Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Námietka, Vaša ctihodnosť! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vyborny clanok, velmi zaujimave postrehy, aj ked asi je to tazka tema pre blog. Vdaka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K+

ano naozaj veľmi ťažká téma ale dobre spracovaná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hranice zvykli bývať len

vydobyté...;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

dobry clanok, mame smolu ze susedime s narodom, ktoreho moralka je zalozena na klamstvach a arogancii, kym len stekaju povznesme sa na to, ale hryzt im nedovolme

 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Úsmevné hlúposti...

"Pád monarchie, to môže napríklad znamenať, že nie Maďarsko bolo okýptené, ale že početná hungarofónna šľachta, ktorá si v mene maďarstva pre seba nárokovala Uhorsko, prišla v dôsledku postupnej demokratizácie spoločenského zriadenia, ako aj agrárnej reformy, o veľmi konkrétne majetky a o svoju výsadnú mocenskú pozíciu."
:-) :-) :-)
Neviem, síce či sa skúmala "hungarofónnosť" šľachty, ale je fakt, že nový štát si vyhliadol niektoré kategórie ľudí, ktoré olúpil o ich majetok. Neviem čo konkrétne myslíš pod "demokratizáciou", ale je fakt, že štát korumpoval skupiny obyvateľstva majetkom, ktorý ukradol "maďarským grófom". V tomto zmysle mohlo byť Československo oveľa "demokratickejšie" než iné krajiny, ktoré boli viazané tradíciou a dobrými mravmi (desatorom ak chceš).

"Pád monarchie, to môže napríklad znamenať aj podstatné urýchlenie priemyselnej modernizácie, a s tým súvisiace hlboké spoločenské zmeny. "
:-) :-) :-)
Nemám podobné štatistiky, ale jednak si nemyslím, že sa tu zrýchlila modernizácia, (Uhorsko sa na zač. 20. stor. vyvíjalo dostatočne rýchlo), z druhej strany si myslím, že "akumulácia kapitálu" krádežou a jej vplyv na urýchlenie priemyselnej modernizácie sa dá lepšie študovať na príklade Sov. Ruska.

"Pádom monarchie bol možno pre strednú Európu vytvorený priestor na doháňanie strateného času, teda aspoň v porovnaní s Európou západnou."
:-)
Toto sú úsmevné až nebezpečné hlúposti. Pádom monarchie začal v strednej Európe civilizačný regres, ktorý dnes vidieť voľným okom, ak porovnáš ČR s Nemeckom a Slovensko s Rakúskom. Ešte horšie veci sú tie, ktoré nevidíš voľným okom - zdevastovaní ľudia. Uhorsku trvalo 1000 rokov kým v ľuďoch vychoval kresťanské cnosti. ČSR ich za 90 rokov uvrhla späť do barbarstva.

Suma sumárum, vytvorenie ČSR v hraniciach r. 1919 a "demokratická politika" ČSR založená na korumpovaní majetkom pochádzajúcim z krádeže sú ťažkým dedičtvom...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME