Na čo by sa mal Pellegrini v Bielom dome sústrediť?

Počas rokovania v Bielom dome by som premiérovi poradil sústrediť sa na spoločné výzvy Slovenska a USA v oblastiach obchodu, energetiky, ochrane klímy a priemyslu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Dnes sa premiér Peter Pellegrini stretne s americkým prezidentom. Ide nielen o prvé prijatie slovenského premiéra v Bielom dome počas úradovania Donalda Trumpa, ale aj o návštevu spojenú s 15. výročím nášho vstupu do NATO a 30. výročím Nežnej revolúcie. Stretnutie avšak nebude mať len symbolický, ale najmä praktický význam, nakoľko Slovensko a USA zdieľajú mnoho hospodárskych záujmov.

Premiérovi by som poradil sústrediť sa na tri otázky: i) návrat Spojených štátov k Parížskej klimatickej dohode; ii) spravodlivý medzinárodný obchod a iii) uvalenie sankcií voči plynovodu Nord Stream 2.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návrat k Parížu: moderný a zelený priemysel

Premiér by v záujme budúcich generácií mal otvoriť aj otázku Parížskej klimatickej dohody, z ktorej si Prezident Trump spravil trhací kalendár. Európa spolu s USA produkujú viac ako štvrtinu svetových emisií CO2 a na našich pleciach teda leží zodpovednosť za riešenie globálneho otepľovania. Jedine vďaka aktívnej klimatickej diplomacií EÚ sa k USA zatiaľ nepridali ďalšie krajiny ako Brazília.

Ochrana klímy je aj slovenským záujmom. Podľa hydrometeorologického ústavu prechádzame obdobiami sucha, čo ovplyvňuje aj pestovanie kukurice, či cukrovej repy. Toto otepľovanie nikdy nezastavíme, ak USA ako druhý najväčší producent emisií CO2 na svete nezačnú rýchlejšie prechádzať na čistejšie zdroje energie - a to najmä v dopravnom segmente. Náš premiér by v tomto zmysle mohol oceniť doterajšie úspechy USA, ako napríklad prechod zo spotreby uhlia na plyn, vďaka čomu emisie USA v porovnaní s EÚ naozaj klesajú.

SkryťVypnúť reklamu

Na mieste je taktiež vyzdvihnúť prínos US Steel slovenskému hospodárstvu, kde robí takmer 12 000 ľudí. Boj proti zmenám klímy neznamená zákazy fosílnych palív nevyhnutných na výrobu ocele. V prípadoch takýchto strategických podnikov by malo Slovensko vždy postupovať ostražito. Trumpovi môžeme sľúbiť, že sa nevydáme cestou akýchkoľvek zákazov. Mali by sme využiť trhové a daňové opatrenia, ktoré prinesú viacej investícií do košických železiarni na produkciu moderného a čistého železa bez dopadov na dýchacie cesty ľudí v okolí.

Férový medzinárodný obchod

V druhom rade by sa mal premiér Pellegrini postaviť proti americkému plánu uvaliť clá na dovoz európskych automobilov do USA. Automobilový priemysel ženie vpred našu ekonomiku. Priamo a nepriamo ovplyvňuje viac ako 250 000 pracovných miest a zároveň tvorí 40,2% nášho exportu. Akékoľvek uvalenie ciel by okamžite ovplyvnilo ekonomický rast, zamestnanosť a obchodnú bilanciu Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem automobiliek nesmieme opomenúť náš hutnícky priemysel. Prezident Trump v roku 2017 zaviedol clá na dovoz Európskej ocele a hliníka, ktoré môžu nepriamo zasiahnuť aj spomínaný US Steel Košice. Rovnakou hrozbou pre slovenské hutníctvo je dovoz lacnej ocele z Číny. Pellegrini by mal preto apelovať na spoluprácu medzi USA a Slovenskom v oživení ťažkého priemyslu a priemyselnej výroby a ostrejšie bojovať proti dovozu lacnej čínskej ocele do Európy. Na čínsku oceľ sa dnes nevzťahujú akékoľvek uhlíkové dane a to je pre medzinárodnú konkurencieschopnosť nášho, pre planétu šetrnejšieho hutníctva veľký problém .

SkryťVypnúť reklamu

Zníženie energetickej závislosti od Ruska

Premiér by mohol požiadať prezidenta Trumpa o uvalenie ekonomických sankcií voči rozostavanému plynovodu Nord Stream 2. Ten môže nielen zvýšiť závislosť Slovenska a EÚ od Ruska ako od energetického dodávateľa, ale nás aj pripraviť o tranzitné poplatky za plyn. Ani nám a ani Američanom sa tento projekt, presadzovaný Nemeckom, nepáči.

Premiérova premiérová cesta do Bieleho domu bude nielen symbolická ale aj kľúčová pre ekonomické a politické záujmy Slovenska. Preto je dôležité, aby sa premiér snažil vplývať na amerického prezidenta v týchto troch oblastiach. 

Spravodlivý medzinárodny obchod, moderný a zelený priemysel, ako aj energetická nezávislosť od Ruska sú totiž v našom strategickom záujme. Ako kandidát na Europoslanca budem za ne určite bojovať. 

Dominik Hatiar

Dominik Hatiar

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som členom Progresívneho Slovenska, kde sa venujem klimatickým a mládežníckym politikám. Mám 26 rokov, vyštudoval som energetickú politiku na parížskom Sciences Po, ktorej som sa venoval v Európskej komisii a nórskom energetickom koncerne Equinor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu