Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ideálne zriadenie ? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Milý Martin,

v blogu ste uviedli vetu:" Osvietený panovnik by nezaručoval, že bude panovať osvietene, že bude nezávislý a spravodlivý a svoju moc nebude bezohľadne zneužívať." Ako presvedčeného monarchistu by ma zaujímalo, abo by v súčasno období mohol napr. český, alebo maďarský kráľ zneužívať svoju právomoc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V konštitučnej monarchii pomerne ťažko, tam sa však nedá hovoriť o vládnutí monarchu v pravom slova zmysle. Na mysli som mal skôr koncept absolutistickej monarchie, kde panovník môže užívať moc v podstate ľubovoľne, čo aj pri akomkoľvek osvietenom panovníkovi nesie zo sebou vysoké riziká.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milý Martin,

snáď sa bavíme o konštitučnej a nie o absolutistickej monarchii. Všetky monarchie sú konštitučné, iné sú už snáď len v Afrike. Čiže spresníme, ako by mohol v konštitučnej monarchii český, alebo maďarský kráľ zneužívať svoju právomoc?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja si myslim, ze najlepsi

model je moja diktatura - aspon pre mna. :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hmm...

"Na rozhodovacie pozicie by som navrhoval vypísať všeobecný konkruz. Záujemci by boli testovaní zo znalostí z rôznych spoločenských oblastí (histórie, matematiky, práva, medicíny. politilógie, sociológie, psychológie a iných) a boli by tiež testovaní na odolnosť, etiku, morálku, osobnosť a pod. Do parlamentu by sa tak dostala elita z viacerých spoločenských oblastí. Vznikla by nová..." toľko citát.
Teraz otázka: kto by týxh záujemcov testoval? Nejaká komisia? Do tej by bolo potrebné vybrať tých správnych ľudí, najlepšie vo všeobecnom konkurze. Tam by boli testovaní zo znalostí z rôznych spoločenských oblastí (histórie, matematiky, práva, medicíny. politilógie, sociológie, psychológie a iných. Kto by týchto záujemcov o členstvo v komisii testoval? Najlepšie by bola iná komisia ............
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pokiaľ by takýto alebo obdobný model mal význam, tieto princípy by už boli len technickou otázkou. Aj v súčasnosti máme inštitúcie ako NBÚ, ktoré sú dané zákonom, a majú rozhodovacie právomoci voči zákonodarcom. Takáto komisia by mohla byť zložená buď z odbornej obce, alebo hodnotenie výsledkov štandardizovaných testy by mohli kontrolovať zástupcovia ľudu - podobne ako volebné komisie, ktoré dozerajú na voľby a vyhodnocujú ich výsledky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Brzdy a protivahy

Nic nove pod Slnkom, ale je dobre rozmyslat nad politickymi systemami. Za vsetky nedostatky v tejto konkretnej uvahe spomeniem ten najvaznejsi: Co by v pripade absencie volieb branilo tvojmu neodvolatelnemu parlamentu zmenit sa na tyransku juntu? Aj UV KSC vznikalo kooptovanim novych clenov starymi (najma v pripade umrtia stareho clena:-) a nedalo sa odvolat zvonku. Liberalne demokracie su efektivnejsie nez ich anticke predchodkyne (a tiez nez autokracie) prave kvoli systemu brzd a protivah a kvoli pravidelnym volbam, v ktorych sa daju vladcovia potrestat zbavenim mandatu. Nie je to najidealnejsi system, ale v praxi sa ukazuje ako najimunnejsi proti excesom moci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To isté čo dnes - Ústava, a takisto voľa voličov. V tom mojom modeli som písal, že ľudia by síce nevolili politikov - tí by sa kvalifikovali sami svojimi schopnosťami, ale volili by politickú líniu, teda priamo program, a takisto, že Ústava by definovala ako môžu voliči zasiahnuť v prípade ich nespokojnosti s prácou parlamentu. Súhlasím, liberalna demokracia, napriek tomu, že nie je ideálna, je dosiaľ najefektívnejšia a najcivilizovanejšia forma správy spoločnosti aká bola v históri zavedená. Nesúhlasil by som však, že cirkulácia politických síl je práve pozitívna. Práve neistota lukratívnych pozícii a podielu na moci v budúcnosti je hlavnou motiváciou ekonomickej kriminality a korupcie, snáď bez výnimky vo všetkých demokratických krajinách (aj keď s rôznym výskytom týchto negatívnych javov).
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME