Ďalšiemu novinárovi hrozí basa

A nedajú si na tej polícii a prokuratúre pokoj a nedajú. Po novinárke Zuzane Petkovej a filmárke Zuzane Piussi čelí trestnému stíhaniu ďalší novinár. Zasa za kritiku. Zasa sa to týka slovenského súdnictva. A zasa je to totálny nezmysel a zjavné šikanovanie zo strany štátnej moci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Kauza Dušan Karolyi: Prešovská Hlava XXII
Kauza Dušan Karolyi: Prešovská Hlava XXII (zdroj: (OD))

Zuzana Petková bola od roku 2010 vyše dva roky trestne stíhaná za článok o Harabinovej manželke. Vraj neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi. V roku 2012 bola Zuzana Piussi trestne stíhaná za film Nemoc tretej moci. Vraj porušenie dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy. Teraz je trestne stíhaný Dušan Karolyi za článok Prešovská Hlava XXII. Vraj ohováranie.

Hoci Prešovskou Hlavou XXII by sa dal nazvať aj príbeh jeho trestného stíhania. Karolyi napísal o prípade bývalého príslušníka Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Jaroslava D., ktorý zorganizoval nezákonné nasadenie kukláčov, bol podozrivý zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, bol zaň trestne stíhaný, ale súdy nekonali a trestné stíhanie bolo premlčané.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jaroslav Dujava podal za článok trestné oznámenie. Hoci bol v článku označený iba ako Jaroslav D. Prípad vyšetruje Anton Marcinčin. Zhodou okolností bývalý kolega Jaroslava Dujavu. Dušana Karolyiho už stihol obviniť zo spáchania trestného činu ohovárania. Ten voči uzneseniu o začatí trestného stíhania podal sťažnosť, ale prokuratúra ho odmietla. Ak by bol Karolyi uznaný vinným, hrozí mu za ohováranie jeden až päť rokov odňatia slobody. Keďže skutok „spáchal“ verejne. (viac v článku Zuzany Petkovej tu)

Trestne stíhať novinárov za kritické články o súdoch, či orgánoch činných v trestnom konaní je nezmysel a hanebné šikanovanie. Tak to bolo v prípade Petkovej. Tak to bolo v prípade Piussi. A rovnako je to teraz aj v prípade Karolyiho.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa také niečo deje, treba sa ozvať. Pred necelými dvoma rokmi som o prípadoch oboch Zuzán napísal články, v ktorých som sa priznal, že schvaľujem ich konanie. A následne som sa za to udal. A spolu so mnou tak urobili stovky ďalších ľudí, čo sa chceli za štátnou mocou šikanované Zuzany postaviť. Ich trestné stíhanie je už, našťastie, minulosťou.

Nebudem to teda zbytočne naťahovať.

Čítal som článok Dušana Karolyiho Prešovská Hlava XXII uverejnený v týždenníku Trend č. 33/2013. Schvaľujem, že ho Dušan Karolyi napísal a že v ňom uverejnil informácie týkajúce sa bývalého príslušníka Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Jaroslava Dujavu, ktorý bol podozrivý zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, a verejne ho za tento čin vychvaľujem.

SkryťVypnúť reklamu

Ak orgány činné v trestnom konaní a následne súdy budú kvalifikovať konanie Dušana Karolyiho ako trestný čin ohovárania, tak som predchádzajúcim odstavcom spáchal trestný čin aj ja. Konkrétne trestný čin schvaľovania trestného činu. Podľa § 338 ods. 1 Trestného zákona „Kto verejne schvaľuje trestný čin alebo verejne vychvaľuje pre trestný čin jeho páchateľa, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok." Ja čin Dušana Karolyiho verejne schvaľujem a verejne ho preň vychvaľujem. Neverím síce tomu, že jeho konanie bolo trestným činom, ale aj pre prípad, že súd rozhodne, že bolo, trvám na tom, čo som tu napísal. Tým je môj čin spáchaný úmyselne, konkrétne formou nepriameho úmyslu (vedel, že svojím konaním môže porušenie alebo ohrozenie záujmu chráneného Trestným zákonom spôsobiť, a pre prípad, že ho spôsobí, bol s tým uzrozumený - § 15 písm. a) Trestného zákona). Ja som s tým uzrozumený.

SkryťVypnúť reklamu

 A áno, zasa sa pôjdem udať. 

***

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Ak chcete podporiť Dušana Karolyiho, môžete sa podpísať pod vyhlásenie, že schvaľujete jeho konanie.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu