Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Návrh nedeľnej kázne: Ev. Sv. Matúša 5,30 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Milan,

to by si asi musel ísť kázať Ty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

aj sestra Salkahazy,vlani oficialne vyhlasena za mucenicku, sa narodila na uzemi dnesneho SK.
.
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=5777
popravili ju za skryvanie Zidov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

výborné K+

mená biskupa Gojdiča, biskupa Buzalku a biskupa Vojtaššáka sú obyčajne vyslovované spolu. Majú však spoločné len to že všetci traja počas kom. diktatúry boli veznení. Tí prví dvaja Gojdič a Buzalka sú blahoslavení ako vezni svedomia. Ján Vojtaššák o ktorého blahorečenie sa kruhy okolo Tisa márne snažia si však svoj trest zaslúžil. Podľa vatikánskych autorov šovinista, ktorý vyháňal poľských kňazov z fár na zabranom poľskom území, arizátor a udavač aj tých posledných židov ktorí ešte ostali. Odvracal sa od židovských rabínov, ktorí hladali pomoc radšej u ostatných biskupov a nedbajúc na apelačné listy Gojdiča a ostatných biskupov bagatelizoval vtedy už známy osud židov. Po vojne však už nič nevedel a údajne písal mýtické listy za zastavenie transportov. Tie sa však nikdy nenašli. Vojtaššák bol vezňom svojho svedomia a na oltár nepatrí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja teda o Vojtassakovi moc neviem, ale cital som knihu, ktoru napisali spolocne obhajca a obzalobca Tisa na pamatnom procese. Tam sa pise, ze ti dvaja zidovski utecenci z Osvinecimu, prisli prave za Vojtassakom a Vojtassak napisal list na ministerstvo vnutra, kde opisal skutocne pomery panujuce v Osviencime.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no neviem

ten list sa nikdy nenašiel. Vzhľadom na to čo sa píše vo vatikánskych archívoch, kde je v korešpondencii Vojtaššák označený za šovinistu, vzhľadom na svedectvá židovských rabínov ,židia sa radšej obracali o pomoc na iných biskupov, dovoľujem si o tom mýtickom liste pochybovať. Otrasné pomery ktoré vládli v Osvienčime sa dostali na povrch najmä cez Buzalku, ktorý bol vojenským vikárom a cez ktorého prišiel odkaz aj od sv.otca Tisovi aby nebral prezidentskú hodnosť. Buzalka sa dostal u tisa a vojtaššáka do nemilosti a mal problémy. Podobne aj Gojdič ,ktorého už v roku 1939 prinútili k abdikácii ako mukačevského administrátora. Sv.otec ju však neprijal a vymenoval ho za prešovského biskupa podliehajúceho priamo Rímu. on bol prvý ktorý žiadal v r.1942 sv.otca o zbavenie tisa kňazkej hodnosti a presunutie ho do stavu laikov pre ukrutnosti páchané na židoch. List sa nachádza vo vatikánskom archíve. Preto vyslovovať meno tisa ,ale hlavne biskupa vojtaššáka spolu s buzalkom a gojdičom spolu je nemiestne. Buzalka a gojdič stáli na inom brehu. Myslím si preto že sv.otec JPII urobil dobre keď blahorečil Gojdiča ktorý si to zaslúžil a zastavil blahorečenie Vojtaššáka, ktorý nemôže byť vzhľadom na I slov.štát morálnym vzorom
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dik.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kde si prišiel na to,

že bl.biskup Gojdič vyzval pápeža na zbavenie kňzskej hodnosti ? Ak aj ďalšie tvoje tvrdenia sa zakladajú na takomto nezmysle, tak je mi to ľúto. Bl.Biskup Gojdič dobre vedel, že kňazstvo nemôže odobrať ani pápež.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mohol ho aspoň exkomunikovať... alebo preložiť do nejakej farnosti v Hornom Dolnom... alebo niečo iné; snáď ten pápež má nad svojimi podriadenými aspoň nejaké právomoci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tiso bol knazom v Banovciach nad Bebravou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Knazstvo nemoze odobrat, podobne ako nemoze odobrat krst. Moze vsak odobrat suhlas verejnym vysluhovanim sviatosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako presovsky biskup

sa Gojdic v juni 1942 rozhodol napisat list Piiovi XII. V liste oznacuje Tisa za zodpovedneho za transporty Zidov. Tieto transporty oznacuje za barbarstvo, ktore pripomina bolsevicke ukrutnosti a sposob zaobchadzania clenov Hlinkovej Gardy s ludmi podla neho: "exuperavit omnem inhumanitatem" - prevysuje akukolvek neludskost. Dalej vl iste Pia XII ziada, aby Tisa prelozili do stavu laikov "ad statum laicorum" - teda aby ho zbavili knazskej hodnosti. List bol odovzdany Burziovi. Burzio ho Papezovi odovzdal v marci roku 1943.
Zdroj: Prvy Tisov zalobca - blahoslaveny biskup Pavol Gojdic: Navrhoval najvyssi trest. Autor: Jaroslav Beno
Ludaku, ludaku...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, Slovensko sa zachovalo vďaka ľudákom. Biskup Gojdič bol blahoslavený za zachovanie vernosti Cirkvi, aj za cenu vlastného života.
To, že sa viacej cítil byť Rusínom, ako Slovákom, mu na cti neuberá. Počas Slovenského štátu, v rámci cirkevnej hierarchie, nemohol nijakým spôsobom, ani de jure, ovplyvniť postavenie rímskokatolíckych
duchovných v rámci Cirkvi, a nie to žalovať mons.Tisu !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Slovensko ako stat sa "vdaka" ludakom akurat tak svinsky zachovalo pocas vojny.
.
Zaujimave je tvrdit, ze Gojdic "nemohol" nijakym sposobom ovplyvnit postavenie kadecoho, pretoze to aspon skusil a vdaka mu za to... kiez by sa o take nemozne pokusali viaceri.
.
Tiso "mohol" kopec veci a nechal politickych vaznov zatvarat do Ilavy a zidov tupit, olupit a deportovat na smrt.
MImochodom, okrem ineho bol v Ilave aj GRK starosta dediny, ktory nahovaral svojich dedincanov aby sa hlasili za Rusinov... aj to bolo trestane koncentrakom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ludaku,

esteze ludaci nie su etalonom "slovenstva", inac by to bolo zle, velmi zle. To ze si to ale tak nastojcivo navravaju, je skor na psychiatricke liecenie.
Inac, pre uplnost: opat si raz nepochopil elementarnu vec - Ty tu vyskakujes, ze Gojdic mohol Tisovi tak fukat, pretoze nanho nemal paky. Lenze to Ti nik nevyvracia, ludaku. To, ze Gojdic na Tisa nemal paky nik nevyvracia. Za pozornost ale stoji, ze Gojdic dal svoju zaludocnu nevolnost nad Tisovym konanim ostentativne najavo, tak ako sa to na slusnych ludi patri. Lenze toto, ludaku, Ti bude az do smrti unikat. Ako inac, sak preto si aj ludak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

U dobrého človeka nezáleží na tom, či je Rusín alebo Slovák. (Chcem tým povedať, že inému dobrému človeku na tom nezáleží.) Dobrý človek však v rámci svojich možností vystúpi proti zlu... a ak treba, urobí to aj nad rámec svojch možností. A blahoslavenie by malo v ideálnom prípade niečo takéto odrážať; samozrejme v rámci príslušnosti k jedinej pravej cirkvi, atď.
.
No a okrem toho sú tu aj ľudáci a ďalší im podobní... tých zrejme Boh na tento svet zoslal, aby skúšali charaktery budúcich blahoslavených...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milí "neludáci"

dajú sa charaktery ľudí zistiť aj podľa diskutovania na blogu ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž povedal by som, že o niektorých diskutujúcich je pomerne ľahké vytvoriť si jasnú predstavu. Myslím, že ju to dosť vidno, kto má aký pohľad na svet, ako pristupuje k ľuďom, akých lumpov obhajuje, a podobne. Druhá vec je, či sa podobne správajú aj mimo internetu, keďže internet podobne ako alkohol u ľudí uvoľňuje zábrany a necháva na povrch preniknúť tú temnejšiu stránku. A internetové diskusie sa často sústreďujú len na niektoré vybrané témy, čiže neumožňujú si vytvoriť až taký dobrý názor ako povedzme osobný kontakt.
.
A čo také sa deje... našiel si niekde Tisov blog? ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak pod charakterom

myslis sposob, akym by si sa zachoval voci cloveku v nudzi, tak nie. Lenze na internete sa da celkom dobre vycitat, ci by si bol schopny volit taku politiku, aku npkd predstavuju ludaci. A teda, ci by si svojou troskou bol schopny prispiet k tomu, aby nudznych pribudlo geometrickym radom. O tom to je. Ty samotny mozes byt v sukromnom zivote clovekom mnohych cnosti. Lenze tu obhajujes neobhajitelne, a teda si kandidatom na moralne zlyhanie, po vzore Tisa a Vojtassaka. To je asi vsetko, co sa z toho da vycitat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

k+

.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME