Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Skvelý básnik Miroslav Válek. Bol. Ale slušný komunista? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

No pozrite sa na Kuffu

a jeho spajanie s nackami alebo Oroscha, a potom kecajte o Valkovi. Ako zene sa Vam, cudujem ked schvalujete mlatenie zien.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vojin kotas, zde dotaz:

existuje aj nieco ako "slusny nacista"?
dotaz je k veci. kedze § 422 d TZ dava komunisticku a fasisticku ideologiu na tu istu - rovnaku uroven. teda komunista a nacko je to iste,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ťažka otázka

Konrad Lorenz, zakladateľ modernej etológie a nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu z roku 1973 za štúdium správania zvierat, bol "slušný nacista"?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A čo tak Oskar Schindler, člen NSDAP aj so svojim Schindlerovým zoznamom. Bol slušný či neslušný
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nerozumiem tomu, prečo sa vždy,...

...keď s píše alebo hovorí o M. Válkovi ako o komunistickom, normalizačnom ministrovi a vysokopostavenom komunistovi akosi "povinne" musí dodávať to "ale:" ale on bol výborný básnik!
1. Najlepšie básne a najlepšie zbierky básní vydal M. Válek ešte dávno pred tým, než sa stal ministrom,
2. Jeho Slovo - akokoľvek je výborne napísané - je aj zostane len ódou na komunizmus, komunistov, na komunistickú stranu.
Možno M. Válek vedel výborne variť, napr. guláš, držkovú a fazuľovú polievku, vedel pripraviť výborné šaláty a rezne... Treba to zistiť. A potom budeme písaž, že "Válek síce bol normalizačný komunista ako remeň, ale napísal báseň Smutná ranná električka a veľmi dobre mu to išlo v kuchyni..."
M. Válek ako minister sa nečinne a spokojne prizeral na to, ako príslušníci komunistickej ozbrojenej, represívnej moci likvidujú Sviečkovú manifestáciu. Rovnako nečinne a spokojne sa celé roky spoza ministerského kresla prizeral tomu, ako komunisti likvidujú umelcov, zakazujú im filmovať, písať, publikovať, tvoriť, likvidujú ich "nepohodlné" diela, dávajú ich na index, do trezorov...
M. Válek nebol žiadnym slušným komunistom. Mohol ním byť - ale nebol, lebo nechcel byť.
A slušný nacista? Nuž, našli sa takí, napríklad Oskar Schindler. Keby nebol slušným, tak by nezískal celý rad mierových cien a nebol by ocenený titulom Spravodlivý medzi národmi....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slovné spojenie slušný komunista

si vymysleli ľudia, ktorí v rámci totalitného režimu potrebovali nájsť "zázračnú" formulku na sebaočisťovanie sa. Taká tá očistná sprcha, ktorá by z nich spláchla špinu zločinov. Špinu z kože ich príbuzných, ktorí do komunistickej strany vstupovali v zmysle akejsi bokovky.

Fakt, že Válek bol básnik je jedna vec. Fakt, že spolupracoval so zločineckou organizáciou vec druhá, no tá druhá "vec" je podstatne dôležitejšia.

Koľkože bolo básnikov (a možno lepších), ktorí nesmeli publikovať...?!?!?!?!? Válek bol súčasťou extrémistického subjektu, ktorého cieľom bola genocída. Násilie ako program. Násilie ako cesta k budovaniu vlastných lepších dneškov (žúrky, obžieranie sa z financii zo štátneho rozpočtu, organizovanie straníckych orgii, prostitútky ako forma "politického" relaxu). Plus treba pripomínať, že táto zločinecká skupina sa nezúčastňovala slobodných volieb.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Habr

Ja by som to napísal presnejšie, aby tomu každý, dokonca aj komunisti, rozumeli:

Ak je niekto člen zločineckej organizácie ( napríklad strany ) je sám zločinec!

Platí to to automaticky a bez výnimky!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja s tym mam dost velky problem - odlisit basnika od stranika.
V mladosti som velmi obdivovala jeho tvorbu. Potom (to este stale bolo v mojej mladosti) prislo Slovo a vtedy som si este take otazky nekladla, ale bolo mi to divne, ze "taky" basnik napisal "toto".
No a potom prislo strasne sklamanie, ked vysli najavo tie dalsie "aktivity" na poste ministra kultury.
Poznamenalo to aj moj postoj k jeho tvorbe a uz sa k nej nevraciam (alebo len malokedy a nerobi mi to radost).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Válka som osobne spoznal

ako politický komentátor v rokoch 1968- 1970. Náš vzťah bo všakl rýdzo profesijnej polohe. Ale napriek jeho neprístupnosti a môjho redakčného zamerania mimo kultúry sa mi v mohom zveril , čo v nej chce zmeniť už ako minister. Potom som ho som sa s ním už viacej nestretol. Po roku 1989 asi dva týždne pred jeho smrťou som s ním telefonoval teda v čase, keď som už nemal zákaz publikovať. A som si s ním dohodol rozhovor. Aj na všeličo nepríjemné z čias jeho normalizačného pôsobenia som sa ho chcel spýtať. Aj na to - prečo už po roku 1970 nerezignoval? Ako v podstate radikál a už dnes starec nad vecou, postihovaný komunistami, často porovnávam neparenú vzorku politikov minulého režimu so zúčastnými. A preto musím v kritike Válka veľmi brzdíť a byť nanajvyš tlerantným sudcom. Hoci na jeho mieste by som po roku 1970 uplatnil to, čo som v mojom živote neraz aj urobil a uviedol v titulku knihy: Vedieť odísť.
Práve na to som sa ho tesne pred smrťou chcel spýtať. Ešte dobre, že tak učinil neskoro, ale predsa, keď hneď po "sviečkovej manifestácii rezignoval.
Moja osobná skúsenosť a tým aj vytvorený názor mi v hĺbke myslenia hovorí, že Válek bol slušný človek napriek tomu, že bol komunistom. A preto tvrdím v rozpore s názormi kritikov, že aj medzi komunistami sa našli v podstate slušní ľudia a medzi súčasnými vraj demokratmi zloduchovia. A preto aj nič nemienim meníť v titulku môjho blogu: "Básnik Válek - slušný kounista". Jozef Sitko
P. S. Preto vôbec netuším, že by som sa v živote vtieral do "priazne mocných". Nedáva to zmyseľ ani v prípade mŕtveho Válka. Vždy som radšej z každej funkcie (až po roku 1989) vedel včas odísť. Takže si potom zopár mojich pariatelov o mne myslí, že budem zrejme blázon. Jozef Sitko
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Sitko, Válek fugnoval v totalitnom

systéme ako pevná súčasť komunistickej dominantne vládnucej mašiny, ktorá sa nezúčastňovala slobodných volieb. Porovnávať teda pozíciu "slušného komunistu" Válka s pozíciou "vraj demokratov" je nepochopenie podstaty toho o čom tu vedieme debatu.

Dnes sa môžem prostredníctvom volieb slobodne rozhodovať, či dám prednosť takému alebo onakému stvoreniu kandidujúcemu na post poslanca NR SR. V režime totalitnom som si mohol akurát tak fúkať do púpav. Fúkanie do púpav totiž nebolo považované za protištátnu činnosť.

Pán Sitko, mentálne ste sa zasekli niekde v roku 1970. Vo Vašom prípade ide o dlhodobé mentálne nastavenie a nie o vekom poznačené uvažovanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Musím sa ospravedlniť

čitateľom príspevku za mnhé chyby v jeho texte. Na drobné písmena pre šedý zákal nedovidím ani s okuliarmi. Ale v mojom veku ísť na operáciu už považujem za zbytočnosť. Jozef Sitko
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Položme si otázku, či bol kňaz J.Tiso slušný antisemita? Kat. cirkev by ho mala ohodnotiť (odsúdiť) na základe svojich skúseností počas vlády komunistov. A to s nimi komunisti zďaleka nerobili to, čo sa robilo za vlády kňaza J. Tisa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tisa sa Cirkev

chystá blahorečiť. Zo Západnej Európy aj z USA už majú aj niekoľko zdokumentovaných zázrakov. Potom asi pohrobkovia komunistickej ideológie prehodnotia svoje poznatky o svätom mučeníkovi. Alebo zostanú zatvrdlivo vo vlastných hoaxoch?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pre arizátorov to bol v tom čase naozaj veľký zázrak, keď v krátkom čase zbohatli o nakradnutý židovský majetok. Podobne môžu vyhlásiť za svätého aj Mečiara, ktorý tiež urobil zázrak, keď pomohol svojim prívržencom zbohatnúť na rozkradnutom štátnom majetku v privatizácií.
Takže, obidvaja gauneri si skutočne "zaslúžia" blahorečenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Miroslav Valek bol genialny basnik. Bodka.n
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

napisal Smutnu rannu elektircku ale

aj toto:
Čierny býk v družstevnej maštali
zamatovým basom dospieval svoje lyrické intermezzo,
rovina padá na kolená a ukladá sa spať.
Nastal čas vyzúvania čižiem,
dupot ako na slávnostnom defilé,
lebo tu sú v každom dome chlapi ako železo
a zvuk má dostatočné miesto na rozbeh,
takže stačí vypnúť rádio
a môžeš počuť, čo sa komu sníva...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Len nesmel nikto povedať nahlas, čo sa mu snívalo a čo si myslel, aby ho súdruhovia nezatvorili do basy. Bola to hrozná doba a on to ešte vyzdvihoval....
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Mišo Šesták: Rusi pochodovali Slovenskom, Lučenec ľahol popolom 2 936
 2. Dominika Dongova: Čo robiť, keď muž nemá záujem o vzťah? 2 785
 3. Věra Tepličková: Dávame Trnkovi naozaj dostatok času? 1 770
 4. Aleš Tvrdý: Čo dokázal za 50 rokov Singapur 1 472
 5. Patrik Magdoško: Dankov hnoj 1 388
 6. Andrej Stančík: SMER musí padnúť 944
 7. Jozef Drahovský: Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. a zmeny k prvému decembru 2019 944
 8. Dušan Koniar: Až keď Fico klesne na dno, západne od Galapág 801
 9. Miro Koseček: Vládna strana ako nevyčerpateľný zdroj zhnusenia 566
 10. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 563

Rebríčky článkov


 1. Jarmila Halgasova: Nie je čo oslavovať
 2. Štefan Vidlár: Habáňí
 3. Stanislav Mičev: Zodvihni sa Slovensko, bojuj za svoju budúcnosť!
 4. Vladimír Krátky: Kálavská behá cez pracovnú dobu po obchodoch !
 5. Martin Žilinčík: Peleho predstava kupovania policajtov
 6. Peter Biščo: Ako jednoducho dosiahnuť prebytkový štátny rozpočet.
 7. Ľudovít Herman: Samovražda
 8. Štefan Vidlár: Padňi komu padňi
 9. Roland Ondrus: Horná dolná alebo medzinárodné letisko?
 10. Štefan Vidlár: Snajpr

 1. Nový dôkaz potvrdzuje falšovanie zmeniek (minúta po minúte)
 2. Vodič riešil defekt, zlodej zatiaľ ukradol z auta vyše pol milióna eur
 3. Kočner riešil s prominentným lekárom aj korupciu
 4. NAKA obvinila Fica z hanobenia rasy a schvaľovania trestného činu
 5. Na kandidátke OĽaNO je zabávač Pročko, povedie ju neznáma učiteľka
 6. Nový Smer? Čudujú sa niektorí aj v Smere
 7. Novotný: Netušil som, že ma môže vidieť 100 miliónov ľudí. Ľutujem, že som neopľul Putinovu fotku
 8. NAKA obvinila Martina Daňa za daňové podvody
 9. Košice majú novú atrakciu v centre. Vyhliadkové koleso
 10. Mimoriadna situácia v Terchovej. Hrozí zrútenie masívu v Tiesňavach

 1. Fico rozkradol Slovensko: Teraz chce rozkradnúť aj slovenské zlato
 2. Fico na nás vypustil fešácky aj zbesilý Smer
 3. Vytrhané sedačky, rozbité záchody. Slovanisti po sebe zanechali spúšť
 4. Zlatica Kušnírová: Od začiatku som hovorila, že je to politická vražda, mali ma za blázna
 5. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu: Máme historickou příležitost
 6. Vianočné príspevky dôchodcom - kto a koľko dostane?
 7. Treba sa báť nacionalizmu?
 8. Matovič premenil rešpektované ľudské príbehy na jeho ďalšie obyčajné opičky
 9. “Omyl” poslankyne "KDH" Anny Verešovej?
 10. Kotleba, mladí a naše mantry

Už ste čítali?