Všetko v jednom texte o experimentálnych liekoch proti ebole

Písmo: A- | A+

Tento blog je o tom, prečo sa experimentálne lieky proti ebole nedajú vyrábať masovo. Kto vyvíja lieky a kto vakcíny. Ako vlastne výroba takého lieku vyzerá a čo bude ďalej.

Obrázok blogu
(zdroj: Lukáš Paholík)

Ebola je vírusové ochorenie zo skupiny krvácavých horúčok. V prvom štádiu je najtypickejším príznakom vysoká horúčka, neskôr sa objavujú hnačky, zvracanie, zápaly a krvácanie hlavne v tráviacom trakte. Vírus sa prenáša iba kontaktom s telesnými tekutinami chorého (sliny, krv, zvratky). V roku 1976 ju objavili v bývalom Zaire - dnešnej Konžskej demokratickej republike. Odvtedy ide o najhoršiu epidémiu, akej v prípade tejto choroboy ľudstvo čelilo. Podľa ostatných údajov Svetovej zdravotníckej organizácie zomrelo približne 5000 ľudí z vyše 10 000 nakazených. Vírus sa v decembri 2013 objavil v Guinei a rozšíril sa do Libérie a Sierry Leone. Asi desiatku prípadov nahlásila aj Nigéria. Potvrdené prípady má aj Španielsko a Spojené štáty. V oboch krajinách sa nakazili ošetrovatelia pacientov privezených zo západnej Afriky.

Čo je to ZMapp a ako sa vyrába

ZMapp je experimentálny - teda zatiaľ neschválený - liek proti ebole. Na jeho vývoji sa ešte stále pracuje. Vznikol pri spolupráci jedného amerického a dvoch kanadských laboratórií. Tieto malé spoločnosti sú podľa denníka the New York Times financované iba z kanadských a amerických štátnych grantov.

http://www.nytimes.com/2014/08/30/world/africa/study-says-zmapp-works-against-ebola-but-making-it-takes-time.html?_r=0

ZMapp je zmesou trochu protilátok, ktoré sa naviažu na vírus eboly, znemožnia mu napadnúť bunky a rozmnožiť sa. Výroba lieku je veľmi zložitá. Zjednodušene by sa však dalo povedať, že sa začína infikovaním laboratórnych myší vírusom eboly. Keď si hlodavce vytvoria protilátky, výskumníci tieto bunky odoberú. Často sú to napríklad bunky zo sleziny. Imunitné bunky však samostatne existovať nedokážu, preto ich vedci zlučujú s bunkami, ktoré sú schopné množiť sa - napríklad rakovinové bunky. Protilátky myší a ľudí sa ale výrazne líšia. Bunky s budúcou protilátkou je preto je nutné poľudštiť - humanizovať. Na tento proces sa využívajú rastliny tabaku, v ktorých protilátka takpovediac vyrastie. Práve tabak je ľahko geneticky modifikovateľný, dostatočne preskúmaný a vhodný na premenu látky do podoby, ktorú môžu lekári podávať pacientom.

Ako sa vyrába ZMapp
Ako sa vyrába ZMapp (zdroj: Lukáš Paholík)

Keď sa vírusom v Afrike nakazili americký lekár Kent Brantly a zdravotná sestra Nancy Writebolová, lekári v Spojených štátoch im podali práve ZMapp. Obaja sa vyliečili. Či však uzdravenie spôsobil ZMapp, sa zatiaľ s určitosťou povedať nedá. Liek totiž dostali aj dvaja španielski misionári, ktorí zomreli. Výskum sa ešte neskončil. Koncom septembra podporila americká vláda vývoj ZMapp-u 25-timi miliónmi dolárov. Už skôr sa však proti financovaniu amerického zdravotníctva zdvihla vlna kritiky. V minulom roku totiž vláda znížila rozpočet na výskum infekčných chorôb o 13 miliónov dolárov a celkový rozpočet zdravotníctva znížila o 5%. Celý výrobný proces trvá pri každej jednej dávke približne 6 mesiacov. Potom ešte nasleduje testovanie lieku a určenie vhodného dávkovania. Ak by aj vedci potvrdili, že ZMapp ebolu dokáže vyliečiť, nebolo by ho možné masovo distribuovať do Západnej Afriky.

ZMab verzus ZMapp

ZMab je staršia verzia ZMapp-u. Štúdia o staršej verzii bola publikovaná vo viacerých vedeckých periodikách ešte v roku 2013.

http://www.nature.com/srep/2013/131128/srep03365/full/srep03365.html

Nedávno sa v médiách objavila informácia, že ZMab použili španielski lekári pri liečbe zdravotnej sestry Teresy Romerovej. Romerová je oficiálne prvým človekom, ktorý sa nakazil mimo Afriky. Španielka sa pravdepodobne nakazila pri ošetrovaní dvoch misionárov, ktorí sa na ebolu liečili v madridskej nemocnici. Sama ochorenie neskôr prekonala. Španielske úrady použitie ZMab-u nepotvrdili. Informáciu priniesla agentúra Reuters 

http://uk.reuters.com/article/2014/10/12/us-health-ebola-spain-idUKKCN0HZ0U920141012

Je ZMapp jediný?

Podľa britského denníka the Independent na svete existuje 10 druhov experimentálnych liekov a tri druhy vakcín. Žiadne z liečiv však ešte nie je oficiálne schválené na účinný boj proti ebole.

http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/ebola-virus-outbreak-norwegian-patient-to-get-last-available-dose-of-zmapp-in-the-world-9781740.html

V druhej polovici októbra sa v Ženeve stretli zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie a viacerých farmaceutických gigantov. Napriek tomu, že každá zo spoločností, ktoré sa na stretnutí zúčastnili, vyrába vlastnú vakcínu, pri práci spolupracujú. Paul Stoffels z americkej spoločnosti Johnson&Johnson vysvetlil, ako ďaleko sú s prípravou svojej vakcíny: ,,V januári začneme s klinickými testami - tie potrvajú asi dva až tri mesiace. V apríli, možno v máji budeme testovať bezpečnosť a začne sa ďalšie kolo klinických testov. Prelomom pre nás je, že sme schopní vakcínu vyrábať masovo. Predpokladáme, že v máji budeme mať 250 tisíc vakcín pripravených na použitie."

Švajčiarsko - Iba niekoľko dní po ženevských rokovaniach oznámila švajčiarska spoločnosť GlaxoSmithKline, že spúšťa testovanie svojej vakcíny na ľuďoch. Skupina zdravotníkov, ktorí pôjdu s ebolou bojovať do západnej Afriky by mala byť zao čkovaná v posledný októbrový deň. Medzi 120-timi dobrovoľníkmi je viacero študentov medicíny.

Kanada - V januári plánuje testovanie na ľuďoch spustiť aj jedna z kanadských spoločností, ktoré sa podieľali na vývoji ZMapp-u. Vakcínu spoločnosť Tekmira Pharmaceutical pomenovala TKM-Ebola.

Rusko - Pokrok hlási aj Moskva. Ruská ministerka zdravotníctva Veronika Skvortsova oznámila, že prvá z troch vakcín by mohla byť pripravená do pol roka „Jedna vakcína prešla predklinickými testami a čoskoro sa začnú aj klinické testy. Je to inaktivovaná vakcína, Ďalšie dve sú geneticky upravené.“ Inaktivovaná vakcína vzniká umŕtvením vírusu choroby - stratí teda schopnosť nakaziť organizmus - telo si však proti vírusu napriek tomu vytvorí protilátky.

Ministerka zároveň oznámila, že ruskí vedci vyvinuli liek Trizoverin, ktorý bol účinný v liečbe chorôb podobným ebole.

Japonsko - Ďalšou nádejou je liek Avigan, ktorý vyvinula japonská farmaceutická spoločnosť ešte v roku 2008 ako liek proti chrípke. Laboratórium, ktoré patrí gigantu Fujifilm liek testovalo na zvieratách. Podľa zástupcov spoločnosti by mal dokázať účinne bojovať s ebolou. Liek už použili pri viacerých pacientoch v Európe. Francúzsku zdravotnú sestru, ktorá sa nakazila v Libérii, úspešne liečili aj Avigan-om. 

(vývoj budeme ďalej sledovať a text po čase aktualizujeme)

Skryť Zatvoriť reklamu