Poslanec Smeru je klamár: Ako opozícia za vyvlastňovanie hlasovala

Písmo: A- | A+

Poslancovi Smeru Petrovi Pelegrinimu sa podaril husársky kúsok. Prinútil väčšinu opozičných poslancov hlasovať v parlamente za rozšírenie pôsobnosti vyvlastňovacieho diaľničného zákona. Opozícia pritom tento zákon považuje za protiústavný a napadla ho na Ústavnom súde. Teraz odmávala, že od októbra bude platiť aj na ďalších úsekoch budúcej diaľnice, a ani si to nevšimla. Povedzme to rovno: Poslanec Smeru opozíciu oklamal, opozícia sa oklamať nechala.

Peter Pelegrini, poslanec NR SR za SmerPeter Pelegrini, poslanec NR SR za Smer
V snahe výjsť v ústrety Ficovej túžbe postaviť diaľnice do roku 2010 schválil parlament v decembri 2007 zákon č. 669/2007 Z.z. o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Zákon výrazne zasahuje do vlastníckych práv, obmedzuje práva účastníkov konania a na úsekoch budúcich diaľnic, ktoré sú vymenované v prílohe zákona, umožňuje stavať v osobitnom zrýchlenom režime aj na cudzích pozemkoch. Zákon v čase jeho prípravy a schvaľovania ostro kritizovala časť občianskej verejnosti aj opozícia. V januári 2008 sa skupina opozičných poslancov zastúpená Danielom Lipšicom z KDH obrátila na Ústavný súd, aby preskúmal súlad zákona s Ústavou SR.

Ešte pred tým, ako sa Ústavný súd stihol k zákonu akokoľvek vyjadriť, prišiel minister dopravy Ľubomír Vážny s návrhom rozšíriť pôsobnosť zákona aj na ďalšie úseky budúcich diaľnic a rýchlostných komunikácií. V máji 2008 predložilo ministerstvo dopravy do pripomienkového konania návrh novely diaľničného vyvlastňovacieho zákona. Lebo vraj urýchľovať výstavbu diaľnic treba aj na ďalších úsekoch. Vlastnícke práva sem, vlastnícke práva tam. Bez ohľadu na ústavu, aj za cenu porušovania pravidiel.

Za normálnych okolností by ministerstvo dopravy vyhodnotilo pripomienky k návrhu novely, predložilo novelu do Legislatívnej rady vlády a potom do vlády. Vláda by návrh posunula do parlamentu a ten by ho riadne prerokoval v troch čítaniach. Na Slovensku je však možné nielen zrýchlené, ale aj superzrýchlené legislatívne konanie. Denník Pravda dnes informoval, že poslanci 3. júla schválili celú Vážneho novelu ako pozmeňujúci návrh poslanca Smeru Pelegriniho k novému zákonu o cestnej premávke. Spolu s päťdesiatkou v obciach tak poslanci odmávali, že stavať na cudzom bude od 1. októbra možné aj v ďalších kútoch Slovenska. Spolu ide o ďalších 290 kilometrov. Minister Vážny na otázku Pravdy, či nie je postup cez Kaliňákov zákon prekabátením verejnosti, odpovedal, že „je to právne možná cesta, využili sme ju".

V tomto prípade však ide nielen o prekabátenie verejnosti, ale o vyložené klamstvo poslanca Smeru Pelegriniho. Nepriame novelizovanie zákonov cez iné, nesúvisiace zákony je samé o sebe pochybným postupom, hoci je fakt, že sa nezriedka využíva. Urobiť tak v prípade ostro sledovaného zákona, ktorý ma na stole Ústavný súd a o ktorého novelizáciu sa pokúsilo ministerstvo dopravy normálnym legislatívnym procesom, je mimoriadne perfídne. Zvlášť, ak predkladateľ pozmeňujúceho návrhu na jeho obsah neupozornil a neumožnil tak k nemu ani minimálnu diskusiu.

Peter Pelegrini však na skutočný obsah svojho pozmeňujúceho návrhu nielenže neupozornil, ale dokonca poslancom tvrdil, že návrh obsahuje niečo iné. Skutočným obsahom Pelegriniho júlového pozmeňováku, ktorý je obsahovo totožný s Vážneho májovým návrhom novely, je rozšírenie úsekov budúcej diaľnice, na ktorých možno uplatňovať zrýchlený postup aj za cenu porušovania vlastníckych práv a stavania na cudzích pozemkoch. Pelegrini však pozmeňovák skryl do návrhu zakomponovať do zákona o cestných komunikáciách zoznam diaľnic a rýchlostných ciest. A v písomnom odôvodnení tvrdil, že ide iba o „previazanie" diaľničného vyvlastňovacieho zákona s doplnením zoznamu diaľnic a rýchlostných komunikácií do zákona o cestných komunikáciách. A to nie je omyl, chyba, ani drobný interpretačný posun, ale čisté klamstvo. Peter Pelegrini je klamár.

Je len smutné, že opozícia nedokázala v parlamente Pelegriniho lož prehliadnuť a sadla mu na lep. S faktickou poznámkou na Pelegriniho zareagoval iba jediný poslanec - bývalý minister vnútra Martin Pado (SDKÚ). Svojho kolegu zo Smeru za jeho vystúpenie pochválil. Zrejme nevedel, čo činí. Rovnako ako veľká väčšina opozičných poslancov, ktorá síce diaľničný urýchľovací zákon odmieta ako protiústavný, ale 3. júla hlasovala za Pelegriniho návrh, ktorý jeho pôsobnosť rozširuje. Za hlasovali všetci prítomní a hlasujúci poslanci SDKÚ a s jednou výnimkou aj SMK, ako aj predseda KDH Pavol Hrušovský. Dvanásti poslanci (8 z KDH, 3 KDS a 1 z SMK) sa hlasovania zdržali. Pelegriniho návrh bol schválený obrovskou väčšinou 122 zo 135 prítomných poslancov, pričom proti nehlasoval vôbec nikto. Pelegriniho klamstvo je pre opozíciu iste poľahčujúcou okolnosťou, zodpovednosti za to, že hlasovala za protiústavný vyvlastňovací zákon, ju to však nezbavuje.

Skryť Zatvoriť reklamu