáde fyzikálnych dejov, kde figuruje dostredivá sila a dostredivé zrýchlenie pri súčasnom rovnomernom pohybe po kružnici. Dokonca pri animácii kyvadla, je v dolnej úvrati zakreslené dostredivé zrýchlenie ako najväčšie. Pri všetkej úcte k vášmu vysokoškolskému vzdelaniu, trepete nelogické bludy. Inak povedané aj napriek správnym matematickým výsledkom je matematika mimo prírodu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Buky, vsak si teraz na plnu hubu ukazal to, v com mas problem. Ty povazujes pohyb kyvadla za rovnomerny pohyb po kruznici. S tym Jarrayom si sa zrazil dost presne.

Zacnime od zaciatku, vysvetli nam, ako definujes rovnomerny pohyb po kruznici?
Pomozem ti. Rovnomerny pohyb po kruznici je ten, ktory ma uhlovu rychlost konstantnu, cize nemennu (pred reakciou si pozri, co je spravna definia slova "konstantny"). Dobre, zadefinovat sa to da aj konstantnou obvodovou rychlostou.

Aky pohyb ma kyvadlo? Konstantny?
Ja som si doteraz myslel, ze cyklicky, sinusovy.
Uhlova rychlost kyvadla je v hornych uvratiach nulova (kyvadlo sa musi zastavit) a na dolnej uvrati je uhlova rychlost maximalna. Skus si to previest aj na rychlost obvodovu, bude to platit tiez.

A potom prichadza to caro. Maximalna rychlost na dolnej uvrati je zdrojom maximalne dostredivej sily, ktoru tak milo spochybnujes.

Ktorym slovam z mojho prispevku si nerozumel a mam to preformulovat?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pokiaľ ide o priebeh uhlovej rýchlosti kyvadla nemám nič proti. Pokiaľ však ide o čaro dostredivej sily, tak áno. Scitava sa v dolnej uvrati tiazova sila s odstredivou silou ano _ nie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak myslis vektorove scitavanie, potom sila dostrediva a sila tiazova sa scitava v kazdom bode pohybu kyvadla. Vektorovy sucet ale nebude tvoja sialka kavy a zrejme mas na mysli scitavanie aplitud sily a ano, v dolnej uvrati dochadza ako v jedinom bode k scitavaniu tychto sil. Tvrdi to moderna fyzika, tvrdim to aj ja, ale este nevieme, co tvrdi bukyfyzika.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Z laického hľadiska potom odstredivá sila nie je pseudosila rovnako ako tiažová.
bukyfyzika tvrdí, že ak má teleso krivočiary pohyb, tak dochádza v odstredivom smere k vzniku sily z dôvodu snahy telesa pokračovať v rovnomernom priamočiarom pohybe. Dôvodom krivočiareho pohybu ale nemusí byť zákonite sila pôsobiaca v dostredivom smere. Ak zapôsobím silou kolmo na rameno kyvadla alebo kolotoča, tak teleso nemá inú možnosť ako pohyb po kružnici. Pri obiehajúcej družici však dostredívá sila existuje v podobe gravitačnej a tak má možnosť pri poklese rýchlosti k pádu na povrch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dodatok:

Odstredivá sila je priamoúmerná uhlovej rýchlosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

???

Tak je matematický aparát v súlade s prírodou alebo nie. Obiehajúca družica padá k Zemi ale nikdy nedopadne na povrch. Pri kolotoči na mňa pôsobí len dostredivá sila a následne dochádza k dostredivému zrýchleniu po nulovej dráhe atď.
Ak uznáte (všeobecne) odstredivú silu, ktorá má svoju veľkosť aj smer, tak sa dosť podstatne zmení popis, či ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takze vsetky satelity vypustene na orbit Zeme tam stale kruzia?
Vsetky tie kratery na Mesiaci su hoax a ocny klam?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

iste buky

takyto popis sa stane nezmyselny. Napriklad ak na druzicu bude posobit gravitcna sila aj odstrediva sila, tak sa scitaju a teleso by sa malo pohybovat po priamke. Dostaneme teda nespravny a rozporny popis, ktory bude predpovedat to co sa deje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tyso

Nezmyselný je popis len dostredivej sily, lebo by to znamenal pád družice na povrch. Musí byť teda niečo, čo pôsobí opačným smerom ako gravitácia.
Tu z na Zemskom povrchu dám x príkladov, ktoré dokázujú schopnosť telesa pôsobiť silou v odstredivom smere na iné teleso.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no veru

no logika vravi nieco ine, okrem odstredivej sily teda musis popriet logiku, beznu skusenost a nasu techniku. Nediv sa ze sa to bezne nedari :(, to uz chce talent alebo dusevnu poruchu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ozaj zaujímavé,

že po toľkých rokoch mi začína ozaj vychádzať pri družici len dostredivá sila. Odstredivá mi tam prestáva dávať logiku, hlavne ak má pôsobiť proti gravitácii. Jedno je isté, proti gravitačnej sile musí niečo pôsobiť inak by došlo k pádu na povrch. Nič iné mi navychádza len schopnosť telesa pokračovať v rovnomernom priamočiarom pohybe. Zjednodušene povedané proti gravitačnej sile pôsobí hybnosť. V tom sa zhodneme aj s Cudzišom.
Čo načo pôsobí v zatáčajúcom aute ? Dostredivá sila povrchu to určite nebude :) a ani odstredivá :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kto sa mýli ?

Pokiaľ ide o matematický popis rovnomerného pohybu po kružnici, tak je to mimo fyziku, resp. prírodu. Ak zoberiem rovnomerný pohyb auta v kruhovom objazde, tak matematika si neláme hlavu medzi ktorými telesami dochádza k silovémi pôsobeniu.
Auto vytočením kolies nemá inú možnosť ako pohyb po kružnici a tak auto svojou hybnosťou pôsobí silou v ODSTREDIVOM SMERE na neporovnateľne ťažšie teleso - Zem. Sám pociťujem, ako v aute pôsobím silou na dvere auta. Samozrejme môžem rovnako tvrdiť, že dvere na mňa pôsobia silou v opačnom smere. Ak však budem mať v aute na palubovke vodorovne upevnenú pružinu zo závažím, tak mi jasne ukáže, ktorým smerom teleso pružinu naťahuje. To je dôkaz hybnosti telesa pôsobiť silou v odstredivom smere. Reakciou na odstredivú silu je následny vznik dostredivej sily v podobe natiahnutej pružiny.

Na jednej strane rešpektujem a obdivujem, kto dokáže porozumieť matematike, na druhej strane dokáže fyzikálny dej poriadne sprasiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Záporné zrýchlenie

Spomínal som zámenu hybností medzi telesami. Aj napriek tomu, že súčasná fyzika tento pojem nepozná súčasne tvrdí, že hybnosť sa zachováva. Brzdiace auto je príkladom zámeny hybnosti medzi autom a neporovnateľne ťažším telesom - Zemou. Matematika si však obdobne ani v tomto príklade neláme hlavu medzi ktorými telesami k silovému účinku dochádza.
Aby som nezabudol pripomenúť, ako pri rovnomernom pohybe po kružnici, zrýchľovaní a spomaľovaní telesa sa prejavuje zotrvačný účinok, zotrvačná sila alebo zotrvačná hmotnosť. Môžete si vybrať, pre mňa je to jedno a to isté.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

buky

dolezite je ako sa na problem pozeras. Ak sa pozeras ako vonkajsi pozorovatel vidis, že druzica ide po kruznici a teda posobi na nu gravitacna sila ktora ju viaze na ten obeh, inak by odletela druzica po dotycnici. To je predsa jasne aj tebe, že tam nie je žiadna rovnovaha sil, inak teleso nepojde po zakrivenej drahe(kruznica, elpsa, hyperbola).

