Pomôže slobodným matkám v Prešove nový mestský podnik?

Pociťujeme nedostatok sociálnych služieb v meste Prešov, najmä základných služieb pre znevýhodňovaných obyvateľov (seniorov, ZŤP, osamelých rodičov a dlhodobo nezamestnaných).

Pomôže slobodným matkám v Prešove nový mestský podnik?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Som súčasťou iniciatívy, ktorá chce pomáhať Prešovčanom v ich ťažkej životnej situácii.

Mesto Prešov nemá podľa nás dostatočne podchytené poskytovanie sociálnych služieb, čo chceme zmeniť vytvorením mestského sociálneho podniku.

 

 Ako bude sociálny podnik pomáhať obyvateľom?

 

Sociálny podnik mesta Prešov by mal na začiatok poskytovať tieto služby:

 

1. Podpora turizmu - vyškolení zamestnanci budú aktívne pomáhať seniorom a hendikepovaným obyvateľom a návštevníkom pri spoznávaní mesta Prešov a organizovaní poznávacích zájazdov v okrese Prešov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

2. Podpora kultúry a športu – organizovanie lokálnych kultúrnych podujatí pre seniorov a zdravotne znevýhodňovaných obyvateľov, asistencia pri návšteve prešovských kultúrnych a športových podujatí.

 

3. Mobilné služby – zabezpečovanie presunu v rámci Prešovského okresu, a to aj s upravenými motorovými vozidlami.

 

4. Prenájom a správa sociálnych bytov - štartovacie byty pre mladých dospelých pochádzajúcich z detských domovov, pre osamelých rodičov (prevažne matiek), seniorov a hendikepovaných obyvateľov.

 

5. Prešovská sociálna práčovňa, pomocné záhradnícke a upratovacie služby – v týchto službách pomôžeme naštartovať integráciu a hlavne pracovný zvyk pre dlhodobo nezamestnaných a vytvoríme aj priestor pre chránenú dielňu.

SkryťVypnúť reklamu

 

 Aké kroky ideme podniknúť?

 

Projekt na vytvorenie tohto sociálneho podniku sme nazvali "Sociálny Prešov 2022". Aby sme projekt zrealizovali,  prichádzame s týmito konkrétnymi bodmi a opatreniami:

 

1. Oslovíme neziskové organizácie a komunity, ktoré sa venujú pomoci zdravotne znevýhodňovaných, seniorom a integrácii marginalizovaných komunít a požiadame ich, aby pomohli rozbehnúť projekt pre „Sociálny Prešov 2022“.

 

2. Mesto Prešov vytvorí sociálny podnik so zameraním na dosahovanie pozitívneho sociálneho vplyvu na obyvateľov mesta a okolia.

 

3. Mesto Prešov vyškolí personál a manažment pre riadenie sociálneho podniku. Zamestnanci sociálneho podniku budú pomáhať pri školení a rozvoji dlhodobo nezamestnaných a hendikepovaných obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

 

4. V sociálnom podniku sa vytvorí priestor pre zamestnanie a sociálnu integráciu zdravotne znevýhodňovaných a dlhodobo nezamestnaných obyvateľov.

 

5. Sociálny podnik môže zabezpečovať aj prenájom štartovacích bytov pre mladých dospelých pochádzajúcich z detských domovov, pre osamelých rodičov (prevažne matky), seniorov a hendikepovaných obyvateľov.

 

6. Sociálny podnik bude poskytovať aj nepriamu finančnú výpomoc – výmenu. Obyvatelia, ktorí sa ocitnú v zlej finančnej situácii môžu byť oslobodení od mestských poplatkov (dane, odpad a pod.), ak si tieto poplatky odpracujú v komunite poskytovaním sociálnych služieb v sociálnom podniku.

SkryťVypnúť reklamu

 

Financovanie sociálneho podniku bude transparentné a sčasti zabezpečované poskytovaním doplnkových služieb. Sociálny podnik má však aj potenciál získať finančné zdroje prostredníctvom dotácií, napríklad z ministerstvá sociálnych veci a kultúry alebo aj z európskych dotačných fondov ako je EaSI. Sociálny podnik môže získavať aj príspevky podľa § 52 a podľa ôsmej časti Zákona o službách zamestnanosti.

 

Pokiaľ chcete sledovať ďalšie aktivity Progresívneho Slovenska v Prešove, kliknite TU.

Richard Dubovický

Richard Dubovický

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som občiansky aktivista v Prešove. Predkladám návrhy na zlepšenie sociálneho postavenia ľudí a bol som iniciátorom niekoľkých úspešných petícii v meste. Patrím medzi zakladajúcich členov PS. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu