Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jadrová energia – Ďalšia nádej vedcov vo využívaní pri liečbe rakoviny. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Aký faktor umožňuje nezasiahnuť rádioaktivitou i zdravé bunky a že sa radiaktivita nerozšíri napríklad skrz krvný obeh do celého organizmu? Z toho článku mi to nie je úplne zrozumiteľné.
 

Vies vobec

co to je radioaktivita? keby si vedel, tak taku hovadinu ako "nerozsiri to krvny obeh do celeho tela" sa neopytas, chlape...
 

Taký faktor neexistuje....

Dobré ráno pán kolega. V stručnosti môžeme povedať, že rádioaktivita je schopnosť niektorých atómov emitovať elementárne častice až kým sa ich nestabilné jadro úplne nerozpadne. Materiály zložené z takýchto atómov sú rádioaktívne a produkujú alfa, beta resp. gama žiarenie. Pri radiačnej terapii (alebo rádioterapii) práve toto žiarenie s vysokou energiou používame na ničenie rakovinových buniek. Žiarenie ako také je však fyzikálny jav, ktorý nerozoznáva na aký materiál pôsobí (vo Vašej otázke teda či ide o zdravé resp. rakovinové tkanivo). Takže áno, pôsobí aj na (susedné) zdravé tkanivo, čo je ale paradoxne dobre. Tu nám pomáha samotná príroda, resp. ľudské telo. Bunky v našom tele normálne rastú a delia sa, aby vytvorili nové bunky. Rakovinové bunky však rastú a delia sa rýchlejšie ako väčšina normálnych buniek. A účinok žiarenia funguje tak, že dochádza k malým zlomom DNA vo vnútri buniek. Tieto zlomy bránia rakovinovým bunkám v raste a delení a spôsobujú ich odumretie.
Všetky bunky v našom tele majú niečo ako genetickú pamäť, čo majú robiť a ako sa majú správať. V hrubom zjednodušení sa dá povedať že rakovinové bunky túto pamäť stratili, resp. ju odmietajú a „sú nenažrané a majú enormnú chuť sa rozmnožovať“. Tie bunky, ktoré rastú a množia sa, sú omnoho viac citlivé na účinky žiarenia, a keďže sa rakovinové bunky množia častejšie ako normálne bunky, budú poškodené žiarením skôr a viac. Normálne bunky v okolí môžu byť tiež ovplyvnené žiarením, ale väčšina sa zotavuje a vracia sa späť k práci tak, ako by mala.
Je to niečo podobné ako pri chirurgickom zákroku – radšej odrezať (ožiariť) o trošku materiálu viac, aby bola minimálna pravdepodobnosť, že tam niečo zostane, čo znova začne rásť.
Samozrejme že pri takejto liečbe je venovaná osobitná pozornosť tomu, aby normálne tkanivo bolo zasiahnuté čo najmenej. Radiačná dávka sa starostlivo meria a zameriava sa na nádor. Ožarovanie končí buď odstránením pacienta z dosahu zdroja (pri externom použití), resp. pri internom použití úplným rozpadom zdroja a jeho vylúčením z ľudského tela (práve preto sú používané zdroje s nízkym polčasom rozpadu).
V tejto súvislosti môže vzniknúť aj ďalšia vážna otázka: A nie je možné ako vedľajší efekt z ožarovania pri liečení rakoviny dostať neskôr ďalší nádor?
Pravdivá odpoveď je = Áno, je to síce extrémne nepravdepodobné, ale nie je to úplne vylúčené!
Závisí to od mnohých faktorov a aj od individuálnych dispozícií pacienta. Ako sa hovorí, všetci sme rovnakí, ale každý z nás je iný! A každý z nás aj inak reaguje.
V princípe sa však vždy vychádza z lekárskej etiky – pacientovi čo najmenej uškodiť.
Prajem pekný deň.
M.
 
Hodnoť

Mám otázku

Som laik a možno to je v článku spomenuté, len som to nepochopil.
Ako nosič vie, že je v nádore a má sa začať uvoľňovať radiácia?
Ako sa zabezpepečí, že práve v nádore bude radiácia najviac?

Alebo sa tá radiácia uvoľňuje v celom krvnom riečišti rovnako? V tom prípade mi pripadá ako bežné ožarovanie keď sa +/- trafím na to miesto.

