Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Skúsenosti s inteligentým tachografom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Herr Luptak,

este prosim prezdradte kolko stoji skolne na tejto “medzinarodnej zakladnej skole”, aby sa citatelia mohli prestat cudovat nad tym ze tam hudobnu uci Kerry King :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

.

LHO: cisto slovensky prispevok...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re: tyicky slovenská otázka

Karol3, naopak.
Je to príspevok, ktorý kladie PODSTATNÚ OTÁZKU.
Akú ma CENU VZDELANIE pre ľudí na Slovensku?

Väčšinu života som prežll v minulom storočí. Vyrastal som v spoločnosti, kde boli MOŽNOSTI VÝBERU (kvalitného) vzdelania pre väčšinu ľudí veľmi limitované. Okrem malého počtu elitných škôl na ktoré sa dalo dostať iba cez nekompromisný ideologický filter (samozrejme maskujúci nehanebný nepotizmus a korupciu).

PO 1989 vznikla "elita", ktorej EKONOMICKÉ základy položila pastva na verejnej pažiti. Každý si z tejto elity si "omočil" - podľa svojich možností. Niekto si sprivatizoval divadlo, niekto si nechal prideliť byt, ktorý obratom ruky odkúpil, niekto si sprivatizoval rafinéru, železiarne, vzal si know-how PZO v ktorej pôsobil .. každý podľa možností.

Pri tomto nastavení "elít" je jasné, že tieto nielenže nemali žiadnu dôveru v existujúce školstvo a preto poslali svoje deti do ZAHRANIČIA (Viedeň bola blízko) ale ani POTREBU poskytnúť OSTATNÝM kvalitné vzdelávacie inštitúcie.

Prioritou pre každú vládu sa stalo ako "nasmerovať" najprv (kým bolo čo) existujúce verejné statky, následne (keď "došli" najprv fabriky, potom základná infraštruktúra (distribúcia energií, médií, telekomunikácie)) finančné toky verejných zdrojov do tých "správnych" rúk. Buď do vlastných (výsledky spravidla tristné, pretože ručičky boli síce hrabivé, ale grambľavé a majetok nedokázali zveľadiť, iba vykradnúť), alebo tam, kde ponúkli najvyššiu províziu.

V takom prostredí je jasné, že potom, čo sme si nakradli, musíme "vytiahnuť rebríky". Nielenže necháme vyhladovať vzdelávací systém, ale pri obsadzovaní miest verejne ukážeme, že VZDELANIE a osobná integrita nie sú podmienkou, ale priamo prekážkou.

V takej krajinke bežný človek VIDÍ, že VZDELANIE nezaručí LEPŠÍ život, naopak, ak ho človek (NAPRIEK SYSTÉMU) získa, je pre jeho nositeľa zdrojom frustrácie a problémov.

Preto doteraz nie je skutočne masová SPOLOČENSKÁ OBJEDNÁVKA na KVALITNÉ vzdelanie.
Preto nie je TLAK na zmeny v školstve.
Viete si predstaviť, že by na pedagogické fakulty bol taký pretlak KVALITNÝCH záujemcov (ak by takých stredné školy dokázali vygenerovať) 8:1 (teda osem záujemcov na jedného prijatého) ako vo Fínsku?

Všetci dnes hovoria o kvalite fínskeho škosltva. Ale jeho DNEŠNÁ kvalita z rozhodnutia urobiť vzdelém prioritou pred niekoľkými geeráciami, pred desiatkami rokov.

Tak ako ľudia vyšli do ulíc vražde, tak by mali výjsť do ulíc, kvôli vzdelaniu ich detí.
Ale nevýjdú.
Ak hovoríme o tom, že vzdelanie nemá pre ľudí z osád cenu, nakoľko si klameme do kapsy, že má nejakú cenu pre majoritnú spoločnosť ?

Áno, kvantifikácia nákladov na vzdelanie je PODSTATNÁ informácia pre rodičov. KOĽKO je potrebné ZAPLATIŤ? A aký diel tejto ceny má ísť z verejných zdrojov a pre aký diel spoločnosti.
Ak chceme vybudovať spoločnosť s vysokou vnútornou kohéziou, odpovede sú jasné. Žiaľ, naše "elity" dali a dávajú (a budú dávať) prednosť tým vytiahnutým rebríkom (a pokrytecky vyplakávať nad prepadom "úrovne" vzdelávacieho systému).

long story short:
Aký učiteľ príde na rodičovské združenie za plat dokladača tovara v diskonte?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Starý systém

padol,lebo v komparácii s tým druhým zaostával v napĺňaní potrieb občanov.Z výsledkov vedných odborov zaoberajúcich sa spoločenstvom homo sapiens vyplýva,že za 30 rokov po zmene systému nie je možné rátať s alternatívou absolútnej/ideálnej/ zmeny v celospoločenskom vedomí.Tá podlieha celkovo a zákonite okrem iných kategórií aj medzigeneračnému vývoju.Teda ešte raz/vie to aj JGP/je to o vývoji!Naraz,ako lusknúť prstami to nejde.To si myslia len idealistickí revoluční uskutočňovatelia nejakých filozofických ideí.
Teda ak zákonitý /v čase,medzigeneračne/vývoj,tak aj v edukačnom systéme.
"Aký učiteľ príde na rodičovské združenie za plat dokladača tovara v diskonte?"
Domnievam sa,že dávať akúsi priamu úmeru medzi kvalitou učiteľov a ich platovým ohodnotením z niektorých uhlov pohľadu je polemické.Trebárs taký farár robí svoju prácu za malý plat,ale robí ju rád,lebo je to pre neho poslaním.Teda je to aj o osobnostiach učiteľov a bez systematickej práce na osobnosti a zručnostiach pedagógov sa v školstve nepohne nič.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re: vývoj

Mne je jasné, že zmena v školstve je DLHODOBÝ proces a výsledky sa PREJAVIA po cca 25 rokoch.
DNES vidíme výsledky.
Pričom systém má kladnú väzbu.
Ak nevyprodukujete kvalitných stredoškolákov, nástupné ročníky na univerzity sú horšie.
Ak sú pedagogické fakulty na konci záujmu a okrem NADŠENCOV/IDEALISTOV, ktorí po skončení školy (bežní do 3-4 rokov, mimoriadne odolní do 10-15 rokov) ale ZÁKONITE VYHORIA.

Mikloš popri gorile a naprávania podnikateľského prostredia KECAL o vedomostnej spoločnosti, ale tieto vlády NESPRAVILI NIČ.
O ostatných vládach nemá zmysel hovoriť, tí IBA KRADLI.

Žiadna vláda NEUROBILA vzdelanie prioritou.
Priorita = zrušiť mečiarovské univerzity, z ostatných univerzít ponechať fakulty ktoré idú a tiež poslať do /dev/null tie ktoré sú o ničom. Zaistiť (trebárs aj za cenu nákladov na externých/zahraničných expertov) kvalitné výberové konania na obsadzovanie miest, prehodnotiť "doživotné" tituly a nahradiť ich FUNKČNÝMI katedrami. Univerzity ponechať iba tam, kde na to majú, ak sú vlaky zadarmo, neobstojí argumentácia o univerzite v každej dedine ako sociálne opatrenie.
AK bude maturant VEDIEŤ, že jeho NÁSTUPNÝ plat na škole bude 1,5 platu priemerného VŠ možno zváži aj tú pedagogiku. A najmä ak bude vedieť, že plat porastie ak bude svoju kvalitu ZVYŠOVAŤ celoživotným vzdelávaním (ako napr. lekári) tak nielenže na tu "pegarnu" pôjde, ale najmä po jej skončení zo školstva neodíde.

Tých 5 miliónov Fínov si to pred desiatkami rokov povedalo. Čo povie 5 miliónov Slovákov. Bol som 7 rokov na univerzite, manželka práve končí PhD, a účí, mám 6 školopovinných detí, pomery poznám, a sú DNES ZÚFALÉ. ANó, školstvo sa mení, ale každým dňom k HORŠIEMU. Výber nového "materiálu" je NEGATÍVNY. Prosím prečítajte si diplomové práce absolventov pedagogických prác a budete ZDESENÍ, že takíto ľudia dostanú do rúk vaše deti (resp. deti, ktoré Vám majú zarábať na dôchodok).

Základ je aby nejaká vláda povedala - toto sú nové pravidlá a na ne dáme XX miliárd € ročne. A (to je podstatné) nie v Bratislave, ale aj ZA SENCOM. Pretože prežijem mizerné cesty, prežijem mizerné vlaky, ale nemôžem zostať "na vidieku" ak mi na základe PSČ / zemepisnej dĺžky vezmete vzdelanie mojich detí a zo škôl spravíte úschovňu batožiny / detí...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re: farár/poslanie

RKC vie, že sa farár, pracujúci za malý plat "rozdáva" a preto trvá na celibáte.
Jeho prácou za malý plat by totiž trpela.
Navyše RKC (i ďalšie cirkvi majú PROBLÉM - malý počet POVOLANÍ - keď Boh POVOLÁ človeka do kňazskej SLUŽBY).

Štátny vzdelávaci systém má za cieľ GARANTOVAŤ vzdela(va)nie KAŽDÉMU.
Ak by učili iba nadšenci, koľko detí by NEDOSTALO možnosť mať svojho učiteľa.
Navyše aj učiteľ POTREBUJE REGENERÁCIU svojej pracovnej schopnosti.
Ak bude učiť za 500€ čistého ako dlho bude trvať, kým sa to prejaví na jeho ZDRAVÍ (aj fyzickom).
Kde má takýto učiteľ (za takýto plat) bývať?
Má to byť pomocný učiteľ, chodiaci pred vianocami s prosíkom/koledou za bohatými gazdami aby sa zľutovali a pridali mu na deputát (milovníci histórie vedia o čom píšem).

Ale popravde asi sa nepochopíme, ja píšem o tom čo žijem tu na Zemi, Vaše názory sú zase ovplyvnené skúsenosťami na Auriane..

Ale pokiaľ som si všimol, blog je o vzdelávaní na Zemi...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pán Ľupták

vďaka za ukážku vzorového prístupu školy k rodičom a žiakom.
Predpokladá sa že vo švédsku sa to deje na väčšine škôl, u nás sa tiež nájde niekoľko.
Ale pravda je, že v drvivej väčšine sa schôdza rodičov v SR odohráva pod vedením triednej učiteľky ako na straníckej / odborárskej schôdzi za komunistov s hlavným dvojbodom programu: "Daj 50 -100 eúr "na ZRPŠ" a daj mi/nám ďalších 12 mesiacov POKOJ (vo Ficovčine "neotravuj")
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Kočner, Kočner ty si veľký beťárisko!! 371
 2. Milan Brejcha: Marián Kuffa - na čo bratia katolíci zabudli? 309
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Exšéf vojenských tajných chcel na neho poslať kamošov. Kto je Kočnerov Sven? 166
 4. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 139
 5. Danica Chames: Milovníci mačiek, spojte sa! 129
 6. Filip Bajtoš: 30 rokov hnusu 102
 7. Ondrej Prostredník: Je capnutie dieťaťa po zadku násilím? 72
 8. Július Kovács: Nebezpečná osoba Jaroslav Naď, NA PRÍKAZ FICA 66
 9. Dušan Koniar: Prečo vlaky horia 62
 10. Martin Droppa: Čo je nové, čo sa deje v Rusku? 55

Rebríčky článkov


 1. Juraj Hodul: Prečo nemáme po celej Bratislave električky?
 2. Štefan Vidlár: Hospoda "U tajných"
 3. Ján Franz: KOVOZOO
 4. Peter Krajňák: Na Slovensku vzdelávame aj deti cudzincov...
 5. Ľubomír Belák: Broadway sa usalašil v Ružinove
 6. Július Kovács: Nebezpečná osoba Jaroslav Naď, NA PRÍKAZ FICA
 7. Štefan Vidlár: Gréta
 8. Martin Turčan: Don Quijote
 9. Juraj Hodul: Poznáte zjazd z diaľnice D2 - výjazd Stupava ? Prečo niekto nerozmýšľal?
 10. Štefan Vidlár: Apel agitkový

 1. Impérium kontroverzného milionára z východu sa rozpadá
 2. Laššáková nevie vysvetliť vyše pol milióna za galavečer
 3. Smrť Violy nie je tragédiou temnej uličky
 4. Mlčať o smrti mladej ženy bola taktika, tvrdí polícia. Páchateľa nemá
 5. V Košiciach sa zrazili dve autá, jeden vodič zomrel
 6. S Kočnerom si dohadoval stretnutie aj bývalý šéf vojenských tajných
 7. Slovensko zdolalo Azerbajdžan, v kvalifikácii skončilo tretie a nepostupuje
 8. Obrí projekt na Šírave: čudné výnosy aj zisk, pozemky nevlastnia
 9. Slováci dostanú druhú šancu. Ich prvým súperom bude Írsko
 10. O predbežné prejednanie vraždy žiadala Kočnerova obhajoba, neznamená to hneď problémy

 1. Na obranu Jaroslava Danišku
 2. Ivan Mikloš: Tí, ktorým ste slúžili, priniesli dnešný marazmus, pán Zala
 3. Matovič: Dostanete takú na solar, že to v Ilave nerozdýchate do smrti
 4. Na mieste, kde popravili Jánošíka, sú dnes domy
 5. Tri roky uvostatu, prevádzka, nápady, spolupráce
 6. Vladimír Palko: Ak je niekto muž, je pre mňa mužom, hoci sa cíti byť ženou. Držím sa objektívnej rea
 7. Podvýživa súvisí s diétami, na ktorých je väčšina žien väčšinu svojho života
 8. Evropa bojkotuje Izrael, kde jsou dokonce i novorozenci v krytech.
 9. Bod G. Naučte se dosáhnout mnohočetného orgasmu během týdne
 10. Reštitúcie Václava Havla sú dodnes zahalené tajomstvom

Už ste čítali?