Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jadrová energia – Ďalšia nádej vedcov vo využívaní pri liečbe rakoviny. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aký faktor umožňuje nezasiahnuť rádioaktivitou i zdravé bunky a že sa radiaktivita nerozšíri napríklad skrz krvný obeh do celého organizmu? Z toho článku mi to nie je úplne zrozumiteľné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vies vobec

co to je radioaktivita? keby si vedel, tak taku hovadinu ako "nerozsiri to krvny obeh do celeho tela" sa neopytas, chlape...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Taký faktor neexistuje....

Dobré ráno pán kolega. V stručnosti môžeme povedať, že rádioaktivita je schopnosť niektorých atómov emitovať elementárne častice až kým sa ich nestabilné jadro úplne nerozpadne. Materiály zložené z takýchto atómov sú rádioaktívne a produkujú alfa, beta resp. gama žiarenie. Pri radiačnej terapii (alebo rádioterapii) práve toto žiarenie s vysokou energiou používame na ničenie rakovinových buniek. Žiarenie ako také je však fyzikálny jav, ktorý nerozoznáva na aký materiál pôsobí (vo Vašej otázke teda či ide o zdravé resp. rakovinové tkanivo). Takže áno, pôsobí aj na (susedné) zdravé tkanivo, čo je ale paradoxne dobre. Tu nám pomáha samotná príroda, resp. ľudské telo. Bunky v našom tele normálne rastú a delia sa, aby vytvorili nové bunky. Rakovinové bunky však rastú a delia sa rýchlejšie ako väčšina normálnych buniek. A účinok žiarenia funguje tak, že dochádza k malým zlomom DNA vo vnútri buniek. Tieto zlomy bránia rakovinovým bunkám v raste a delení a spôsobujú ich odumretie.
Všetky bunky v našom tele majú niečo ako genetickú pamäť, čo majú robiť a ako sa majú správať. V hrubom zjednodušení sa dá povedať že rakovinové bunky túto pamäť stratili, resp. ju odmietajú a „sú nenažrané a majú enormnú chuť sa rozmnožovať“. Tie bunky, ktoré rastú a množia sa, sú omnoho viac citlivé na účinky žiarenia, a keďže sa rakovinové bunky množia častejšie ako normálne bunky, budú poškodené žiarením skôr a viac. Normálne bunky v okolí môžu byť tiež ovplyvnené žiarením, ale väčšina sa zotavuje a vracia sa späť k práci tak, ako by mala.
Je to niečo podobné ako pri chirurgickom zákroku – radšej odrezať (ožiariť) o trošku materiálu viac, aby bola minimálna pravdepodobnosť, že tam niečo zostane, čo znova začne rásť.
Samozrejme že pri takejto liečbe je venovaná osobitná pozornosť tomu, aby normálne tkanivo bolo zasiahnuté čo najmenej. Radiačná dávka sa starostlivo meria a zameriava sa na nádor. Ožarovanie končí buď odstránením pacienta z dosahu zdroja (pri externom použití), resp. pri internom použití úplným rozpadom zdroja a jeho vylúčením z ľudského tela (práve preto sú používané zdroje s nízkym polčasom rozpadu).
V tejto súvislosti môže vzniknúť aj ďalšia vážna otázka: A nie je možné ako vedľajší efekt z ožarovania pri liečení rakoviny dostať neskôr ďalší nádor?
Pravdivá odpoveď je = Áno, je to síce extrémne nepravdepodobné, ale nie je to úplne vylúčené!
Závisí to od mnohých faktorov a aj od individuálnych dispozícií pacienta. Ako sa hovorí, všetci sme rovnakí, ale každý z nás je iný! A každý z nás aj inak reaguje.
V princípe sa však vždy vychádza z lekárskej etiky – pacientovi čo najmenej uškodiť.
Prajem pekný deň.
M.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mám otázku

Som laik a možno to je v článku spomenuté, len som to nepochopil.
Ako nosič vie, že je v nádore a má sa začať uvoľňovať radiácia?
Ako sa zabezpepečí, že práve v nádore bude radiácia najviac?

Alebo sa tá radiácia uvoľňuje v celom krvnom riečišti rovnako? V tom prípade mi pripadá ako bežné ožarovanie keď sa +/- trafím na to miesto.

Ďakujem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odpoveď na otázku....

Dobrý deň, a ďakujem za Vašu otázku, určite je zaujímavá aj pre iných čitateľov. Skôr než odpoviem však musím podotknúť že ani ja nie som profesionál v priamom aplikovaní rádioterapie! Profesionálne som sa oblasťou bezpečnej dodávky lekárskych rádioizotopov zaoberal počas pracovania v European Supply Agency (Euroatom), kde je to jedna z jej povinností. Bolo to však viac z pohľadu monitorovania, podpory výskumu a aplikácie a hlavne príprav EU politík v tejto oblasti. Takže síce o tom „niečo viem“, ale nie som v tom profesionál ako je napríklad pán Remigiusz Baranczyk (ktorý v ESA po mne prebral funkciu vedúceho sekcie), ktorý to priamo študoval na univerzite, pracoval priamo v nemocnici v tejto oblasti, bol jadrovým inšpektorom Euroatomu, a nakoniec to teraz aj manažuje. Takže, ak budú odpovedi nejaké „menšie nepresnosti“, vopred sa za ne ospravedlňujem.
Ďalej by som Vám odporučil si prečítať moju predošlú odpoveď, pretože to má súvislosť s tým čo budete čítať následne.
V prvom rade – NIE, určite to nie je bežné ožarovanie, a už vôbec nie či sa plus-mínus trafím!
Naše ľudské bunky majú 5 fázový cyklus. Prvá fáza (G0) je, keď bunka odpočíva (nerozdeľuje sa) a vykonáva svoju normálnu prácu v tele. Druhá fáza (G1) je výroba RNA a proteínov ako príprava na delenie (trvá cca od 18 do 30 hodín), vtedy RNA potrebuje skopírovať DNA. Tretia fáza (S) je syntéza, keď je vytvorená DNA pre nové bunky. Vtedy sú chromozómy (ktoré obsahujú genetický kód, resp. DNA) skopírované tak, aby obe nové bunky, ktoré sa majú pripraviť, mali rovnakú DNA. Táto fáza trvá asi 18 až 20 hodín. Štvrtá fáza bunky (G2) je keď sa celá „zostava“ pripravuje na delenie. Tu sú zhromažďované informácie o tom, či a kedy pokračovať s delením buniek. Fáza G2 nastáva tesne pred tým, ako sa bunka začne štiepiť na 2 bunky a trvá od 2 do 10 hodín. No a posledná, piata fáza (M) je tzv. „mitóza“, keď sa bunka sa delí na 2 bunky. Fáza trvá iba 30 až 60 minút, a vedy sa bunka skutočne
rozdelí sa na 2 nové bunky, ktoré sú úplne rovnaké.
Bunky a ožarovanie:
Fáza bunkového cyklu je dôležitá, pretože žiarenie najskôr usmrcuje bunky, ktoré sa aktívne delia. Teda bunky, ktoré sú v pokojovej fáze (G0) alebo sa delia menej často sú menej postihnuté. Množstvo a typ žiarenia, ktoré sa dostane do bunky, a rýchlosť rastu buniek ovplyvňujú, či a ako rýchlo bunka odumrie alebo bude poškodená. Ako som už spomenul v predošlom príspevku, radiačná terapia je vždy určitou rovnováhou medzi zničením rakovinových buniek a minimalizáciou poškodenia normálnych buniek. Žiarenie však vždy rakovinové bunky alebo normálne bunky nezabije okamžite. Začatie odumretia buniek môže trvať niekoľko dní až týždňov liečby a po ukončení liečby ešte stále môžu odumierať aj mesiace. Ale tkanivá, ktoré rastú rýchlo, ako napríklad koža, kostná dreň a sliznica čreva sú často postihnuté okamžite. Naproti tomu nervové, prsné, mozgové a kostné tkanivo vykazuje neskoršie účinky. Z tohto dôvodu môže ožarovanie viesť k vedľajším účinkom, ktoré sa môžu prejaviť až dlho po skončení liečby.
A ako sa to robí je v pokračovaní.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako sa to robí....

