Dajme v Eurovoľbách mladým konečne zelenú

Mnohé problémy sa neriešia aj pre žalostné zastúpenie mladých v politike. Prvú príležitosť to zmeniť máme už v sobotných Eurovoľbách. Vyberiete si medzi extrémistami a nami, čo chcú riešiť skutočné problémy Slovenska v Európe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Napriek tomu, že mladí budú podľa PwC v roku 2020 tvoriť polovicu pracovnej sily v Európe, v Európskom parlamente nemajú svojich zástupcov. Priemerný vek slovenských Europoslancov je až 58 rokov. Dedičstvom maďarského eurokomisára pre mládež, mimochodom nominanta Viktora Orbána, sú akurát tak likvidačné opatrenia voči stredoeurópskej univerzite v Budapešti, kde študuje a pracuje mnoho mladých Slovákov.

Ľahostajnosť vo voľbách sa nám nevypláca

Pre politických bardov nie sú naše problémy atraktívne, lebo sa takmer vôbec nezúčastňujeme na Eurovoľbách. Naposledy nás prišlo voliť len 6%. V celoeurópskom meradle sa Eurovolieb zúčastnilo iba 28% ľudí vo veku 18-24 rokov, čo je v porovnaní s 55%-nou účasťou ľudí nad 55 rokov naozaj málo. Je teda logické, že politici uprednostňujú témy, ktoré sa týkajú starších.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vytvoril sa teda bludný kruh, ktorý som sa ako 25-ročný kandidát do Europarlamentu spolu s Michalom Šimečkom ako najmladším lídrom slovenských kandidátok rozhodol prelomiť.

Výsledky študentských volieb nám dávajú nádej

Mladý človek musí v prvom rade riešiť vzdelanie, prvú prácu, bývanie, partnera a partnerku, či zakladanie rodiny. Na angažovanie sa v politike, ktorá si vždy pýta veľa času a peňazí skrátka nemáme dobré podmienky. Ešte tažšie je to vtedy, ak o dôveru mladých súperíte s Milanom Mazurekom, ktorého strana dostáva na kampaň milióny zo štátneho rozpočtu.

V simulovaných študentských voľbách mňa a Michala Šimečku napriek tomu študenti prekrúžkovali za Europoslancov. Je tu teda príležitosť získať politické zastúpenie, ktoré mladým dnes tak veľmi chýba.

SkryťVypnúť reklamu

Stále avšak platí, že mladí sú frustrovaní a túžia po zmene, pretože Kotlebovci študentské voľby vyhrali. Našou úlohou je dnes ukázať vrstovníkom, že pozitívna alternatíva k fašistom existuje. To sa nám podarí jedine vtedy, ak porozumieme ich hlasu frustrácie.

Poukázali sme na žalostný stav internátov v Mlynskej doline. Intráky tam nespĺňajú základné hygienické a bezpečnostné štandardy.
Poukázali sme na žalostný stav internátov v Mlynskej doline. Intráky tam nespĺňajú základné hygienické a bezpečnostné štandardy. (zdroj: Dominik Hatiar)

Medzigeneračné nerovnosti sú tiež dôvodom, prečo Kotleba vyhral u mladých

Rastúce príjmové generačné nerovnosti a chudoba mladých sú problémom v celej EÚ a upozorňuje na to aj Medzinárodný menový fond, riaditeľ Svetovej Banky pre Európu, ale aj bruselský think-tank Bruegel.

Dlhodobá nezamestnanosť, nekvalitné zamestnania a nízke príjmy sa stali našimi problémami najmä v dôsledku hospodárskej krízy. Ako mladí profesionáli čelíme nízkym mzdám, či dokonca niekoľkomesačným neplateným stážam. Máme omnoho väčšie problémy sa osamostatniť v bytovej otázke ako naši rodičia. Daňové zaťaženie nám tiež veľmi nepomáha, rovná daň zavedená vo viacerých nových členských štátoch viedla k zvýšeniu daňovej zaťaženosti mladých vo V4 regióne v priemere až o 10%, zatiaľ čo pre ľudí v strednom veku sa dokonca znížila.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí sú preto sociálnou skupinou, ktorá je najviac ohrozená chudobou. Podľa Eurostatu žije v EÚ až 29% mladých vo veku 16-29 na hranici chudoby. V prípade 55-64 ročných to je len 12%. Nezamestnanosť mladých v EÚ je 2x vyššia ako priemer – až 14%. Títo mladí ľudia sú čoraz viac vyčleňovaní zo spoločenského a občianskeho života, čo neskôr vedie k ich politickej radikalizácií. Tento trend chcem obmedziť rozšírením programu Erasmus tak, aby mal skutočne každý mladý Európan nárok na jeden výmenný pobyt v zahraničí. 

Často máme problém si nájsť kvalitné a dobre ohodnotené zamestnania. Podľa Eurostatu až 44% mladých robí na dočasných zmluvách . Aj preto sa zamestnania v platformovej ekonomike pre nás stávajú populárnejšími. Avšak tie zas neposkytujú adekvátnu ochranu práv a sociálnych nárokov. Aj týmto by sa mal zaoberať Európsky orgán práce, o ktorého umiestnenie na Slovensku sa uchádzame.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s dostupným bývaním

Trpíme aj na nedostatok dôstojného a cenovo dostupného bývania. Ceny podnájmu sú na historickom maxime, a preto 74% Slovákov a Sloveniek vo veku od 18 do 34 rokov býva u rodičov. Dnes máme totiž jeden z najnižších podielov nájomných bytov v celej EÚ. Chýba nám komplexná bytová politika, ktorá by podporovala súkromnú ako aj verejnú výstavbu bytov.

Nepotrebujeme vymýšľať nič nové, len presadiť opatrenia, ktoré napríklad fungujú v Rakúsku. Jedným z mojich návrhov je aj podmienený európsky príspevok na výstavbu bytov krajom, v ktorých je aspoň 30% nových bytov nájomných.

Počas mojej kampane sme taktiež úspešne poukázali na žalostný stav slovenských internátov, čo pomohlo urýchleniu odvolania riaditeľa internátov v Mlynskej doline. Kvôli jeho pochybeniam sa rekonštrukcia totiž opäť raz o rok odložila a intráky tak budú aj naďalej padať na hlavu študentom z najlepších slovenských vysokých škôl.

Znížme vek prvovoličov

Sme najvzdelanejšou generáciou v dejinách a dnes dospievame o niečo skôr. Aj preto tiež chcem znížiť vek prvovoličov v Eurovoľbách z 18 na 16 rokov, ako navrhuje aj kandidát európskych socialistov na post predsedu Európskej komisie Frans Timmermans. Túto možnosť majú mladí už od roku 2007 aj v Rakúsku, kde malo toto opatrenie pozitívny vplyv na volebnú účasť.

Podľa Eurobarometru sa Rakúsko umiestnilo na prvom mieste z hľadiska účasti mladých v národných a regionálnych voľbách. Vybudovanie si návykov voliť v mladom veku je dôležité, keďže účastníci predvolebného výskumu Európskej komisie uviedli ako najčastejšie dôvody prečo ísť voliť zvyk chodiť voliť vždy (40%) a plnenie si svojej občianskej povinnosti (32%).

Politika na sociálnych sieťach a informačná hygiena

Politika sa presunula na Facebook, odkiaľ mladí ťažia najviac informácií. Aj napriek tomu, že 88% percent Europoslancov podľa prieskumu FleishmanHillard používa Facebook a 76% Twitter, ich aktivita na sociálnych sieťach nie je konzistentná a ani zďaleka nevyužívajú ich plný potenciál.

Toto je problém, keďže podľa Európskej komisie je hlavný dôvod neúčasti mladých na voľbách slabá medializácia, neznalosť kandidátov a presvedčenie, že voľby nemajú vplyv na ich život. Väčšina účastníkov tohto prieskumu mala problém vymenovať slovenských Europoslancov. To ma vôbec neprekvapuje, pretože naši Europoslanci si nedokážu bez pomoci mladých ani len spravovať Instagram.

Potom sa dostávame do situácie, kedy nudu a ťažkopádnosť našich Europoslancov musia dopĺňať satirické stránky ako Zomri. Politiku robia zaujímavou a tým oslovujú mladých lepšie ako ktokoľvek iný. Ich aktivita je dôležitým tesnením v čoraz priepustnejšej hrádzi proti extrémizmu a to som vysvetlil na ekonomickej univerzite aj premiérovi Pellegrinimu. Slovensko má totiž najsilnejšiu digitálnu občiansku spoločnosť vďaka mnohým iniciatívam, ktoré bojujú proti dezinformáciám na internete. Nahradzujú tým zlyhania štátu. Za to im treba poďakovať a nie ich kritizovať.

Prvý skutočne digitálny Europoslanec?

Keďže mladí denne trávia na sociálnych sieťach aj niekoľko hodín denne je dôležité, aby sa poslanci stali viac 'digitálnymi'. Moja kampaň preto priniesla na našu politickú scénu digitálnu novinku – prvého autonómneho, politického chatbota. Ten mi umožňuje na Facebooku okamžite odpovedať na akékoľvek otázky, ktoré nám ľudia zašlú, a informovať ich do detailu o programe. Aj vďaka chatbotovi „Domčo“ som preto mohol stráviť času v živom kontakte s ľuďmi v uliciach.

Zmena sa blíži. Je mladá, je dravá, ale hlavne bude naša!

Pustli sme sa do mobilizácie mladých a podľa výsledkov študentských volieb nám to zatiaľ vychádza. Preto by som vám všetkým ešte raz, v duchu kampane #TentorazIdemVolit povedal - nedržte hubu a poďte voliť. Budúca sobota rozhodne o tom, či ostaneme žiť v minulosti a robiť neudržateľnú politiku len pre najstaršiu časť našej populácie, alebo sa staneme skutočne európskym slovenskom, ktoré funguje aj pre mladých.

 

Dominik Hatiar

Dominik Hatiar

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som členom Progresívneho Slovenska, kde sa venujem klimatickým a mládežníckym politikám. Mám 26 rokov, vyštudoval som energetickú politiku na parížskom Sciences Po, ktorej som sa venoval v Európskej komisii a nórskom energetickom koncerne Equinor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu