Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako pro-life človek prosím o radu, lebo chcem do hĺbky pochopiť druhú stranu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

tak ľudského jedinca prirovnávať k meňavke, ja ti teda gratulujem (v úvodzovkách)! Je absolútne jedno, akú pamäť alebo nepamäť má to dieťa, je to človek a potomok človeka a tak treba k nemu aj pristupovať! Je veľa ľudí, ktorí plyvom choroby či úrazu úplne stratia pamäť, aj pojem o čase a priestore, ale to nemôže byť argumentom na ich zavraždenie. Stále (!!!) sú to ľudskí jedinci, s ľudskou DNA a ako my, kresťania (ale nielen my) veríme, aj s ľudskou dušou. https://dennikn.sk/blog/239731...
petoo123
Prečo potom to pokrytectvo kresťanov?
Dávame právo rozhodnúť sa deťom o medicínskych zákrokoch? Dávame právo deťom rozhodnúť sa, či chcú podstúpiť chemoterapiu aj takej rakoviny, kde 5-ročné prežitie sa pohybuje v jednociferných percentách a každá takáto chemoterapia len prináša viac utrpenia a predlžuje jeho agóniu? Prečo vtedy dávame plne na slovo rodičov, ktorí z akejsi sebeckosti (to nie je láska) predlžujú tomu nevinnému dieťaťu hrôzyplné utrpenie (tí rodičia tie fyzické problémy nezažívajú, oni zažívajú určié pocity, od ktorých sa nedokážu odosobniť, aby v rámci lásky a milovania blížneo pochopili dieťa, dali za pravdu medicíne a nechali ho pokojne odísť z tohto sveta). Ak nedávame právo dvanásť, pätnásťročným deťom rozhodnúť sa (ktorí sa už môžu informovane rozhodnúť) či chcú pokračovať v terapii, ktorá im v konečnom dôsledku vo väčšin prípadov prinesie len nezmyselné predlžovanie utrpenia, a nechávame za nich rozhodovať rodičov, prečo sa potom hráme zrazu na 'demokratov' a rodičom zakážeme rozhodnúť o dieťati, pričom dieťaťu tak či tak možnosť nedávame? Či ho utratíme, alebo ho porodíme, to dieťa nemá možnosť a nikto sa ho nepýta, čo ono chce. Tak aký je potom rozdiel medzi potratom a donosením?
dati de bil
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

 

Pokrytectvo? Ty si si nevšimol podstatný rozdiel medzi tým, keď pre dieťa chcem život a dobro (a to sú rodičia povinní aj podľa svetských zákonov, nehovoriac o morálnych) a tým, keď mu majú priniesť smrť? Rodič podľa zákona sa má starať o dieťa tak dobre, ako vie, aby mu zabezpečil výživu, domov, jeho blaho. Toto potrat na celej čiare popiera, odopiera dieťaťu výživu, domov, rodinu, vlastne všetko.
Toto chápal už Hippokrates, pozri si, čo hovorí jeho prísaha.

https://lekom.sk/slovenska-lek...
 

Problém je v tvojej filozofickej premise

Prečo dávaš automatické rovnítko medzi život a dobro?
Množstvo samovrážd poukazuje na to, že nie pre každého je život automaticky dobro. Naopak, je mnoho ľudí, pre ktorých život je horší ako neexistencia. To je celkom prirodzené, stačí sa pozrieť na Gaussovu krivku normálneho rozdelenia. Keby sme mali konečne ukotvenú eutanáziu ako základné ľudské právo rozhodovať o vlastnom tele, resp. živote, tak by sa zistilo, že existuje ešte viac ľudí, ktorí nepovažujú svoj život automaticky za dobro, ale táto spoločnosť im jednoducho odopiera základné ľudské právo nakladať so svojím telom/životom, ako uznajú za vhodné.

Nechaj ľudí, nech sa sami rozhodnú, či považujú svoj život skutočne za dobro a keď sa to na ľudí nechať nedá (v prípade plodu), tak to nechaj na tých, ktorých to najviac ovplyvňuje a nenúť plod byť privedený na tento svet bez jeho explicitného súhlasu, pretože to je presne na tej istej úrovni ako ísť na potrat (t.j. zabrániť jeho príchodu na svet).
 

 

"keď pre dieťa chcem život a dobro"

A tu je presne chyba v tvojom uvazovani. Preco si myslis, ze zivot automaticky znamena dobro. Ten plod sa moze narodit s vaznym postihnutim. Moze sa narodit do rodiny, kde bude zneuzivane (alebo do nabozenstva :-P ), ...

Keby zivot = dobro (vzdy a stale), tak by neexistovali take veci ako eutanazia/samovrazda.
 

 

Teraz sa bavíme o situácii, že plod je zdravý.
A pokiaľ sa bavíme o zdravom plode, je úplne scestné používať pojmy ako eutanázia, na čo absolútne nie je dôvod.
A samovražda je tiež riadne vedľa, lebo toto by bola vražda. Prečo potom tento "argument" nepoužívate už aj pri narodenom dieťatku. Alebo, keď sa mu vo veku x rokov napr. rozpadne rodina, rodičia sa rozvedú, alebo napr. príde o niektorého z rodičov.
 

 

1. Lebo narodene dieta uz dokaze prezit samo. Nepouziva nikoho ineho telo.

2. Samovrazda nie je vrazda. Dokonoca vo vela kulturach sa ani nepovazuje za nieco zle. To len v tej nasej, kde cirkev zistila, ze sa jej ovecky sami zabijaju (lebo im naslubovala hory doly po smrti), tak zacala ludi presviedcat, ze je samovrazda "hriech".
 

Áno

keď budem poctivý a hypoteticky dovediem argumentáciu dôsledne, tak skutočne infanticída do povedzme 21 mesiacov (vykonaná humánne) je porovnateľná s potratom, v tom zmysle že to dieťa nemá šancu prežiť bez rodičov, neuvedomuje si svet natoľko, aby mohlo byť uvedomelé o svete okolo neho a mať predstavy o budúcnosti (veď aj o zvieratách sa hvorí, že "majú inteligenciu ako 2,3,4,5-ročné dieťa) a ešte si neformuje vedomé spomienky. Bol by tu jeden podstatný rozdiel, a síce, že štát môže takéto dieťa prevziať do svojej starostlivosti (inštitucionalizácia, adopcia, profesionálna rodina). To nie je možné v prípade nedonoseného plodu do x.týždňa tehotenstva (každý vzdelaný gynekológ vďačne doplní x). Z pohľadu dieťaťa ako živej bytosti to ale nerobí prakticky žiaden rozdiel.

Myslím si ale, že problém tejto spoločnosti nie sú potraty. Problém tejto spoločnosti už potom skôr bude kriminalizovanie eutanázie, ale ešte väčším (a pálčivejším) problémom je, že prečo máme také veľké množstvo skutočne donosených (porodených) detí v inštitucionálnej starostlivosti, keď existuje veľké množstvo bezdetných párov, ktoré po dietati túžia? A teraz nemyslím krajinu Slovensko, ale celý svet. Ten sa baví o potratoch, antikoncepcii, preľudnení a regulácii pôrodnosti (Čína, Irán), ale kto pracuje na tom, aby si americká rodina namiesto drahého umelého oplodnenia či vynosenia dieťaťa náhradnou matkou, čo je skutočne zbytočný luxus, radšej mohla jednoducho adoptovať bezprízornú sirotu z Ghany. Alebo slovenská rodina, ktorá túži po dieťati, by si mohla bez vysokej byrokratickej náročnosti osvojiť opustené dieťa z ruského detského domova. Koho trápia osudy týchto už žijúcich a trápiacich sa detí? Nemôžeme ani len zďaleka porovnávať preživanie plodu v maternici a reálny ťažký život reálnej siroty. Kto, ešte špecifickejšie, ktorý kresťan za ne pochoduje?
 

 

"keď pre dieťa chcem život a dobro"

ja by som sa nechcel narodit ako nechceny alebo tyrany, neviem ako ty.
 

hmm

dakujem za gratulaciu,velmi ma potesila a od zajtra bude visiet na nastenke..

potomok cloveka znie ozaj vznesene - az na to,ze potomkom sa stava az po narodeni - v tehotenstve je to plod a eventualny potomok - co ked ho zena samovolne potrati?
tvoj druhy odsek o ludoch,co vplyvom choroby či úrazu úplne stratia pamäť, aj pojem o čase a priestore - tito ludia su na pristrojoch a kedze tych pristrojov nie je vela - preco,to sa opytaj najsocialnejsich socialistov vo vlade,tak tito ludia tiez podliehaju usudku lekara a mozno aj solventnosti blizkej rodiny..pokial si rodina nemoze dovolit platit,tak lekar vatsinou po absolvovani konzilia rozhodne odpojit - a ten dotycny na pristrojoch tiez nema pojem o nicom,v podstate zije ako ten zhluk buniek,ktore sa nazyva plod a rozhodne za neho iny
a krestanstvo sem neplet - sam Boh ( vtedy este Jahve) hlasal Oko za oko,zub za zub a tak isto pozadoval vyhubenie tych,co okiadzaju ine bozstva..cize nic mierumilovne
 

 

Potomkom sa stáva až po narodení? To snáď nemyslíš vážne. Veď to odporuje už aj postoju niektorých pro-choice zástancov a taktiež vede. Čo také zázračné sa stane prechodom cez ženské pôrodné cesty, že zrazu je z neho človek hodný ochrany a pred piatimi minútami ešte nebol?
https://youtu.be/CNgwsT295G8

A čo deti, ktoré sa narodia v 6. mesiaci, tie sú ľuďmi už v tomto veku a iné, ktoré sa ešte nenarodili, nie sú ľuďmi napr. v 8. mesiaci??? Kde je tu elementárna logika?
 

hmm

priatelu ty si sa nejako az moc rozkokosil nad tymi zenskymi porodnymi cestami - normalne horis svatym zapalom pre tie zenske porodne cesty,ako kedysi kriziaci,ked dobijali Jeruzalem - bez tych porodnych ciest..
ak si si nevsimol a v tom svatom zapale asi nie,tak zacali sme debatu pri menavke - skusme tam chvilu ostat
 

 

Tak ma napadlo, ak je potomkom uz pred narodenim, tak by mal aj dedit, nie? A este by ma zaujimalo preco katolicka cirkev odmietala (neviem, ci je to tak aj teraz, ale kedysi to tak bolo) pochovat dieta, ktore zena potratila, resp. zomrelo pred 6.mesiacom tehotenstva, ked tvrdi, ze je clovekom od pocatia?
 

 

Správne ti to napadlo a je to naozaj tak. "Dedičom je aj už počaté, ale ešte nenarodené dieťa za predpokladu, že sa narodí živé."
https://peniaze.pravda.sk/obca...

Čo sa týka pochovania dieťatka ešte pred 6. mesiacom tehotenstva, nemám informáciu, či to Cirkev odmieta, ale inak cirkevný pohreb potrateného dieťaťa je možný, keď o to rodičia požiadajú.
"Katolícka cirkev má na tento účel osobitnú modlitbu, ktorá sa nachádza v Pohrebných obradoch (SSV, Trnava, 2008, s. 139)."
https://blog.postoj.sk/12186/r...
 

 

No ale to znamena, ze kym sa nenarodi, tak nie je clovekom, lebo inak by dedenie nemohlo byt podmienene narodenim sa. Ak je teda clovekom uz od pocatia, tak by mal mat take iste pravo, ako ten co sa narodi.
 

 

Zákon nemusí byť dokonalý (asi ako veľa zákonov na Slovensku, a nielen tu). Ale už aspoň to, že s ním ráta, aj keď sa ešte nenarodilo, je malý pozitívny krok.
 
Hodnoť

Budem trochu provokovať...

Dnes o ukončení tehotenstva v prvom trimestri rozhoduje žena. Ak by o tom rozhodoval výlučne otec, bolo by ich viac alebo menej?
 

 

ak by bol potrebný súhlas oboch rodičov, tak menej
 

 

To pochopiteľne vyplýva z teórie množin. Akurát, že na to sa nepýtal.
 
Hodnoť

 

skúste sa spýtať ženy čo išla na potrat - ak by mala možnosť ako by sa rozhodla? garantujem, že takmer 100% odpovedí bude NIE. takmer žiadna žena nechce ísť na potrat, len sú zmätené, frustrované, boja sa budúcnosti - ak nebudú mať možnosť tak na potrat nepôjdu - porodením dieťaťa si nepokazia život, ale zachránia

Dieťa je živým tvorom od počatia, nestane sa ním po narodení, úderom polnoci 12teho týždňa alebo dosiahnutím akéhokoľvek časového úseku ale počatím.

Niektorí sa tu snažia presvedčiť že také dieťa nemá vedomie a preto nemá právo rozhodovať o sebe. Ale my nevieme či (odkedy) nadobúda dieťa vedomie, to že to nevieme dokázať neznamená že ho nemá.

Niektorí sa snažia presvedčiť, že radšej ako by sa dieťa malo narodiť do zlých podmienok, tak ho zabijeme. Ako by sme reagovali my - keby za nami niekto prišiel - vieš čo, žiješ zle, nemáš príjem, nemáš dobré podmienky, si chorý, postihnutým atd - zabije me ťa? Nechajme dieťa žiť, nerozhodujme za neho.

A pridajme právo otca - žiadajme aj jeho súhlas s interupciou (vylúčme súhlas pri znásilnení a pri medicínskych prípadoch), má to význam, aj keby sa tým zachránilo iba jedno dieťa .
 

heh,

a nie je to naopak?
nezachanime prave interupciou ten plod od toho, aby sa musel narodit v bolestiach a krvi, medzi vykalmi a mocom do sveta vojen, nasilia a klamstiev s jedinym cielom- a to je zomriet?
 

 

a čo je lepšie? radšej ho hneď zabiť? bez možnosti voľby? čo tak nechať rozhodnutie na ňom? nevieme aký bude život tých čo sa narodili, nevieme aký osud čaká nás..... drvivá väčšina ľudí vo svete by si vybrala zlý život ako žiadny.

potom zabime všetkých slabých, chorých, postihnutých, chudobných ....všetkých tých, čo sa narodili bolestiach a krvi, medzi vykalmi a mocom do sveta vojen, nasilia a klamstiev s jedinym cielom- a to je zomriet

spýtaj sa ženy, ktorá absolvovala potrat, čo ti na to odpovie....... išla by? absolvovala by ho znova? išiel/išla by si Ty?

chráňme život, chráňme ho od počatia
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Elena Antalová: Vysoký, naozaj vysoký...krvný tlak 7 743
 2. Anežka Richtariková: Kiska sa správal obdivuhodne 5 084
 3. Jozef Legény: Výbuch v Prešove - treba vylúčiť podozrenie na kotolňu aby spravodlivosť vážila správne 2 183
 4. Martin Sukupčák: Pellegriniho generátor floskúl a klamstiev 1 976
 5. Jozef Drahovský: Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. a zmeny k prvému decembru 2019 1 514
 6. Ľuboslava Šusteková: Oškvarkové pagáče 1 505
 7. Jana Venhartová: Dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby na potravinách 938
 8. Michal Páleník: Zoberte si rok dôchodku už teraz, nie až po šesťdesiatke 835
 9. Martin Droppa: Prvá navždy ostane prvou 745
 10. Stanislav Martinčko: Súdia nás sudcovia s pochybnou povesťou, alebo čakatelia na pochybnú povesť??! 724

Rebríčky článkov


 1. Olívia Lacenová: Saudi Aramco sa tento týždeň stane oficiálne najhodnotnejšou firmou sveta
 2. Štefan Vidlár: Mojej pani
 3. Peter Fiabáne: Rok v živote Žiliny: Odpočet práce primátora
 4. František Cudziš: Vede do vienka. II.
 5. Štefan Vidlár: Spolužiaci moji
 6. Roman Hutira: Rozhovor: Majsterka sveta v spoločenskom tanci
 7. Vladimír Krátky: Zas sa nám to do .. Vallo ?
 8. Roman Hutira: Škola pre mimoriadne nadané deti (a kam chodia tie vaše?)
 9. Martin Krištoff: Hongkong sa topí aj v ekonomických problémoch. Jediným riešením sú vyššie investície do po
 10. Milan Lacúch: Len hore, alebo dolu človeče!

 1. Výbuch plynu v Prešove má osem obetí. Polícia zadržala šesť ľudí (minúta po minúte)
 2. Výbuch plynu v prešovskom paneláku zabil päť ľudí, obetí bude viac (minúta po minúte)
 3. Po výbuchu v Prešove obvinili troch ľudí zo všeobecného ohrozenia (minúta po minúte)
 4. Minúta po minúte: Súd rozhoduje o väzbe pre obvinených z tragického výbuchu
 5. Únik plynu a poškodené potrubie. Čo sa dialo pred výbuchom v Prešove
 6. Riaditeľ hasičov: Pri oprave zničenej bytovky porušili predpisy
 7. Ľudia zo zhorenej bytovky v Prešove: Holý život je to najdôležitejšie
 8. V košickom paneláku unikal plyn. Hasiči urobili opatrenia
 9. Projektantka: V Prešove muselo byť veľa nahromadeného plynu
 10. V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

 1. Keď Čižnárom sľúbené peklo nemá správny Smer
 2. Karol Galek (SaS): Ceny energií porastú kvôli trhu, vysoké sú kvôli Ficovi
 3. Jaroslav Daniška: O rizikách stíhania Fica, Kisku a Naďa
 4. Ako Hlina s Matovičom vytrvalo potápajú vlastné strany
 5. Zas sa nám to do .. Vallo ?
 6. Ján Benčík: Utáraný „sopliak“ Blaha o špeciálnom prokurátorovi
 7. Lukáš Kyselica: Mafia sa infiltrovala do polície, prokuratúry aj na súdy
 8. Blaha: Prokurátor Honz, ktorý obžaloval Fica je obklopený najextrémnejšími liberálmi
 9. Francie: „Obrácená kolonizace“
 10. Ľudia sa zomkli, pomáhajú obetiam výbuchu. Jedlom aj peniazmi

Už ste čítali?