So Zuzanami do basy: Keď s Piussi, tak aj s Petkovou

Trestne stíhať novinárku za uverejnenie informácií, ktoré jej oficiálne poskytol štátny orgán, je absurdné. Dokonca tak absurdné, že to za absurdné považuje aj Štefan Harabin, ktorý dal podnet na trestné stíhanie. A to, že trestné stíhanie Zuzany Petkovej nie je ukončené ani dva a štvrť roka od publikovania príslušného článku a rok a štvrť od vznesenia obvinenia voči nej, je už číra šikana. A zaslúži si reakciu. Možno už niektorí tušíte akú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Zuzana Petková. Trestný čin mala spáchať ešte ako redaktorka SME. V súčasnosti je vedúcou spravodajstva Hospodárskych novín.
Zuzana Petková. Trestný čin mala spáchať ešte ako redaktorka SME. V súčasnosti je vedúcou spravodajstva Hospodárskych novín. (zdroj: Zdroj: www.sme.sk)

Novinárka Zuzana Petková napísala článok, ktorý obsahoval informáciu o plate bývalej zamestnankyne ministerstva spravodlivosti Gabriely Harabinovej, manželky predsedu Najvyššieho súdu SR a predtým ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Informáciu jej poskytlo ministerstvo spravodlivosti na základe žiadosti podľa infozákona. Článok vyšiel v júli 2010 v denníku SME pod názvom Manželka Harabina mala sólo miestnosť. Podnet na trestné stíhanie dal v septembri 2010 Harabin pre prepustenie jeho manželky z ministerstva a jej údajné škandalizovanie. Na prelome júla a augusta 2011 bolo voči Zuzane Petkovej vznesené obvinenie zo spáchania trestného činu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi podľa § 374 Trestného zákona. Vzhľadom k tomu, že skutok „spáchala" verejne, v prípade uznania vinnou jej hrozia až dva roky natvrdo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej obvinenie kritizoval aj samotný Štefan Harabin. Aby však nedošlo k omylu - nie preto, žeby stál na strane slobody tlače a uvedomoval si dôležitosť kritickej spätnej väzby, ktorú médiá štátnej moci poskytujú, ale preto, žeby radšej trestne stíhal niekoho iného. Konkrétne vtedajšiu ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú.

Odvtedy uplynul ďalší rok a štvrť a trestné stíhanie dodnes nie je ukončené. Nejde pritom o žiadny komplikovaný prípad pre Sherlocka Holmesa, v ktorom by bolo potrebné sofistikovanými metódami hľadať skryté stopy a odhaliť zákerného páchateľa. Ide o jeden článok v novinách, ktorý obsahoval informácie oficiálne poskytnuté ministerstvom spravodlivosti. Vec mala byť odmietnutá už na začiatku. Ak nebola, už dávno mali orgány činné v trestnom konaní rozhodnúť, čo s ňou ďalej. To, že nerozhodli, je poburujúce a odsúdeniahodné.

SkryťVypnúť reklamu

A čitatelia môjho minulotýždňového článku Ak zavriete Piussi, tak aj mňa, prosím už iste vedia čo bude nasledovať:

Čítal som článok Zuzany Petkovej Manželka Harabina mala sólo miestnosť uverejnený v denníku SME dňa 17.7.2010. Schvaľujem, že ho Zuzana Petková napísala. Schvaľujem, že v ňom uverejnila informácie týkajúce sa manželky Štefana Harabina a verejne ju za tento čin vychvaľujem.

Ak orgány činné v trestnom konaní a následne súdy budú kvalifikovať konanie Zuzany Petkovej ako trestný čin, tak som predchádzajúcim odstavcom spáchal trestný čin aj ja. Konkrétne trestný čin schvaľovania trestného činu. Podľa § 338 ods. 1 Trestného zákona „Kto verejne schvaľuje trestný čin alebo verejne vychvaľuje pre trestný čin jeho páchateľa, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok." Ja čin Zuzany Petkovej verejne schvaľujem a verejne ju preň vychvaľujem. Neverím síce tomu, že jej konanie bolo trestným činom, ale aj pre prípad, že súd rozhodne, že bolo, trvám na tom, čo som tu napísal. Tým je môj čin spáchaný úmyselne, konkrétne formou nepriameho úmyslu (vedel, že svojím konaním môže porušenie alebo ohrozenie záujmu chráneného Trestným zákonom spôsobiť, a pre prípad, že ho spôsobí, bol s tým uzrozumený - § 15 písm. a) Trestného zákona). Ja som s tým uzrozumený.

SkryťVypnúť reklamu

Podobnosť medzi prípadmi dvoch Zuzán je neprehliadnuteľná. Rozdiel je v tom, že kým prípad Zuzany Piussi je ešte len na začiatku a zatiaľ v trestnom stíhaní nebolo vznesené obvinenenie, Zuzana Petková už bola obvinená a je trestne stíhaná už vyše roka. A tak každý, kto sa akokoľvek zastal Zuzany Piussi, by sa mal rovnakým spôsobom postaviť aj za Zuzanu Petkovú. Inak povedané - kto je pripravený ísť do basy s Piussi, mal by ísť aj s Petkovou. A vice versa.

Ja tak týmto článkom činím. Keď pôjde do basy Zuzana Petková, pôjdem aj ja. A kto si myslí to isté, čo ja, môže sa pridať.

Svoj názor môžete vyjadriť podporou článku na VYBRALI SME a predovšetkým podpisom nižšie uvedených vyhlásení:

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlásenie k trestnému stíhaniu Zuzany Petkovej (možnosť podpísať sa).

Vyhlásenie k trestnému stíhaniu Zuzany Piussi (možnosť podpísať sa).

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu