Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rasizmus v praxi (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Príznačné

"Predpokladám, že aj u nás to v rôznych regiónoch vyzerá podobne, ale napríklad v Bratislave či na juhozápade Slovenska sa s tak segregačným prístupom nestretla".

Radšej nepredpokladajte. Uverejňujete len fakty. Z Česka ste ich uverejnil. Od nás nemáte.

PS : Nenávidím krčmové, blogerské aj fejsbúkopvé generalizovanie javu o ktorom nič neviem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"v Bratislave či na juhozápade Slovenska sa s tak segregačným prístupom nestretla. Musela ísť do Česka, aby si viac vážila rodnú hrudu... "

Podľa všetkého píše z vlastnej (jej) skúsenosti. Čo, má vypracovať porovnávaciu štúdiu a jednotlive prípady štatistický vyhodnotiť, najlepšie v Exceli?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Urobila si maturitu

Pracovala na pošte. Nenašla si prácu v cudzine. Jej priateľ hneď generalizuje že ani u nás, aspoň v časti štátu, by si nenašla len preto že - rasizmus. Asi pred rokom boli na inom mieste a v inom médiu rozhovory s mladými učiteľkami bratislavských škôl - východniarkami. "Bielymi". Doma si prácu nenašli, lebo všade sedia ešte za katedrami penzistky. Čo z toho odvodiť ? Rasizmus asi ťažko. Diskrimináciu ? Ako ju pomenovať ? A územne zgeneralizovať ? Aj bez Excelu ?
Pointu môjho príspevku ste zjavne nepochopil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ok

Dobre, tak teda nič nepredpokladám. Nerobil som terénny prieskum po Slovensku. Skúsenosť mi hovorí, že vždy je to napokon o ľuďoch - konkrétnych.

Je veľa druhov diskriminácie. Keď už spomínam Pardubice - je zaujímavá zhoda okolností, že môj otec pre nevhodný triedny pôvod nemohol študovať v Bratislave. V Pardubiciach ho vzali, tam už im to nevadilo. To jsou paradoxy...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ján Čarnogurský

vyštudoval v Prahe v čase keď ešte Šaňo Mach sedel v Leopoldove. Kováč (bývalý minister zdravotníctva) vyštudoval v Plzni. Jeho otec bol tiež politický väzeň. Našlo by sa aj opačné garde. Ale opakujem to čo v prvom príspevku. Nenávidím, nepodložené generalizovanie. Na Slovensku sa v médiách užíva ako droga.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, ten príbeh má pointu - a veľmi silnú.

A som zvedavý na diskusiu, pretože poznám postoje tunajšieho osadenstva. Mnohí by pochopili snáď až vtedy, keby prežili pár mesiacov v cigánskej koži.
Neverím na reinkarnáciu, ale zdalo by sa mi celkom spravodlivé, keby ti čo ju odmietli len kvôli predsudkom v budúcom živote prežili detstvo v rómskej osade alebo v decáku. A možno nie - toto by sam asi neprial ani im.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odpoveď máš pramo od autora v minulom blogu, kde bola len tak nahodená otázka či možno porovnať židov a rómov
"Ako porovnanie je to poučné Židia i Rómovia sú skoro všade menšina, ktorá bola po stáročia v rôznej miere segregovaná. Ani jedni nemali vlastný štát, len nejakú formu ghetta. Človek by povedal, že štartovacia pozícia porovnateľná - je potom zaujímavé sa zamyslieť, aké konkrétne faktory sú príčinou tak zásadného rozdielu v sociálnom postavení."
Zamyslel si sa ?
Autora hadam nebudeš viniť z rasizmu :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zamyslel som sa. No a?
Prečo by som mal autora viniť z rasizmu?
"Odpoveď máš pramo od autora v minulom blogu" - odpoveď na čo? Ja som sa niečo pýtal? Ja som len konštatoval, že som zvedavý na diskusiu. A vidím, že oprávnene. Už to začína :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne tak
"Neverím na reinkarnáciu, ale zdalo by sa mi celkom spravodlivé, keby ti čo ju odmietli len kvôli predsudkom v budúcom živote prežili detstvo v rómskej osade alebo v decáku. A možno nie - toto by sam asi neprial ani im."
.
Prečo chceš spravodlivosť ?
Autor, Janette Maziniova Motlová, ktora ako romka presne to čo popisuje autor prežila,
Bill Baker, ktorý si adoptoval romske dieťa a dohovara Rómom že by mali prevziať zodpovednosť sa nedovolávajú spravodlivosti , sú realisti,vedia, že je to nespravodlivé ale že im to nijak nepomôže, totižto...
" " Ak sme v menšine, môžeme viniť väčšinovú spoločnosť, že sú rasistami.

"Samozrejme, môžeme viniť ktorúkoľvek vládu, ktorá je práve pri moci, pretože nám dosť nepomáha keď nám dôjdu peniaze.

Ak však chceme žiť lepšie a inak ako doteraz, nijako nám nepomôže hľadanie vinníka a zodpovedného za naše problémy. Riešenie závisí hlavne na nás samotných. Ak mám v živote viac problémov ako vy, horkou pravdou je to, že budem musieť prekonať viac prekážok ako vy. Budem musieť pracovať na sebe viac a usilovnejšie aby som sa vyrovnal ostatným.

Aj keď to neznie férovo, pravda je trpká."
.
Kuman,to bol Bill Baker, Podobné slová najdeš aj od Janette ktorá ani po odmietavých reakciach na prácu nezatrpkla a hoci ju to neskutočne škrie ak niečo podobné prežívajú už jej deti - vie to odmietanie majority pochopiť. Snaží sa to zmeniť, ale ide to pomaly. Aj preto, že ten problém neprevzatia zodpovednosti za seba u značnej časti Rómov pretrvava. A navyše im nohy podrážajú ľudia neraz z tej istej romskej komunity, ktorí zle znášajú, keď im vlastná - romka - prizvukuje, že kvoli tým vzorcom spravania aké majú sa nevedia vymaniť z kruhu chudoby.
Zle znášajú je slabé slovo....
Pochopil si ty, čo je podstata problému prečo sú stale predsudky voči nim ?
Lebo nezaniká príčina....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Ak mám v živote viac problémov ako vy, horkou pravdou je to, že budem musieť prekonať viac prekážok ako vy."

Fajn, tak zrušme bezbariérové riešenia moderných budov alebo zvukové vodiace pruhy na chodníkov určené pre slepcov, všetko veci, ktoré vznikli na základe toho, že niekto "sa sťažoval", "hľadal vinníka", "poukazoval na nespravodlivosť". Veď keď niekto má viac problémov...

Ja viem, že život nie je férový a nikdy ani nebude, ale radiš nám rezignovať? Nesnažiť sa ani o to, aby bol aspoň o niečo menej neférový? Toto neberiem. Tento článok vnímam ako malý príspevok k tomu aby tento svet bol aspoň trošku spravodlivejší.

Píšeš:
"Pochopil si ty, čo je podstata problému prečo sú stale predsudky voči nim ?
Lebo nezaniká príčina..."
No výborne! Jedným z predsudkov napr. je, že Cigani nemajú záujem o prácu. Tento článok názorne ukazuje, čo sa stane, ak o tú prácu záujem majú. Ako má zaniknúť ta príčina, keď sme to vlastne my bieli, ktorí bránime tomu, aby zanikla?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka

za pochopenie, presne takto to bolo myslené.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak dobre, zoberme všetkých rómov , čo majú zaujem do prace, zanikne tá príčina ?
Nie. Presne toto popisovala tá Janette, treba podavať ruku, ale bohužiiaľ, to nestačí, je to oveĺa, oveĺa hlbšie samu ju to takmer odrovnalo, keď chcela pomôcť...
A to sa snažila pomôcť tým, ktorí deklarovali ochotu pracovať...
https://maziniova.blog.sme.sk/...
.
My bránime tomu, aby zanikli predsudky ?
Tak to zase ja odmietam takéto presúvanie viny za ich stav , ja som sa s tou Janette rozpraval, najviac, čo im možno škodí je práve presúvanie viny za ich stav na väčšinovú spoločnosť a neochota priznať si, že ich dlhodobo ničia presne tie tri body, ktoré autor popísal v minulom blogu
.
1 Neakceptácia vzdelania ako vychodiska,vlažný vzťah k nemu
2 Život bez planovania budúcnosti,život pre dnešný deň, nezodpovednosť
3. Parazitické rodinné vzťahy , príliš uzavreté klanové štruktúry
A sam by som dodal
4 vnútornú diskriminaciu žien /oveľa viac oceňujú matku ako slobodnú resp bezdetnú, čím je tam tlak na niekoľkonásobné otehotnenie /

S tým nastavením genov tak ako to popísal autor v minulom blogu ale nesúhlasím, prakticky všetky romske deti v DeD sú v bielych rodinach a nevykazujú to, že by mali v genoch zakodované tie tri body. Mimochodom, tam tiež biely hasia ich problémy s odkladaním detí a museli prekonať rad predsudkov....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

len k poslednému bodu

Čo sa týka toho, čo je v génoch - popisujem len osobnú skúsenosť. Nijakú sociologickú štúdiu som nerobil, moja profesia je úplne inde. Každé zovšeobecnenie treba brať opatrne a s rezervou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Tak dobre, zoberme všetkých rómov , čo majú zaujem do prace, zanikne tá príčina ?
Nie."

Samozrejme, že nie. Toto nie je niečo, čo zanikne naraz zo soboty na nedeľu. Moja otázka je skromnejšia: Zmenší sa ta príčina? Pomôže, ak pribudne aspoň niekoľko rodín, kde deti budú svedkom toho, ako otec každé ráno vstáva do práce?
Ja nechcem aby sme vnucovali svoju pomoc tomu, kto o ňu nestojí. Ale keď vidím, že sa niekto snaží vyhrabať z bahna, tak považujem za normálne mu podať ruku a nie nohou ho tlačiť späť. A potom sa ešte farizejsky pohoršovať nad tým, že prečo sa váľa v tom bahne...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Takto

Je možné, že značná časť menšiny nevie a ani neche žiť inak. Štve ich síce, akí sú chudobní (hoci, vždy nejako bolo aj bude, majú schopnosť si oveľa menej lámať hlavu ohľadom budúcnosti, než my bieli), ale mnohým sa nechce na sebe a svojom živote nič meniť. Nie za cenu, že by museli hrať podľa pravidiel väčšiny.

Ja tu neriešim "rómsku otázku". Beriem každého človeka ako jednotlivca. Každý sám za seba žije ako vie. A je proste blbé, ak niekto úprimne chce, aj v živote už dokázal, že má na určité profesie predpoklady a schopnosti, ale ani keď podlezie dosiahnutý level a je ochotný robiť i podradnú prácu, šancu nedostane. Všade naráža na nepreniknuteľný múr. Spoločnosť - aspoň tá lokálna - sa väčšinovo dohodla, že tmavších ľudí paušálne nechcú. Pritom tu v Pardubiciach sa domáci Rómovia chovajú veľmi ukáznene a zdržanlivo (v porovnaní s priemerným slovenským mestom), akoby boli ustrašení. Hulákanie ani hlasný bašavel som nezažil. Po rokoch, prežitých na vidieku v národnostne veľmi miešanej obci, mi to skoro chýba :-) Tá muzika za letných večerov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

PS

Keď som tu hľadal prenájom (sám, priateľka bola ešte v BA), úplne najväčšia starosť majiteľa bytu bola, či moja partnerka náhodou nie je Rómka (!). To mi najprv medzi štyrmi očami šepkal realiťák, a lámal si hlavu, ako neprísť o kšeft. Majiteľ nešiel na vec rovno, ale po chodení okolo horúcej kaše som mu povedal sám, že priateľka JE Rómka, a či je to problém. Že je slušná, pracovitá, a sama neznáša asociálov, s ktorými ju na základe výzoru hádžu do jedného vreca. Že vyrástla v decáku a ako jedna z mála si urobila maturitu a pracuje.

S majiteľom sme sa doťahovali asi dve hodiny, keď videl vek mojej priateľky, chcel to celé zrušiť (možno si myslel, že som pasák a mladá je moja "zamestnankyňa"). Napokon som mu ukázal aj moju pracovnú zmluvu a pozíciu. Dávno by som sa na to celé vykašľal, ale tlačil nás čas, a byt bol jediný, čo sa mi zdal použiteľný.

Paradoxne, majiteľ mal pravdu, keď bol ostražitý. Nemohol to síce vedieť, ale vzhľadom na množstvo záväzkov, z výplaty sám prenájom neutiahnem. Takže tým, že priateľka nenašla prácu, sa budeme musieť predčasne a bez výpovednej lehoty vysťahovať. Už sa teším na ten cirkus... a na majiteľovo "Já věděl, že s nima budou problémy! Vždyť ta jeho ženská je Cikánka! To nemohlo jinak dopadnout!" Vinník je jasný, ako vždy...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ani

som sa veľmi nechcela zapojiť do tejto diskusie, nakoľko som zamestnávala rómov či cigánov. Tých tmavších bolo asi tretina zamestnancov. Nemôžem na nich povedať krivého slova, pracovali na úkol, teda manuálne a keďže išlo o pásovú výrobu, tak lajdáka samy spomedzi seba vyštvali, lebo brzdil ich všetkých. Pracovali ale aj zarobili od výkonu. Dokonca som mala skladovú referentku mladú rómku s ukončenou ekonomickou školou a viac sa snažila ako jej kolegyňa a vieš prečo? Lebo dostala šancu. Ale nie všetci sú rovnaký a máme tendenciu posudzovať človeka podľa veku, farby pleti, či pohlavia.
Sám dobre vieš, že keď aj máš veľa pracovných skúseností ťažko si si hľadal uplatnenie, lebo vek... Zadarilo sa ti hneĎ? Asi nie.
Žena vo vyššom veku je vražedná kombinácia pre získanie zamestnania, rok som posielala odpovede na inzeráty , žiadosti, životopis bolo ich snáď aj vyše stovky.
Priateľka to tiež kvôli svojmu etniku nemá ľahké, ale niekde treba začať a postupne si vybudovať dobré meno, inak to asi nepôjde. Dôležité je nevzdávať sa, skúšať na rôzne strany raz to musí vyjsť. Držím palce.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za príspevok

motivácia je podstatná. Keď človek vidí, že jeho snaženie bude mať efekt. Ja som zamestnával Rómov na stavbe môjho (vtedy nášho) rodinného domu. Keď vedeli, že peniaze budú v ten deň na ruku a úkolovo (ak sa vykope temto úsek základov, ak sa prevozí táto fúra štrku atd.) tak makali, že by za nimi skoro žiadny biely nestíhal :-) .

Pre značnú časť Rómov je výplata raz za mesiac v horizonte "nedohľadno". A mnohí sú na celý život takí zadĺžení, že pre nich nemá zmysel legálne zamestnanie - aj tak by im z platu strhával exekútor...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Najhoršie je,...

...že mnohí ľudia kadekoho posudzujú a hlavne odsudzujú bez toho, že by ho vôbec poznali. Nevedia o ňom vôbec nič - ale nebráni im to vynášať o ňom súdy, dokonca aj klebety a ohováračky. A ak ide o človeka, ktorý je na dedine, alebo v nejakom malom, menšom meste - tak na základe tých ohováračských rečí naozaj nedostane žiadnu prácu. A nemusí byť ani Rómom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne tak to je.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 1 453
 2. Dušan Koniar: O takomto čase pred rokmi. Deväť a dvadsiatimi či jeden a tridsiatimi 444
 3. Elena Antalová: Je pani prezidentka placebo? 366
 4. Oto Žarnay: Kočnerovské praktiky v našom školstve. Praktika č. 2: Zákon neporušuj, iba znásilňuj 325
 5. Július Kovács: Priatelia starých poriadkov si sprivatizovali 17. november. 320
 6. Věra Tepličková: Tak už maróduje i Rusko... 302
 7. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 301
 8. Martin Foto Potočný: Keď si nakoniec November '89 všimol Fica 272
 9. Saška Uhlárová: Albánsko na motorke 234
 10. Marián Hamada: Príbeh arcibiskupa 228

Rebríčky článkov


 1. Andrea Fuglíková: Gaslighting a naše děti
 2. Július Kovács: Priatelia starých poriadkov si sprivatizovali 17. november.
 3. Stanislav Mičev: Jankovskej 2500 eur, Kotleba, Sulík a minimálna mzda
 4. Štefan Vidlár: Karty
 5. Ivan Trnovsky: Účinný spôsob boja so zberačmi lesných plodov a húb v podani štátnych úradníkov.
 6. Slavomír Flimmel: 30 rokov slobodných volieb komunistov
 7. Anna Záhorčáková: Prečo tínedžerky baví IT?
 8. Kristián Čechmánek: O 17. novembri, predčasne narodených deťoch a komunizme
 9. Michala Ries: Zobuď sa, miláčik, bol to len zlý sen...
 10. Matej Madar: 17.11.2019 - deň, keď sme posledný raz oslavovali slobodu a demokraciu...

 1. Luxus a gýč. Rezešovci svoje honosné sídlo nedokážu predať
 2. Kočner o Ficovi na nahrávke: Ak budem mať pokoj, bude naďalej premiérom
 3. Vavro horel ako fakľa. Mak urobil fatálnu hlúposť (hodnotenie)
 4. Nesklamte nádej, odkázali politikom z pódia (česko-slovenská minúta po minúte)
 5. Slováci neudržali vedenie nad vicemajstrami sveta, v Rijeke podľahli Chorvátom
 6. Odvolával sa naňho Fico. Prokurátor jeho telefonát s Vadalom nepoprel
 7. Sociálna poisťovňa začne začiatkom decembra vyplácať vianočné príspevky
 8. Pozrite si autá Nežnej revolúcie. Predajom kraľoval Favorit
 9. Čaputová by mala prevetrať oddelenie protokolu (týždeň podľa Schutza)
 10. Dôchodkyňa upozornila na kauzu s pôdou: Pri mene Vadala som sa zľakla

 1. Matovič: PS/Spolu otravujú s debilinami. Na registrované partnerstvá musia zabudnúť
 2. O vražde novinára Paľa Rýpala vieme už veľa
 3. Cenzúra v TV LUX. Kto stojí za ňou?
 4. Fico nabrýzgal na Nežnú revolúciu: Milióny občanov sa prepadlo do chudoby
 5. Alexander Vondra: Chodím do kostola pravidelne, pretože to potrebujem
 6. Nezabudnime, kto stvoril Kuffu - Komentáre SME
 7. KDŽP si koleduje o suspendáciu farára Kuffu
 8. Prezidentka: Tvrdenie, že všetky predvolebné prieskumy sú zmanipulované, je klamstvo
 9. Keď zrušenie tímu Kuciak spochybnili už aj Taliani
 10. Arcibiskup Zvolenský kritizuje farára Kuffu a kňazov, ktorí sa angažujú v politike

Už ste čítali?