Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rasizmus v praxi (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Príznačné

"Predpokladám, že aj u nás to v rôznych regiónoch vyzerá podobne, ale napríklad v Bratislave či na juhozápade Slovenska sa s tak segregačným prístupom nestretla".

Radšej nepredpokladajte. Uverejňujete len fakty. Z Česka ste ich uverejnil. Od nás nemáte.

PS : Nenávidím krčmové, blogerské aj fejsbúkopvé generalizovanie javu o ktorom nič neviem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"v Bratislave či na juhozápade Slovenska sa s tak segregačným prístupom nestretla. Musela ísť do Česka, aby si viac vážila rodnú hrudu... "

Podľa všetkého píše z vlastnej (jej) skúsenosti. Čo, má vypracovať porovnávaciu štúdiu a jednotlive prípady štatistický vyhodnotiť, najlepšie v Exceli?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Urobila si maturitu

Pracovala na pošte. Nenašla si prácu v cudzine. Jej priateľ hneď generalizuje že ani u nás, aspoň v časti štátu, by si nenašla len preto že - rasizmus. Asi pred rokom boli na inom mieste a v inom médiu rozhovory s mladými učiteľkami bratislavských škôl - východniarkami. "Bielymi". Doma si prácu nenašli, lebo všade sedia ešte za katedrami penzistky. Čo z toho odvodiť ? Rasizmus asi ťažko. Diskrimináciu ? Ako ju pomenovať ? A územne zgeneralizovať ? Aj bez Excelu ?
Pointu môjho príspevku ste zjavne nepochopil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ok

Dobre, tak teda nič nepredpokladám. Nerobil som terénny prieskum po Slovensku. Skúsenosť mi hovorí, že vždy je to napokon o ľuďoch - konkrétnych.

Je veľa druhov diskriminácie. Keď už spomínam Pardubice - je zaujímavá zhoda okolností, že môj otec pre nevhodný triedny pôvod nemohol študovať v Bratislave. V Pardubiciach ho vzali, tam už im to nevadilo. To jsou paradoxy...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ján Čarnogurský

vyštudoval v Prahe v čase keď ešte Šaňo Mach sedel v Leopoldove. Kováč (bývalý minister zdravotníctva) vyštudoval v Plzni. Jeho otec bol tiež politický väzeň. Našlo by sa aj opačné garde. Ale opakujem to čo v prvom príspevku. Nenávidím, nepodložené generalizovanie. Na Slovensku sa v médiách užíva ako droga.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, ten príbeh má pointu - a veľmi silnú.

A som zvedavý na diskusiu, pretože poznám postoje tunajšieho osadenstva. Mnohí by pochopili snáď až vtedy, keby prežili pár mesiacov v cigánskej koži.
Neverím na reinkarnáciu, ale zdalo by sa mi celkom spravodlivé, keby ti čo ju odmietli len kvôli predsudkom v budúcom živote prežili detstvo v rómskej osade alebo v decáku. A možno nie - toto by sam asi neprial ani im.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odpoveď máš pramo od autora v minulom blogu, kde bola len tak nahodená otázka či možno porovnať židov a rómov
"Ako porovnanie je to poučné Židia i Rómovia sú skoro všade menšina, ktorá bola po stáročia v rôznej miere segregovaná. Ani jedni nemali vlastný štát, len nejakú formu ghetta. Človek by povedal, že štartovacia pozícia porovnateľná - je potom zaujímavé sa zamyslieť, aké konkrétne faktory sú príčinou tak zásadného rozdielu v sociálnom postavení."
Zamyslel si sa ?
Autora hadam nebudeš viniť z rasizmu :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zamyslel som sa. No a?
Prečo by som mal autora viniť z rasizmu?
"Odpoveď máš pramo od autora v minulom blogu" - odpoveď na čo? Ja som sa niečo pýtal? Ja som len konštatoval, že som zvedavý na diskusiu. A vidím, že oprávnene. Už to začína :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne tak
"Neverím na reinkarnáciu, ale zdalo by sa mi celkom spravodlivé, keby ti čo ju odmietli len kvôli predsudkom v budúcom živote prežili detstvo v rómskej osade alebo v decáku. A možno nie - toto by sam asi neprial ani im."
.
Prečo chceš spravodlivosť ?
Autor, Janette Maziniova Motlová, ktora ako romka presne to čo popisuje autor prežila,
Bill Baker, ktorý si adoptoval romske dieťa a dohovara Rómom že by mali prevziať zodpovednosť sa nedovolávajú spravodlivosti , sú realisti,vedia, že je to nespravodlivé ale že im to nijak nepomôže, totižto...
" " Ak sme v menšine, môžeme viniť väčšinovú spoločnosť, že sú rasistami.

"Samozrejme, môžeme viniť ktorúkoľvek vládu, ktorá je práve pri moci, pretože nám dosť nepomáha keď nám dôjdu peniaze.

Ak však chceme žiť lepšie a inak ako doteraz, nijako nám nepomôže hľadanie vinníka a zodpovedného za naše problémy. Riešenie závisí hlavne na nás samotných. Ak mám v živote viac problémov ako vy, horkou pravdou je to, že budem musieť prekonať viac prekážok ako vy. Budem musieť pracovať na sebe viac a usilovnejšie aby som sa vyrovnal ostatným.

Aj keď to neznie férovo, pravda je trpká."
.
Kuman,to bol Bill Baker, Podobné slová najdeš aj od Janette ktorá ani po odmietavých reakciach na prácu nezatrpkla a hoci ju to neskutočne škrie ak niečo podobné prežívajú už jej deti - vie to odmietanie majority pochopiť. Snaží sa to zmeniť, ale ide to pomaly. Aj preto, že ten problém neprevzatia zodpovednosti za seba u značnej časti Rómov pretrvava. A navyše im nohy podrážajú ľudia neraz z tej istej romskej komunity, ktorí zle znášajú, keď im vlastná - romka - prizvukuje, že kvoli tým vzorcom spravania aké majú sa nevedia vymaniť z kruhu chudoby.
Zle znášajú je slabé slovo....
Pochopil si ty, čo je podstata problému prečo sú stale predsudky voči nim ?
Lebo nezaniká príčina....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Ak mám v živote viac problémov ako vy, horkou pravdou je to, že budem musieť prekonať viac prekážok ako vy."

Fajn, tak zrušme bezbariérové riešenia moderných budov alebo zvukové vodiace pruhy na chodníkov určené pre slepcov, všetko veci, ktoré vznikli na základe toho, že niekto "sa sťažoval", "hľadal vinníka", "poukazoval na nespravodlivosť". Veď keď niekto má viac problémov...

Ja viem, že život nie je férový a nikdy ani nebude, ale radiš nám rezignovať? Nesnažiť sa ani o to, aby bol aspoň o niečo menej neférový? Toto neberiem. Tento článok vnímam ako malý príspevok k tomu aby tento svet bol aspoň trošku spravodlivejší.

Píšeš:
"Pochopil si ty, čo je podstata problému prečo sú stale predsudky voči nim ?
Lebo nezaniká príčina..."
No výborne! Jedným z predsudkov napr. je, že Cigani nemajú záujem o prácu. Tento článok názorne ukazuje, čo sa stane, ak o tú prácu záujem majú. Ako má zaniknúť ta príčina, keď sme to vlastne my bieli, ktorí bránime tomu, aby zanikla?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka

za pochopenie, presne takto to bolo myslené.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak dobre, zoberme všetkých rómov , čo majú zaujem do prace, zanikne tá príčina ?
Nie. Presne toto popisovala tá Janette, treba podavať ruku, ale bohužiiaľ, to nestačí, je to oveĺa, oveĺa hlbšie samu ju to takmer odrovnalo, keď chcela pomôcť...
A to sa snažila pomôcť tým, ktorí deklarovali ochotu pracovať...
https://maziniova.blog.sme.sk/...
.
My bránime tomu, aby zanikli predsudky ?
Tak to zase ja odmietam takéto presúvanie viny za ich stav , ja som sa s tou Janette rozpraval, najviac, čo im možno škodí je práve presúvanie viny za ich stav na väčšinovú spoločnosť a neochota priznať si, že ich dlhodobo ničia presne tie tri body, ktoré autor popísal v minulom blogu
.
1 Neakceptácia vzdelania ako vychodiska,vlažný vzťah k nemu
2 Život bez planovania budúcnosti,život pre dnešný deň, nezodpovednosť
3. Parazitické rodinné vzťahy , príliš uzavreté klanové štruktúry
A sam by som dodal
4 vnútornú diskriminaciu žien /oveľa viac oceňujú matku ako slobodnú resp bezdetnú, čím je tam tlak na niekoľkonásobné otehotnenie /

S tým nastavením genov tak ako to popísal autor v minulom blogu ale nesúhlasím, prakticky všetky romske deti v DeD sú v bielych rodinach a nevykazujú to, že by mali v genoch zakodované tie tri body. Mimochodom, tam tiež biely hasia ich problémy s odkladaním detí a museli prekonať rad predsudkov....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

len k poslednému bodu

Čo sa týka toho, čo je v génoch - popisujem len osobnú skúsenosť. Nijakú sociologickú štúdiu som nerobil, moja profesia je úplne inde. Každé zovšeobecnenie treba brať opatrne a s rezervou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Tak dobre, zoberme všetkých rómov , čo majú zaujem do prace, zanikne tá príčina ?
Nie."

Samozrejme, že nie. Toto nie je niečo, čo zanikne naraz zo soboty na nedeľu. Moja otázka je skromnejšia: Zmenší sa ta príčina? Pomôže, ak pribudne aspoň niekoľko rodín, kde deti budú svedkom toho, ako otec každé ráno vstáva do práce?
Ja nechcem aby sme vnucovali svoju pomoc tomu, kto o ňu nestojí. Ale keď vidím, že sa niekto snaží vyhrabať z bahna, tak považujem za normálne mu podať ruku a nie nohou ho tlačiť späť. A potom sa ešte farizejsky pohoršovať nad tým, že prečo sa váľa v tom bahne...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Takto

Je možné, že značná časť menšiny nevie a ani neche žiť inak. Štve ich síce, akí sú chudobní (hoci, vždy nejako bolo aj bude, majú schopnosť si oveľa menej lámať hlavu ohľadom budúcnosti, než my bieli), ale mnohým sa nechce na sebe a svojom živote nič meniť. Nie za cenu, že by museli hrať podľa pravidiel väčšiny.

Ja tu neriešim "rómsku otázku". Beriem každého človeka ako jednotlivca. Každý sám za seba žije ako vie. A je proste blbé, ak niekto úprimne chce, aj v živote už dokázal, že má na určité profesie predpoklady a schopnosti, ale ani keď podlezie dosiahnutý level a je ochotný robiť i podradnú prácu, šancu nedostane. Všade naráža na nepreniknuteľný múr. Spoločnosť - aspoň tá lokálna - sa väčšinovo dohodla, že tmavších ľudí paušálne nechcú. Pritom tu v Pardubiciach sa domáci Rómovia chovajú veľmi ukáznene a zdržanlivo (v porovnaní s priemerným slovenským mestom), akoby boli ustrašení. Hulákanie ani hlasný bašavel som nezažil. Po rokoch, prežitých na vidieku v národnostne veľmi miešanej obci, mi to skoro chýba :-) Tá muzika za letných večerov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

PS

Keď som tu hľadal prenájom (sám, priateľka bola ešte v BA), úplne najväčšia starosť majiteľa bytu bola, či moja partnerka náhodou nie je Rómka (!). To mi najprv medzi štyrmi očami šepkal realiťák, a lámal si hlavu, ako neprísť o kšeft. Majiteľ nešiel na vec rovno, ale po chodení okolo horúcej kaše som mu povedal sám, že priateľka JE Rómka, a či je to problém. Že je slušná, pracovitá, a sama neznáša asociálov, s ktorými ju na základe výzoru hádžu do jedného vreca. Že vyrástla v decáku a ako jedna z mála si urobila maturitu a pracuje.

S majiteľom sme sa doťahovali asi dve hodiny, keď videl vek mojej priateľky, chcel to celé zrušiť (možno si myslel, že som pasák a mladá je moja "zamestnankyňa"). Napokon som mu ukázal aj moju pracovnú zmluvu a pozíciu. Dávno by som sa na to celé vykašľal, ale tlačil nás čas, a byt bol jediný, čo sa mi zdal použiteľný.

Paradoxne, majiteľ mal pravdu, keď bol ostražitý. Nemohol to síce vedieť, ale vzhľadom na množstvo záväzkov, z výplaty sám prenájom neutiahnem. Takže tým, že priateľka nenašla prácu, sa budeme musieť predčasne a bez výpovednej lehoty vysťahovať. Už sa teším na ten cirkus... a na majiteľovo "Já věděl, že s nima budou problémy! Vždyť ta jeho ženská je Cikánka! To nemohlo jinak dopadnout!" Vinník je jasný, ako vždy...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ani

som sa veľmi nechcela zapojiť do tejto diskusie, nakoľko som zamestnávala rómov či cigánov. Tých tmavších bolo asi tretina zamestnancov. Nemôžem na nich povedať krivého slova, pracovali na úkol, teda manuálne a keďže išlo o pásovú výrobu, tak lajdáka samy spomedzi seba vyštvali, lebo brzdil ich všetkých. Pracovali ale aj zarobili od výkonu. Dokonca som mala skladovú referentku mladú rómku s ukončenou ekonomickou školou a viac sa snažila ako jej kolegyňa a vieš prečo? Lebo dostala šancu. Ale nie všetci sú rovnaký a máme tendenciu posudzovať človeka podľa veku, farby pleti, či pohlavia.
Sám dobre vieš, že keď aj máš veľa pracovných skúseností ťažko si si hľadal uplatnenie, lebo vek... Zadarilo sa ti hneĎ? Asi nie.
Žena vo vyššom veku je vražedná kombinácia pre získanie zamestnania, rok som posielala odpovede na inzeráty , žiadosti, životopis bolo ich snáď aj vyše stovky.
Priateľka to tiež kvôli svojmu etniku nemá ľahké, ale niekde treba začať a postupne si vybudovať dobré meno, inak to asi nepôjde. Dôležité je nevzdávať sa, skúšať na rôzne strany raz to musí vyjsť. Držím palce.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za príspevok

motivácia je podstatná. Keď človek vidí, že jeho snaženie bude mať efekt. Ja som zamestnával Rómov na stavbe môjho (vtedy nášho) rodinného domu. Keď vedeli, že peniaze budú v ten deň na ruku a úkolovo (ak sa vykope temto úsek základov, ak sa prevozí táto fúra štrku atd.) tak makali, že by za nimi skoro žiadny biely nestíhal :-) .

Pre značnú časť Rómov je výplata raz za mesiac v horizonte "nedohľadno". A mnohí sú na celý život takí zadĺžení, že pre nich nemá zmysel legálne zamestnanie - aj tak by im z platu strhával exekútor...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Najhoršie je,...

...že mnohí ľudia kadekoho posudzujú a hlavne odsudzujú bez toho, že by ho vôbec poznali. Nevedia o ňom vôbec nič - ale nebráni im to vynášať o ňom súdy, dokonca aj klebety a ohováračky. A ak ide o človeka, ktorý je na dedine, alebo v nejakom malom, menšom meste - tak na základe tých ohováračských rečí naozaj nedostane žiadnu prácu. A nemusí byť ani Rómom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mňa vždy zaujímalo, keď sú tí cigáni (rómovia) všade tak diskriminovaní, prečo žiaden z nich nikdy nerozpráva, že by chceli vlastný štát.
Židia si ho vytvorili v púšti a patrí k technologickej špičke sveta.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Branislav Diďák: Super policajný flek 1 692
 2. Mišo Šesták: Ako sa počas prvej svetovej vojny fotili akty 1 318
 3. Monika Nagyova: Keď je vaším susedom hiphoper, psychiatrička či youtuber, nuda vám nehrozí 1 285
 4. Jan Pražák: Jak postarší manžel civěl žebračce do výstřihu 974
 5. Martin Barto: Dlhodobá starostlivosť dlhodobo mimo pozornosti 756
 6. Martin Šuraba: Banány v čokoláde 724
 7. Rudolf Pado: Liptovská Mara: ak nás zabijú, čo bude potom? Ďalšie rozpútané peklo? 628
 8. Danica Chames: September je mesiac, keď treba veľa jesť... 606
 9. Karol Labaš: Prečo som podľahol používaniu zdieľaných bicyklov? 486
 10. Rudolf Pado: Zahrabala obec Pastuchov nelegálnu skládku? 467

Rebríčky článkov


 1. Milan Rousek: 36. Z auta vrak
 2. Július Kovács: Politická stratégia Progresívcov jednať aj so skorumpovanými a 20.9 mame protest ZSS.
 3. Milan Rousek: 35. Zázrak
 4. Milan Rousek: 34. Pan J a děti
 5. Milan Rousek: 33. Kdo je paní J?
 6. Štefan Vidlár: Príbjech potupňí
 7. Andrea Fuglíková: Fakta a mýty o násilí na ženách
 8. Peter Mrázik: V Jaguar Land Rover sa neuspokojíme, preto opäť vstupujeme do kolektívneho vyjednávania
 9. Milan Rousek: 32. Líný poručík
 10. Milan Lacúch: Asertívne jednanie z duchovného hľadiska

 1. Kam odchádza Robert Fico a prečo je jeho odchádzanie škaredé
 2. Začína sa matka všetkých vojen? Ako môže dopadnúť kríza na Blízkom východe
 3. Sulíkovo krídlo žiada pád republikovej rady, prekážajú mu Galko a ďalší
 4. Drucker ešte ani nezačal a ubúdajú mu možní partneri
 5. Fico mal zasa pravdu!
 6. Bödör s Kočnerom volali Fica šéf
 7. U Sakovej nakúpili policajtom testery na alkohol. Dvojnásobne drahšie ako Česi
 8. Saudskoarabské ropné zariadenie nezasiahli drony, ale rakety z Iránu
 9. Vodičku košickej električky udrel cestujúci päsťou do tváre
 10. Sexuológ: Nie je v záujme evolúcie, aby mali štyridsaťroční starci a stareny deti

 1. Kočner v Threeme: Bödör mu robil spojku na špeciálneho prokurátora Kováčika
 2. Fero Múčka: Štyri roky Postoja. Aj za život
 3. Milionár Bugár dostal peniaze od štátu na zveľadenie svojich majetkov
 4. Kiska otvorene o konflikte s Ficom: Detaily jeho vydierania!
 5. Kázeň biskupa Feketeho na púti k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne.
 6. Tisíce ľudí v Prahe protestovali proti umelým potratom: Vystúpil aj Saša Vondra
 7. Za potratmi sú často dôvody, ktoré by väčšina spoločnosti neuznala
 8. Súd rozhodol, že pozastavenie činnosti britského parlamentu je zákonným krokom
 9. Kinosálu nepožičali. VŠMU nepomôže Pochodu za život. Festivalu inakosti pomohli
 10. Manifest Národného pochodu za život 2019

Už ste čítali?