Ďakujem
 

Odpoveď na otázku....

Dobrý deň, a ďakujem za Vašu otázku, určite je zaujímavá aj pre iných čitateľov. Skôr než odpoviem však musím podotknúť že ani ja nie som profesionál v priamom aplikovaní rádioterapie! Profesionálne som sa oblasťou bezpečnej dodávky lekárskych rádioizotopov zaoberal počas pracovania v European Supply Agency (Euroatom), kde je to jedna z jej povinností. Bolo to však viac z pohľadu monitorovania, podpory výskumu a aplikácie a hlavne príprav EU politík v tejto oblasti. Takže síce o tom „niečo viem“, ale nie som v tom profesionál ako je napríklad pán Remigiusz Baranczyk (ktorý v ESA po mne prebral funkciu vedúceho sekcie), ktorý to priamo študoval na univerzite, pracoval priamo v nemocnici v tejto oblasti, bol jadrovým inšpektorom Euroatomu, a nakoniec to teraz aj manažuje. Takže, ak budú odpovedi nejaké „menšie nepresnosti“, vopred sa za ne ospravedlňujem.
Ďalej by som Vám odporučil si prečítať moju predošlú odpoveď, pretože to má súvislosť s tým čo budete čítať následne.
V prvom rade – NIE, určite to nie je bežné ožarovanie, a už vôbec nie či sa plus-mínus trafím!
Naše ľudské bunky majú 5 fázový cyklus. Prvá fáza (G0) je, keď bunka odpočíva (nerozdeľuje sa) a vykonáva svoju normálnu prácu v tele. Druhá fáza (G1) je výroba RNA a proteínov ako príprava na delenie (trvá cca od 18 do 30 hodín), vtedy RNA potrebuje skopírovať DNA. Tretia fáza (S) je syntéza, keď je vytvorená DNA pre nové bunky. Vtedy sú chromozómy (ktoré obsahujú genetický kód, resp. DNA) skopírované tak, aby obe nové bunky, ktoré sa majú pripraviť, mali rovnakú DNA. Táto fáza trvá asi 18 až 20 hodín. Štvrtá fáza bunky (G2) je keď sa celá „zostava“ pripravuje na delenie. Tu sú zhromažďované informácie o tom, či a kedy pokračovať s delením buniek. Fáza G2 nastáva tesne pred tým, ako sa bunka začne štiepiť na 2 bunky a trvá od 2 do 10 hodín. No a posledná, piata fáza (M) je tzv. „mitóza“, keď sa bunka sa delí na 2 bunky. Fáza trvá iba 30 až 60 minút, a vedy sa bunka skutočne
rozdelí sa na 2 nové bunky, ktoré sú úplne rovnaké.
Bunky a ožarovanie:
Fáza bunkového cyklu je dôležitá, pretože žiarenie najskôr usmrcuje bunky, ktoré sa aktívne delia. Teda bunky, ktoré sú v pokojovej fáze (G0) alebo sa delia menej často sú menej postihnuté. Množstvo a typ žiarenia, ktoré sa dostane do bunky, a rýchlosť rastu buniek ovplyvňujú, či a ako rýchlo bunka odumrie alebo bude poškodená. Ako som už spomenul v predošlom príspevku, radiačná terapia je vždy určitou rovnováhou medzi zničením rakovinových buniek a minimalizáciou poškodenia normálnych buniek. Žiarenie však vždy rakovinové bunky alebo normálne bunky nezabije okamžite. Začatie odumretia buniek môže trvať niekoľko dní až týždňov liečby a po ukončení liečby ešte stále môžu odumierať aj mesiace. Ale tkanivá, ktoré rastú rýchlo, ako napríklad koža, kostná dreň a sliznica čreva sú často postihnuté okamžite. Naproti tomu nervové, prsné, mozgové a kostné tkanivo vykazuje neskoršie účinky. Z tohto dôvodu môže ožarovanie viesť k vedľajším účinkom, ktoré sa môžu prejaviť až dlho po skončení liečby.
A ako sa to robí je v pokračovaní.....
 
Hodnoť

Ako sa to robí....

Ako sa to robí?
Terapia ožarovaním môže byť podávaná mnohými spôsobmi, a niekedy sa ožarovanie podáva dokonca aj viac ako jedným spôsobom súčasne, alebo sa môžu za sebou vydávať rôzne typy žiarenia.
Ako som pochopil Vás zaujíma spôsob ožarovanie zvnútra (brachyterapia).
Brachyterapia, teda interná radiačná terapia je terapia na krátku vzdialenosť.
Týmto spôsobom sa zdroje žiarenia umiestňujú do tej oblasti, ktorá vyžaduje ošetrenie, alebo do jej blízkosti. Žiarenie prechádza iba na krátku vzdialenosť, takže existuje menšie riziko poškodenia normálnych tkanív. Brachyterapia má výhodu v tom, že môže dodať vysokú dávku žiarenia na malú plochu v pomerne krátkom časovom období. Je užitočná hlavne pre nádory, ktoré potrebujú vysokú dávku žiarenia alebo sú blízko normálnych tkanív, ktoré sú žiarením ľahko zraniteľné.
Pri intersticiálnom žiarení je zdroj žiarenia umiestnený priamo do nádoru alebo tesne vedľa neho napríklad pomocou malých peliet.
Pri iIntrakavitálnom žiarení je nádoba s rádioaktívnym materiálom umiestnená do dutiny tela, ako je napríklad hrudník, konečník, maternica alebo vagína. Pri umiestňovaní rádioaktívneho zdroja na správne miesto sú používané na pomoc lekárovi ultrazvukové, röntgenové alebo CT snímky. Umiestnenie môže byť trvalé alebo dočasné.
Pri trvalom umiestnení sú používané maličké nádoby, často nazývané pelety alebo semená, ktoré majú veľkosť cca zrnka ryže. Umiestnia sa priamo do nádorov pomocou tenkých dutých ihiel. Po umiestnení pelety niekoľko týždňov alebo mesiacov emitujú žiarenie, ale pretože sú veľmi malé a spôsobujú iba malé nepohodlie, po spotrebovaní rádioaktívneho materiálu sú zvyčajne jednoducho ponechané na svojom mieste.
Pri dočasnom umiestnení sa to delí podľa veľkosti dávky žiarenia - vysoká dávka (HDR) alebo nízka dávka (LDR). Vtedy sa do ošetrovanej oblasti vkladajú valčeky, duté ihly, trubice (katétry) alebo balóniky naplnené tekutinou a po ošetrení sa odstránia. Rádioaktívny materiál je potom možné na krátky čas vložiť do týchto nádob a potom ho vybrať. Môže to urobiť zdravotnícky personál alebo môže byť rádioaktívny materiál aj diaľkovo vkladaný do zariadenia pomocou automatiky. Pri HDR brachyterapii je zdroj žiarenia umiestnený na miesto iba na niekoľko minút a potom je odstránený. Tento proces sa môže opakovať aj dvakrát denne až týždeň, alebo raz týždenne počas niekoľkých týždňov. V prípade LDR brachyterapie zostáva zdroj žiarenia na mieste niekedy až 7 dní. Ale aby sa implantát nepohyboval, musí pacient zostať v posteli a ležať celkom pokojne. Z tohto dôvodu musí zostať počas liečby v nemocnici.
Pri použití rádiofarmák (lieky, obsahujúce rádioaktívne materiály nazývané rádioizotopy), je to tiež rôzne. Môžu byť vložené do žily, prehltnuté ústami alebo byť umiestnené do telovej dutiny. V závislosti od lieku a od toho, ako sa podáva, tieto materiály putujú do rôznych častí tela, aby liečili rakovinu alebo zmiernili jej príznaky. Samozrejme že vyžarujú žiarenie, väčšinou vo forme alfa a beta častíc, ktoré sa zameriavajú na postihnuté oblasti. V súčasnosti existujú vynikajúce monitorovacie možnosti využívané v týchto procedúrach. Takže lekári môžu veľmi zreteľne a presne na zobrazovacích testoch vidieť, či je napríklad potrebné dávky upraviť.
 
Hodnoť

Mnoho doplňujúcich informácií je tu.....

