Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O múdrosti a ilúziách Luboša Motla (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

To je tak

Pre človeka mimo fyzikálnej komunity je veľmi ťažké sledovať či chápať, o čom sa vlastne moderní top fyzici dohadujú, takže nie som kompetentný sa k veci akokoľvek vyjadriť. Snáď len k faktu, že sláva môže stúpnuť do hlavy vedcovi (umelcovi, atd.) v každom obore, a hypertrofia ega je ťažko liečiteľná nemoc (postihnutých som poznal viacero).

Ak môžem trochu od témy: chápem, že pre teoretického fyzika je najdôležitejší jeho vlastný výskum. Laická verejnosť vidí až finálne výstupy v podobe aplikácií (jedno, či MR imaging, GPS či mobilný telefón...), kde potrebná fyzikálna báza je známa už mnoho desaťročí, a ďalej je to vec komerčného vývoja. No minimálne pre časť tejto laickej verejnosti je (a vždy bude) mať význam popularizácia fyziky a vedy všeobecne, aj keď nevyhnutne prináša drastické zjednodušenia, nepresné metafory atd., ale v zásade verím Feynmanovi v tom, že najhlbšie a fundamentálne pravdy o fyzikálnej realite okolo nás sú v jadre veci nematematické. Ža exaktné spracovanie modelov reality a pokusy o kvantitatívne predpovede sa bez pomerne pokročilej matematiky nezaobídu, je iná a samozrejmá vec. I tak sa naivne domnievam, že niektoré podstatné a zásadné pravdy o svete sa dajú aspoň kvalitatívne priblížiť aj odborne nevzdelanému, ale dostatočne chápavému a zvedavému človeku. Ja sám by som dal nesmierne veľa za to, keby som zavše mohol klásť profesionálnemu fyzikovi "Mórickovské" otázky, pretože sú veci, ktoré ma zaujímajú, ale ako chemik sa k nim v rámci profesie nedostanem. Zasa, pre fyzika môže byť aj toto určitá výzva: "dokážem vysvetliť podstatu mojej práce aj obyčajnému človeku z ulice?" (voľne podľa Hilberta)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

off topic

odbor je to...tak isto autor to ma nespravne vo svojej charakteristike pod fotografiou. Obor je rozpravkova bytost alebo skupina cisel.

A aby som nebol uplne mimo temu, skus niekedy stranku quora - tam su aj profici a mozes im klast hocijake otazky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za tip

...ak sa tam nájdu ľudia, čo sú odborne na úrovni, a súčasne majú chuť a trpezlivosť niečo vysvetľovať laikom, samozrejme rád vyskúšam.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dajte pls otázky

dajte prosím otázky,
a uvidíme či bude niekto vedieť odpoveď,
prínajhoršom
ja môžem poskytnúť necertifikovanú šialene originálnu odpoveď.
a nie, nie som popierač Alberta Einsteina :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skúsim

Všeobecná relativita vychádza y poznatku, že účinok gravitačného poěa a zrýchlenia sú nerozoznateľné (v praxi: ak vás niekto unesie, zavrie do krabice a naloží do vlaku, na hladkých koľajách ani neviete, či vlak práve ide, nemáte možnosť pozrieť z okna. Len sedíte chrbtom opretí o stenu a čakáte, čo bude. No potom vás nejaká sila tlačí k stene za vami, prípadne lopička položená na dlážke sa rozbehne k vám... neviete roylíšiť, či vlak ide (z vášho pohľadu) dopredu a práve pridáva na rýchlosti, alebo ide opačným smerom a práve brzdí, alebo sedíte bokom k smeru jazdy a vlak ide práve do zákruty... ale keby sa za vaším chrbtom prejavilo nejaké dodatočné gravitačné pole (hoci je to v danej situácii nepravdepodobné). efekt by bol rovnaký, a vy to nemáte ako rozlíšiť).

Fajn, k otázke: berme, že gravitácia má rovnaký účinok, ako zrýchlenie. Predpokladáme, že účinok gravitácie sa prenáša prostredníctvom gravitačného poľa (hoci toto pole je zatiaľ ťažko detegovateľné). Otázka je, že či aj zrýchlenie (kým trvá) sa prejaví dočasnou existenciou gravitačného poľa.

OK, ak tomu aspoň laicky "rozumiem", všeobecná relativita používa matematický model, v rámci ktorého nahrádza gravitáciu i zrýchlenie deformovaným časopriestorom. To je ale vlastnosť použitého matematického modelu, a otázku objektívnej existenie či neexistencie gravitačného poľa nerieši. Pokiaľ viem, väčšina fyzikov predpokladá, že gravitačné pole je reálna (merateľná resp. detegovateľná) vec, podobne ako elektromagnetické pole.

(beriem, je to laická Mórickovská otázka, možno som to celé len nepochopil :-) ).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

iGoTT

Otázka: či aj zrýchlenie (kým trvá) sa prejaví dočasnou existenciou gravitačného poľa.

1) podla mňa nie,

2) podla mojej iNterpretácie Gravitácie (iGoTT), nič také ako gravitačné pole vychádzajúce z telesa neexistuje, to čo existuje a vďaka čomu funguje gravitácia je Albertov "časopriestor", ktorý sa pri zrýchlení zdeformuje, čo spôsoby jeho odpor voči urýchľovaniu.

Asi lepšie raz vidieť:) ako to myslím, pretože potom by aj dieťa na zš pochopilo dilatáciu času:)
už asi 5 rokov sa chystám o tom napísať blog, ale doteraz som sa k tomu nedostal, lebo zmysel života, slobodná, vôla, vedomie, dostali prednosť:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

najuzasnejsie

na tom Trnik je to, že ty ani relativite nerozumies, už mas vlastnu interpretaciu a ked ti ju po par prispevkoch na freespace portal zniesli zo sveta nevahas ju vytahovat všade kde prides. Vies co to znamena? že si nepoučitelny!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

deformacie

časopriestoru su merateľne a namerané, ako času tak aj priestoru v blízkosti hmotných objektov, to už nie je len abstrakcia, ale fakt. Nie že nejde rozlíšiť zrýchlenie od gravitácie ale v teórii relativity je to tak, že zotrvačne účinky sú jedno a to isté ako gravitačné pôsobenie. Mimochodom toto je blog venovaný niečomu celkom inému ako vysvetľovaniu základov teórii.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aby sa nechodilo zbytočne okolo horúcej kaše.

Podľa súčasnej fyziky, rovnomerný a priamočiari, inerciálny - zotrvačný pohyb telies, dokážeme vidieť iba očami, ale nedokážeme ho identifikovať vedeckou metódou, čiže experimentálne (meracími prístrojmi).

To zase preto, lebo (vraj) vo všetkých inerciálnych - zotrvačných sústavách platia rovnaké fyzikálne (ako aj matematické) rovnice, rovnaké fyzikálne deje.

To netvrdím ja, ale Galileo, Newton, Einstein +.....!

Z uvedeného dôvodu inerciálny- zotrvačný pohyb matérie, je iba OČNÁ ILÚZIA POHYBU MATÉRIE.

Podľa súčasnej fyziky, aj zrýchlený pohyb telies je tiež iba OČNÁ ILÚZIA POHYBU MATÉRIE, lebo tlak ktorým teleso tlačí na povrch Zeme v jej gravitačnom poli (g), (váha telesa), je rovnako veľký ako tlak ktorým teleso tlačí na podlahu (váha telesa) v zrýchlenej sústave (v rakete), ktorá sa pohybuje zrýchlením (a = g).

Z uvedenej vedeckej argumentácii, (ktorá tvorí obsah PRINCÍPU EKVIVALENCIE), vyplýva taký záver, že pomocou žiadneho experimentu (žiadnym meraním) nedokážeme identifikovať fyzikálny rozdiel medzi nehybnosťou telesa na povrchu Zeme a medzi zrýchleným pohybom telesa v zrýchlenej sústave (v rakete).

Podľa súčasnej fyziky, rovnomerný, ako aj zrýchlený pohyb matérie je iba OČNÁ ILÚZIA POHYBU, ktorú môžem vidieť iba očami, ale nevieme dokázať vedeckým spôsobom, čiže experimentálne (meracími prístrojmi).

Takže celý, zložitý či jednoduchý matematický aparát, ktorým fyzika opisuje svoje princípy, ako aj teórie relatívneho pohybu telies, čiže iba OČNÚ ILÚZIU POHYBU telies, je v skutočnosti MATEMATIKOU FYZIKÁLNYCH ILÚZII pohybu matérie.

Zatiaľ sa nikom na svete ani raz nepodarilo, opísať akúkoľvek ilúziu, preto ani ILÚZIU POHYBU MATÉRIE pomocou matematického aparátu.

Ilúzia je vecou psychológie, či psychiatrie, nie však matematiky a už vôbec nie fyziky.

Jasný príkladom matematického riešenia FYZIKÁLNYCH ILÚZII, je aj takzvaná STRUNOVÁ TEÓRIA, ktorá sa už tak do seba zaplietla, že už sa nedokáže z toho sama vypiecť.

Povedané inými slovami, ILUZIONISTICKÁ TEÓRIA STRÚN NEMÁ A NEMÔŽE MAŤ ŽIADNE RUKOLAPNÉ VÝSLEDKY.

To už ona veľmi dobre vie, ale hanbí sa to nahlas povedať, aby neprišla o ďalšie finančné prostriedky na výskum a vývoj MATEMATICKÉHO APARÁTU FYZIKÁLNYCH ILÚZII. Na výskum abstraktných, bez hmotných fyzikálnych nezmyslov.

To že výskumníci FYZIKÁLNYCH ILÚZII majú medzi sebou neprekonateľné spory, je samozrejmé, veď ani jeden z nich nedokáže vedeckou metódou dokázať to, že jeho ilúzia je tá správna a tá druha je nesprávna.

Amen.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pozor,

Járay ide, utekajme kade ľahšie :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zalez a neotravuj, Jaray.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale vlastne si chcel

pisat o sebe, nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

otazka na Klimcika

nejako som nepochopil preco taky sikovny clovek ako Motl neostal v obore a nepokracoval dalej vo svojej praci?
totizto zacal tym ze sam studoval a premyslal, preco v to nemohol pokracovat aj ked sa vratil do Ciech spat?
preco zacal blogovat? nemal napady alebo chcel zarabat peniaze alebo ... ??? preco vastne a co bolo za tym?
Zaujalo ma to pretoze je to pribeh sikovneho cloveka ktory zacal slubnu vedecku karieu a potom v nej nepokracoval, takze sa pytam ze co sa stalo a preco
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo tak obrátiť sa s otázkou

priamo na dotknutého pána Motla?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A, tak uz aj druhy pacient sa ukazal :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Sheldon mi pride vtipnejsi ...

tolko k tejto perle hodenej sviniam :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujimave citanie,

ono zas ked niekto ma schopnosti nieco robit, neznamena to este, ze ma aj chut to robit.
Mozno len prisiel na Harvarde na to, ze ho veda nebavi (aj ked na nu mal talent).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak popularizujte prosím:

pán Ctirad Klimčík čo hovorí teda špička teoretickej fyziky na a vy:

1) teóriu BiG Bangu? Je podla nich udržatelná?
2) kedy bude kvantová teória gravitácie?
3) čo spôsobuje efekt TEMNEJ HMOTY?
4) rozpínanie vesmíru a temná energia vs kvantová mechanika?

ďakujem veľmi pekne za odpovede,
karma+, zdielam na fb.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja som dávnejšie skúsil popularizovať tu na tomto blogu, ale robiť to zodpovedne vyžadovalo viac času, ako som si myslel (napr. kreslenie obrázkov alebo hľadanie spôsobu, ako veci podávať s minimom matematiky) a tak som to zatiaľ prerušil.

K vašim otázkam: 1) nesledujem bližšie aktuálny vývoj v tejto konkrétnej problematike 2) Neviem 3) Taktiež neviem 4) a do tretice neviem. Asi som vás nepotešil, ale ja naozaj nezvyknem špekulovať. Otázky 2-4) sú zatiaľ hlboko v poli nepoznaného a veda väčšinou zmysluplne pracuje nanajvýš pár krokov za hranicou poznaného.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dakujem

a teda ak môžem v akej oblasti ste teraz doma, teda sa pohybujete? Kde sa podla vás črtá nejaká nová fyzika? Alebo aspoň zaujímavý objav? pracuje na zaujímavom Experimente?

Verlindeho "termodinamicko-entropickú" gravitáciu sledujete? čo na ňu hovorite, alebo kolegovia, ktorý tomu rozumejú?

ďakujem a pekný deň prajem.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Mišo Šesták: Rusi pochodovali Slovenskom, Lučenec ľahol popolom 2 936
 2. Dominika Dongova: Čo robiť, keď muž nemá záujem o vzťah? 2 785
 3. Věra Tepličková: Dávame Trnkovi naozaj dostatok času? 1 770
 4. Aleš Tvrdý: Čo dokázal za 50 rokov Singapur 1 472
 5. Patrik Magdoško: Dankov hnoj 1 388
 6. Andrej Stančík: SMER musí padnúť 944
 7. Jozef Drahovský: Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. a zmeny k prvému decembru 2019 944
 8. Dušan Koniar: Až keď Fico klesne na dno, západne od Galapág 801
 9. Miro Koseček: Vládna strana ako nevyčerpateľný zdroj zhnusenia 566
 10. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 563

Rebríčky článkov


 1. Jarmila Halgasova: Nie je čo oslavovať
 2. Štefan Vidlár: Habáňí
 3. Stanislav Mičev: Zodvihni sa Slovensko, bojuj za svoju budúcnosť!
 4. Vladimír Krátky: Kálavská behá cez pracovnú dobu po obchodoch !
 5. Martin Žilinčík: Peleho predstava kupovania policajtov
 6. Peter Biščo: Ako jednoducho dosiahnuť prebytkový štátny rozpočet.
 7. Ľudovít Herman: Samovražda
 8. Štefan Vidlár: Padňi komu padňi
 9. Roland Ondrus: Horná dolná alebo medzinárodné letisko?
 10. Štefan Vidlár: Snajpr

 1. Nový dôkaz potvrdzuje falšovanie zmeniek (minúta po minúte)
 2. Vodič riešil defekt, zlodej zatiaľ ukradol z auta vyše pol milióna eur
 3. Kočner riešil s prominentným lekárom aj korupciu
 4. NAKA obvinila Fica z hanobenia rasy a schvaľovania trestného činu
 5. Na kandidátke OĽaNO je zabávač Pročko, povedie ju neznáma učiteľka
 6. Nový Smer? Čudujú sa niektorí aj v Smere
 7. Novotný: Netušil som, že ma môže vidieť 100 miliónov ľudí. Ľutujem, že som neopľul Putinovu fotku
 8. NAKA obvinila Martina Daňa za daňové podvody
 9. Košice majú novú atrakciu v centre. Vyhliadkové koleso
 10. Mimoriadna situácia v Terchovej. Hrozí zrútenie masívu v Tiesňavach

 1. Fico rozkradol Slovensko: Teraz chce rozkradnúť aj slovenské zlato
 2. Fico na nás vypustil fešácky aj zbesilý Smer
 3. Vytrhané sedačky, rozbité záchody. Slovanisti po sebe zanechali spúšť
 4. Zlatica Kušnírová: Od začiatku som hovorila, že je to politická vražda, mali ma za blázna
 5. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu: Máme historickou příležitost
 6. Vianočné príspevky dôchodcom - kto a koľko dostane?
 7. Treba sa báť nacionalizmu?
 8. Matovič premenil rešpektované ľudské príbehy na jeho ďalšie obyčajné opičky
 9. “Omyl” poslankyne "KDH" Anny Verešovej?
 10. Kotleba, mladí a naše mantry

Už ste čítali?