Bývanie mladých bez zimy, plesne a svrabu ostáva luxusom

Internáty v Mlynskej doline aj po 15-tich rokoch členstva v EÚ padajú študentom na hlavy. Kdekoľvek na západe sú takéto podmienky neprípustné. Čo s tým?​

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Pre pokojné štúdium sú nevyhovujúce, robia nám hanbu vo svete a ohrozujú zdravie študentov. Aj pre túto biedu takmer tretina maturitného ročníka odchádza študovať a žiť do zahraničia – Slovensko prišlo od vstupu do EÚ o 6% pracovnej sily.

Preto som sa rozhodol navštíviť internáty v Mlynskej doline, ktoré sú domovom študentov Univerzity Komenského a Slovenskej Technickej Univerzity. Ich plná kapacita je približne 8200 lôžok a svojho času patrili k najväčším v Československu.

Bývanie tu má mnoho výhod: lacné ubytovanie na bratislavské pomery, stravovacie prevádzky so študentskými cenami a nočný život, ktorý láka aj miestnych. Žijú tu ale v biednych podmienkach v podobe rozpadajúcich sa budov, preplnených autobusov či zlyhávajúcom sociálnom zariadení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bieda ubytovacích zariadení

Väčšina študentov býva v izbách, ktoré by zrejme spoznali aj naši rodičia. Bežne tu nájdete aj plesne v sprchách. Staručké okná neposkytujú adekvátnu izoláciu počas zimných mesiacov a vďaka tenkým stenám a starým dverám počujete aj to, čo by ste nechceli. 

Vankúše a periny vás zradia hneď v prvý deň a radšej si prinesiete vlastné. O sociálne zariadenia sa delí aj 30 ľudí. Najhorší pohľad na internáty je však zvonku. Od roku 1982, kedy sa v Mlynskej doline natáčal dokument o internátoch, sa toho naozaj veľa nezmenilo. Možno okrem polorozpadnutých kachličkových stien, rozbitej kamennej podlahy či padajúcich betónových štítov, ktoré som videl počas mojej návštevy. S čistím svedomím môžem prehlásiť, že súčasný stav ohrozuje bezpečnosť a zdravie študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Nevysýpateľná jedáleň

Nie je tajomstvom, že sa na internátoch občas zjaví nechcený kamarát. Narážam hlavne na niekoľko prípadov žltačky či svrabu, ktorý sa na internátoch objavil v deň písania tohto blogu. Problémy neobchádzajú ani jedálne nachádzajúce sa v uzavretom areáli internátov. Napriek tomu, že sa ich kvalita v posledných rokoch zvýšila, prípady nedovareného jedla nie sú výnimočné. Okrem jednej várky špagiet bolognese, ktoré viacerým spôsobili tráviace problémy, sa tu nedávno vyskytli mravce v ryži, sklo v „soté šanghaj“ či chrobák v kapuste. Samozrejme, nemôžeme súdiť prevádzky na základe ojedinelých prípadov. Na druhej strane by sa to určite dalo robiť chutnejšie a kvalitnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Mravce v jedle
Mravce v jedle (zdroj: Internátna FB skupina)

Internáty nám robia hanbu aj vo svete

Býva tu aj mnoho cudzincov, ktorí prídu na výmenné pobyty. Tí sa musia pripraviť na riadny kultúrny šok. Najlepším príkladom je prípad belgickej študentky, ktorej jedna víchrica doslova vtlačila okno do izby, kde jej skoro padlo na hlavu. Práve jej vyjadrenie (foto dole) ma donútili zamyslieť sa, či toto je to skutočne európske Slovensko, o ktorom sme pri vstupe do EÚ pred 15-timi rokmi snívali. Bývanie na internátoch v Mlynskej je dnes ďaleko od štandardov v západnej Európe. Často však zaostávajú aj za štandardami bežného bývania. Čistota, súkromie a bezpečnosť tu nie sú zaručené.
 

SkryťVypnúť reklamu
Komentár belgickej študentky k vyvalenému oknu - Internát Ľudovíta Štúra
Komentár belgickej študentky k vyvalenému oknu - Internát Ľudovíta Štúra (zdroj: Internátna FB skupina)

Večne plný autobus č. 39 nás zapísal do Guinnesovej knihy

V priloženom videu z roku 1982 ste mohli vidieť preplnený autobus č.39, no a ten istý autobus ešte stále premáva – a to s rovnakým výsledkom. Autobusy z internátov sú pravidelne preplnené, nie je výnimočná ani situácia, že sa do nich nezmestíte. Aj preto o nich kolujú viaceré vtipy: „Viete, čo vznikne, keď sa zrazí 31 s 39? - Študentská pečať“. Alebo: „Zrazia sa dve linky 39 a na mieste je dvetisíc obetí. Ako je to možné?- Jeden bus bol prázdny“. 

Legendárna 39-ka je dokonca držiteľom svetového rekordu v počte ľudí v autobuse – ten padol v Mlynskej v roku 2003, kedy sa doň zmestilo 359 agilných študentov.

Ak k tomu pridáme ešte poruchu vozidla či teplé počasie, do školy prídete v zlej nálade, spotení a ešte aj neskoro. Na rozdiel od modernejších autobusov sa tu totiž s fungujúcou klimatizáciou stretnete málokedy - napriek tomu, že podľa dopravného podniku ju vozy majú.

Študenti nastupujú ráno do 39-ny
Študenti nastupujú ráno do 39-ny 

Rekonštrukcie sa konečne začali

Dlho-čakávaná rekonštrukcia internátov sa dala do pohybu až po nátlaku študentskej rady vysokých škôl. Bývalý premiér Róbert Fico dal 50 miliónov eur na rekonštrukciu slovenských internátov. V mlynskej doline zatiaľ prebieha ležérnym tempom – prestavba Štúrakov, ktoré sú v najakútnejšom stave, by sa mala začať tento rok. 

Bývanie mladých je národnou, ako aj európskou témou

Avšak ľudská, ako aj ekonomická cena zlyhania politikov v zabezpečení adekvátneho bývania študentov sa dostala za hranicu únosnosti.

Ako najmladší kandidát koalície PS-Spolu do Európskeho parlamentu presadzujem, aby dostal každý mladý človek do 25 rokov príležitosť získať nové skúsenosti v zahraničí, bez ohľadu na výšku dosiahnutého vzdelania. To, okrem iného, vytvorí dostatočný tlak na našu vládu, aby recipročne prijímala študentov zo zahraničia a poskytla im aj adekvátne bývanie.

Na úroveň Európskej únie chcem priniesť aj tému bývania. Trhy s bývaním sa totiž stávajú čoraz nedostupnejšími pre veľké časti nášho obyvateľstva, ktoré sú najviac ohrozené chudobou (zamestnanci verejnej správy, veľké rodiny, rodiny s jedným rodičom, ale aj mladí).

Preto navrhujem európsky podmienený príspevok pre developerské projekty, v ktorých bude aspoň 30% nových jednotiek pozostávať z nájomných bytov či internátov. Ten by sa týkal iba krajov s hlboko podpriemerným podieľom nájomných bytov. Slovensku by takéto opatrenie prišlo vhod, nakoľko máme najnižší podiel nájomných bytov v celej EÚ.

Na národnej úrovni vieme ale samozrejme dosiahnuť najviac. Preto by sme sa nemali báť opatrení, ktoré už v zahraničí fungujú. Išlo by napríklad o povinný podiel nájomných bytov s regulovaným nájomným pre developerov, ktoré navrhuje ministerstvo financií.

Autor blogu je kandidátom koalície PS-SPOLU vo voľbách do Európskeho parlamentu.
 

Dominik Hatiar

Dominik Hatiar

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som členom Progresívneho Slovenska, kde sa venujem klimatickým a mládežníckym politikám. Mám 26 rokov, vyštudoval som energetickú politiku na parížskom Sciences Po, ktorej som sa venoval v Európskej komisii a nórskom energetickom koncerne Equinor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu