Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Náš otec - povstalec (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Je mozne,

mozne, ze vam v navale hrdosti uniklo, ze boli aj partizani, ktori sa chovali uplne inak ako
hrdinovia ... historici sa s tym zaoberali a vyslo dost zaujimavych clankov ...
https://dennikn.sk/979766/part...
https://dennikn.sk/1217246/nie...
https://www.teraz.sk/slovensko...

Naozaj to nie je pekne citanie - alebo mate pocit, ze vsetci klamu ... ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prečítala som všetky 3 linky. O partizánoch ma zaujalo napr.: - Hoci formálne podliehali Československej armáde na Slovensku, v skutočnosti boli riadení zo Sovietskeho zväzu a napĺňali ciele stalinského režimu.
Okrem toho bojovali spôsobom, ktorý nebol zlučiteľný so zásadami vedenia vojny, môžeme hovoriť o násilnostiach na civilnom obyvateľstve .....partizáni sa dopúšťali násilností voči civilnému obyvateľstvu ..

...Počet zdokumentovaných (!) partizánskych obetí na civilnom obyvateľstve (!!!) dosahuje podľa odhadov okolo jeden a pol tisíc osôb (!!).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zoznam je istotne veľmi neúplný, lebo

Keď si uvedomím, že k zdokumentovaniu civilných obetí partizánov došlo v časoch komunistickej vlády, keď partizáni boli "nedotknuteľní", nemohlo sa o nich zlé slovíčko povedať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž, akosi ste zabudli na to,...

...že Povstanie od svojho začiatku nebolo komunistickým povstaním - komunisti si ho násilne privlastnili postupne po februári 148 a hlavne v časoch normalizácie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Qui bono?

Prečo si chceli komunisti podľa vás privlastniť zločiny na civilných obyvateľoch? Zločinov nebolo málo a ľudia si ich pamätali. Dodnes jestvujú hroby obetí, alebo žijú v pamätiach pozostalých a v materiáloch historikov mená zlynčovaných lesníkov, učiteľov, evanjelických aj katolíckych kňazov, ale aj jednoduchých robotníkov, tehotných žien, malých detí. Takýchto zbytočných civilných obetí sú stovky, teda tých, ktorí boli zdokumentovaní. Všetky zločiny vzhľadom na politickú situáciu v päťdesiatych rokoch min. storočia určite nie sú zdokumentované.

Niečo pravdy ale určite budete mať, lebo komunisti tieto zločiny zahmlievali, zamlčovali, tak ľudia sa báli o nich hovoriť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem, ale mám silný dojem,...

...že s výnimkou jedného diskutujúceho v tejto diskusii akosi ako keby nikto nepochopil článok - jeho obsah.
1. Nikde som netvrdil a netvrdím, že neexistovali aj tí akože-partizáni, ktorí sa k Povstaniu pridali na konci vojny, aby si "robili alibi," pretože cez vojnu kolaborovali s režimom. Dobre poznám veľa takých príbehov. Nikde a nikdy netvrdím a tvrdiť nebudem, že dajme tomu taký Pazúr nebol vojnový zločinec - a všetko sa mu po vojne prepieklo, boľševici z neho dokonca spravili predsedu Zväzu protifašistických bojovníkov, ak sa nemýlim, tak v B. Bystrici. kto bol Pazúr - dohľadajte si, prosím. Atď.
2. Kto v B. Bystrici vyhlásil Povstanie? Ktorí generáli velili povstalcom? Kto Povstanie financoval? Kto dodával povstalcom zásielky hlavme zbraní na Tri duby (našepkám - Američania)... Toto všetko boľševici po februári 1948 popreli, zahmlili, zakázali o tom hovoriť, písať... - podobne ako o našom odboji na Západe, viď napr. našich letcov RAF.
4. Boľševická biblia SNP - Husákova kniha Svedectvo o Slovenskom národnom povstaní zo začiatku 70-tych rokov - je toho dôkazom: čo strana, to najmenej dve lži, obrazne povedané. Jasné, že Husák o zločinoch "akožepartizánov" nepísal.
3. Teraz sa tu z povstalcov robia div že nie vrahovia, ktorí si každý večer varili malé deti. Slovo, dokonca stále hlavnejšie, majú popierači a spochybňovači Povstania a jeho významu. Kadejakí parlamentní kotlebovci a pod. S vyhlasovaním Povstania za "čierny deň nášho národa" ale neprišli kotlebovci, ale - predstavte si to - kádéháci v časoch, keď boli vo vláde. Na to sa akosi už zabúda.
Ešte raz to zopakujem, naposledy: Náš otec po auguste 1968 a "normalizácii" nechcel mať s komunistami ukradnutým Povstaním nič. Prihlásil sa k nemu až po Novembri 1989.
...a ja mám teraz vyčitovať od nejakých anonymov o tom, že partizáni boli vrahovia slovenských civilistov? Nie, to teda nie, to čítať nemienim.
Ozaj - a kdeže ste boli, vy všetci, ktorí tu teraz, 75 rokov po Povstaní a 30 rokov po Novebri vypisujete o zločinoch povstalcov? Kde ste boli týchto 30 rokov?
Nuž - nech sa páči, príďte k nám, zoznámim Vás napr. aj s jednou starou dámou, ktorú na dvore ich dedinského domu na Horehroní pri razii a rabovačke dokopal do bezvedomia írečitý slovenský gardista - žiadny esesák, ale slovenský gardista.
A čo sa týka 50-tych rokov - na tie máme v rodine najtragickejšie spomienky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keby vas ti "anonymovia" chvalili, a boli nadseni vasim blogom, tak by
vam to ani neprekazalo, ta anonymita, ze ... ?
Treba pisat tam, kde sa diskutuje pod pravym menom a nebudete
vystavovany kritike anonymov ...
Ludia ktori tu diskutuju to maju umoznene, nerobia nic ilegalneho ...

Ten film, ktory odporucate, poznam ...
Som rada, ze zijeme casy, kedy sa zacina spominat aj ta druha,
odvratena stranka veci a nie iba prazdne omielanie hrdinskych
skutkov a zasluh, ktore odmenoval bolsevik bezcennym plechom ...
( a vynimkami ako tu niektori spomenuli )
Pisete, ze mate v rodine tvrde skusenosti, z obdobia 50.rokov,
ale napriek tomu ste hrdy na medaily vasho otca, z toho isteho
obdobia, od tych istych zlosynov, ktori maju na svedomi tolko
ludskych zivotov a tragedii ...
Spominam si na Zväz protifasistickych bojovnikov v Bratislave na
Sturovej ulici ... (80.roky)
Dobra zasivaren a branie penazi bez prace - nic viac a nic menej ...
V tej dobe to bolo verejnym tajomstvom ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je to tak -

- anonymita diskutujúcich mi neprekáža. Ak mi niečo akože prekáža, tok to sú hrubé urážky, osočovanie a pod. na moju adresu od zbabelcov. Aj do tejto diskusie jeden taký vliezol.
Nepotrebujem ani nechcem, aby ma niekto vychvaľoval - keď nechce. To je každého osobná vec, ako články (nielen od mňa) vníma a hodnotí.
Opakujem - náš opte žiadne vyznamenania a medaily v 50-tych rokoch nedostal. Rozumiete tomu, prosím pekne? V roku 1946 mu bolo potvrdené, že bol príslušníkom partizánskeho odboja (viď článok) a v roku 1964 dostal medailu k 20. výročiu SNP - teda po 50-tych rokoch. To bolo všetko - až do roku 1990 (viď článok). Neviem - nerozumiete tomu, alebo tomu nechcete rozumieť?
Náš otec z Povstania nemal žiadne výhody, žiadne protekcie, nikde sa "nezašíval" a pod. Pracoval ako vedúci konštrukčného oddelenia u nás vo fabrike. Nebol ani žiadnym "zašitým" funkcionárom SZPB. Za to, že bol v Povstaní nedostal nikdy ani halier.
Stačí?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Povstanie nebolo iba pribehom vasho otca ...
Bolo pribehom, ktoreho pravdu a fakty ukryvaju archivy o ktorych
pise "slusny clovek" ...
Nekritizujem osobu vasho otca, poukazujem na vsetky zname a
nezname zlociny a zverstva ktore sa udiali ... na pokrutenu a
pokrytecku moralku sudruhov, ktora nasledovala ...
Vy to mate zidealizovane a klaniate sa hrdinom ...
Ja sa zmienujem, ze az taki hrdinovia neboli - prave naopak ...
Tu dole spominanu knihu si asi kupim - len tak pre zaujimavost ...
A odporucam ju aj vam ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bolo by vari vhodné,...

...keby ste svoje tvrdenia doplnili presnými udalosťami. Napr. Sklabiňou.
Aby sme priamo od Vás presne vedeli, ktorí "partizáni sa dopúšťali násilností voči civilnému obyvateľstvu" a kde a kedy, ako píšete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V minulých rokoch to tu písali niektorí diskutéri, ale ich asi zablokovali, lebo príspevky boli zmazané a s nickami som sa tu viac nestretla.
Možno si niektorí čitatelia stihli aspoň časť z rozsiahlych zoznamov zločinov niekde archivovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V Sklabini bolo exhumovaných asi 140 obetí partizánskeho teroru, ktorých tu partizáni zastrelili od konca augusta do polovice septembra, no podľa veliteľa tamojšej partizánskej jednotky P. Velička a jeho zástupcu J. Černogorova, ktorý viedol špeciálnu jednotku ich bolo zastrelených až 250- 300. Obaja boli vyznamenaní napr. Čs. vojnovým krížom a Radom SNP I. triedy.
Čo sa týka Liptova, z tých významnejších vrážd napr.:
28. augusta 1944 partizáni pri L.Mikuláši zastrelili 7- 8 nemeckých vojakov, ktorých v ňom zajali.
29. augusta a 1. septembra na príkaz M. Vesela, nositeľa vyznamenania Rad SNP I. triedy, Č. vojnový kríž, Za chrabrosť, Za zásluhy I. stupňa atď. pri Ružomberku a L. Lúžnej boli zastrelení civilisti z Ružomberka a zajatí nemeckí vojaci. Neskôr ich bolo asi obetí 70 exhumovaných, no podľa veliteľa partizánskeho oddielu Belova, ktorý sa zúčastňoval na ich zavraždení, celkový počet obetí mal byť 230.
5. alebo 6. septembra pri Partizánskej Ľupči partizáni z brigády za Slobodu Slovanov zastrelili asi 32 Liptovčanov, medzi nimi boli Mikulášťania V. Vogel, M. Fögel, L. Kočner, , A. Lesný, J. Lietzov, Š. Ertl, S. Kalina, L. Gildein, G. D. Philippi, O. Brunner, S. Gildein, J. Gildein, Ľ. Jasovský, J. Brunner, L. Paldauf, A. Mendel,J. Mendel, ďalší boli z Palúdzky i Ondrašovej. Dáte podnet na postavenie pamätníka týmto obetiam?
27. októbra pri Magurke partizán M. Končinský z brigády Za slobodu Slovanov, nositeľ vyznamenania Čs. vojnový kríž, Za chrabrosť a Radom SNP dal zastreliť asi 70 civilistov, ktorí pochádzali hlavne z Kunešova.
Na konci roka 1945 veliteľ br. Jánošík E. Bielik, vyznamenaný Č. vojnovým krížom, Za chrabrosť, Radom SNP I. triedy atď. pri L.Tepličke dal zastreliť asi 25 partizánov zo svojej jednotky, ktorí boli pôvodne vojaci maďarskej armády.
Asi 18. februára partizáni z oddielu Kirov pri Vrbickom plese zastrelili asi 40- 50 zajatých maďarských vojakov.
Asi 28. februára pri Pribyline Veličko dal zastreliť asi 28 maďarských vojakov, ktorí sa chceli pridať k partizánom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Poprosím o presné a relevantné zdroje...

...k týmto udalostiam. Napr. ministerstvo obrany, ÚPN a pod.
Alebo je to vypísané z nejakej knihy od Ďuricu či Vnuka - alebo od oboch?
Takže - ešte raz: Zdroje.
(Ja som v článku uviedol skeny dokumentov - tak nech sa páči, môžete tak spraviť aj Vy, budem rád.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To by som musel rozpisovať veľmi dlho. Všetky tieto prípady sú uvedené v knihe Peter B. Podolský: Povstanie roku 1944. Bolo národné, slávne, užitočné?, 3. vydanie. Bratislava 2019. Ku každému prípadu je uvedený aspoň prameň, predovšetkým archívny prameň, takže každý záujemca si môže overiť príslušný údaj. Mnoho odkazov je na Archív Múzea SNP, Vojenský historický archív, Slovenský národný archív, Centraľnyj deržavnyj archiv hromadskych objednaň Ukrajiny. Napr. k Sklenému, kde sa udiala doteraz najväčšia partizánska vražda, je 15 odkazov na rôzne pramene.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

neuniklo. Ked som inde minule spomenul vojnove zlociny a zlociny proti ludskosti spachane partizanmi a povstalcami, cenzor to obratom zmazal, ze vraj nie su dokazy. Sice popieranie takychto zlocinov je na SK trestne ..., ale vieme, ako to v praxi chodi.

O tych zlocinoch sa samozrejme viem, ale radsej sa o nich nehovori, ci sa vymysla hromada zdovodneni, preco ich vraj musime chapat v kontexte, ze je to vlastne len nahoda, ze kolaboracia s bolsevickym Sojuzom je vlastne OK na rozdiel od nacistickeho Nemecka a mnohe dalsie.

Tiez mi tu chyba, coze robil jeho hrdy otec, ked odtialto v dobytcakoch deportovali etnickych Nemcov.
Pamatnu medailu prijal od sudruha(!) Novotneho.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak ste si nevšimli -

- článok je doplnený skenmi hlavných dokumentov po našom otcovi.
Za to, že v roku 1964 bol prezidentom ČSSR A. Novotný - za to veruže otec ani nikto z našej rodiny nemohol a neniesol zodpovednosť. Po auguste 1968 a normalizácii sa otec prestal o Povstanie, zmanipulované komunistami, zaujímať - až do roku 1990 - teda do času, keď bol komunistický režim u nás zvrhnutý.
Mimochodom - a ktože mal v roku 1964 otcovi tú medailu udeliť, keď ju udeľoval prezident? To, že z toho ocenenia otec a ani naša rodina nič, absolútne nič nemali - to je pravda.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo mal váš otec z ocenenia Novotným, zo neviem. Ale tzv. partizáni mali za komunistov množstvo výhod.
1- príplatky k dôchodkom
2. bezplatné MHD
3. ich deti mali za účasť svojich rodičov v "odboji" na prijímacích pohovoroch na stredné a na vysoké školy body, takže pri prijatí do škôl "preskočili" študentov, ktorí mali lepšie vedomosti, ale chýbali im body za účasť rodičov v povstaní.
4. Bývalým partizánom si nikto v zamestnaní nedovolil dať kárne opatrenie, aj keď mali absencie v práci alebo keď chodili do práce opití (možno si kompenzovali výčitky svedomia). Nadriadení sa ich báli, aby neprišli sami o svoje postavenie v zamestnaní, keby sa súdruha partizána zastal tzv. Zväz protifašistických bojivníkov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tým netvrdím, že každý, kto poberal v porovnaní s inými občanmi výhody podľa paragrafu 255 (tzv. partizánsky paragraf), musel mať neospravedlnené absencie v práci alebo musel byť opilec. Ale takých bolo dosť, ktorí toto svoje výsadné postavenie bývalých partizánov zneužívali, lebo vedeli, že si to na rozdiel od ostatných občanov môžu dovoliť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem kto čo a ako zneužíval -

- článok je o našom otcovi.
Je to naša rodinná história. Malý kamienoček vo veľkej mozaike Povstania - neanonymný, doplnený faktami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prosím Vás, čítali ste článok?

Prečítajte si ho - náš otec z Povstania ani z nejakých vyznamenaní a medailí nič nemal, žiadne výhody. Nič - viete, čo je to nič? No nič.
A prečo? Lebo o to nestál, nechcel nič - do obdobia po Novembri 1989.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Milan Kuruc: V UniCredit Bank už nevedia, čo od dobroty 3 241
 2. Transparency International Slovensko: Podnikať so štátom sa súkromníkom opláca. Pozrite sa, komu najviac. 3 234
 3. Július Kovács: KEĎ SA MI PENTA VYHRÁŽA 3 216
 4. Helmut Posch: Mesto bordelu a fantastického čaju - Kutaisi (GE & ARM 1/5) 2 310
 5. Michael Achberger: Vďaka vláknine dokážete schudnúť 2 157
 6. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 1 661
 7. Monika Kozelová: Rozmohl se nám tady takový nešvar... Na štátnom. 1 653
 8. Alžbeta Szomolaiová: Rumunsko na motorke - 2000 kilometrov za 9 dní 1 588
 9. Martin Droppa: Fedor Gál: "Máme sa tak dobre..." 1 556
 10. Monika Nagyova: Denník starej dievky – Komplexy zničia každú príležitosť 1 352

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Mičev: 400 000 ľudí versus 1 arogantný mladík
 2. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie.
 3. Štefan Vidlár: Morálňí kódex budovatela kapitálokomunizmu
 4. Milan Lacúch: Choromyseľnosť rozumu nemá hraníc! Katastrofická vízia!
 5. Stanislav Mičev: Vysťahujme milionárov z politiky!
 6. Sonya Haraszti: Bez sexu tri roky. Prečo mladé ženy nemajú sex?
 7. Július Kovács: KEĎ SA MI PENTA VYHRÁŽA
 8. Štefan Vidlár: Politik je nahý!
 9. Július Kovács: Prečo neverím prieskumom? Môžete si zahlasovať!!! FB prieskum, nikoho neovplyvňujeme.
 10. Ján Popovič: Rovnica úspechu

 1. Minúta po minúte: Pri nehode autobusu zahynulo dvanásť ľudí, premiér zvažuje štátny smútok
 2. Päťdesiat čoskoro za smrť, písal Kočner dve hodiny pred vraždou Kuciaka
 3. Šokujúce: TA3 nie je spravodajská televízia (píše Samo Marec)
 4. Šéfka Súdnej rady preveruje majetky podozrivých sudcov. Sama žije v luxuse
 5. Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal
 6. Odhalili novú Škodu Octavia. Všetko, čo o nej potrebujete vedieť
 7. Mladíci, ktorí zbili pár v bratislavskom autobuse, sa postavili pred súd
 8. Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek
 9. Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti
 10. Našli myšieho jeleňa. Vyškrtnú ho zo zoznamu hľadaných druhov

 1. Mafia je tam, kde má dobré podmienky
 2. Košické Hanusove dni 2019: Vladimír Palko, Levy prichádzajú v doplnenom vydaní
 3. Liberálom sa nepáči vyučovanie náboženstva v školách, akceptovať ich netreba
 4. Keď si KDH zatlčie posledný klinec, pohltí ho Hlina
 5. November 1989: Biskup Malý: Najväčšie sklamanie novembra? Dubček. Vôbec nechápal dobu
 6. Pád 156-kilometrového Berlínskeho múru bol koncom trestu za Hitlera.
 7. Zaujímavý rozhovor s emeritným košickým arcibiskupom Alojzom Tkáčom
 8. Lukáš Krivošík: Podivuhodné obrátenie rapera Kanyeho Westa
 9. Daniel Hevier: Heviho špeciálna kniha pre akčné a výnimočné deti
 10. Ako vyzerá svet mladých progresívnych kanibalov

Už ste čítali?