Ak sa vsak pozeras na problem so sustavy letiaceho objektu po kruhovej drahe je to nieco ine. Ty nevidis ziadnu trajektoriu ako kruznicu. Tam teda vystupuju tie pseudosily ako je odstredivá sila, pretože ty nevnimaš svoju drahu ako kruznicu, to vnima iba ten co sa pozera na to zvonka, vonkajsi pozorovatel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hybnosť

Nesúhlasím, že ak sa pozeráž ako vonkajší pozorovateľ na pohyb telesa po kružnici, tak naň pôsobí len gravitačná - dostredivá sila. Tu na povrchu máš kolotoč a ako vonkajší pozorovateľ vidíš ako sa sedačka striedavo k tebe približuje a vzdaľuje. Čo to však s pohľadu síl napovedá ? Nič lebo ak by pôsobila na sedačku len dostredivá sila, tak dôjde k zrýchleniu sedačky v jej smere. To znamená do stredu.
Ja sa sústreďujem na hybnosť telesa, ktoré svojou hybnosťou pri krivočiarom pohybe pôsobí na iné teleso. To platí aj pri obiehajúcej družici.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Ondrej Putra: Padli prvé výstrely tretej svetovej vojny 1 012
 2. Miroslav Beblavý: Správa týždňa: najnovší nezmysel Andreja Danka 127
 3. Elena Antalová: Premiér, tentoraz celkom šialený 67
 4. Helmut Posch: Najväčšia opustená škola na Slovensku 39
 5. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Prehľad dezinformácií, manipulácií a propagandy počas druhého októbrového týždňa 35
 6. Ivan Ceresnak: NAKA v autoškolách... 33
 7. Ondrej Putra: Zakážme tú imperialistickú angličtinu! 28
 8. Anna Čunderlíková: Ovocný kysnutý koláč 24
 9. Martin Droppa: Štefan Harabin nie je žiadna vlasť! 24
 10. Jakub Tillinger: Politická a ekonomická analýza výdavkov SR do zdravotníctva v porovnaní krajín OECD 23

Rebríčky článkov


 1. Andrej Špeťko: Cesta výťahom
 2. Július Kovács: Je to štát v štáte. Naše údajne nezávislé súdnictvo.
 3. Jozef Kovalík: Či plačú básnici?
 4. Štefan Vidlár: Apel starca
 5. Peter Slivovic: O dozrievaní
 6. Filip Pančík: Koložvárska kapusta
 7. Peter Žiak: Poďakujme sa všetci Mariánovi K .....
 8. Štefan Vidlár: Rodinný porcelán
 9. Róbert Andiľ: Konzervatívci sú brzdy
 10. Milan Lacúch: Sexuálna výchova na školách! Áno? Nie?

 1. Čaputová zo zdravotných dôvodov ruší program na najbližšie dni
 2. Most-Híd a SMK sa dohodli na spoločnej kandidátke
 3. Gál našiel nezrovnalosti v rozhodovaní o miliónovej zmenke
 4. Mama operovaného Lukáša: Ľudský život na Slovensku asi nemá cenu
 5. Lukáš sa stal obeťou zrážky veľkých eg a boja neurochirurgií
 6. Drž mi miesto, mám pre teba jeden báječný židovský fór, odkázala Gottovi Bohdalová
 7. Padli prvé výstrely tretej svetovej vojny
 8. Slováci si postup na ME skomplikovali, ale môže im stačiť iba bod
 9. On priam letel, vravel Froome. Kipchoge zabehol ako prvý človek maratón pod dve hodiny
 10. Na rýchlostnom privádzači v Košiciach sa čelne zrazili autá, vodič je ťažko zranený

 1. Jaroslav Daniška: Dôvod na blbý pocit Ivety Radičovej trvá
 2. Ponižovanie, arogancia a maniere postsovietskeho štátu je to, čo na slovenskom Úrade vlády vidíte
 3. M.Tódová: Už teraz oje..vam a bojím sa, že to na mňa niekto vytiahne
 4. Predražené reality nútia ľudí siahať po pôžičkách
 5. Za Slušné Slovensko: „Tajomný“ darca Denníka N
 6. Vladimír Palko: Ako hovoriť o Gottovi? S pravdou a láskavo
 7. Roman Joch: Ľavicovo-liberálny fašizmus
 8. Čo vymysleli progresívci a progresívky: Občanov považujú za škôlkarov, ktorých treba dirigovať
 9. Danko s Pellegrinim leteli na pohreb Karla Gotta dvoma špeciálmi
 10. Je SaS nebezpečná? Blahová vysvetľovala svoj výrok, za ktorý ju zo strany vylúčili

Už ste čítali?