Nedeľa, 19. november, 2017 | Meniny má Alžbeta

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prozreteľnosť, asi nie som hodný tohto sveta (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie si nepochopený

Pochopiť hranice štátu znamená pochopiť obchodníkov, ktorých si spomenul. Na obchode je založená moderná spoločnosť a obchodom sa vedú vojny. Aby mohol byť obchod, musí byť sloboda. A slobodu nam nedá štát, ktorý nám vymedzí hranice a povie ako máme žiť. Ktorý povie: potrestáme ťa za to, že obchoduješ, za to, že zarábaš. Zarábaj menej. Nech sú vsetci rovní. A nazve túto absurditu správnosťou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Existuje určitý druh "dospelosti", ktorý sa nemeria vekom. Je to okamih, keď si človek uvedomí, že na tomto svete nie sú žiadni supermani... iba takí istí ľudia ako on, bežní smrteľníci so svojimi bežnými chybami a problémami. Ostatní príslušníci druhu homo sapiens nemajú o nič väčší dar "riadiť svet" ako hocikto z nás; dovoliť im ovládať naše životy namiesto nás samotných znamená iba presunúť zodpovednosť na niekoho, kto má menšie informácie a menší záujem o to, aby veci dobre dopadli -- aj keď možno tvrdí opak. "Štát" je predstava, že síce nikto individuálne nie je superman, ale dostatočne veľký okruh biednych smrteľníkov sa nepochopiteľným zázrakom transformuje na kolektívneho supermana. (Keby nešlo o nepochopiteľný zázrak, boli by sme túto transformáciu na supermana schopní zrealizovať aj v menších celkoch, napríklad v meste, vo firme, či s partou kamarátov. Ale to je podľa uctievačov štátu naprosto nemožné.)
.
Kto neriadi sám svoje bytie, samozrejme nemôže mať žiaden cieľ; ledaže taký, ktorý mu vytýči niekto zvonka. (Áno, niekto taký sa ochotne nájde... o tom sú sekty, o tom bol socializmus.) Mnohí ľudia dnes trpia tým, že im chýba vonkajšia všemocná vôľa, a vnútornú nemajú. Kolektivizmus zabíja dušu.
.
Čo ma na štáte najviac irituje, je jeho schopnosť hádzať polená pod nohy. Za iných okolností by sa totiž otázka "a kto dokáže toto, ak nie štát?" dala zodpovedať experimentálne... proste tak, že sa parta ľudí zdvihne a urobí to, a ukáže, že je to lepšie. No a v tej chvíli im to štát nejako zatrhne, alebo aspoň tak skomplikuje (dane, papierovačky), že si nabijú hubu... a zástancovia štátu budú hovoriť "no vidíte, my sme vám hovorili, že to nedokážete". Niekomu to asi pripadá ohromne vtipné, zviazať ľuďom nohy a potom sa rehotať, že nevedia tancovať. Horšie je, že tí prizerajúci sa sú natoľko hlúpi, že to nechápu.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME