Modernizujeme sociálne služby. Staviame zariadenia rodinného typu

Klientov sťahujeme z uzavretých areálov na okraji do centier miest. Tam sa stanú plnohodnotnými členmi komunity.

Modernizujeme sociálne služby. Staviame zariadenia rodinného typu
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Veľké neosobné paneláky. To je realita väčšiny zariadení sociálnych služieb v našom kraji. Až 95 % z nich je veľkokapacitných a úplne všetky sú beznádejne plné. Dôvodov je hneď niekoľko.

Tým najväčším je enormný nárast obyvateľov. Každoročne sa do Bratislavského kraja prisťahuje 8.000 ľudí. To je za desať rokov veľkosť Prešova alebo Žiliny. Aby toho nebolo málo, obyvateľstvo rýchlo starne a predlžuje sa tiež priemerná dĺžka života.

Nemožno sa preto čudovať, že sociálna starostlivosť naráža na nedostatočné kapacity, ako aj na limity v kvalite poskytovania služieb.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľkokapacitný Domov sociálnych služieb v mestskej časti Bratislava-Rača
Veľkokapacitný Domov sociálnych služieb v mestskej časti Bratislava-Rača 

Aj napriek tomu, že sú to zložité problémy, riešenie existuje. Nazýva sa deinštitucionalizácia.

Čo sa skrýva za týmto desaťslabičným slovom?

Deinštitucionalizácia zamení kapacitne veľké domovy sociálnych služieb za malé, komunitné zariadenia sociálnych služieb s čo najprirodzenejším spôsobom života prijímateľov. Vďaka tomu budú rešpektované individuálne potreby klientov a zároveň budú súčasťou väzieb a sociálnych vzťahov v ich prirodzenom prostredí.

Klienti budú mať nielen komfortnejšie bývanie, ale poskytovaním sociálnych služieb komunitným spôsobom sa významne zlepší kvalita ich života.

Dnes je do tohto procesu zapojených deväť zo štrnástich zariadení, ktoré má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavský samosprávny kraj. Viaceré zariadenia sú už vo výstavbe, z toho dve tesne pred dokončením.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno z takýchto zariadení nájdete v obci Častá v okrese Pezinok. Postavili sme tam dve bytové jednotky pre dvanásť klientov.

Tí, čo ste boli zvyknutí na "klasické" zariadenia sociálnych služieb, ocitnete sa zrazu akoby v úplne inom vesmíre. A to nielen preto, že paneláky sme nahradili rodinnými domami.

Kompletne sme prekreslili doteraz zaužívané pravidlá sociálnej starostlivosti. Tá bude po novom postavená na troch princípoch – prostredí, prístupe a prijatí.

Domov sociálnych služieb a Zariadenie podporovaného bývania MEREMA v Častej
Domov sociálnych služieb a Zariadenie podporovaného bývania MEREMA v Častej 

PROSTREDIE preto, lebo klienti budú mať viac životného priestoru.

PRÍSTUP samých seba k životu. Oni sami sa budú rozhodovať, kedy budú oddychovať alebo raňajkovať, nie podľa daného plánu zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

PRIJATIE klientov spoločnosťou, nakoľko ich viac začleníme do komunity. Premiestňujeme ich zo zavretých areálov na okraji miest a obcí do centier, kde sa stanú plnohodnotnými členmi komunity.

Všetko bude pod drobnohľadom profesionálov, takže sociálne služby budú zabezpečené v plnej miere, ale klienti budú samostatnejší a viac zainteresovaní do komunitného života.

Komplexná rekonštrukcia Domova sociálnych služieb na Strelkovej ulici v Rači
Komplexná rekonštrukcia Domova sociálnych služieb na Strelkovej ulici v Rači 

Proces deinštitucionalizácie však nie je len o infraštruktúre, ale a o ľuďoch, ktorí venujú našim klientom ďaleko viac ako pracovný čas. Sú to naši kolegovia zo zariadení sociálnych služieb, ktorí toto neľahké (a veľmi potrebné) povolanie vykonávajú v prospech nás všetkých. Pre nich je to doslova poslanie. Pekné priestory a dobré pracovné podmienky vytvoríme aj pre nich.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto zariadenia sme postavili alebo staviame v Novom Meste, v Rači, v Modre, Dubovej a v Častej. A pokračujeme ďalej. Na Záhorí postavíme päť zariadení sociálnej a zdravotnej starostlivosti. Vybudujeme aj špecializované zariadenia. Autistické centrá postavíme na Znievskej ulici v Petržalke a v Senci.

Na rozbehnuté, aj plánované projekty máme zabezpečené financovanie z externých zdrojov, či už z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) alebo z Plánu obnovy a odolnosti.

Cesta až sem nebola vôbec jednoduchá, ani priamočiara. Ale stálo to za to. Sociálne služby budú na úrovni, ktorú si naši blízki, odkázaní na pomoc iných, zaslúžia.

Novostavba na Račianskej ulici v Novom Meste
Novostavba na Račianskej ulici v Novom Meste 
Juraj Droba

Juraj Droba

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  31x

Optimista, ktorý verí, že Slovensko vie byť lepšie. Cestovateľ. Platonický športovec. Otec veselého deväťročného chlapca. Zástanca slobody a zodpovednosti. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu