11.október – Medzinárodný deň dievčaťa. Áno, dievčaťa. Nie chlapca.

Keď som pred pár dňami, na jednej sociálnej sieti upozornila na blížiaci sa 11.október ako Medzinárodný deň dievčaťa, zarazila ma reakcia niekoľkých mojich priateľov, ktorí takýto deň označili za neférový voči chlapcom. Zdalo sa im nelogické, že by svoj medzinárodný deň mali iba dievčatá. Keď som sa následne pokúšala nájsť viac informácii o tomto dni na slovenskom webovom prehliadači, nenašla som nič.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
10-ročná Tume Mida s jej 22-ročným manželom, ktorý jej nedovoľuje chodiť do školy. 11.Október je aj jej dňom.
10-ročná Tume Mida s jej 22-ročným manželom, ktorý jej nedovoľuje chodiť do školy. 11.Október je aj jej dňom. (zdroj: © CARE)

A tak som sa rozhodla dať dokopy pár informácii pre tých, ktorý pokladajú tento deň za neférový voči chlapcom, pre tých, ktorí nemajú ani tušenia, že takýto deň čo i len existuje, ale tiež pre tých, ktorý o ňom vedia, stotožňujú sa s touto myšlienkou, avšak narážajú na akútny nedostatok informácii na slovenskom webe k tejto téme.

Nie, nie som jednou z tých žien, čo nemôžu mužské pohlavie ani cítiť, a ani tento deň nebol vyhlásený nejakou organizáciou, ktorá by sa chcela pomstiť chlapcom tým, že ich ukráti o existenciu ich vlastného medzinárodného dňa. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

11. október bol oficiálne vyhlásený za Medzinárodný deň dievčaťa 19. decembra 2011, Rezolúciou 66/170 Valného zhromaždenia Organizácie Spojených Národov. Aký mali dôvod na takýto dôležitý krok?

V prvom rade si treba uvedomiť, že Deň dievčaťa nie je dňom akéhokoľvek dievčaťa, ktoré môžeme my západniari vidieť bezstarostne bežať v značkovej výbavičke na hodinu baletu. Je to Deň dievčaťa z rozvojových krajín, kde sú dievčatá vo veku našich sestier, dcér či neterí, nasilu vydávané a neraz tieto deti sami rodia deti od 8 či 10 rokov. Aj vám práve prešiel mráz po chrbte a snažíte sa práve utešiť myšlienkou, že toto sa deje len v zopár zabudnutých spoločenstvách niekde v Afrike a teda v malom množstve?

Skryť Vypnúť reklamu

Napočítajte do troch, a potom ešte raz. Každé 3 sekundy sa totiž na našej planéte vydá dievča mladšie ako 18 rokov. Takýchto dievčat je dnes viac ako 60 miliónov a asi správne tušíte, že drvivá väčšina z nich svojich mužov pred svadbou nepoznala.

Napríklad v africkom Nigeri by ste ako dievča mali 75-percentnú pravdepodobnosť, že sa vydáte pred vašimi 18 narodeninami, 36-percentnú šancu, že sa vydáte ako 15 ročná, a len 6.6-percentnú nádej, že sa dostanete na strednú školu. 

Ako detskej neveste, by sa vám však vaša nočná mora neskončila len donútením do svadby, či prakticky znásilnením vaším novým manželom. Viac ako malárie, HIV a AIDS, či nakazením sa chorobou zo znečistenej vody, by ste sa ako mladá matka totižto museli obávať komplikácii pri tehotenstve či pôrode, ktoré neraz končia smrťou. Ak máte to šťastie, že v našom ponímaní týchto radostných deväť mesiacov prežijete, začínajú sa vám muky v podobe strachu o život vášho novonarodeného dieťatka, pretože tieto dievčatá/matky majú väčšiu náchylnosť k tomu, že dieťa sa im narodí predčasne, má malú hmotnosť, alebo je infikované vírusom HIV. Ich dieťa má až o 60 percent väčšiu šancu, že sa nedožije 1.roku života, ako dieťa narodené dospelej žene. 

Skryť Vypnúť reklamu

Ak si práve hovoríte, že vyhlásenie Dňa dievčaťa a jeho oficiálne zameranie v tomto roku na boj proti detským svadbám, je zase raz len dôkazom o tom, ako sa západná kultúra snaží meniť zvyky iných, tak dovoľte mi povedať vám, že sa mýlite.

Vo väčšine krajín, kde sú mladé dievčatá vydávané proti svojej vôli, sú tieto detské svadby ilegálne a v prípadoch, kedy sa miestne úrady dozvedia o ich plánovaní, sú mnohokrát zastavené. Avšak na to, aby miestne úrady mohli konať, musia byt mladé dievčatá vzdelávané a oboznamované so svojimi právami. A to zas až také časté nie je.

Mnohí ste si asi práve spojili myšlienku Dňa dievčaťa s akýmsi preukázaním súcitu s týmito obeťami ženského pohlavia. Avšak slovko obeť má len zanedbateľný význam, oproti slovíčku nádej, ktoré si s dievčatami spája tak Organizácia Spojených národov ako aj väčšina svetových rozvojových a humanitárnych organizácii. Áno, sú to dievčatá a nie chlapci, na ktoré sa dnes zameriava väčšina rozvojových projektov, a sú to dievčatá v ktorých sa dnes vidí nádej na skončenie chudoby vo svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo? Prečo je výhodnejšie zamerať rozvojovú pomoc na posilnenie postavenia dievčat a ich vzdelávania?

Na Slovensku sa často ozývajú hlasy proti rómskym spoluobčanom a tomu, že väčšinu svojho príjmu nerozumne minú na alkohol, cigarety či iné veci, a neinvestujú ich tam kde sú najviac potrebné: na jedlo pre svoje rodiny, ošatenie a vzdelanie pre svoje deti, či opravu svojich domovov. Teraz si vymeňte vo vašej mysli Rómov za mužov a Slovensko za väčšinu rozvojových krajín sveta. Chudoba vo svete nie je zapríčinená len malými príjmami istej časti obyvateľov tejto planéty, ale aj ich zlým nakladaním s financiami - a to najmä mužmi, kedysi chlapcami, ktorým sa vzdelania dostáva.

Séria štúdii tohto problému ukázala, že pokiaľ sa v rozvojových krajinách dala rodinná kasa do rúk ženám, tieto minuli peniaze na jedlo, lieky a domácnosť. Väčšinu všetkého príjmu investovali do svojej rodiny, zatiaľ čo v rukách ich manželov sa 20-percent všetkých rodinných príjmov minulo na alkohol, prostitúciu, sladkosti, a prehnané hostiny.

Predstavte si, ako by sa profil rozvojových krajín zmenil, keby bolo týchto 20-percent investovaných do vzdelania detí, a keďže chlapci, pokladaní za budúcich živiteľov rodín, sú väčšinou do škôl posielaní, hovorme radšej o investícii do vzdelania dievčat.

Ako poznamenal už v 90.rokoch Larry Summers, v tom čase hlavný ekonóm Svetovej Banky: „Investícia do vzdelania dievčat, môže byt tou najvýnosnejšou investíciou, ktorú môžeme urobiť v rozvojovom svete." Pravidlo, ktoré nanešťastie neplatí v takej miere u chlapcov.

Navyše sa zdá, že vzdelávanie dievčat by mohlo byt aj efektívnou zbraňou v boji proti extrémizmu a terorizmu. Najnovšie výskumy ukazujú, že dominancia mužov v spoločnosti môže byt riskantným faktorom, a aj keď dôvody ešte zostávajú úplne neobjasnené, špecialisti na medzinárodnú bezpečnosť sa zaoberajú takými otázkami ako je napríklad zvýšenie vzdelania u dievčat v Afganistane.

Niektorí vedci sa domnievajú, že moslimské krajiny sú tak nadmieru poznačené terorizmom, práve z dôvodu malého vzdelania ich ženskej populácie a nízkeho percenta žien aktívnych ako pracovná sila týchto krajín. Nedáva im vari prípad Malaly Yousafza, pakistanského dievčaťa bojujúceho proti fundamentalizmu za pravdu? 

Jedno čínske príslovie hovorí, že ženy nesú na svojich pleciach polovicu oblohy. Realita našej planéty nám zas hovorí, že ženy a dievčatá tvoria polovicu všetkých obyvateľov zeme, avšak vykonávajú až dve tretiny všetkých pracovných hodín, zarábajú len necelú jednu tretinu príjmov sveta, a vlastnia menej ako dve percentá všetkej pôdy. No ak majú tieto ženy a dievčatá vlastný príjem, investujú z neho väčšinu do svojej rodiny. Pokiaľ sa im dopraje vzdelania, dokážu zvýšiť rodinný príjem o 20 percent, vydajú sa v priemere o štyri roky neskôr a majú o 2,2 dieťaťa menej. Momentálne teda držia na svojich pleciach aj viac ako polku oblohy. No pokiaľ budú tieto ženy a dievčatá vzdelávané a nepokladané za slabšie pohlavie ktorého sa musí rodina čím skôr zbaviť násilným vydaním, dokážu uniesť aj oveľa viac tej našej svetovej oblohy ako si dokážeme predstaviť.

11.október je deň týchto dievčat. Dievčat, ktoré sú vydávané proti ich vôli, bité ich manželmi, nútené k prostitúcii, a ktoré nemajú prístup k vzdelaniu. No je to hlavne Deň dievčat, ktoré môžu podstatne zmeniť tvár svetovej chudoby.

Dominika Bednárová

Dominika Bednárová

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Verím v slnko, aj keď nesvieti. Verím v lásku, aj keď ju necítim. Verím v Boha, aj keď mlčí.(Nápis na stene vo Varšavskom gete, 1944) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá nátura slovenskáDôvod na úsmevDôvod na zamyslenie

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu