Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vede do vienka. V. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

čo som to vlastne chcel

povedať? Aj mne sa stáva, že nájsť správne slová na nejakú myšlienku je skutočný oriešok. Vo vašom prípade (to som očakával) najskôr urobíte aspoň 5 zbytočných článkov, kde alebo píšete priamo nezmysly, alebo len odpisujete citáty.
No, ale čo je to ten kozmodristový pohyb - ten skutočný, ten objektívny ale ani náznakom nedefinujete, nevysvetlíte, len budete tvrdiť, že existuje.

takže verím, že čitateľov zaujímajú odpovede na tieto otázky:
1. čo je to tá objektívna sústava?
2. prečo má pohyb vesmíru vzhľadom na ňu vysvetľovať Lorentzové transformácie?
3. prečo má pohyb na túto sústavu vysvetlovať zákony zachovania?
4. keďže sa jedná o dobre predstaviteľný pohyb prečo nepoužívate matematiku, aby ste podložili svoje bláboly, ktoré tu vyhlasujete za objavné pravdy a naopak neustále naznačujete, nedokazujete omyly vedy.

Miesto toho poviedky, proste slova bez obsahu, opisu myšlienky, proste len slovná vata.
 
Hodnoť

Pán Cudziš,...

...už som Vás niekoľkokrát nie požiadal, ale priam poprosil, aby ste náležitosti okolo kozmodriftu opísali - stručne, jasne, zrozumiteľne: tak, aby to pochopil aj laik, aby to nebolo úmorne dlhé, aby to bolo v jednom článku.
Neverím tomu, že to ako autor teórie kozmodriftu nedokážete. Kozmodriftu sa venujete dlhé roky, takže by nemal byť problém v tom, aby ste nám ho vysvetlili - jednoducho, jasne, zrozumiteľne. Žiada sa dodať: Ako dajme tomu stredoškolákom na gymnáziu v I. či II. ročníku.
 

Prečítajte si dobre prvý príspevok,

pán Droppa. To je "rukolapná" ilustrácia toho, prečo sa bránim písať o teórii kozmodriftu ako o celku štýlom "z rýchlika". Napísal som už mnoho článkov na tému teórie kozmodriftu, kde som sa snažil venovať jednému vybranému fyzikálnemu momentu, resp. niekoľko málo súvislostiam. A vždy to ostalo v polohe, že sa ozvalo niekoľko "havkáčov", ktorí mi (akože) oponovali. Ale to neboli seriózni oponenti , ktorí by si preštudovali ponúkaný text. Skôr to boli jednotlivci, ktorí sa snažili "blysnúť" tým, čo vedia - čo vyčítali, bez vlastného názoru. Dobre, môžete povedať, že práve toto bol, resp. je ich vlastný názor - preto, že si načítané osvojili a plne s tým súhlasia (neskúmajme, či tomu aj naozaj rozumejú). Na mnohé moje myšlienky absolútne nereagovali, a ak, tak len "paušálne" - štýlom "celé je to zle!". Ja ako autor, som si to nemohol nevšimnúť. A vždy, keď sa vyskytla "rozumná" otázka, snažil som sa aj rozumne odpovedať. Napriek všetkej dobrej vôli som sa stretol maximálne s výhradou, že "(prečo?) sa stále vraciam (o fyzike) niekde do 19. storočia?".
A teraz naspäť k vašej požiadavke.
Teória kozmodriftu vychádza z niekoľkých fundamentálnych predpokladov, ktoré možno - a aj treba - ozrejmiť na príklade fyzikálnych súvislostí najmä tam, kde ich fyzici nečakajú. Mnohí profesionáli si (azda) myslia, že prirodzený historický vývoj fyziky sa vyvaroval akýmkoľvek chybám, pretože všetko je experimentálne overené a len na takto overenom sa ďalej stavia. Ale nie je to pravda. Niektoré dôležité experimentálne výsledky boli (z dôvodu nedostatku potrebného nadhľadu - aj tak možno nazvať prosté nepochopenie) chybne interpretované. Na takom pochybnom základe sotva možno vybudovať niečo trvalé.
V tomto seriáli som si vybral ústredný pojem - zotrvačnosť pohybu - a snažím sa (predovšetkým kvalitatívne, t.j. pomocou pojmov) opisovať všetko, čo so zotrvačnosťou súvisí. Lebo ak fyzici tieto súvislosti nepochopia, ostanú pri "paušálnom" odmietaní myšlienok teórie kozmodriftu. Obrazne možno povedať, že ja sa ako autor novej teórie pohybujem na mnohokrát "prekopanej" pôde. Nemôžem podávať výsledky nejakých nových meraní, ktoré by potvrdzovali moju teóriu. Môžem len poukázať na problematické momenty (aj priamo omyly) v historickom vývoji fyziky a presviedčať o svojej pravde len na základe logických súvislostí medzi novo navrhnutými pohľadmi.
A, že to nie je ľahká úloha, dokazujú aj vyššie uvedené otázky "robopola". -

1. čo je to tá objektívna sústava?
2. prečo má pohyb vesmíru vzhľadom na ňu vysvetľovať Lorentzové transformácie?
3. prečo má pohyb na túto sústavu vysvetlovať zákony zachovania?
4. keďže sa jedná o dobre predstaviteľný pohyb prečo nepoužívate matematiku, aby ste podložili svoje bláboly, ktoré tu vyhlasujete za objavné pravdy a naopak neustále naznačujete, nedokazujete omyly vedy.

Odpovede:
1. Nespomínam si, žeby som niekde použil pojem "objektívna sústava". Ale ak áno, potom možno objektívnu sústavu definovať ako ľubovoľnú súradnicovú sústavu, nehybnú vzhľadom na objektívny priestor.
2. Dikcia "prečo má pohyb vesmíru vysvetľovať Lorentzovu transformáciu" podsúva čitateľovi myšlienku, že Lorentzova transformácia je niečo, bez čoho objektívna realita vôbec nemôže existovať. Už toto je riadny "podraz". Odpovedám teda: pohyb vesmíru nemá s Lorentzovou transformáciou dokopy nič spoločného.
3. Odpoveď bude podaná v najbližšom pokračovaní, a to aj pomocou matematického popisu, ktorý jednoznačne vedie k tzv. všeobecnej kozmodriftovej rovnici.

Pokračovanie nasleduje.
 

tak znova

1. čo je to ten objektívny priestor? definujete, až vieme o čom hovoríte.
2. na otazku ste neodpovedal
3. odpovede zas len budu... určite aj dedo mráz príde...
4. na kozmodriste nič zasadne nie je ohladne matematiky absolutneho priestoru a už vobec nie, že by udajne z neho vzišli zakony zachovania, resp. že ste odvodil zákon zachovania zo zákona zachovania kinetickej energie, ktorá napr. pri tej nepružnej zrážke neplatí.

No a zas si obtierate jazyk, že ja nepoužívam matematiku pri formulovaní svojich vecí. Takže sa Klimčíkove klamstvá ujali. Ja som napísal, že teória neposkytuje žiaden nový matematický formalizmus, to je úplne iné tvrdenie.
 

Pokračovanie

4. Že prečo nepoužívam na podporu svojich myšlienok matematiku? - To sa pýta človek, ktorý si údajne zakladá na tom, že dokáže formulovať teórie bez použitia matematiky.
To však nie je môj prípad. Navštívte www.kozmodrift.sk a uvidíte, že som sa matematike nikdy nesnažil vyhýbať. Snažil som sa vyhýbať len zbytočným zložitostiam vo výklade. A aký bol doteraz vždy výsledok? - Že vraj vôbec - ale vôbec - nerozumiem (ani) matematike.

Takým činom žiadne štyri strany "výcucu" z teórie kozmodriftu - k jej pochopeniu - nepostačia. Aspoň za danej situácie. Nepochybujem o tom, že neskôr, keď už bude známejšia a racionálne posúdená, bude možné zhrnúť jej najpodstatnejšie prínosy pre fyziku aj na púhych štyroch stranách.
 

este poznamka

1. vzťahy uvadzané na stránke sú pre ľubovolnú vzťažnú sústavu, ktorá sa voči pôvodnej pohybuje rýchlosťou w. Takže tento vzťah platí stále vrámci relatívnych sústav, ktoré používame. nehovorí nič o nejakej významnej sústave, ktorá by sa nejak líšila.
2. používate klasickú galileovskú transformáciu, pričom ste sľuboval zhodu s Lorentzovou transformáciou a teda, že dostanete relativistické efekty. Nič také sa však nedeje. Odpovede na otázky ANO- Nie, boli iba klam a proforma, aby ste nevyzeral ako úplný blbec.
3. Ako by vyzerali vzťahy pre nepružnú zrážku? Ukažte ako z nezachovanej veličiny Ek dostanete zákon zachovania hybnosti z tej obyčajnej rovnice, no a bude o zábavu postarané.
 

O zábavu už je tu postarané -

vďaka vám.

Len ujasňujúca poznámka na okraj. Vysvetlím efekt relativistického správania hmoty (=zdanlivého narastania hmotnosti) bez toho, aby som potreboval Lorentzovu transformáciu. To píšem najmä pre ostatných čitateľov, pretože vy ste naďalej úplne "mimo".
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Trnka obchodoval s nahrávkami gorily čiže je pravá, takže Haščák patrí do basy. 1 922
 2. Marián Viskupič: Kotlebovci rastú. Zastaviť ich môže jedine toto 1 807
 3. Milan Brejcha: Máme vážny problém - neznalosť a chuť voliť zároveň 1 738
 4. Ivan Švajlen: Pevná pracovná doba je nepochopením učiteľského povolania – iný pohľad 1 424
 5. Martin Borguľa: 13. dôchodok – namiesto samozrejmosti len almužna a predvianočná kampaň 1 257
 6. Jozef Šátek: Mýtny zločin. 1 249
 7. Milan Brejcha: Otvorený list tebe - voličovi 2020 1 108
 8. Gabriel Kuba: Trnky, trnky, všade trnky! 929
 9. Martin Droppa: Podvodné e-maily akože z banky 888
 10. Filip Pastorek: Sme Ficoland alebo právny štát? 747

Rebríčky článkov


 1. Zdeněk Kedroutek: Pokračování nových členských průkazů a digitální správy na úrovni ÚzO.
 2. Štefan Vidlár: Padňi komu padňi
 3. Július Kovács: Nedajme sa pomýliť Kotleba a Mazurek sú nacisti nie fašisti a to je horšie.
 4. Robert Štepaník: diel 36 - rubrika: čerstvejšie než treska - október 2019
 5. Milan Kulkovský: Nemusím byť historik, aby som nebol hlupák
 6. Marián Tkáč: Možno je Dobroš naozaj dobrý
 7. Michal Páleník: Gastrolístky vás stoja tri obedy mesačne. Ak máte šťastie tak "iba" jeden.
 8. Olívia Lacenová: Situácia na Blízkom východe sa upokojuje. Trhy veria v pozitívny vývoj a ropa klesá
 9. Ľubomír Belák: Televízna 3:ka a čas
 10. Milan Lacúch: Nepoznané tajomstvo pravej podstaty Stvoriteľa

 1. NAKA zadržala Dobroslava Trnku. Ako zareagoval Počiatek?
 2. Prieskum: Extrémisti z ĽSNS stúpajú, Slosiarik nevylučuje ich víťazstvo
 3. Tótha vypočúvali osem hodín. Kočner tvrdí, že klame (minúta po minúte)
 4. Pendluje medzi Cannes a Bratislavou. Počiatek svoje reči na nahrávke s Trnkom zľahčuje
 5. Trnku pustili, prokurátor stíhanie spochybnil
 6. Vlhová vyhrala obrovský slalom v Sestriere, s Brignoneovou dosiahla rovnaký čas
 7. Vlhová je po prvom kole obrovského slalomu v Sestriere na druhom mieste, Shiffrinová je štvrtá
 8. Fico kritizoval prezidentku za jej reakciu na prepustenie Trnku
 9. Auto utopil v podjazde, prelomil sa pod ním ľad
 10. Ples v opere tento rok nemal kráľovnú. Mal dvoch kráľov

 1. Opoziční politici žiadajú odchod Mamojku z Ústavného súdu
 2. Kiska: Trnka bol mafiánskym chápadlom Fica. Hlava mafie sídli v centrále Smeru
 3. Matovič k zadržaniu Trnku: Prečo ešte nie je vo väzbe Počiatek, Jankovská, či Bödör
 4. NAKA zadržala Trnku. Prečo nezadržala aj Počiatka?
 5. Zadržanie Trnku. Varí sa predvolebný guláš?
 6. Gorila - Haščák financoval Beňovú a tá sexovala...
 7. Trnka nemal byť prepustený: Kočnerovci ešte neprehrali. Slušnosť ešte nezvíťazila
 8. Spravodlivosť po slovensky
 9. Dočká sa, ak niekto zomrie...
 10. V roku 2017 prišiel Dušan Kováčik do banky a vložil si na účet hotovosť 204-tisíc eur

Už ste čítali?