Krátky výlet do Hronseku a niekoľko otáznikov

Počas pobytu na Sliači sme si chceli pozrieť niečo z okolia. Z pôvodne plánovaného Badínskeho pralesa pre nedostatok času zišlo. Zmena programu v podobe dreveného artikulárneho kostola v Hronseku bol vic ako dostatočnou náhradou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Vybrali sme sa tam s manželkou iba kvôli kostolíku, príjemne prekvapila už samotná obec. V strede s ešte dostatočne zachovaným, ale predsa len po oprave volajúcom kaštieli. Na šťastie, obec má v ňom nejaké aktivity a tak nie je odsúdený k zániku. Verejnosti prístupnému parku dominuje 200 ročná lipa- chránený strom a kým sme sa ním potulovali, rozptýlení študenti z Banskej Bystrice sa venovali plenéru. Vstup do kostola je každú hodinu a tak sme sa tam pomalým krokom vybrali.

Po početnej skupine turistov z Čiech a asi desaťminútovej prestávke milá stará pani opäť otvorila kostol a vpustila nás dnu spolu s párom z Nemecka. Kostol je prekrásny, aj lipy okolo neho, hádam staršie ako tá pri kaštieli. Tie drevené kostoly sú unikátne, po nešťastí s Krásnou Hôrkou som si naňho hneď s obavami spomenul. Pani nám porozprávala o kostole a jeho histórii, počúvam len jedným uchom, lebo som si ju stihol prečítať na tabuli pred vstupom a motám sa po chóroch. Kostol je na zozname pamiatok UNESCO, a zatiaľ čo o ňom som vedel, o kaštieli a vodnom hrade v Hronseku počujem prvý krát.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vodný hrad je na začiatku obce, chránil asi oblasť medzi Zvolenom a Bystricou. Práve na ňom končila rozsiahla rekonštrukcia a na stavenisko sme sa samozrejme dostať nemali ako a tak je nafotený len spoza plota.

Tri naozaj pekné pamiatky v jednej obci, len ma trochu mrzí podľa mňa nepresnosť v informáciách o kaštieli a vodnom hrade na stránkach obce. Možno to nie je až tak dôležité, možno sú aj presnejšie informácie, len by som bol zvedavý, či mi niekto môže potvrdiť, alebo vyvrátiť moje domnienky.

O kaštieli sa tvrdí, že pochádza (nie že bol prestavaný) z roku 1775, štyri rohové bašty podľa mňa mali obranný charakter, na konci 18. storočia sa takéto objekty prestavovali (Markušovce) a tak by som kaštieľ zaradil do polovice 17. storočia. Opakujem, je to môj názor.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľmi podobné je to s vodným hradom, kde je uvedený rok vzniku 1576 ako gotickorenesančná stavba. Čiže z obdobia Tureckých vojen, z čias, keď bol dosť podrobne premyslený spôsob obrany Horného Uhorska. Vznikala Novozámocká pevnosť, možno najmodernejší fortifikačný systém tých čias v Európe (1573- 81), existovala už Komárňanská pevnosť (1572) a zrazu sa v údolí Hrona objaví naozaj stredoveký vodný hrad? Gotika v našom regióne vrcholila o trištvrte storočia skôr, ja by som ten hrad bez obáv posunul do histórie o 150 rokov staršej.

Mám radosť z toho, že je vodný hrad zachránený a opravuje sa, že kaštieľ je stále v uspokojivom stave a snáď aj vďaka vodnému hradu a rozvoju turizmu sa dočká opravy aspoň strecha (komín) a fasáda.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale ak je v obci pamiatka na zozname UNESCO, hádam by sa mohol niekto pozrieť aj na zvyšné dve pamiatky a opraviť údaje o nich, nebolo by to prvý krát, čo sa zažité tvrdenia dodatočne upravili (Urbanova veža v Košiciach).

Obrázok blogu

Domnievam sa, že bašty slúžili k obrane.

Obrázok blogu

Dodatočne si všímam, že je to laváčka.

Obrázok blogu

Neobývaný komín, to hniezdo môže mať 150 kíl a statike komína neprospieva.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Český turisti oddychujú v tieni, my čakáme na pani čo sprevádza kostolom. Vo vnútri je zákaz fotenia, tak len niekoľko detailov z drevenej fasády.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vodný hrad za plotom a detail z paláca, výrez z tej istej fotky.

Obrázok blogu
Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu