Otrávená voda ohrozuje Bratislavský kraj, kompetentní sa neponáhľajú

Problém skládky vo Vrakuni si prehadzujú orgány štátnej správy ako horúci zemiak už viac ako 20 rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nie je skládka ako skládka. Tá, o ktorej dnes budem písať, sa nachádza na území starého mlynského ramena na rozhraní bratislavských mestských častí Vrakuňa a Ružinov, s rozlohou približne 4,65 hektára. Skládka bývalých závodov Juraja Dimitrova vznikla v 60-tych rokoch minulého storočia a posledný toxický odpad na ňu priviezli v roku 1979. Zlé jazyky tvrdia, že keď tam to svinstvo súdruhovia vyvážali, smrdelo a svetielkovalo. Ale veď čo oko nevidí, srdce nebolí. Hlavne, že to vyviezli mimo zastavaného územia a zasypali hlinou. Skládka by si pod zemou možno spočívala dodnes, nebyť toho, že vďaka výstavbe vodného diela Gabčíkovo stúpla hladina spodnej vody a začala vytrvalo nahlodávať pôvodné balenie odpadu. A tak sa postupne začali do podzemných vôd uvoľňovať látky, ktoré boli dlhé roky zahalené rúškom tajomstva. Až nedávny geologický prieskum ukázal, že do podzemných vôd unikajú najmä pesticídy a herbicídy. Asi je každému zrejmé, že nejde o vitamíny ani stopové prvky, ale toxické látky, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie ľudí. Kontaminačný mrak má údajne dĺžku približne päť kilometrov od skládky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vrakunská skládka nie je obyčajná čierna skládka, kde by sa nachádzali vyhodené igelitky alebo plechovky od pár neporiadnikov. Nebezpečné chemické látky kontaminujú podzemnú vodu a každým dňom sa šíria ďalej a ďalej smerom k Žitnému ostrovu. Pokiaľ by sa chemické látky dostali do podzemných vôd Žitného ostrova, hrozí ešte väčšia ekologická katastrofa ako to bolo v 70-tych rokoch minulého storočia pri havárii rafinérie Slovnaft. Situácia je natoľko vážna, že mestská časť Bratislava – Vrakuňa ešte v roku 2002 vydala zákaz používať domové studne na polievanie zeleniny a ovocných stromov. Tento zákaz platí dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Zarážajúce je, že tento problém si prehadzujú orgány štátnej správy ako horúci zemiak už viac ako 20 rokov. Až na tlak starostu a poslancov Vrakune sa so skládkou začali zodpovední zaoberať pred dvomi rokmi. Žiaľ, napriek tomu, že skládka patrí medzi celoslovenské priority a so sanáciou sa malo začať už na jeseň minulého roka, doteraz sa tak nestalo. Verejné obstarávanie na dodávateľa enkapsulácie vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia až v apríli tohto roku.

Spolu s kolegyňami, župnými poslankyňami Annou Zemanovou, ktorá má na starosti životné prostredie a Janou Cigánikovou, ktorá sa venuje zdravotníctvu, sme sa rozhodli konať. Vyzvali sme kompetentných preveriť, či kontaminačný mrak z bývalej skládky nesiaha ešte ďalej, ako sa predpokladá a vykonali odbery podzemnej vody z niekoľkých miest, ktoré sú južne a juhovýchodne od Vrakune. Okrem niekoľkých mestských častí Bratislavy pôjde aj o niektoré obce v okrese Senec. Je nevyhnutné, aby obyvatelia dotknutých obcí a mestských časti, ktoré sú už dnes postihnuté, boli informovaní, že nemajú používať vodu z vlastných studní na pitie, zavlažovanie či do bazénov.

SkryťVypnúť reklamu

Skládka kontaminuje podzemné vody, ohrozuje občanov a prírodu na Žitnom ostrove. Je preto potrebné zmobilizovať všetky inštitúcie a subjekty, aby začali konať. Nie o rok, o dva, ale hneď. 

(Autor je poslancom NR SR a kandidátom na župana Bratislavského samosprávneho kraja)

Juraj Droba

Juraj Droba

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Optimista, ktorý verí, že Slovensko vie byť lepšie. Cestovateľ. Platonický športovec. Otec veselého deväťročného chlapca. Zástanca slobody a zodpovednosti. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu