Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bezcitná civilizácia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

!Pochopenie dnešnej bezcitnej civilizácie, ktorá smrť nižších živočíchov nedáva na rovnakú váhu ako smrť človeka."
.
A mala by ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Toto je dialóg hluchého so slepým. To predsa závisí od uhla pohľadu. Ak niekomu umrie pes, ktorý žil v jeho domácnosti 15 rokov, tak tomu bude prirodzene prikladať väčšiu váhu, než desiatkam ľudí usmrtených hurikánom, o ktorých sa dozvie vo večerných správach.
Navyše tu sa "bezcitnosť" prisudzuje takej neosobnej entite, ako je civilizácia. Môže mať civilizácia city?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Jeden den citlivo pochovame mrtve tela zvierat a druhy den pochovame aj mrchozrutov, lebo nebudu mat co zrat.

Staci mysliet a konat progresivne a za chvilu tu nebude ani nohy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ta bezcitnost je prirodzena v zivocisnej rīsi...lebo potravinovy retazec. Zacala 5000rocna recesia
Ušľachtilost a šľachetnost je to, ked napr. manzelka a zena je moc sebavedoma a emancipovana, feministka, (co nie je prirodzene a zmena DNA nestihla prebehnut), robi blbosti a dovoluje si, no prirodzene teda pravom silnejsieho pohlavia jej muz .nemoze jednu fuknut a usmernit ju. To meni charakter spolocnosti a hodnôt.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Konečne bravúrne odborné erudované a zrejme aj empirické vysvetlenie!:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj s tohoto dovodu

si myslim,ze pre niektorych ludi studovanie na vysokej skole moze nielen narusit
mentalnu rovnovahu toho jedinca, ale moze byt priamo nebezpecne aj pre okolie.
Prosim pekne,len sa nedajte na politiku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"Pochopenie dnešnej bezcitnej

civilizácie...".

Autorka textu na blogu, koľko civilizácii a v akom časopriestorovom úseku ste zažili, keď si dovoľujete celú dnešnú civilizáciu označovať za bezcitnú?

No ak bezcitná je, tak aj Vy ako jej súčasť ste bezcitná. Alebo nie ste?

A chcem sa opýtať: aká bola miera "bezcitnosti civilizácie" povedzme v časoch ukrižovania Krista?

Aká bola miera "bezcitnosti civilizácie" v časoch tzv. Tretej ríše, či v časoch komunistického režimu?

A ktoré skupiny v tom-ktorom historickom čase civilizácie boli menej alebo viac bezcitné?

Mne osobne už pochmúrne reči na adresu dnešnej civilizácie lezú na narvovú sústavu.

V takom 12. storočí by sme o citlivejších prístupoch človeka k človeku alebo človeka k zvieraťu mohli iba snívať.

Mimochodom: ešte do konca 17 storočia boli verejné popravy detí nad sedem rokov bežnou súčasťou vtedy realizovanej "spravodlivosti".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Za seba: myslím, že o mire bezcitnosti súčasnej civilizácie je možné hovoriť s ohľadom na prístup "bohatšej" časti sveta k časti sveta "chudobnejšej"
(=tie úvodzovky som tu použil v oboch prípadoch čisto len kvôli Vám, Habr).

V časoch ukrižovania Krista dokázala skupina odbojných Židov úspešne zdecimovať celú rímsku légiu.
Počas 2.svetovej vojny dokázali skupiny odboja decimovať početné vojenské oddiely vo Francúzsku, Juhoslávii, Bielorusku, na Slovensku.
Takéto a podobné srandy sa skončili použitím prvých dvoch atómových bômb.

Kedysi sa rúbali a klčovali hektáre lesov a pralesov kvôli prežitiu ľudí.
Dnes sa klčujú a rúbu stovky, tisíce, desaťtisíce hektárov kvôli plodinám, ktoré sú v podstate luxusom, a ktoré, priznajme si, nie sú nevyhnutné pre naše prežitie.

Kedysi sa zabíjali slony a veľryby rádovo v kusoch ročne,
dnes už takmer už ani neexistujú.

V takom 12. storočí, Habr, si boli nepriatelia v boji technologicky rovnocenní a v prípade rovnosti počtu mužov a výzbroje nemal žiaden z nich kritickú taktickú výhodu.
V takom 17. storočí, Habr, bol technologický pokrok na takej úrovni, že práca detí bola bežnou vecou, a, čuduj sa svete, napríklad v takej Indii deti šijú topánky ručne pre nejednu západnú značku dodnes, a to napriek technologickému pokroku 21. storočia.

Citlivejší prístup človeka k človeku a človeka k zvieraťu?
...Nuž, ako-kde.
Asi by sa tu mnohí veľmi čudovali,
ak by citlivejšie prístupy našli v omnoho rozvinutejšej podobe práve v tých oblastiach sveta,
ktoré
vo svojej nadutosti a pocite nadradenosti
považujú za civilizačne zastaralé.
---
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

maguso

Poznám ťa po tvojom pesimizme, takže iba čiastkovo:

-k odseku č. 2: čiastočne máš pravdu, ale ako potom pri tvojom spôsobe uvažovania posudzuješ činnosť ISIS, ktorej štát bol asi tak vo veľkosti nášho okresu a pritom "mávala" s celým svetom?
( Osobne si myslím, že vojnu s ISIS veľmoci ( USA a Rusko ) zámerne udržiavajú a predlžujú v akomsi latentnom stave, pretože si potrebujú cvičiť svoje vojská na boj s moslimskými štátmi. Ale to je iba moja veľmi konšpirácia - fujto, FUJ mne !)

-k odseku č. 4 a 6: o neexistencii slonov silne pochybujem, keď je ich iba v Afrike skoro 500 tisíc, obdobne napríklad k veľrybám ( https://www.aktuality.sk/clano... ). Samozrejme, ako všetko na svete, sú čísla o počte týchto zvierat kontroverzné. Inakšie sa bude na počet slonov pozerať africký farmár, ktorému slony rozdupali záhradku a inakšie americko-bruselský, mladý a blbý, zelený slniečkár. Inakšie sa na počet veľrýb pozerá japonská vláda, ktorá tvrdí, že ochrana veľrýb spôsobí potravinovú, celosvetovú katastrofu sveta a inakšie ty!

Ale nechoďme až tak ďaleko do nepoznaných vôd sveta a plání Afriky. Pozrime napríklad na problém populácie medveďa na Slovensku. Sú podľa teba medvede premnožené alebo ich treba naďalej prísne chrániť? ( V tejto súvislosti, po poslednom sčítaní podľa DNA, sa myslím jednoznačne dokázalo, že dlhodobo mali správny počet medveďov zrátaní poľovníci a nie slniečkári a "vlci"...Takže len tak ďalej slniečkári v klamaní celého sveta! Či je to o počte zvierat, klíme alebo mikroplastoch...Obdobne sa "vedci" pri sčítaní tučniakov pomýlili o 50%, čo predstavuje cca 300 tisíc tučniakov! Pozri: https://www.noviny.sk/veda-a-t... )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jaronpb, čo znamená slovné

spojenie celý svet? Ako môžu tzv. slniečkari klamat celý svet? Veď takmer ktokoľvek si može hovoriť a písať čo len chce. Tak "slniečkar" ako aj babka Barabuľková z Hornej - Ošúchanej. jaronpb, môže niekto niekomu na oficiálnej úrovni vnucovať určitú predstavu o "svete"? Všetky "proslniečkarske" texty na internete budú na rozkaz preferované a "antislniečkarske" nie? V akej mentálnej galaxii sa práve nachádzate?

A ak sa aj niekto nechá klamať, je to jeho problém. Človek by mal mať dostatok sebavedomia na to, aby vedel brániť svoje územie právd.

Ešte k autorke textu na blogu (k jej článku): ak by "dnešná civilzácia" bola bezcitná, tak by v podstate nemala žiadne city (žiadnu pocitovú sféru). Slovo bezcitnosť znamená bez citov. Stačí si určité slovo rozmeniť na drobné.

Otázne je aj slovo civilizácia. Ktorá jej časť (a kde) má také alebo onaké mentálne parametre? Kmeň Huuuluuubuuuluuu v hlbokom pralese má predsa iné povahové a inteletkuálne nastavenie ako povedzme osadenstvo vedeckého kongresu niekde v Prahe.

Alebo sa autorka domnieva, že sme všetci kmeň Huuuluuubuuuluuu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Habr

Ja to vidím, ako nedokonalosť slovenčiny a jazyka vyjadrovania sa.

Ak klamem svoju manželku, tak klamem iba ju. Ak klamem skupinu osôb, tak klamem tú skupinu. Ak verejne vo verejných médiách klamem, teda posielam informáciu do "celého sveta", tak klamem "celý svet". Áno, isté percento ľudí bez hardvéru a internetu sa to možno dozvie o niečo neskôr neskôr, ak je informácia skutočne závažná. Teraz je to možné, pretože internet je celosvetovo rozšírený a prekladače fungujú ako tak dobre.

Súhrn - podľa mňa klamať znamená nehovoriť, nepísať, nefotografovať, nefilmovať.... pravdu.

Ty si to ako vždy prekrútil a zgulášil do obrovského kotla. Takže:

- podľa mňa slniečkári nielen môžu, ale aj klamú celý svet. Samozrejme môžu tu byť také jemnosti, ako nepovedať pravdu, zamlčať pravdu,dívať sa na svet iným pohľadom, pravda nemusí byť iba jedna...

- sloboda slova nemá s otázkou klamstva nič spoločné ( ja si ctím slobodu slova nadovšetko, a teda aj slobodu napísať klamstvo )

- vnucovať svoju pravdu samozrejme nikomu nik "nemôže", ale iba v teoretickej rovine! Napríklad aj demokracia v zmysle platnej ústavy ( napríklad našej ) môže pravdu obmedzovať zákonom ( napríklad v prípade holokaustu, v šírení detskej pornografie, v šírení návodov na samovraždu, šírenie klamaalarmizmu...tým nechcem napísať, že s jednotlivými prípadmi zákonného obmedzenia slobody slova nesúhlasím, ale tak to je ).

No a o vnucovaní pravdy z náboženských dôvodov ( Islám ), politických dôvodov ( komunizmus, Severná Kórea ), politicko-ekonomicko-sociálno-humán nych dôvodov ( imigrácia a Merkelová ) hádam ani nemusím písať.

- áno proslniečkárstvo je minimálne v západných demokraciách preferované extrémne "korektnou" politikou vlád, hlavnými proslniečkárskymi médiami, treťosektorovými fanatikmi, nadšenými prívržencami na uliciach...... na úkor ostatných názorov, hoci tie proslnečné sú veľmi často nesprávne, nepresné, sfalšované a neobjektívne...

Nuž žijem na mentálnej planéte, kde si dovolí politik, poslanec EP za Progresívne slovensko na tlačovej konferencii povedať následovné ( pozri https://slovensko.hnonline.sk/... )

Na pondelkovej tlačovej konferencii v sídle PS to povedal poslanec Európskeho parlamentu a člen predsedníctva Martin Hojsík.

"Považujem za potrebné čo najskôr vyhlásiť stav klimatickej núdze," vyhlásil. To umožní podľa neho diskutovať o tom, ako sa na klimatickú zmenu pripraviť a ako znížiť emisie skleníkových plynov. Zároveň sa OBMEDZIA DISKUSIE o tom, či zmeny klímy vôbec nastanú.

Takže ja žijem podľa môjho názoru v reálnom svete, hoci trochu pesimistickom, ktorému hrozia vážne, vopred plánované nebezpečenstvá a obmedzenia slobody občanov, slobody slova, krádeží majetku občanov štátom ( plánované zavedenie ekologických daní ) zo strany ľavicového liberalizmu a slniečkárov, ty na svete plnom idealizmu a viery v dobrých ľudí bez akýchkoľvek bočných zámerov................
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

HABRE...

Bezcitnosť civilizácie nerozmieňajte na pôsobenie každého jedného človeka zvlášť, s dôrazom na slovo "bezcitnosť",
ale sa hádam sústreďte na dôsledky pôsobenia civilizácie ako celku, s dôrazom na slove "civilizácia".
Nerozmieňajte nič na drobné, vnímajte pojem "bezcitnosť civilizácie" kontextuálne.
.
Kmeň Huuuluuubuuuluuu v hlbokom pralese
má síce iné povahové a intelektuálne nastavenie ako povedzme osadenstvo vedeckého kongresu niekde v Prahe,

ale zároveň má kmeň Huuuluuubuuuluuu i osadenstvo vedeckého kongresu
iné povahové a mentálne nastavenie ako povedzme osadenstvo vedenia nadnárodného koncernu či osadenstvo vedenia niektorého z vojenských štábov veľmocí.

Domnievate sa snáď, Habre, že svet v predstavách nadnárodných koncernov a vojenských štábov je tým najlepším možným z variánt...?
(=podobne manipulatívny nezmysel ako ten Váš)
.
Ináč, i internet je možné riadiť,
nespomínate si na nedávne súdne spory Gúglu, ktorý bol žalovaný kvôli uprednostňovaniu niektorých firiem pred inými
pri zadaní hesla do vyhľadávača?
---
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re.: jaronpb

Nemyslím si, že ISIS mával s celým svetom,
skôr by som to popísal tak, že časť sveta to takto rada popisovala :-)
v skutočnosti to bola hádam skôr lokálna záležitosť so zaangažovanosťou zvonku--
čiastočne si si to hádam zodpovedal i sám.
Zároveň si je tu treba uvedomiť, že tá zaangažovanosť zvonku zasa až tak masívna nebola:
všimni si ale nepomer počtov, bojovníci ISIS vs "poradci" zvonku.
Prevaha je na strane technologicky vyspelejšieho súpera, v súlade s tým, čo som popísal v príspevku vyššie.
.
Nehovorím o počtoch žijúcich slonov a veľrýb ako o veci samej osebe,
ale o nepomere v počtoch zabitých kusov,
pripadajúcich povedzme na 1.000 lovcov trebárs v 18. storočí voči 1.000 lovcov v 21. storočí,
o prístupe "lov kvôli nutnosti prežitia" vs "komerčný priemyselný lov".
.
Redukcia premnožených medveďov je o niečom úplne inom,
ide o riadenú záležitosť,
pri ktorej je možné objektívne eticky a morálne argumentovať NUTNOSŤOU redukcie počtu kusov.
---
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Pavel Macko: Prečo sa Lučanský ponáhľa? 121
 2. INESS : Aká je skutočná cena zamestnanca? 118
 3. Gabriela Sabolová: Nedarí sa vám schudnúť? Určite pijete... 82
 4. Jozef Drahovský: Keď nevidíte blikať na priecestí červené svetlo, tak idete? 69
 5. Věra Tepličková: Tak Andrej sa nám opäť zdul. 65
 6. Július Kovács: Mafiáni máju navrch, nedoprajú nám ani pitnú vodu. 50
 7. Andrej Šverha: Moldavsko - krajina vína a medu 42
 8. Ondrej Prostredník: Nechcem, aby sa na moju cirkev skladali všetci v štáte 39
 9. Jozef Šátek: Kto, ako a prečo zatajoval "Gorilu". 33
 10. Margita Vernerová: Prečo je Toskánsko výnimočné? 26

Rebríčky článkov


 1. Mário Bulla: Kto zaplatí "Dického" dlhy?
 2. Helena Michlíková: Kŕdeľ vtákov nad Kulturákom
 3. Milan Lacúch: Ľudstvo v tieni smrti
 4. Štefan Vidlár: Možno ropa
 5. Peter Žiak: Nezabúdajme na zákony umožňujúce vratky DPH .
 6. Július Kovács: Mafiáni máju navrch, nedoprajú nám ani pitnú vodu.
 7. Vladimír Krátky: Pellegrini musí dole, inak vyhrá voľby ( Ficovi, a aj mafií ) .
 8. Daniela Fuchsová: Ako bojovať proti nachladnutiu a chrípke - podľa TCM
 9. Štefan Vidlár: Dvá ministri
 10. Radovan Medovič: Schyzofrénia po gorilovsky

 1. Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie
 2. Sudca Lindtner z Threemy: Kočner si tyká so všetkými, no jeho vplyv sa preceňuje
 3. Stíhaný košický podnikateľ rozpredáva vozový park cez inzertný portál
 4. Čia kauza je Gorila? (píše Ivan Mikloš)
 5. Lučanský rozpustil vyšetrovací tím vraždy novinára Kuciaka
 6. Košickí vzbúrenci v Smere končia. Nechcú byť s Ficom a korupčníkmi
 7. Zvláštny príbeh Bašternákovej vily na Slavíne: Kočner, Počiatek i sudkyne z Threemy
 8. Prokurátor podal obžalobu na Kočnera v prípade Kuciakovej vraždy
 9. Kiska odmietol trojkoalíciu s PS/Spolu, chce diskusiu o veľkej koalícii
 10. Prepaľuje telo, voda nepomáha. Pribúdajú dôkazy, že Turci v Sýrii používajú biely fosfor

 1. Robert Fico - krstný otec Gorily aj mafie
 2. Lipšic vyzval na zverejnenie nahrávky z rokovania vlády o odvolávaní Bubeníkovej
 3. Tomáš V. viní starostu Rače z krádeží a úplatkov
 4. Sudca Lindtner priznal kontakty s Kočnerom, kolegovia ho vyzvali na odstúpenie
 5. Smer naleje Našim ľuďom do alobalu 40 miliónov: Baníkov nevyplatia majitelia ale štát
 6. Generálny prokurátor Trnka si nahrával návštevy na prokuratúre
 7. Súdnej moci šéfoval cez mobil Kočner: Neposielaj toho toľko, krotil Kočner Sklenku
 8. Súd odmietol žalobu na známeho zápasníka, ktorý zrazil ženu
 9. Martin Hanus: Rozhodnutie Kisku je zlou správou pre Hlinu
 10. Glváč sa toxicitou vymyká aj v rámci Smeru: Komunikoval aj s Kočnerom aj so Zsuzsovou

Už ste čítali?