Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vystupujem z katolíckej cirkvi (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Čo bolo skôr?
Ako asi vznikli Evanjeliá? Azda nie v tradícii? Azda Ježiš nedal príkaz apoštolom: "Choďte a ohlasujte" a nie: "Choďte a píšte". Samotné evanjelia vznikali nesôr ako bolo ohlasovanie. Dokonca niektoré ani nenapísali samotní apoštoli, ale tí ktorým to oni ohlasovali. To znamená, že ústne ohlasovanie bolo skôr. Až neskôr to svätopisci zhrnuli do napísanej formy. Odporúčam prečítať Lk 1,1-4. Pravda popri tom cirkev učí, že všetko, čo potrebujeme ku spáse je obsiahnuté vo Svätom Písme a nič neustanovuje, neprikazuje, čo by nemalo aspoň malý podklad v Písme. Prajem oekný deň.
Jozef N.
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

co bolo skor?

Od doby odovzdania Desatora na hore Sinai, keď Svätý Boh písal prstom po kamenných doskách (Exodus 31:18), až podnes bolo písané Božie Slovo zachované vo svete. Termín „Sola Scriptura“ alebo „jedine Písmo“ ako meradlo pravdy je akoby skratkou pre dôrazné a opakované vyhlásenia Písma a Božieho prikázania. Samotná fráza „Je napísané“ znamená výlučne zapísané, zaznamenané a nie niečo z počutia, čo sa len hovorí medzi ľuďmi. Príkaz veriť tomu, čo je napísané, znamená veriť len čistému Božiemu Slovu. Oddeľuje od všetkých ostatných zdrojov súbor spisov, ktorému má človek veriť. To, o čo ide pred Všesvätým Bohom, je Jeho nepoškvrniteľná pravda. V úplne poslednom prikázaní Biblie nám Boh rezolútne hovorí, aby sme nepridávali ani neuberali z Jeho Slova. „Ja osvedčujem každému, kto počuje prorocké slová tejto knihy: ak niekto pridá k nim, tomu Boh pridá pliag opísaných v tejto knihe. Ak niekto vezme niečo zo slov tejto prorockej knihy, tomu Boh vezme podiel na strome života a zo svätého mesta, opísaných v tejto knihe!“ (Zjavenie 22:18-19)
Jeho Slovo je samo osebe absolútne dostatočné. (Žalm 119:160)
Princíp „Sola Scriptura“ je v súlade so spôsobom, akým sa má slovo pravdy, ktoré pochádza od Boha, vykladať, ako vysvetľuje Žalm 36:10: „Lebo u Teba je prameň života a v Tvojom svetle svetlo vidíme.“ Božiu pravdu vidno vo svetle Božej pravdy. To je presne to isté, čo hovorí apoštol Pavel: „O tom aj hovoríme, nie síce naučenými slovami ľudskej múdrosti, ale (slovami), ktorými učí Duch. A tak duchovné posudzujeme duchovne.“ (1. Korintským 2:13). Zjavne vo svetle, ktoré vrhá Božia pravda, je viditeľná Jeho pravda. (Porovnaj Ján 3:18-21, 2. Korintským 4:3-7).
Apoštol Peter na podnet Ducha Svätého vyhlasuje: „Uvedomte si predovšetkým, že ani jedno proroctvo Písma nepripúšťa samovoľný výklad; lebo nikdy z ľudskej vôle nepovstalo proroctvo, ale Duchom Svätým vedení hovorili (svätí) ľudia Boží.“ (2. Petra 1:20-21). Logicky teda Peter objasňuje, že aby sa zachovala čistota písaného slova Svätého Boha, zdroj výkladu musí pochádzať z toho istého čistého zdroja ako prameň samotného Písma. Písmo sa dá správne pochopiť len vo svetle Písma, keďže ono jediné je nepoškvrnené. Len cez svetlo Svätého Ducha sa dá Písmo správne chápať. Svätý Duch spôsobuje, aby tí, ktorí sú Pánovi, chápali Písmo (Ján14:16-17,26).
Keďže Duch toto robí skrze Písmo, zjavne je to v súlade s princípom, že Písmo samotné je neomylnou zásadou výkladu jeho vlastnej pravdy: „Duch je, ktorý svedčí, pretože Duch je pravda.“ (1. Jána 5:6).
Tí, ktorí naozaj túžia byť verní Pánovi v tejto otázke meradla „Sola Scriptura“, sa musia obrátiť k Pánovi, aby poslúchli Jeho prikázanie: „Obráťte sa k môjmu karhaniu! Vylejem na vás svojho ducha, dám vám poznať svoje slová.“ (Príslovia 1:23) Ak niekto túži po pravde v tejto základnej otázke s postojom zo žalmu 51:17 so „srdcom skrúšeným a zdrveným“, Pán Boh ním nepohrdne, ale zjaví mu hlavný základ, na ktorom stál Pán Ježiš Kristus aj apoštoli. Slovami apoštola Jána: „To je ten učeník, ktorý svedčí o týchto veciach a napísal toto, - vieme, že je pravdivé jeho svedectvo.“ (Ján 21:24) Apoštol Ján písal, takisto ako Peter a Pavol, aby tí, ktorí sú spasení, vedeli, že jeho svedectvo je pravdivé. Úplnú dostatočnosť Písma vyhlásil apoštol Pavol: „Každé písmo, vdýchnuté od Boha, (je) aj užitočné učiť, karhať, napravovať a vychovávať v spravodlivosti, aby dokonalý bol človek Boží a spôsobný na všetko dobré.“ (2. Timoteovi 3:16-17) Písmo je všetkým, čo potrebujeme ako konečnú pravdu a autoritu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešte raz.

Prečítaj si, prosím, Lk 1,1-4. Tam je reč práve o tom, že Lukáš napísal to, čo už viacerí nie napísali,ale povedali, presnejšie vyrozprávali.
Prajem pekný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

LK 1-4

Ked pisal Lukas Theophilovi tak bol rovnako inspirovany a teda zapisovatelom Bozich pravd rovnako ako ked Pavol pisal do Korintu alebo do Galacie. AK by som len pripustil ze k Pismu moze byt nieco pridane RKC samotnu uz napriklad diskvalifikuje skutocnost ze napriklad Biblia jasne zakazuje modlarstvo a RKC ho svojimi doktirnami podporuje.AK by bola pravda ze tradicia doplna Pismo tak takato tradicia by nikdy nemohla byt v protiklade v priamom rozpore s PISMOM o ktorom hovori ako o zdroji svojej tradicie. Rovnao to plati o ziskanie spasenia prostrednnictvom sviatosti versus o jedinecnej finalnje a dokonalej obeti Jezisa Krsta ktora dava spasenie skrze veiru samotnu
Tiez prajem pekny den
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Z katolickej cirkvi

by sa malo dat vystupit. Ak moze byt clovek exkomunikovany cirkevnou vrchnostou, tak by mal mat moznost aj vystupit na zaklade svojho presvedcenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

stačí jednoduchý slovník:

"exkomunikácia" znamená vylúčenie zo spoločenstva (s dôsledkami, ktoré naopak, príslušnosť k spoločenstvu poskytuje), a nie zmazanie krstu, ktorý okrem začlenenia do spoločenstva spôsobuje ešte ďalšie skutočnosti. Tie sú vecou viery. Cirkev nebráni nikomu opustiť dobrovoľne jej spoločenstvo, ale zároveň za ním nezatvára dvere, aby sa mohol vrátiť, hoci aj na smrteľnej posteli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Cirkev ktorá nedodržiava listinu ludských práv musí Ministerstvo zrušiť. Na to je zákon.
Najlepšie je citovať zákon
LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD
Čl.15
(1) Sloboda myslenia, svedomia a náboženského vyznania je zaručená. Každý má právo zmeniť svoje náboženstvo alebo vieru alebo byť bez náboženského vyznania.
ZÁKON zo 4.júla 1991
o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností
§ 1
(1) Každý má právo slobodne prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru sám alebo spoločne s inými, súkromne alebo verejne, bohoslužbou, vyučovaním, náboženskými úkonmi alebo zachovávaním obradov. Každý má právo zmeniť svoje náboženstvo alebo vieru alebo byť bez náboženského vyznania.
§ 20
(1) Ak cirkev alebo náboženská spoločnosť koná v rozpore s týmto zákonom alebo podmienkami registrácie, vykoná registrujúci orgán konanie o zrušení registrácie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mám otázočku

Úprimne. Poskytuje kanonické právo možnosť vystúpiť z katolíckej cirkvi?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ano aj ja

chcem vystúpiť z rímskokatolíckej cirkvi. Mohol by ste mi popísať postup ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nezačneš náhodou podpisovať petíciu ?

Pokiaľ máš na mysli iba seba, podľa tvojich príspevkov je vidieť, že už dávno bojuješ proti Kristovej Cirkvi. Neviem, či si šťastnejšia. Asi by bolo potrebné prísť na koreň problému.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

daj kontakt

a určite tú petíciu podpíšem :-), No ale máš pravdu je to len môj problém a nechce sa mi byť niekde, kde som len formálne. Proti RCK nenávistne nepíšem, iba kriticky. A to je rozdiel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je pozoruhodné

tvrdenie, že krst niekoľkodenného dieťaťa zanechá nezmazateľný znak na jeho duši. Pán Illéš, mali by ste sa ísť liečiť na psychiatriu. Ak sa im podarí vyliečiť vašu ťažkú duševnú chorobu, ako bonus by vám mohli pomôcť aj od nesmiernej samoľúbosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

este pozoruhodnejsia uvaha

Katolicka cirkev uznava, ze krstom sa zanechava nezmazatelny znak. Veriaci toto akceptuju, neveriacim to moze byt jedno. Preco potom odporucas psychiatriu len preto, ze autor patri do prvej skupiny? V tom pripade by si mal byt dosledny, a toto odporucanie davat kazdemu clenovi RKC. Cim skor zacnes , tym lepsie. Odporucam letaky a hor sa do ulic. ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Stavím sa, že nie všetci členovia RKC túto volovinu akceptujú. Nezovšeobecňuj.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Treba rozlišovať:

"členov" TKC a tých, ktorí sa k nej hlásia a zároveň často vôbec nevedia, čo to znamená...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

oops:

tam malo byť RKC
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

TAk potom láskavo argumentujte takým počtom veriacich, ktorí s vami bezvýhradne súhlasia, a nie s 80%. Aké je kutočné percento, čo myslíš ? Štyri percentá ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

predpoklada sa,

ze ked sa uz do RKC niekto zaradi, ze akceptuje jej ucenie ..pokial nie, klame sam seba
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Skôr by som povedal, že cirkev klame sama seba o tom, aké percento prívržencov má. Seba, a aj ostatných. Napokon, klamstvo ako pracovná metóda sa preukázalo aj u Baláža či Sokola.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pletieš sem

pojmy s dojmami - v tomto prípade doslova.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ok. Zopakujem podstatu.
.
Stavím sa, že nie všetci členovia RKC si myslia, že krst niekoľkodenného dieťaťa zanechá nezmazateľný znak na jeho duši.
.
Môžeš sa k tomu vyjadriť, prípadne podať návrh na exkomunikáciu všetkých, čo si to nemyslia, aby vám sedeli percentá.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Nie len R. Fico môže kľudne spať! 3 164
 2. Matej Varga: Kam investovať po príchode recesie 932
 3. Monika Kusendová: Dovolenka v Egypte – more terrible than great? 648
 4. Jozef Sitko: Ospravedlňujem sa, že som zrušil blog: Gorilu „stvoril“ ešte Mečiar 437
 5. Martin Pekár: Ako zarobiť na štáte 300 000 EUR za mesiac 365
 6. Danica Chames: Poriadny chlap predsa musí mať špek 362
 7. Ladislav Mišík: Nikdy neľutovať smer a komunistov 293
 8. Sebastián Bražina: Keď sa krysy bránia... 250
 9. Viera Šotkovská: BYTY - predvolebná téma? Časovaná bomba? 232
 10. Miroslav Lukáč: Kriminálnici dajú žalobu za ohováranie. Opičky ju schvália. Comment. 182

Rebríčky článkov


 1. Róbert Kováč: V tŕni nahí
 2. Štefan Vidlár: A Voter - A Shit
 3. Ľubomír Belák: Na mol v divadle
 4. Štefan Vidlár: Enem né tak
 5. Peter Mrázik: Výsledkom kolektívneho vyjednávania v Jaguar Land Rover je rekordné navýšenie mzdy
 6. Filip Pančík: Žemľovka
 7. Milan Lacúch: Kresťanský národ konzumentov nečistoty
 8. Martin Krištoff: Časovaná bomba za 19 biliónov dolárov môže ohroziť svetovú ekonomiku, varuje MMF
 9. Štefan Vidlár: V. I. Lenin a nežná
 10. Andrej Hossa: Základné náradie domáceho kutila

 1. Prokurátor predložil kompletnú Threemu, súd zatiaľ nerozhodol o jej čítaní (minúta po minúte)
 2. Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala
 3. Ako o Gorile klamala Anna Bubeníková
 4. Asi najsmutnejšie je mlčanie Ivana Mikloša
 5. Čo dnes robí Bubeníková z Gorily? Stala sa developerkou
 6. Zoológ: Pri stretnutí s meďveďom sa mu musíte pozerať do očí
 7. Z vody sa vynorila obrovská bublina. Báli sa, že ich pohltí
 8. Johnson požiadal Úniu o odklad brexitu, rokovať o ňom odmieta (minúta po minúte)
 9. Andruskó uzavrel dohodu o vine a treste, jeho výšku neprezradili
 10. Človek sa musí zastreliť, keď už oňho nie je záujem. Povedal Jožo Ráž, neznesiteľne slávny

 1. Bilancia vlády Smeru: Učiteľ na ZŠ zarobí menej ako pracovník zákazníckej podpory
 2. V Súdnej rade sú hlasy, že Praženková a Kosová stratili dôveru
 3. Ako robil Pius XII. spojku medzi hlavnými odporcami Hitlera a Západom
 4. Čo urobiť, aby z Gorily neprofitoval antisystém
 5. Opozícia vyzvala premiéra, aby zvolal okrúhly stôl a riešil korupciu
 6. Threema: Kočner sa radil s predsedom súdu Lindtnerom, na ktorom stojí prípad Lexu
 7. Kočner píše Jankovskej: Možno budem premiér a budeš mi robiť Troškovú
 8. Palko v r. 2012 o kauze Gorila: Oživme myšlienku parlamentných vyšetrovacích výborov
 9. Fašizmus sa už neplazí, on tu je, odkázal na proteste v Trenčíne veterán SNP
 10. Keby nebolo Pittnera Gorila by nebola: Autora spisu Gorila vyhodili ako vlastizradcu

Už ste čítali?