Ako sa to robí?
Terapia ožarovaním môže byť podávaná mnohými spôsobmi, a niekedy sa ožarovanie podáva dokonca aj viac ako jedným spôsobom súčasne, alebo sa môžu za sebou vydávať rôzne typy žiarenia.
Ako som pochopil Vás zaujíma spôsob ožarovanie zvnútra (brachyterapia).
Brachyterapia, teda interná radiačná terapia je terapia na krátku vzdialenosť.
Týmto spôsobom sa zdroje žiarenia umiestňujú do tej oblasti, ktorá vyžaduje ošetrenie, alebo do jej blízkosti. Žiarenie prechádza iba na krátku vzdialenosť, takže existuje menšie riziko poškodenia normálnych tkanív. Brachyterapia má výhodu v tom, že môže dodať vysokú dávku žiarenia na malú plochu v pomerne krátkom časovom období. Je užitočná hlavne pre nádory, ktoré potrebujú vysokú dávku žiarenia alebo sú blízko normálnych tkanív, ktoré sú žiarením ľahko zraniteľné.
Pri intersticiálnom žiarení je zdroj žiarenia umiestnený priamo do nádoru alebo tesne vedľa neho napríklad pomocou malých peliet.
Pri iIntrakavitálnom žiarení je nádoba s rádioaktívnym materiálom umiestnená do dutiny tela, ako je napríklad hrudník, konečník, maternica alebo vagína. Pri umiestňovaní rádioaktívneho zdroja na správne miesto sú používané na pomoc lekárovi ultrazvukové, röntgenové alebo CT snímky. Umiestnenie môže byť trvalé alebo dočasné.
Pri trvalom umiestnení sú používané maličké nádoby, často nazývané pelety alebo semená, ktoré majú veľkosť cca zrnka ryže. Umiestnia sa priamo do nádorov pomocou tenkých dutých ihiel. Po umiestnení pelety niekoľko týždňov alebo mesiacov emitujú žiarenie, ale pretože sú veľmi malé a spôsobujú iba malé nepohodlie, po spotrebovaní rádioaktívneho materiálu sú zvyčajne jednoducho ponechané na svojom mieste.
Pri dočasnom umiestnení sa to delí podľa veľkosti dávky žiarenia - vysoká dávka (HDR) alebo nízka dávka (LDR). Vtedy sa do ošetrovanej oblasti vkladajú valčeky, duté ihly, trubice (katétry) alebo balóniky naplnené tekutinou a po ošetrení sa odstránia. Rádioaktívny materiál je potom možné na krátky čas vložiť do týchto nádob a potom ho vybrať. Môže to urobiť zdravotnícky personál alebo môže byť rádioaktívny materiál aj diaľkovo vkladaný do zariadenia pomocou automatiky. Pri HDR brachyterapii je zdroj žiarenia umiestnený na miesto iba na niekoľko minút a potom je odstránený. Tento proces sa môže opakovať aj dvakrát denne až týždeň, alebo raz týždenne počas niekoľkých týždňov. V prípade LDR brachyterapie zostáva zdroj žiarenia na mieste niekedy až 7 dní. Ale aby sa implantát nepohyboval, musí pacient zostať v posteli a ležať celkom pokojne. Z tohto dôvodu musí zostať počas liečby v nemocnici.
Pri použití rádiofarmák (lieky, obsahujúce rádioaktívne materiály nazývané rádioizotopy), je to tiež rôzne. Môžu byť vložené do žily, prehltnuté ústami alebo byť umiestnené do telovej dutiny. V závislosti od lieku a od toho, ako sa podáva, tieto materiály putujú do rôznych častí tela, aby liečili rakovinu alebo zmiernili jej príznaky. Samozrejme že vyžarujú žiarenie, väčšinou vo forme alfa a beta častíc, ktoré sa zameriavajú na postihnuté oblasti. V súčasnosti existujú vynikajúce monitorovacie možnosti využívané v týchto procedúrach. Takže lekári môžu veľmi zreteľne a presne na zobrazovacích testoch vidieť, či je napríklad potrebné dávky upraviť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mnoho doplňujúcich informácií je tu.....

Ak by Vás zaujímali aj ďaľšie možno pre Vás zaujímavé informácie z tejto oblasti, môžete ich nájsť na Web stránke ESA (Euroatom Supply Agency).
Nájdete to tu:
https://ec.europa.eu/euratom/o...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Branislav Diďák: Super policajný flek 1 734
 2. Mišo Šesták: Ako sa počas prvej svetovej vojny fotili akty 1 386
 3. Monika Nagyova: Keď je vaším susedom hiphoper, psychiatrička či youtuber, nuda vám nehrozí 1 326
 4. Jan Pražák: Jak postarší manžel civěl žebračce do výstřihu 1 018
 5. Martin Barto: Dlhodobá starostlivosť dlhodobo mimo pozornosti 780
 6. Martin Šuraba: Banány v čokoláde 769
 7. Rudolf Pado: Liptovská Mara: ak nás zabijú, čo bude potom? Ďalšie rozpútané peklo? 657
 8. Danica Chames: September je mesiac, keď treba veľa jesť... 617
 9. Karol Labaš: Prečo som podľahol používaniu zdieľaných bicyklov? 502
 10. Rudolf Pado: Zahrabala obec Pastuchov nelegálnu skládku? 501

Rebríčky článkov


 1. Adriana Boysová: Byť s tebou jedno, hoc aj nie rovnakí, ale podopierať sa
 2. Milan Rousek: 36. Z auta vrak
 3. Július Kovács: Politická stratégia Progresívcov jednať aj so skorumpovanými a 20.9 mame protest ZSS.
 4. Milan Rousek: 35. Zázrak
 5. Milan Rousek: 34. Pan J a děti
 6. Milan Rousek: 33. Kdo je paní J?
 7. Štefan Vidlár: Príbjech potupňí
 8. Andrea Fuglíková: Fakta a mýty o násilí na ženách
 9. Peter Mrázik: V Jaguar Land Rover sa neuspokojíme, preto opäť vstupujeme do kolektívneho vyjednávania
 10. Milan Rousek: 32. Líný poručík

 1. Kam odchádza Robert Fico a prečo je jeho odchádzanie škaredé
 2. Začína sa matka všetkých vojen? Ako môže dopadnúť kríza na Blízkom východe
 3. Sulíkovo krídlo žiada pád republikovej rady, prekážajú mu Galko a ďalší
 4. Drucker ešte ani nezačal a ubúdajú mu možní partneri
 5. Fico mal zasa pravdu!
 6. Bödör s Kočnerom volali Fica šéf
 7. U Sakovej nakúpili policajtom testery na alkohol. Dvojnásobne drahšie ako Česi
 8. Saudskoarabské ropné zariadenie nezasiahli drony, ale rakety z Iránu
 9. Vodičku košickej električky udrel cestujúci päsťou do tváre
 10. Hossu dostal na odvolacom súde o tri roky vyšší trest

 1. Kočner v Threeme: Bödör mu robil spojku na špeciálneho prokurátora Kováčika
 2. Milionár Bugár dostal peniaze od štátu na zveľadenie svojich majetkov
 3. Kiska otvorene o konflikte s Ficom: Detaily jeho vydierania!
 4. Kázeň biskupa Feketeho na púti k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne.
 5. Tisíce ľudí v Prahe protestovali proti umelým potratom: Vystúpil aj Saša Vondra
 6. Za potratmi sú často dôvody, ktoré by väčšina spoločnosti neuznala
 7. Súd rozhodol, že pozastavenie činnosti britského parlamentu je zákonným krokom
 8. Kinosálu nepožičali. VŠMU nepomôže Pochodu za život. Festivalu inakosti pomohli
 9. Zdiskreditovaný Truban si prestáva veriť: Pripúšťa koalíciu s Kiskovou stranou
 10. Manifest Národného pochodu za život 2019

Už ste čítali?