Aj na domácich teroristov existujú lieky

Týrané ženy spravidla mlčia. Mnohokrát v záujme zachovania rodiny alebo pociťujú hanbu či dokonca vinu. Ešte častejšie z dôvodu, že o svojom týraní vlastne ani nevedia, „iba cítia diskomfort“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Domáce násilie na ženách je ešte aj v súčasnosti tabuizovanou témou. Mnoho týraných žien považuje násilie za dverami svojho bytu za súkromný problém svojej rodiny. Azda každý z nás však zachytil fakt, vyplývajúci z výsledkov kampane mimovládnych organizácií, podľa ktorých má každá 5. žena na Slovensku skúsenosť s domácim násilím. Výsledky spomínaného prieskumu však vyvracajú predstavu, že násilím trpia len ženy zo sociálne slabších rodín, či ženy s nižším stupňom vzdelania. Nezatvárajme preto oči nad týmto problémom. Dimenzia domáceho násilia je alarmujúca a žiadna spoločnosť nemôže tvrdiť, že sa v nej nevyskytuje. Domáce týranie nie je len súkromným problémom týranej ženy, je to celospoločenský problém . V prevažnej väčšine prípadov je obeťou násilia žena - manželka, partnerka či družka. Domáce násilie má množstvo foriem. Fyzické násilie od fackovania, až po pokus o vraždu. Inou, no nemenej závažnou formou je psychické týranie. Psychické násilie zahŕňa správanie, ktorého účelom je zastrašiť alebo prenasledovať. Tento druh násilia sa prejavuje vo forme hrozieb opustenia alebo týrania, domáceho väznenia, neustálym dohľadom, hrozbami odobrať právo opatrovať deti, hrozbami ničenia predmetov, izoláciou, verbálnym útočením a neustálym ponižovaním. Takto týrané ženy spravidla mlčia. Mnohokrát v záujme zachovania rodiny alebo pociťujú hanbu či dokonca vinu. Ešte častejšie z dôvodu, že o svojom týraní vlastne ani nevedia, „iba cítia diskomfort“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte stále sa pričasto pripisuje vina obetiam za to, že násilie vyprovokovali, alebo že sa nedokážu vymaniť zo vzťahov poznačených násilím. Psychoterorista je totiž prefíkaný a vie svoju obeť manipulovať. Čo je ešte tragikomickejšie, nestáva sa to iba ženám. Istá štúdia nedávno zverejnila štatistiku týrania mužov, ktorá sa vo svete v rôznych krajinách pohybuje od 5 do 20%. Experti v oblasti násilia páchaného na ženách či mužoch ako príčiny uvádzajú nečinnosť v konaní proti násiliu, predsudky, mýty a spoločenské tolerovanie domáceho násilia. Ešte masívnejšie sú nálezy v komunitách. Ako ďalšie príčiny uvádzajú skutočnosť, že agresori za svoje správanie nie sú sankciovaní, taktiež zneužívanie nerovnomerného rozdelenia moci medzi mužmi a ženami i ekonomická závislosť ženy od muža. Dobre a povedzme si pravdu, koľko bolo prípadov z praxe, že týraná žena prišla na policajnú stanicu a verejná moc sa správala akoby viac ochraňovala samotného ubližovateľa než obeť?

SkryťVypnúť reklamu

Násilníci často nevnímajú svoje správanie ako výsledok naučeného správania a neveria tomu, že ich násilné správanie môže mať negatívne dôsledky, to je ten horší prípad, ktorý má korene vo výchove alebo prístupe spoločnosti.

Násilie voči ženám a vo vzácnych prípadoch aj voči mužom sa týka nás všetkých. Zo strany štátu je možnosť kontaktovať Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Ich pracovníci im musia zabezpečiť poradenstvo a v prípade potreby aj psychologickú pomoc. V prípade neplnoletých osôb má právo zisťovať rodinné a sociálne pomery dieťaťa a navrhovať súdu úpravu výkonu rodičovských práv. Na úrovni samospráv je povinná poskytnúť pomoc obetiam domáceho násilia obec. Po novelizácii zákona prešli originálne kompetencie zo samosprávnych krajov práve na obce, pre ktoré je udržanie takýchto zariadení luxusom. Súhlasím s Editou Pfundtnerovou, že domovy, útulky, krízové centrá či azylové domy potrebujú väčšiu všímavosť a legislatívnu úpravu zo strany štátu, taktiež vyriešenie otázky ich financovania. Tak, ako sa dopodrobna rozpiplal a upravil zákon v prípade hniezd záchrany, čo bol vynikajúci krok, potrebujú občas záchranu aj mamy. Lebo ak bude postarané o nich, tak budú aj spomínané hniezda zívať prázdnotou.

Marián Dunaj

Marián Dunaj

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme tak krátky život až mi je to smiešne ako sa staviame do roly toho, ktorý má vo svojom eLVéčku všetky planéty. Niekto je hore a niekto je dolu. Ten dolu je na ceste a potkýna sa o ďalších Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu