Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jadrová energia – a klamstvá používané jej odporcami (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

to je jedna stranka.

ta druha a nehorazne klamstva, su naklady na takto vyrobenu elektrinu. udajne najefektivnejsia vyroba. najlacnejsia. kedysi davno mal jeden pobirmovany opilec na tuto temu tv duel s miklosom (asi jeho posledny, ci jeden z poslednych dialogov...). kde zostal na konci ako zmoknute kura, doslova, so sklonenou hlavou a bezradny. s jeho tvrdeniami o naramnej vyhodnosti elektriny vyrabanej z jadra. pokus o obhajobu mochoviec.
staci sa ich spytat, ake su SKUTOCNE naklady. ale aj s nakladmi na uskladnenie jadroveho odpadu na konci, ci s nehoraznymi tunelmi cez vystavbu. a tiez vysvetlit, preco je nutne tak naramne efektivnu vyrobu, dotovat specialnou polozkou v kazdej firemnej a rodinnej fakture za elektrinu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mna by len zaujimalo, preco je nehoraznou polozkou v kazdej fakture za elektrinu treba dotovat "cistu, ekologicku a zelenu" elektrinu zo solaru, vetra a biomasy. Do jadroveho fondu odvadzas 0,4 centa za kWh, solarnym baronom desatnasobok.

Kalkulovana cena za MWh elektriky z Mochoviec je aj po zapocitani nakladov na vystavbu 3. a 4. bloku niekde okolo 25€/MWh. Cena solarnej elektriny sa vdaka statnej podpore a dotaciam blizi k 100€/1MWh a len tak pre zaujimavost 1MWh z Handlovskeho lignitu vyjde vdaka alobalovym vratkam na 70,6€/MWh
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a v com je rozpor? solar bol od sameho zaciatku vymysleny len ako nehorazny tunel. pod zelenym plastikom - ako vacsina myslienkovych pochodov z tej sorty.
alobalova hlusina a novacka elektrina dtto, navyse s opacnym ekologickym znamienkom. len sa opacnymi dristami zdovodnuje jej vyroba. za tymto fenomenom je lobbing slovalca, predtym zsnp a jeho elektrolyzy.
akekolvek umele dotovanie cohokolvek je len jeden sprosty tunel. ak skutocne nestacia s nakladmi, nech si ich premietnu do cien. ak to nevedia, nech idu krmit kravy na jeerde, no ale to by zase skrachoval cely alobalovy priemysel...
a len tak odboku: o zapocitani tunelov na mochovce, pod vznesenym nazvom "naklady" vidim konkretne cisla. a nenasli by sa rovnako presne aj pri nakladoch na likvidaciu odpadu? ci o tych sa hovort nesmie a nepasuju do sablony vyhodnosti vyroby...?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

garantovana vykupna cena za 1 MW zo solaru je 400 E na 15 rokov, neviem kde si dosiel k 100...
a ako pise alf2, vsetci drzia hubu co bude stat uskladnenie vyhoreneho paliva....si pozri finske Onkalo....doteraz preinvestovanych 4 mld Eur a to fini zrovna nekradnu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-) 13.11.2019, 13:10

NAKA zasahovala v elektrárni Mochovce, zadržala dve osoby
"Akcia súvisí s poskytovaním služieb, pri ktorých malo dôjsť približne k 1000-percentnému navýšeniu objemu fakturovaných prác v porovnaní so skutočnosťou,"
https://lnk.sk/xKPU
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Marty, myslim ze zavadzas.

nakladova cena elektriny z EMO 3,4 nebola oficialne publikovana. Pri schvalovani vo vlade v roku 2007 vychadzala dobre ale pri investicii 900 mil. Eur so spustenim 2012. Sucasny plavajuci termin spustania s plavajucimi nakladmi 6 miliard hra jedine do karat uzavretemu klubu dodavatelov. Nikto nevie vysledny termin dostavby, vyslednu sumu nakladov a preto nemoze vediet nakladovu cenu elektriny. Podla toho, ako narastli naklady a vykon sa nezmenil, je mozne predpokladat, ze vyroba z EMO 3,4 bude neefektivne, ak vobec budu bloky spustene. To znamena ze vyrobne naklady budu vyssie ako bude cena elektriny na trhu. A cena likvidacie jadrovky sa splha na hodnotu povodnej investiciu a trvale ulozisko vyhoreteho jadroveho paliva bude tym drahsie, cim neskor ho zacneme stavat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Náklady

Máte pravdu. Náklady na uskladnenie VJP nie sú v podstate započítavané do nákladov , teda ak nerátame jadrový fond . Zároveň ale nie sú do ceny elektriny z fosílnych palív započítavané následky produkcie CO2 a znečistenie. Teda ak nehovoríme o emisných povolenkách čo je podľa mňa iba chabý ekvivalent jadrového fondu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prepacte Herr Nanias,

ale tato tema mi zacina pripominat ockovanie, na jednej strane fanaticky odporcovia niekde na urovni nabozenskej sekty a na strane druhej vedci a “vedci” mavajuci 10 dnovymi studiami na insignifikantnych vzorkach detskej populacie. Pri tom Vasom jadro-hujerovani zabudate na to ze absencia dokazu ucinku sa automaticky nepoklada za dokaz neexistencie. Skuste si precitat napr. toto: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... alebo o tom ako deti zijuce stovky kilometrov od Sellafield-u(urcite Vam nemusim pisat co to je) maju stopy plutonia v zuboch. Kazdy mame svoje priority, mne osobne az tak nezalezi na nepretrzitej dodavke el.energie, ze bude nizsie HDP tiez prezijem v zdravi, ale predstava ze deti nasich deti budu svietit aj ked zhasnu len preto ze sa niekto rozhodol ignorovat fakty sa mi nepaci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi ste na špatnej adrese...

Pán kolega, Váš príspevok môže byť síce pre niekoho inšpiratívny, ale obávam sa že ste na zlej adrese. Ako sa hovorí „potkýnate sa o svoje vlastné slová“...
Áno, každý z nás si môže (ale iba relatívne) vybrať či chce žiť s dodávkou elektriny, alebo bez nej a ešte sa vypekať v dôsledku klimatických zmien.
Spomínam si na jeden prípad u MUDr. Homolu, keď som išiel na periodickú lekársku kontrolu. Akurát predo mnou končili kontrolu „majstra primáru“ pána Radošovského.
A doktor vtedy konštatoval výsledok slovami „Tak pán Radošovský, ste úplne zdravý človek...“, a potom sa otočil k svojej zdravotnej sestričke a hovoril je pred nami, „no sestrička, keď to takto bude pokračovať, tak pán Radošovský umrie úplne zdravý...“
Takže v princípe áno, niektorí chcú a môžu žiť aj bez elektriny a zomrieť úplne zdravi...

Ja nepotrebujem a ani nechcem nikoho „očkovať“, prežil som v jadrovej energetike a pozíciách okolo nej svoj celý profesionálny život a viem o jej výhodách tak isto dobre ako aj o jej nedostatkoch.
Som na dôchodku, nikto ma neplatí a iba ponúkam časť svojich úvah.... a propagujem čisto využívanie jadrovej energie na mierové účely a nikdy, nikdy nie jadrové zbrane!

Každý z nás (neviem síce ktorý ste ročník) máme v sebe pozostatky rádioaktívnych pokusov jadrových zbraní, ktoré sa od 40-toch rokov minulého storočia robili po celom svete.
Spomínané plutónium je jeden z týchto prípadov, pretože Sellafield bola vojenská továreň na výrobu plutónia pre britské vojsko a reaktory Windscale ako aj prvá Calder Hall nikdy neboli normálne komerčné jadrové elektrárne!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Cakam kedy vytiahnete,

radiacnu hormezu ... ci tato hypoteza sa k Vam este nedostala?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie som prekvapený...

Je také slovenské príslovie: „Aj hlúposť je dar Boží, ale úbohý...“.
Nie som vôbec prekvapený Vašou poznámkou a otrasným návrhom propagovania nezmyselného ožarovania ľudí.
Zdá sa že Vás tá téma magnetizuje, už ste ju použili viac krát!
Nakoniec, ale čo by sme mohli očakávať od človeka, ktorý sa skrýva v anonymite a za svoju si dobrovoľne vyberie meno dvojnásobného vraha.
Ak je všeobecne známe Lee Oswald zavraždil mimoriadne obľúbeného prezidenta USA J.F. Kennedyho (ktorý mimochodom odstránil hroziacu jadrovú katastrofu, keď sa mu Rusi pod nos na Kubu snažili napchať jadrové rakety) , a navyše o hodinu na to aj ďalšieho človeka – Dallaského policajta.
Ale ako hovorí ďalšia slovenská múdrosť, že „každý z nás si určuje svoju cenu sám...“, aj Vy ste si ju určili, a sám ste sa zaradili (tam, kam sa zrejme najlepšie cítite...).
Zvoliť si dobrovoľne sám pre seba nálepku dvojnásobného vraha už hovorí samé za seba, netreba žiadne doplňujúce komentáre....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Upokojte sa Herr Nanias,

neviem sice ktoru temu mate na mysli ale nevadi. Vidim ze pisanie referatov nesuvisiacich s temou a argumenty ad hominem su Vasou pracovnou metodou. Nic ine Vam asi nezostava ked sam k teme nemate viac co povedat a fanusikov Vasich prekladov/kompilatov z internetu ubuda. Napriek tomu Vam prajem pekny vikend.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo sa týka Nemecka....

Keďže podľa Vášho textu to vypadá že máte (alebo sa tvárite, že máte) niečo s Nemeckom a aj sa oháňate nemeckým výskumom – tak nech sa páči....

1. V žiadnom prípade si nedovolím znevažovať dané vedecké výsledky, ktoré ste vo Vami ponúkanom zdroji uviedli.
V sumáre hovoria, že „ Kontrolná štúdia rakoviny detí v oblastiach okolo nemeckých JE (štúdia KiKK) ukázala štatisticky významné rakoviny (2,2-násobné zvýšenie leukémie a 1,6-násobné zvýšenie nádoru) medzi deťmi mladšími ako päť rokov žijúcimi vo vnútornom 5 km okruhu okolo JE v porovnaní s bydliskom mimo tejto oblasti.
Napriek tomu iné štúdie Spojeného kráľovstva, Francúzska, Španielska a Fínska nezistili výskyt rakoviny a / alebo nárast úmrtnosti v blízkosti JE.“
Človek so zdravým sedliackym rozumom sa nad tým asi pozastaví, že ako je to pri príslovečnej nemeckej puntičkárnosti a preslávenej disciplíne možné? Alebo že by mala táto spoločnosť supermanov (Ubermench), ktorá chcela rozkazovať celému svetu a rozpútavala vojny, mala oproti iným národom také úbohé chatrné zdravie? Nechám to na posúdenie čitateľom....

A čo sa týka jadrových zbraní a Nemecka?
2. Nemecko v podstate vynašlo jadrovú energiu a veľmi sa snažili aj spustiť jadrový reaktor na výrobu jadrovej zbrane už za Hitlera.
3. Ale nezostalo iba pri tom. Možno to bežní čitatelia ani nevedia, že prvý nemecký kancelár Adenauer, (vo funkcii od roku 1949 do 1963) úpenlivo chcel získať pre Nemecko jadrové zbrane. A nevzdal sa toho dokonca ani po podpise Parížskych zmlúv v roku 1954. Keď im to však Francúzi (De Gaulle) znemožnili potom Adenauer pozval Američanov s jadrovými zbraňami takmer bez akéhokoľvek systému predchádzajúcej konzultácie.
4. Potom ešte navyše vybavil aj západonemecké Bundeswehr jadrovými zbraňami. Ich bojové hlavice k týmto zbraniam sú síce pod kontrolou amerických vojakov ale počas vojny majú byť odovzdané Bundeswehru.
5. V roku 2007 aj vtedajší nemecký tajomník obrany Rupert Scholz uviedol, že Nemecko by sa malo usilovať stať sa jadrovou veľmocou!
6. A v roku 2010 kancelárka Merkelová prezentovala svoje stanovisko a uviedla nemeckej tlači: „Pokiaľ sú vo svete jadrové zbrane, musíme mať tieto schopnosti.....“
7. V súčasnosti je v Nemecku cca 60 jadrových zbraní....
8. Nemecko nepodpísalo zmluvu OSN o zákaze jadrových zbraní, záväznú dohodu o rokovaniach o úplnom odstránení jadrových zbraní, ktorú podporilo viac ako 120 krajín.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Herr Nanias,

dakujem za exkurz do historie aj ked zbytocny. Ja som reagoval na Vase spochybnovanie skodlivosti ucinkov nizkych davok ziarenia v zmysle nieje dokaz = ucinok neexistuje navyse prezentovane akymsi rozcarovanym novinarom s neznamou motivaciou. Je uplne jedno naco sluzil Sellafield v minulosti, fakt je ze je to pravdepodobne najzamorenejsie miesto v Europe a stale sa tam spracovava a skladuje radioaktivny odpad ktory napriek rozpoctu 2 miliardy rocne z chatrajucich ulozisk unika. Co vravite na vyjadrenie popredneho britskeho hematologa prof.Wrighta, ze aj stopove mnozstva radioaktivnych izotopov mozu u citliveho jedinca sposobit ochorenie a otazka nestoji ci vobec ale ako vazne je toto riziko. Iste, populaciu ako celok toto neohrozuje ale kolko ludi ste Vy osobne ochotny obetovat na oltar vedy, zisku ci vlastneho komfortu? Tvrdite ze si nedovolite znevazovat vedecke vysledky a o vetu dalej bagatelizujete studiu “chatrnych nemcov” a naopak nekriticky prezentujete nazory akehosi novinara ci 11.000 “vedcov” len preto ze to zapada do Vasho narativu o cistej a lacnej jadrovej energii. Kto sa teda potkyna o vlastne slova? … Uprimne sa cudujem ze sa este nenasiel blbecek ktory by sa chodil kazdy den ozarovat na radiologiu podobne ako isty americky par pozival denne tabletky DDT aby vsetkych skeptikov bez zdraveho sedliackeho rozumu presvedcili ako je to bohovsky nezavadne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Všetky tie údaje o nákladoch na jadrovú energetiku od poklopania na základný kameň až po rok 3000, ako ich prezentujú jadrohujeri sú len presný súčin nepresných čísiel zvolených tak, aby to vyšlo. Nikto neskontroluje ako je to v skutočnosti, akými dodatočnými zdrojmi z verejných zdrojov sa to sanuje a koľko sa tlačí pred sebou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A co takto?

Všetky tie údaje o nákladoch na jadrovú energetiku od poklopania na základný kameň až po rok 3000, ako ich prezentujú odporcovia jadra sú len presný súčin nepresných čísiel zvolených tak, aby to vyšlo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fifty-fifty
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

11000 vedcov z celeho sveta

Trochu smutne, ako sa autor opakovane ohana tymto hoaxom.
.
Ide o nekotrolovanu peticnu listinu, kde sa mohol pripisat kdo chcel - bol tam aj Mickey Mouse.
Asi len 1% signatarov o sebe tvrdi, ze ma potrebnu klimatologicku specializaciu - a to tam mohli popisat, co len chceli.
.
Co sa tyka obsahu, jedna sa o aktivisticke prehlasenie plne neurcitych silno emotivnych slov a adjektiv, nie o vedecky clanok tvoreny falzifikvoatelnymi tvrdeniami.
.
https://wattsupwiththat.com/20...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Mišo Šesták: Rusi pochodovali Slovenskom, Lučenec ľahol popolom 2 965
 2. Dominika Dongova: Čo robiť, keď muž nemá záujem o vzťah? 2 823
 3. Věra Tepličková: Dávame Trnkovi naozaj dostatok času? 1 779
 4. Aleš Tvrdý: Čo dokázal za 50 rokov Singapur 1 486
 5. Patrik Magdoško: Dankov hnoj 1 393
 6. Andrej Stančík: SMER musí padnúť 972
 7. Jozef Drahovský: Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. a zmeny k prvému decembru 2019 964
 8. Dušan Koniar: Až keď Fico klesne na dno, západne od Galapág 807
 9. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 573
 10. Miro Koseček: Vládna strana ako nevyčerpateľný zdroj zhnusenia 567

Rebríčky článkov


 1. Jarmila Halgasova: Nie je čo oslavovať
 2. Štefan Vidlár: Habáňí
 3. Stanislav Mičev: Zodvihni sa Slovensko, bojuj za svoju budúcnosť!
 4. Vladimír Krátky: Kálavská behá cez pracovnú dobu po obchodoch !
 5. Martin Žilinčík: Peleho predstava kupovania policajtov
 6. Peter Biščo: Ako jednoducho dosiahnuť prebytkový štátny rozpočet.
 7. Ľudovít Herman: Samovražda
 8. Štefan Vidlár: Padňi komu padňi
 9. Roland Ondrus: Horná dolná alebo medzinárodné letisko?
 10. Štefan Vidlár: Snajpr

 1. Nový dôkaz potvrdzuje falšovanie zmeniek (minúta po minúte)
 2. Vodič riešil defekt, zlodej zatiaľ ukradol z auta vyše pol milióna eur
 3. Kočner riešil s prominentným lekárom aj korupciu
 4. NAKA obvinila Fica z hanobenia rasy a schvaľovania trestného činu
 5. Na kandidátke OĽaNO je zabávač Pročko, povedie ju neznáma učiteľka
 6. Nový Smer? Čudujú sa niektorí aj v Smere
 7. Novotný: Netušil som, že ma môže vidieť 100 miliónov ľudí. Ľutujem, že som neopľul Putinovu fotku
 8. NAKA obvinila Martina Daňa za daňové podvody
 9. Košice majú novú atrakciu v centre. Vyhliadkové koleso
 10. Mimoriadna situácia v Terchovej. Hrozí zrútenie masívu v Tiesňavach

 1. Fico rozkradol Slovensko: Teraz chce rozkradnúť aj slovenské zlato
 2. Fico na nás vypustil fešácky aj zbesilý Smer
 3. Vytrhané sedačky, rozbité záchody. Slovanisti po sebe zanechali spúšť
 4. Zlatica Kušnírová: Od začiatku som hovorila, že je to politická vražda, mali ma za blázna
 5. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu: Máme historickou příležitost
 6. Vianočné príspevky dôchodcom - kto a koľko dostane?
 7. Treba sa báť nacionalizmu?
 8. Matovič premenil rešpektované ľudské príbehy na jeho ďalšie obyčajné opičky
 9. “Omyl” poslankyne "KDH" Anny Verešovej?
 10. Kotleba, mladí a naše mantry

Už ste čítali?