Ak by Vás zaujímali aj ďaľšie možno pre Vás zaujímavé informácie z tejto oblasti, môžete ich nájsť na Web stránke ESA (Euroatom Supply Agency).
Nájdete to tu:
https://ec.europa.eu/euratom/o...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: 13. dôchodok – namiesto samozrejmosti len almužna a predvianočná kampaň 983
 2. Pavel Weiss: Aby zdravotníctvo nebola len „čierna diera“, alebo kam to kráčaš „Hippokrates“? 910
 3. Martin Droppa: Cigánsky guláš 701
 4. Tibor Bindas: Matovič sa opäť vyfarbil... 581
 5. Miroslav Lukáč: Čoóó? Igor Matovič? Ten kretéén? 247
 6. Marek Strapko: Za 14 rokov dospeli k čistému vydieraniu! 229
 7. Simona Petrík: Pracujúci rodičia, nenechajte sa odradiť. Na rodičovský príspevok máte právo 203
 8. Michal Sivák: Otvorený list pre Mariána Kotlebu 178
 9. Jana Petkaničová: PS: Pozdravujem z Caracasu (1/3) 158
 10. Gabriel Kuba: Ficov štvrtý rozmer – 2 132

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Igor bravooó, ALE :
 2. Milan Kulkovský: Nemôžeme zabudnúť, oni si to nezaslúžia - masaker v Ostrom Grúni a Kľaku
 3. Zdeněk Kedroutek: POKRAČOVANIE DIGITNÁLNYCH PREUKAZOV A DIGITÁLNEJ SPRÁVY NA ÚROVNI ÚzO.
 4. Ľudovít Herman: Ježiš, neposlušný tínedžer
 5. Kristína Jakubičková: Kašli na rozmer XS modelky
 6. Ľudovít Herman: Dobrý nástroj do diskusii na SME - rozšírenie do Windowsu
 7. Ľuboš Šimún: Prečo odovzdať svoj hlas vo voľbách do NRSR 29.2.2020 ? (2)
 8. Anna Záhorčáková: Ako ženy fungujú v mužskom svete
 9. Lukáš Parízek: Teória relativity parlamentnej diplomacie
 10. Štefan Vidlár: S tým nepújdu

 1. Minúta po minúte: Bödör na súde tvrdí, že Kočnerovi nepomáhal zbierať špinu na novinárov
 2. S Kočnerom bola na jachte aj Tománková z Čistého dňa
 3. Fico kritizoval prezidentku za jej reakciu na prepustenie Trnku
 4. Čo dávajú jesť Kočnerovi a môžu sudcovia čítať noviny (ďalšie otázky o procese)
 5. Vlhová vyhrala obrovský slalom v Sestriere, s Brignoneovou dosiahla rovnaký čas
 6. Čo ja s tým mám? Reaguje Fico na Počiatkovo video s Trnkom
 7. Šéf búracej firmy: Státisíce v Prešove nezarobím, ani zďaleka
 8. Vlhová je po prvom kole obrovského slalomu v Sestriere na druhom mieste, Shiffrinová je štvrtá
 9. Vlhová prehrala už v prvom kole, paralelný obrovský slalom prekvapujúco vyhrala Direzová
 10. Magoni je šťastný muž. Shiffrinovej tréneri nerobia najlepšiu robotu (rozhovor)

 1. Toto je jasný dôkaz, že Fico sa prezidentky bojí, a to je pre Slovensko dobrá správa
 2. Fico predstavil nezodpovednú zmenu, ktorá vyženie najlepších študentov zo Slovenska
 3. Pozor ! SMERácky táraj, gágaj a prďús sú mimozemšťania !
 4. Fico chytá pre budúcich lekárov desaťročnú Železnú oponu
 5. Počiatek na Kočnerovej nahrávke vychválil Slotu: Vymyslel nový kšeft, aj Fica oholil
 6. Palko kritizuje Čaputovú: Prezidentka Zuzana Čaputová zdržuje normálny ústavný proces
 7. Študenti medicíny sú z plánov Smeru zhrození: Ficove riešenie rázne odmietame
 8. Kto je spoluzakladateľka Čistého dňa Tománková: Začínala u Fica na Úrade vlády
 9. Trump: Ide o nebezpečný útok na právo amerického ľudu slobodne si zvoliť prezidenta
 10. Židovský cintorín zničili deti. Liberáli vinili národovcov či tradičnú rodinu

Už ste čítali?