Populistické keci a zvyšovanie daní prehlbuje štátny deficit

Dane treba znížiť aby sa vybralo viac. Kde sa podel zdravý rozum pri zavádzaní daňovaj reformy a daňových zákonov. Tieto populistické opatrenia zvyšovania daní nielen že povedú k nižšiemu výberu daní, ale k podpore "čierneho trhu a čiernych peňazí".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je neuveriteľné ako môže jeden politik tvrdiť, že zvýšenie daní prinesie viac peňazí do štátnej kasy. Toto je azda najväčší nezmysel aký som kedy počul.

Nehovoriac o tom, čo je dôvodom, že je potrebné dostať do štátnej kasy viac peňazí. (Janko ukradne peniaze a keď mu na to prídu poskladať sa musí Marienka, Zuzka, Jožko a možno aj zlodej Janko). Ale to len na okraj môjho rozhorčenia.

Je úplne jasné a zreteľné, že v daných pomeroch nášho štátu, v pomeroch akým funguje a v existujúcej legislatíve zvýšenie daní povedie k ešte nižším príjmom štátu na daniach a k podpore "čiernej ekonomiky". Som podnikateľ už 10 rokov a takáto hovadina sa nedá počúvať. Zhrňme si to: Veľké spoločnosti, predovšetkým tie zahraničné - ten zahraničný kapitál o ktorom nám stále vláda tvrdí aký je pre nás dôležitý, ktorý má priniesť financie do nášho štátneho rozpočtu má daňové prázdniny, takže týchto firiem sa zvýšenie dane z príjmu určite netýka. (Snáď si niekto nemyslel, že zahraničná firma príde na Slovensko aby mohla platiť dane u nás a nie vo svojej domácej krajine). Druhou skupinou sú veľké a stredné firmy, ktoré si optimalizujú daňové priznania a daň z príjmu aj tak neplatia a potom sú tu tí malí: Malé firmy a podnikatelia, ktorí veľakrát nemajú na zaplatenie drahej účtovnej firmy, prípadne si účtovníctvo robia sami a tým pádom si nevedia optimalizovať svoje daňové priznania a platia dane.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže suma sumárum, vyššiu daň zaplatia tí najchudobnejší. Keď si to zoberieme z akejkoľvek strany, tak tí najchudobnejší, tí najpoctivejší nedokážu mať takú finančnú silu, aby naplnili štátnu kasu sumou o ktorej naša vláda hovorí. Teraz ma len napadá jedna otázka, čo bude vláda hovoriť keď sa kasa nenaplní, veď podľa jej slov je tento plán úžasný a fantastický.

Zákony, ktoré sa vymýšľajú v tejto krajine sú veľkolepejšie ako romány tých najväčších svetových spisovateľov - samozrejme z pohľadu fantázie. S realitou a to nehovoriac o zdravom rozume nemajú nič spoločné. Sú to tie zákony od stola, od ľudí, ktorý nikdy neboli v reálnom svete, nikdy nepodnikali, či dokonca ani boli zamestnaní, veď stačí sa pozrieť do nášho parlamentu, kto tam sedí. Koľkí z poslancov boli niekedy v živote zamestnaní (pokiaľ nerátame ako ich zamestnanie poslanecký mandát).

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sa nad tým človek zamyslý je jasné, že vláda robí kroky na to, aby mohla silnejšie trestať tých čo zákon porušujú a následne peniazmi týchto potrestaných zaplátať diery, ktoré vláda narobila. Prečo však vláda nerobí opatrenia, ktoré by zabránili možnosti obchádzať zákon, prečo daňovú správu nezjednoduchšia? Odpoveď je veľmi jednoduchá, vláda je totiž taká istá ako tí, ktorí zákon obchádzajú a zjavne a predovšetkým vláde diery v zákonoch vyhovujú, aby mohli robiť tie isté podvody ako to robia tí, ktorí vo vláde nesedia s tým rozdielom, že vláda za to potrestaná nebude.

Pokiaľ aj naďalej budeme do nášho Slovenského mixéra hádzať populistické kecy od politikov, budeme naďalej zvyšovať dane, budeme podporovať tých čo nič nerobia a pokiaľ sa aj naďalej budeme chcieť spoliehať na istoty, tak sa pripravme na návrat otrokárstva zo stredoveku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale akoby každý mohol namietať, že Slováci vedia iba kritizovať, ponúkam aj riešenie ako dostať do štátneho rozpočtu viac peňazí, ako priniesť viac zahraničného kapitálu (aj keď s týmto osobne nesúhlasím pretože treba podporovať domáci kapitál a nie zahraničný), ako zvýšiť zamestnanosť a aj ako sa zbaviť čiernej diery nazývanej sociálna poisťovňa.

Takže je to veľmi jednoduché:

1. Vrátenie dane DPH na úroveň 19%

2. Zníženie dane z príjmu na 15% prípadne až 10%

Znížením dane sa dosiahne to, že predovšetkým veľké spoločnosti začnú platiť viac daní, nakoľko sa im už nebude vyplácať optimalizovať si daňové priznania, pretože z pohľadu výdavkov, to bude pre ne nerentabilné. Ďalší prínosom zníženia dane z príjmu bude lukratívnosť prostredia pre zahraničné firmy (a hlavne nielen pre veľké firmy, ale aj pre stredné a malé) prísť k nám a podnikať tu, čím sa opäť zvýši príjem peňazí na vybratých daniach do štátneho rozpočtu.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Zrušiť sociálnu poisťovňu

Zrušením sociálnej poisťovne by sa zabránilo neustálemu tunelovaniu tejto inštitúcie, by sa zabránilo podporovaniu obyvateľov, ktorí sa nechcú podieľať na tvorbe HDP.

Zrušením sociálnej poisťovne by sa zrušili aj dôchodky. Áno, prečo nie. Veď keď nebudú dôchodky nikto nikomu nezakazuje aby sa dôchodok neukladal a hlavne každý by si na ten dôchodok mohol uložiť svoje peniaze kam by chcel - nemohol by nikoho obviňovať, že ho okradol a populisti by nemali nástroj na ovládanie más (sľubovaním vyšších dôchodkov). Nech si každý svoje peniaze investuje podľa svojho uváženia, veď predsa občan SR je svojprávny (až na pár výnimiek) a môže si svoje peniaze zašiť do vankúša, alebo si nakúpiť štátne dlhopisy, alebo zlato, alebo ich minúť, k tomu predsa nepotrebuje živiť obrovský tunel.

Čo podpora v nezamestnanosti? Jednoduché. Dve modelové situácie, buď je podpora v nezamestnanosti tak nízka že je každému ukradnutá, alebo je tak vysoká, že sa neoplatí robiť a potom opäť vytvárame prostredie pre ľudí, ktorí sa nechcú podieľať na tvorbe HDP a pre takých by v tejto krajine miesto nemalo byť.

K ostatným sociálnym dávkam sa ani nejdem vyjadrovať pretože by to bolo zbytočné.

Takže podľa môjho uváženia existujú jednoduché, účinné a rýchle riešenia na problém "kradnúceho Janka", ale zjavne našej vláde vyhovujú a preto vymýšľa zlé, neefektívne a nič neprinášajúce opatrenia.

Jakub Drgoň

Jakub Drgoň

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád jednoduché a fungujúce veci. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu