Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď je dieťa obeťou systému (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Sú to potenciálne nebezpečné veci

Možno sa to isté niekedy stalo aj Grete Thunbergovej, takže sa naštvala na školu aj na celý život a teraz trpíme všetci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Výstižný článok...

Bohužiaľ, presne toto je realita našich škôl. Okrem chýbajúcich asistentov tiež absencia školských špeciálnych pedagógov, ktorí by asistentov mohli odborne viesť.

Okrem toho by však mohli s týmito žiakmi aktívne pracovať. Aspergerom veľmi pomáhajú nácviky sociálnej komunikácie a sociálnej interakcie. V uvedených oblastiach majú najväčšie ťažkosti. A tieto vykonávajú práve špeciálni pedagógovia (aspoň všade na západ od nás tomu tak je). Profesorka z Viedne sa nás na jednom kurze o As. sy. pýtala, koľkí sme tam špeciálni pedagógovia. Zdvihli sme ruky tuším dvaja. Veľmi sa čudovala.

Lenže u nás je systém nastavený len na to najnutnejšie. Preto je v poradni nezriedka iba jeden špeciálny pedagóg, ktorý ledva stíha diagnostiky. Správy a rôzne odporúčania na integráciu zväčša píše doma. Ale to, čo by deťom so ŠVVP najviac pomohlo - teda reedukácie, stimulácie, nácviky či terapie, si z časových dôvodov dovoliť nemôže. V škole taktiež veľa špeciálnych pedagógov nie je. A už vôbec nespomínam predprimárne vzdelávanie. Kde by sa rôznymi intervenciami predišlo mnohým problémom, ktoré majú potom deti v škole.

Sme veľmi pozadu v tomto smere. V mnohých krajinách sa robia testy napr. na prediktory čitateľskej gramotnosti už od 3-4 r. veku dieťaťa. Ihneď potom nasleduje stimulácia tých čiastkových funkcií, kde boli zistené deficity. Niektoré krajiny to riešia frontálne. - Povinnou školskou dochádzkou od 3 rokov s tým, že deti sa nenásilne učia a rozvíjajú jednotlivé čiastkové funkcie. No nielen tie, ktoré rozvíjajú naše MŠ. U nás vlastne špeciálny pedagóg ani nespĺňa kvalifikačné pedpoklady na učiteľa v bežnej MŠ. Čo je dosť nonsens v dnešnej dobe, kedy má každé druhé dieťa deficity niektorých čiastkových funkcií.

Ak sa mi podarí, pridám jeden článok, kde sú ukážky z pracovných listov pre predškolákov, ktoré sa používajú vo Francúzsku. Dúfam, že to nebude hodnotené ako spam.:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tento štát nechce pomáhať

deťom. Len rozkazovať a zarábať.
Prečo by nesmeli ísť deti bez očkovania do škôlky? Do električky môžu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pokial sa v elektricke 8 -10 hodin bude pohybovat denne 20 deti, tak potom by nezeockovane deti nemali ist ani do elektricky. No len taky pripad v elektricke nenastane.

Nech sa paci. Priklad z Ciech, kde dieta nebolo ockovane proti tetanu. Skoncilo v nemocnici a aby ho zachranili, tak mu museli robit tracheostomie, aby dieta vobec mohlo dychat. Ked to chcete popripade dopriat svojmu dietatu, nech sa paci.

https://www.idnes.cz/brno/zpra...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tetanus nie je detská choroba.

A očkovanie proti tetanu nie je podmienkou ísť do materskej školy.
Tetanus nie je infekčná choroba.
Tetanové spóry môžu byť takmer všade.

Tak nezaočkované dieťa môže ísť do škôlky na 6 hodín, ak je tam menej ako 20 detí. Na ihrisku pred panelákom je ich tiež dosť.

Medicínska novinka je, že infekcia závisí od počtu hodín expozície a počtu kandidátov na ochorenie, proti ktorému sú očkovaní.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Doba prenosu je 8-10 hodin opakovane? Kdeze. Staci ked tak chvilu. Uz na to vidno ake je to nedomyslene. Nemas ako skontrolovat ci sa tvoje zaocko dieta, ktore vdaka tomu mmch nie je zdaleka tak ochranene ako sa snad nazdavas, bude pohybovat medzi nezaokockovanymi na ihrisku, v obchodaku, v buse/vlaku, obchode, hoteli, kine, detskom centre, v kniznici, na vystave, v cukrarni ci pizzerii, ci na navsteve u kamarata a potom neskor hlavne cele dni v skole, tam to uz podmienka nie je. Proste, je to len na oko, pre robenie bububu a zaroven akoze sa nieco robi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Učiteľ môže mať v triede niekoľko žiakov so špeciálnymi potrebami a ku každému z nich v rámci vyučovacej hodiny dokáže pristupovať individuálne

Tak keď 1 asistent 1 integráča nezvládal, o tom je článok, tak zvládne 1 učiteľ niekoľko integráčov individuálne(!) popri 20 ďalších žiakoch - vite čo, dovezte si tých fínskych supermanov, úplne kľudne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Osvieteni teoretici

pomaly ale isto davaju do kolien slovenske školstvo. Normativy na žiaka plus kadejake integracno inkuzivne trendy zdeformovali vyucovacie hodiny. Dvaja, traja problemovi žiaci oberaju ucitelov v triede o čas a energiu, takže ani tí žiaci, ktorí maju snahu sa nieco naučiť , si neudrzia pozornosť a kvalitatívne idú dole. A dnes uz ma pomaly tretina ziakov v triede nejaký papier, aby nemuseli počítať, cvičiť, ADHD a podobne. O nejaky ten rok bude v triede na hodinach viac asistentov ako žiakov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dieťa - obeť

Bohužiaľ u nás nie je dieťa obeťou systému, ale hlavne rodičov, ktorí podliehajú "módnym" trendom a majú predstavu, že každé dieťa je integrovateľné resp., že integrácia je v jeho prospech. Pán poslanec sa čuduje, prečo u nás niečo nefunguje ako vo Fínsku. Pokiaľ bude celý školský systém nastavený ako vo Fínsku (vybavenie škol, platy pedagogických zamestnancov, dostatok kvalifikovanej pracovnej sily ...) potom sa budeme mocť čudovať, že niečo nefunguje ako by sme si podľa novinových článkov predstavovali.

Bezbrehá inklúzia nič nerieši, iba existujúce chabé zdroje (finančné, materiálne, ľudské) ešte viac rozptyľuje a nespokojní sú všetci zainteresovaní. Je pekná myšlienka chcieť dať trebárs vozíčkara do bežnej školy ( bez výťahov, adekvátneho sociálneho zariadenia, a s kvantom drobných "bariér"), čo mu má pomocť v lepšom sociálnom začlenení ale na druhej strane skomplikuje život jemu a aj ostatným zainteresovaným.

Školy so špeciálnym zameraním dosahovali v minulosti vo vzdelávaní detí s roznymi zmyslovými a telesnými obmedzeniami vynikajúce výsledky (špecializované školy deti s poruchami sluchu, zraku, mobility ...) a v nich boli sústredení práve tí dnes úzkoprofiloví špecialisti a školy boli aj adekvátne technicky vybavené pre osobitné požiadavky výuky a terapiu žiakov (viď. v BA napr. školy na Mokrohájskej, Hrdličkovej, ...). Namiesto nekritického preberania trendových cudzích myšlienok, by sme asi nemali zahadzovať veci už dlhodobo osvedčené len preto, že v západnej Európe to práve nie je "in".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dieta obet

Súhlasím s Vami v tom, že sa integrácia/inklúzia robia u nás neodborne, bez podpory štátu (finančnej, vzdelávacej, perosnálnej...atď). Ale musím nesúhlasiť s názorom, že by tieto deti mali byť vzdelávané v špeciálnych školách. Budú potom, v dospelosti, žiť v špeciálnych svetoch? Len medzi špeciálnymi ľuďmi? Kde sú dnes tie množstvá detí, vzdelávaných v špeciálnych školách? Mnohé na invalidných dôchodkoch, bohužiaľ. Cieľom integrácie, inklúzie je predsa to, aby deti, ktoré majú nejaké znevýhodnenia, či oslabenia, boli schopné žiť v bežnej, intaktnej spoločnosti a aby táto spoločnosť bola schopná a pripravená tieto deti prijať a rešpektovať. A to sa nikdy nepodarí, keď budú segregované v špeciálnych školách....
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 12 765
 2. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Prehľad dezinformácií, manipulácií a propagandy počas tretieho novembrového týždňa 2 113
 3. Dominika Dongova: "Spravila som najväčšiu chybu po rozchode..." 2 008
 4. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 1 433
 5. Dávid Dej: Opatrenia priniesli výsledok. Na Islande odnaučili tínedžerov piť alkohol a brať drogy. 1 209
 6. Július Kovács: Priatelia starých poriadkov si sprivatizovali 17. november. 1 161
 7. Martin Droppa: Mŕtvym utečencom 1 132
 8. Dušan Koniar: O takomto čase pred rokmi. Deväť a dvadsiatimi či jeden a tridsiatimi 1 050
 9. Oto Žarnay: Kočnerovské praktiky v našom školstve. Praktika č. 2: Zákon neporušuj, iba znásilňuj 1 010
 10. Jaromír Šiša: Putování po Transsibiřské magistrále, zastavení čtvrté, Krasnojarsk. 845

Rebríčky článkov


 1. Juraj Hodul: Prečo nemáme v Bratislave niečo ako bol kedysi Lunapark? A prečo tu nemáme aqapark?
 2. Ján Franz: Jeseň v Karpatoch
 3. Milan Lacúch: Zákon rovnováhy medzi dávaním a braním
 4. Miroslav Sabol: Verejné Konzultácia EU - Správa podľa článku 54 nariadenia o referenčných kritériách
 5. Štefan Vidlár: Straňík (nominant, protežant, aparátčik, trafikant,...)
 6. Juraj Hodul: Prečo sme/ste si to pokašľali s kvalitou potravín.......
 7. Andrea Fuglíková: Gaslighting a naše děti
 8. Július Kovács: Priatelia starých poriadkov si sprivatizovali 17. november.
 9. Stanislav Mičev: Jankovskej 2500 eur, Kotleba, Sulík a minimálna mzda
 10. Štefan Vidlár: Karty

 1. Kočner o Ficovi na nahrávke: Ak budem mať pokoj, bude naďalej premiérom
 2. Vavro horel ako fakľa. Mak urobil fatálnu hlúposť (hodnotenie)
 3. Nesklamte nádej, odkázali politikom z pódia (česko-slovenská minúta po minúte)
 4. Luxus a gýč. Rezešovci svoje honosné sídlo nedokážu predať
 5. Impérium kontroverzného milionára z východu sa rozpadá
 6. Pozrite si autá Nežnej revolúcie. Predajom kraľoval Favorit
 7. Sociálna poisťovňa začne začiatkom decembra vyplácať vianočné príspevky
 8. Slovákov môžu spasiť Maďari. Môže nastať aj takáto absurdná situácia
 9. Galavečer k novembru ‘89 bol dvakrát drahší ako v kauze Evka
 10. Dôchodkyňa upozornila na kauzu s pôdou: Pri mene Vadala som sa zľakla

 1. O vražde novinára Paľa Rýpala vieme už veľa
 2. Matovič: PS/Spolu otravujú s debilinami. Na registrované partnerstvá musia zabudnúť
 3. Alexander Vondra: Chodím do kostola pravidelne, pretože to potrebujem
 4. Kočner v nahrávke o Ficovi: Mám odložené veci, o ktorých on vie
 5. Keď zrušenie tímu Kuciak spochybnili už aj Taliani
 6. Žilinčan, ktorý hajloval na dievča z Kórey pôjde do väzenia
 7. Fico nabrýzgal na Nežnú revolúciu: Milióny občanov sa prepadlo do chudoby
 8. Cenzúra v TV LUX. Kto stojí za ňou?
 9. KDŽP si koleduje o suspendáciu farára Kuffu
 10. Karol Sudor - Vladimír Palko: Šiel som až na hranu. Liberál spovedá konzervatívca

Už ste čítali?