reklama

Verejná doprava zadarmo

Občas ma niekto požiada, aby som vybavil dopravu zadarmo pre všetkých. Dnes je ten správny čas, aby som sa o to pokúsil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ľudia môžu mať všelijaké požiadavky a aj ich majú. Jedna z nich je MHD zadarmo. Ich predstava je, že za použitie MHD ako služby nebudú platiť a MHD bude premávať do všetkých kútov mesta s intenzitou akú potrebujú, pričom všetky dopravné prostriedky a zástavky budú moderné a bezpečné.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia (zdroj: Jozef Drahovský)

Na to, aby bolo možné uvedenú predstavu zrealizovať, treba nájsť aj druhú stranu, toho alebo tých, ktorí budú danú službu zabezpečovať. Preto som zosumarizoval, čo služba MHD zadarmo vyžaduje a napísal nasledujúci inzerát.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Do MHD zadarmo hľadáme:

 • Vodičov MHD, ktorí sú ochotní pracovať zadarmo

 • Dodávateľov električiek, autobusov a trolejbusov pre MHD, ktorí ich budú dodávať, vrátane servisu zadarmo.

 • Dodávateľov zástaviek pre MHD, ktorý ich budú budovať a udržiavať zadarmo.

 • Dodávateľov paliva a energie pre MHD, ktorí ich budú dodávať zadarmo.

 • Správcov ciest, ktorí ich budú stavať a udržiavať zadarmo.

 • Aby vodiči a dodávatelia pre MHD zadarmo nezomreli od hladu, tak hľadáme dodávateľov obedov zadarmo, vítaní sú aj dodávatelia kompletnej stravy, oblečenia a všetkého čo ich rodiny potrebujú, vrátane zdravotnej starostlivosti.

 • Hľadáme ďalších dodávateľov ktorí budú dodávať tovary a služby pre dodávateľov zadarmo, tiež zadarmo.

 • Je tu malý problém so spotrebnými daňami za palivo a energie, odvody a ostatné dane, ktoré vyžaduje štát. Takže hľadáme niekoho, kto ich bude za dopravu zadarmo platiť, samozrejme zadarmo.

 

V tomto bode sa zastavujem, lebo mi vyšlo, že všetci musia všetkým všetko dodávať zadarmo. Myslím si, že je to idea komunizmu.  Čiže aj tí čo by sa vozili v MHD by mali pracovať zadarmo. Preto sa idem poučiť inde, ako iní dávajú veci a služby zadarmo.

Pozvanie na večeru zadarmo. Nedávno ma pozval známy na večeru. Áno dostal som večeru zadarmo, ale platil ju on, navyše to bolo recipročne za večeru pred rokom.  Tento spôsob nie je pre dopravu zadarmo riešenie, lebo sa dá použiť len vtedy, ak má niekto zdroje a on ich niekomu ponúkne.

Za inšpiráciou do obchodov, kde ponúkajú navyše veľa veci zadarmo.  Na veľkom balíku čokolád bolo napísané jedna čokoláda zadarmo, presnejšie  4+1. Preto sa pýtam, či tá jedna čokoláda je naozaj zadarmo. Dostal som vysvetlenie, aby som si poriadne prečítal drobné písmená, že je tam uvedené, ak si zaplatím 4 čokolády, potom dostanem piatu čokoládu navyše zadarmo. Tento systém je u dodávateľov bežný a svojim veľkým alebo pravidelným zákazníkom občas dajú niečo navyše, ale to je na ich náklady. Čiže  tento systém nie je pre dopravu zadarmo použiteľný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cestou ma zastavili bezdomovci, aby som si s nimi dal pohárik. Bol tam aj bezdomovec, ktorému som dal nedávno šunku a pečivo, keď ma zastavil pred potravinami, že nemá čo jesť. Preto som si dovolil opýtal sa odkiaľ ten značkových alkohol majú. Zborovo odpovedali, ukradli sme. Jeden z nás chcel piť na narodeniny zadarmo a my ostatní sme jeho požiadavku splnili. Zalapal som po dychu a uvedomil si, že v malom je tento postup použiteľný aj v MHD. Lenže je spoločensky neprijateľný, navyše kradnúť vo veľkom, ako to potrebuje doprava zadarmo, sa bez povšimnutia nedá. Preto som zdvorilo poďakoval a išiel sa inšpirovať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Politici, to sú tí najväčší inšpirátori. Nedávno schválili obedy zadarmo. Čiže oni museli vyriešiť problém kuchárok pracujúcich zadarmo, dodávateľov dodávajúci suroviny pre kuchyňu zadarmo, dodávku elektriny zadarmo a všetky nadväzujúce dodávateľské vzťahy zadarmo.

Lenže politici neuviedli ako budú financovať obedy zadarmo, len uviedli, že obedy budú zadarmo, pre koho a nič viac. Taktiež som v médiách našiel rozdávanie peňazí politikmi, opäť zadarmo bez uvedenia zdroja odkiaľ na to budú brať. Keďže ide o tak veľké objemy peňazí, ktoré nemajú ani oligarchovia, preto politici museli nájsť iný zdroj, o ktorom sú ticho. Zrejme sú šikovnejší než bezdomovci, ktorých som stretol a vedia to robiť vo veľkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Záver:
Zistil som, že veci a služby zadarmo musí niekto financovať. Možnosti sú tri.

 1. Niekto ponúka veci a služby zadarmo, ktoré financuje zo svojho majetku, respektíve viacerí sa dopredu dohodli, že ich budú financovať zo svojho majetku alebo v prípade obci a štátu sa dohodli, že ich budú financovať zo svojich daní, napríklad známe 2% zo zaplatených daní, kde záleží na ľuďoch, komu ich dajú.

 2. Niekto ponuka veci a služby zadarmo už z nakradnutého.

 3. Niekto ponuka veci a služby zadarmo tak šikovne, že väčšinu ľudí nenapadne sa zamyslieť, odkiaľ na to bude brat zdroje.


Otázky do diskusie:

 1. Ste ochotný ísť zadarmo pracovať pre dopravu zadarmo, alebo zadarmo dodávať tovary a služby pre dopravu zadarmo?

 2. Požadujete dopravu zadarmo, tak ako spomenutý bezdomovec pitie zadarmo?

 3. Politici požadujúci, ponúkajúci služby a veci zadarmo a rozdávajúci peniaze,  mali by byť povinní predložiť verejnosti súčasne so svojim návrhom aj finančnú analýzu, odkiaľ budú brať  zdroje na svoju aktivitu a aký to bude mať dopad na ekonomiku štátu, samosprávu, organizácie a občanov?

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  1 225
 •  | 
 • Páči sa:  831x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu