Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

(Ne)bezpečnosť potravín po Slovensky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

SNS nikdy neurobila nič v prospech svojich občanov. Riešia si iba svoje kšefty ako ošklbať naše dane. Čo sa týka potravinových škandálov z PL tak spotrebiteľ má najsilnejšiu zbraň. Ja osobne sa výrobkom z PL vyhýbam a zásadne nekupujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kopacka

To Vám chválim, ale tu opomíname jednu základnú povinnosť štátu, Účinne chrániť trh a spotrebiteľa. Krajina pôvodu potraviny nie je smerodajná. Nič neznamená. Kľudne sa to isté môže stať v Nemecku, či inej krajine. My musíme mať funkčné brzdy aby sme vedeli konať. Ale to by tomu najskor musela pani M rozumieť
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To "perfektne" Nemecko, otriasa uz roky jeden potravinovy skandal za druhym ...
naposledy tento ... aj s dvoma mrtvymi ...
https://echo24.cz/a/STtBM/neme...
Spominam si, pred par rokmi, na RTL na prave poludnie, vysvetloval hygienik ludom,
ako maju spravne umyvat salat ... tiez zomreli ludia po konzumacii balenych salatov
a inej zeleniny ... to len tak na okraj ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ten rozdiel medzi nemackom a SR je vo vyvodeni zodpovednosti.

v podstate to mate vo vsetkom. nikto netvrdi, ze inde je to dokonale, ale v normalnej krajine, napr. v nemecku fungujuci system odstranuje tieto defekty. u nas sa to nechava vysumiet do stratena. cize poukazovanie na problemy v inych krajinach nie je argumentom a ani dovodom, ze u nas je to teda v poriadku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Moj prispevok nebol o bagatelizovani situacie na Slovensku ...
Skor poukazujem na velmi casty vyskyt takychto skandalov v krajine, ktora
je v predstavach vela ludi taka dokonala a dobre fungujuca ...
To vyvodenie zodpovednosti je sice fajn, zial tiez nedokaze zabranit dalsim
pripadom ... a dalsim mrtvym ...
A uz vobec tym netvrdim, ze na Sk je vsetko v poriadku ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

bez akejkolvek aspiracie na vyvinovanie hentych norodniarskych lumenov (suhlas s kazdym slovom blogu), ale ako to tak nahodne zachytim (nie je to moj chlebik), mam silny pocit, ze to nie je nic az tak vynimocne v tejto nasej unii europskej a ochrana ci systemy rychleho varovania su valcovane biznisom ... vid napr. ze to polske maso islo do viacerych statov (13?) a alarmy sa ozvali az ked bolo maso spracovane, ak sa nemylim. a to nehovorim o tej vajcovej kauze s fipronilom, kde belgicka autorita pokial dobre pamatam rovno priznala, ze o kontaminacii vedela a de facto tutlala
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

slony

Skúsim odpovedať :-)

Spoločný trh EÚ = spoločné pravidlá. Platia pre všetky krajiny.

Konkrétna ochrana trhu členského štátu=priama zodpovednosť nastavenej legislatívy a model kontroly a ochrany danej krajiny a platí len subjekty na území krajiny

To, že nefunguje RASFF je jeden problém, máte pravdu a chyba je na strane EÚ, že nedokáže vynútiť od členských štátov plnenie tejto povinnosti. To nie je chyba na našej strane, to by som im krivdil.

Problém ale je ten, že ak RASFF bude nefunkčný, padne nám celý model ochrany trhu? Nie nepadne. Takže tie výhovorky pani ministerky sú mimo. Predstavte si, že Vy ste minister. Uvidíte to video. Čo urobíte? Zavoláte si na koberec hlavného veterinára, opýtate sa aké je to riziko. Oslovíte PL stranu a dotazujete sa. Vidíte váhavú odpoved, ktorá je v priebehu dna menená. Čo je Vaša povinnosť? Ochrániť spotrebiteľa SK aj za cenu žaloby zo strany PL. Máte k dispozícii elektronický systém nahlasovania zásielok potravín, ktoré vstupujú na územie SR (24 hod vopred) takže do hodiny viete, koľko máte na SR dovezeného masa z PL za ostatné X dní či týždňov. Viete kto to doviezol, viete odkial, viete koľko. Čo viac potrebujete? Postavíte sa pred kamery a vydáte predbežný zákaz spracovania všetkého hov. mäsa, ktoré bolo dovezené za T-7 dní a prikážete ho zaskladniť. To bude znamenať, že všetci okamžite zrušia svoje objednávky u PL dodávateľov=zvyší sa tlak na PL=zrýchly sa vyšetrovanie=skôr zatvorený bitúnok. Ale hlavne to znamená, že to mäso ostane v mraziakoch. Potom prikážete všetko mäso odvzorkovať a kľudne ho dáte zlikvidovať. Pôjde možno o 20-30 tis Eur. Viac určite nie. Máte vzorky a tie dáte vyšetrovať. Všetko je vyriešené, máte dôkazy a spotrebiteľ je ochránený. A čo sme spravili my? nejdem radšej ani písať...je to v blogu :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

inak som to myslel ...
ako som aj napisal, s blogom plny suhlas - cielil som na to, ze (bohuzial) rovnako hazardersky k potravinam pristupuju aj ti, ktorych (asi uz naivita v dnesnych casoch) nasinec chce vidiet ako akysi etalon toho, ako sa to ma robit. alebo inak povedane, belgicky pristup k fipronilu bol rovnaky ako ten nas k choremu masu. mna mrazi z toho, ze sa z roka na rok znizuje pomyselny "prah bolesti" na ukor "biznis first"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vážený pán Martin Ondráš,

Proti mojej vôli ste vo mne prebudili blog-komentátora. Je to dobré len z pohľadu slobody prejavu, z každého iného pohľadu je to poľutovania hodné. Poľutovania hodný je najmä dôvod, prečo som sa k tomuto uchýlil.

Najprv verejné vyhlásenie, potom merito veci (aj tak nikto nebude veriť môjmu vyhláseniu, lebo politici naučili občana nedôverovať každému nevinnému vyhláseniu). Som absolútne nestranný občan SR, ako ateista dúfam, že mi v tom Boh naďalej bude napomáhať.
Nerád by som si poškvrnil snáď dobré meno politickou nálepkou alebo verejným vyhlasovaním o svojej expertnej podstate, hoci nedokážem v rámci ovocia odlíšiť jablká od hrušiek (bezpečnosť potravín = zdravé potraviny vs. potravinová bezpečnosť = sebestačnosť štátu v zásobovaní potravinami vlastnej produkcie).
Merito (prikrmovanie PL mäsofóbie):Vaše slová
"Celú našu národnú neschopnosť chrániť spotrebiteľa ukázala PL kauza hovädzieho mäsa. Iste si spomeniete na video z PL bitúnka v ktorom sa spracovávali choré zvieratá. Hnusné pozeranie. Každý príčetný človek musí vedieť, že to nie je v poriadku, ak krava, či býk nedokáže stáť, ťahajú ho z auta navijákom a potichu vyrezávajú nie moc vábne kusy mäsa.
Tu mala nastúpiť prevenčná zásada. Netuším aký bol dôvod, prečo tie zvieratá boli v takom stave, ale predpokladám, že to nie je v poriadku a môže to byť vážne. Koniec diskusie. Nemám síce v ruke výsledky testov, ale konám tak, ako by to mäso bolo nebezpečné.
Viete si spomenúť ako to dopadlo? Ja áno. 5 x tlačová beseda, 2 x nočné videá z nejakých kontrol pri hraniciach. Kopa vyjadrení rôznych inštitúcií. Ale viete na koho sa zabudlo? Na spotrebiteľa. Mäso sa dostalo na náš trh, nikto nebol schopný vydať zákaz spracovania akéhokoľvek hov.mäsa z krajiny pôvodu PL a jednotlivé zložky nášho štátu sa naťahovali, kto je na vine a kto má konať a nakoniec nikto nekonal. No a mäso sa jednoducho zjedlo."

Terapia fóbie:
- PL mäso doviezli SLOVENSKÍ obchodníci
- PL mäso bolo obchodované v rámci EÚ, kde chvála Bohu, máme voľný obchod, postavený na základnej slobode voľného pohybu osôb, tovarov a služieb
- o uvedení PL mäsa na trh informovala poľská príslušná autorita prostredníctvom systému RASFF (rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá), na základe čoho v SR orgány úradnej kontroly potravín vykonali niekoľko stoviek úradných kontrol bezprostredne a niekoľko tisícok následných kontrol pri dosledovaní aj iných podozrení
- Česká republika išla príkladom všetkýmostatným členským štátom v zákaze dovozu PL mäsa, ako to skončilo, pohrozením žalobou na neoprávnený zásah do slobodného pohybu osôb, tovarov a služieb, stiahnutím zákazu a strojnásobením dovozu, v tom čase výrazne zlacneného PL hovädzieho mäsa, ktorému nebolo nič iné len to, že malo pošramotenú povesť
- v PL kúpite kvalitné výrobky, ale nie za cenu, ktorú požaduje SLOVENSKÝ obchodník (kvalita nie je zdarma - Posolstvo stále neinformovanému spotrebiteľovi).

Práve o povesť ide v prvom rade, hneď za peniazmi. Chcel by som Vás požiadať, až by to bolo trochu možné, skúste sa postarať aj o svoju povesť a komunikujte s Vašimi čitateľmi (budem s tým musieť prestať, lebo nemám čas zaoberať sa dôležitými vecami) overené údaje, opierajte sa o reálne možnosti, pomenujte konkrétne osoby a situáciu v ktorej zlyhali/pochybili a nerozdúchavajte emócie tam, kde treba použiť zdravý rozum na primerané, účinné a aj odrádzajúce opatrenia.

Dokážete to pri svojej zjavnej politickej ambícii docieliť? Naďalej je platná otázka v komentári k Vášmu vyššie uvedenému blogu. Máte jeden z dvoch motívov, alebo len uvádzate nepravdu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RomanRoman

Odmyslím si tie Vaše veľkolepé úvody a ani nebudem komentovať, prečo sa skrývate pod smiešnym pseudonymom ale budem sa držať merita veci. Úplne na začiatok by ma zaujímalo v ktorom zákone je používaný terminus "zdravé potraviny" ja taký nepoznám. Z pohľadu zákona sú potraviny bezpečné alebo nebezpečné. Nič viac, nič menej. No a ku tej Vašej fabulácii :-)

ADD 1 - PL mäso doviezli SLOVENSKÍ obchodníci

Neboli to obchodníci ale distribútori a spracovatelia, čo to mäso doviezli. Súhlas. Ale už ste zabudli povedať, že všetky zásielky mali VŠETKY potrebné doklady (falošné) a mäso obsahovalo okrúhlu pečiatku (neoprávnene) Tak v čom pochybili? Boli podvedení presne ako orgán dozoru SR. Ale Vy namiesto toho, aby ste sa venovali meritu veci, fabulujete a zavádzate. Ja som nikdy nepovedal, že zodpovednosť za porušenie potravinového práva na strane PL má na zodpovednosti orgán dozoru SR alebo ministerka Matečná. Môžu za niečo úplne iné a to ste nejak zabudli vo Vašom rozsiahlom komentári spomenúť.
Nehlási sa náhodou každá zásielka živ.pôvodu na orgán dozoru 24 hodín vopred elektronicky? To naozaj chcete povedať, že touto informáciou orgán dozoru ani ministerka nedisponovali? Že skutočne nevedia do hodiny zistiť objem tovaru nahláseného na dovoz napr z PL ? Samozrejme že tie informácie má a vyžaduje pod pokutou, ale použiť ich zjavne nevie, alebo nechce.

ADD2 - RASFF asi poznáte skutočnosť, že PL moc neberie na tažkú váhu úplnu a objektívnu informáciu, ktorú vkladá do RASFF. A nie je to prvý problém. Túto informáciu má aj orgán dozoru aj ministerka. O čom to preboha rozprávate a tvárite sa velmi odborne. A práve táto informácia mala naštartovať o to viac a nie sa tváriť, že nič nevieme, lebo nám nikto nič poriadne nepovedal. Takto sa vyšetrujú potravinové podvody? No boh chrán ak to máte na starosti. PL práve svojím správaním v každej veľkej kauze má vo zvyku neinformovať úplne a to je všade PRIŤAŽUJÚCA okolnosť. Nie naopak. Len u nás asi nie.

ADD3 Zákaz dovozu. Toto je iba ukážka absolútneho amaterizmu, ktorý preukazujete. Nikdy som nepovedal, že treba vydať zákaz dovozu, ktorý je v rozpore s právom EU. Orgán dozoru mal vydať okamžité dočasné mimoriadne nariadenie v ktorom by ZAKAZAL spracovať a akýmkoľvek spôsobom ďalej predávať ďalej vrátane konečnému spotrebiteľovi VŠETKÉHO hov.mäsa s krajinou pôvodu PL a to s platnosťou iba na území SR. Na to máme totiž plné právo. Prečo? No presne preto, aby boli dôkazy a aby sa dalo priamo labákmi vyšetrovať to, čo v skutočnosti prišlo a hlavne, aby sa to nedostalo ku spotrebiteľovi. Touto neschopnosťou sa zariadilo čo? Neexistuje jediná vzorka z dodávky. Všetko išlo na trh a skonzumovalo sa. Koľko kg bolo reálne stiahnutých z pôvodnej zásielky? Nič. Načo sa prikázalo až po týždni povinné nahlasovanie a námatkové testovanie PL hov. mäsa? Po zatvorení predmetného bitúnku? Čo ste chceli testami dokázať? Že je bitúnok zatvorený? Ale to všetci vedeli aj bez testovania.

Nejde o žiadnu povesť. Ide o ochranu zdravia spotrebiteľa a tam idú tieto Vaše fabulácie bokom. To mi chcete povedať, že sa urobilo všetko, načas, účinne? Tak ak áno, koľko bolo toho mäsa, kam sa dostalo po prekročení SR hranice a kde je? Koľko sa stiahlo a aké sú výsledky testov? V čom spočívalo skutočné riziko? Ani na jednu neviete odpovedať. Hovorí to za všetko. Jedine na čo viete odpovedať je to, že všetko mäso sa skonzumovalo.

Skúste mi odpovedať na otázky a prosím, vynechajte siahodlhé komentáre, ktoré len dokresľujú Vašu flustráciu ako každého, koho chytia na susedovej hruške kradnúť....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bezpečnosť potravín je merateľná,

ale dovolím si skromne podotknúť, že iba do chvíle, v ktorej opustia pult obchodu. Veľká časť potravín na pultoch slúži iba ako surovina na prípravu čerstvých pokrmov, ale aj konzerv v domácnostiach a v stravovacícch zariadeniach. Humusákovi zosmradne v chladničke aj najkvalitnejšie mäso a tomu nedokáže zabrániť ani slovenský, ani EU úradník. Dokonca ani násobný počet úradníkov, než je na to k dispozícii dnes. A nejde iba o mäso. Úplne stačí piť zo špinavých pohárov, napchávať sa bagetou v špinavom autobuse atď. Isteže, bdelý a ostražitý úradník sa musí postarať o alibi aj pre ten prípad, že humusák zje svoje hnilé mäso a vypije nakazenú kofolu, takže vyvinie nemálo energie, aby sa takpovediac vopchal, kam sa len dá. Vtip je v tom, že všetky tie mediálne pohony na poľské či brazílske kurence a hovädzie mäso, vedú v konečnom dôsledku iba k tomu, že spotrebiteľ žije vo falošnej predstave, že nie on, ale „štát“ a jeho úradník sú tí, ktorí majú rozhodovať o tom, čo si on kúpi alebo zje. Tisícky rokov to fungovalo tak, že si ľudia sami rozhodovali o tom, čo môžu alebo nemôžu jesť a tí múdrejší sa ani neotrávili. Som presvedčený, že aj v dnešnom globalizovanom svete si človek môže zaobstarať dosť informácií, aby nejedol odpad a zelenú šunku alebo plesnivý chlieb. Tým jednoduchším v tom ani „štát“ nezabráni...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

-lenže ja ako daňový poplatník očakávam, že štátny úradník, ktorý za to berie plat, si spraví svoju prácu.
-ja ako spotrebiteľ pri výbere som ochotný riešiť pri výbere a porovnávaní potravín maximálne obsah mäsa, tuku, vody, alkoholu a pod. Nie to, či je potravina bezpečná. Hľadať v saláme pôvod mäsa... To mal zabezpečiť ten úradník. Či ide o chladiaci box v nejakom markete, alebo stánok s lángošmi v Hornej Dolnej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pseprasam....

ale krowka je krowka :D
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Kočner, Kočner ty si veľký beťárisko!! 380
 2. Milan Brejcha: Marián Kuffa - na čo bratia katolíci zabudli? 319
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Exšéf vojenských tajných chcel na neho poslať kamošov. Kto je Kočnerov Sven? 172
 4. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 142
 5. Danica Chames: Milovníci mačiek, spojte sa! 134
 6. Filip Bajtoš: 30 rokov hnusu 103
 7. Ondrej Prostredník: Je capnutie dieťaťa po zadku násilím? 72
 8. Július Kovács: Nebezpečná osoba Jaroslav Naď, NA PRÍKAZ FICA 69
 9. Dušan Koniar: Prečo vlaky horia 63
 10. Martin Droppa: Čo je nové, čo sa deje v Rusku? 56

Rebríčky článkov


 1. Juraj Hodul: Prečo nemáme po celej Bratislave električky?
 2. Štefan Vidlár: Hospoda "U tajných"
 3. Ján Franz: KOVOZOO
 4. Peter Krajňák: Na Slovensku vzdelávame aj deti cudzincov...
 5. Ľubomír Belák: Broadway sa usalašil v Ružinove
 6. Július Kovács: Nebezpečná osoba Jaroslav Naď, NA PRÍKAZ FICA
 7. Štefan Vidlár: Gréta
 8. Martin Turčan: Don Quijote
 9. Juraj Hodul: Poznáte zjazd z diaľnice D2 - výjazd Stupava ? Prečo niekto nerozmýšľal?
 10. Štefan Vidlár: Apel agitkový

 1. Impérium kontroverzného milionára z východu sa rozpadá
 2. Laššáková nevie vysvetliť vyše pol milióna za galavečer
 3. Smrť Violy nie je tragédiou temnej uličky
 4. Mlčať o smrti mladej ženy bola taktika, tvrdí polícia. Páchateľa nemá
 5. V Košiciach sa zrazili dve autá, jeden vodič zomrel
 6. S Kočnerom si dohadoval stretnutie aj bývalý šéf vojenských tajných
 7. Slovensko zdolalo Azerbajdžan, v kvalifikácii skončilo tretie a nepostupuje
 8. Obrí projekt na Šírave: čudné výnosy aj zisk, pozemky nevlastnia
 9. Slováci dostanú druhú šancu. Ich prvým súperom bude Írsko
 10. O predbežné prejednanie vraždy žiadala Kočnerova obhajoba, neznamená to hneď problémy

 1. Na obranu Jaroslava Danišku
 2. Ivan Mikloš: Tí, ktorým ste slúžili, priniesli dnešný marazmus, pán Zala
 3. Matovič: Dostanete takú na solar, že to v Ilave nerozdýchate do smrti
 4. Na mieste, kde popravili Jánošíka, sú dnes domy
 5. Tri roky uvostatu, prevádzka, nápady, spolupráce
 6. Vladimír Palko: Ak je niekto muž, je pre mňa mužom, hoci sa cíti byť ženou. Držím sa objektívnej rea
 7. Podvýživa súvisí s diétami, na ktorých je väčšina žien väčšinu svojho života
 8. Evropa bojkotuje Izrael, kde jsou dokonce i novorozenci v krytech.
 9. Bod G. Naučte se dosáhnout mnohočetného orgasmu během týdne
 10. Reštitúcie Václava Havla sú dodnes zahalené tajomstvom

Už ste čítali?