Čo čaká cyklistov v návrhu zákona o premávke

Cyklistom venovaný paragraf v návrhu zákona o premávke na pozemných komunikáciách sa zdvojnásobil. Pôvodný mal 5 bodov, nový má ich 10. Pribudli povinnosti ale aj práva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (119)
Návrh zákona pamätá aj na takéto športové vybavenie (ods.7) www.unike.org
Návrh zákona pamätá aj na takéto športové vybavenie (ods.7) www.unike.org 

www.unike.org" author=" " />

Červenou farbou označujem významnejšie novinky

§ 55 Osobitné ustanovenia o cyklistoch

(1) Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici vozovky.

(2) Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou. Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Pri jazde musí mať cyklista nohy na šliapadlách. Cyklista musí mať za zníženej viditeľnosti oblečený bezpečnostný odev11); to neplatí pri jazde v obci, ak je cesta dostatočne a súvisle osvetlená.

(3) Na jednomiestnom bicykli nie je dovolená jazda viacerým osobám. Ak je bicykel vybavený pomocným sedadlom na prepravu dieťaťa s pevnými opierkami na nohy, smie iná osoba s výnimkou dieťaťa viezť osobu mladšiu ako 10 rokov.  (znižuje zodpovednej osoby sa vek z 15 na 14 rokov z definície dieťaťa)

(4) Osoba mladšia ako 10 rokov smie na ceste s výnimkou poľných ciest, lesných ciest a obytných zón jazdiť na bicykli len pod dohľadom osoby, ktorá je dostatočne spôsobilá, aby na ňu riadne dozrela a ktorá zodpovedá za dodržiavanie povinností podľa tohto zákona dieťaťom. Takouto zodpovednou a spôsobilou osobou nesmie byť iné dieťa. (znižuje sa vek zodpovednej osoby z 15 na 14 rokov z definície dieťaťa)

(5) Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista, idúci rovnakým smerom, predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; toneplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.

(6) Ak je zriadená cestička pre cyklistov a chodcov, označená príslušnou dopravnou značkou, nesmie cyklista ohroziť chodca. V prípade oddeleného jazdného pruhu pre chodcov a cyklistov, je cyklista povinný použiť len pruh pre cyklistov; to neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, pri vchádzaní na cestičku a vychádzaní z nej, pritom nesmie ohroziť chodcov.

(7) Cestičku pre cyklistov alebo jazdný pruh pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na lyžiach alebo kolieskových korčuliach alebo na obdobnom športovom vybavení, pritom má primerané postavenie cyklistu.

(8) Pred vjazdom na priechod pre cyklistov sa cyklista musí presvedčiť či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, cyklista môže prechádzať cez vozovku len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonúti ich vodičov k náhlej zmene smeru alebo rýchlosti jazdy. Na priechode pre cyklistov sa jazdí vpravo.

(9) Za bicykel sa smie pripojiť prívesný vozík, ktorý nie je širší ako 800 mm, má vzadu dve červené odrazky netrojuholníkového tvaru umiestnené čo najbližšie k bočným obrysom vozíka a je spojený s bicyklom pevným spájacím zariadením. Ak prívesný vozík alebo jeho náklad zakrýva za zníženej viditeľnosti zadné obrysové červené svetlo bicykla, musí sa prívesný vozík opatriť vľavo vzadu červeným svetlom.

(10) Cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou, schválenou ochrannou prilbou. Ak je cyklistom dieťa, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci.(do 14 rokov z definície dieťaťa)
 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Záver:
Povinná prilba pre dospelých mim obce, pre deti vždy, reflexne oblečenie za zhoršenej viditeľnosti a je dovolenie predbiehať pomalé vozidla zprava, pokiaľ nedávajú znamenie o odbočení vpravo. Ak budete čítať pozorne, všimnete si, že z paragrafu vypadla povinnosť mať za zníženej viditeľnosti osvetlenie, okrem prípadu ťahania prívesného vozíka.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 209
  •  | 
  • Páči sa:  566x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu