Obraz, okolo ktorého sme mnohí dlho chodili

Dlho, nevšímavo, splýval mi s inými reprodukciami na chodbách základnej školy. Včerajší blog Romana Kobíska o portréte chlapca mi "Dievčatko s bábikou" pripomenul. Trvalo dosť dlho, kým som ho našiel a identifikoval aj autora (Gyula Benczúr 1844- 1920). Nenašiel som ale inú fotografiu ako s logom SNG, dúfam, že to nevadí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Obrazová výzdoba sa na základných školách dosť opakovala, reprodukcie vo veľkých sériách chrlil akýsi štátny podnik, iný ich zase rozposielal po školách, nemocniciach, ubytovniach či internátoch. A na každom ráme samozrejme neodmysliteľné DKP (mladučkým ekonómom odporúčam neloviť v pamäti- podobnosť čisto náhodná).

Obrázok blogu

S týmto dievčatkom s bábikou som sa stretával notoricky vždy a stále, prisahal by som, že sme ho mali aj v škôlke. Najskôr som ho od iných veľmi neodlišoval, pravda ale je taká, že žiaden iný si už neviem vybaviť. Že je ten portrét dieťaťa nádherný, nežný a s malým, škeriacim sa gašparkom na kolenách až smutný, som zaregistroval neskôr, v dospelosti. Predstavujem si, ako dieťa poslušne sedí kým ju maliar zachytí, keď sa na ňu nepozerá, možno gašparkovi niečo povie a teší sa, až sa bude môcť ísť hrať. Obraz je signovaný letopočtom 1863; Benczúr sa narodil v Maďarsku, roky 1846- 61 prežil v Košiciach, kde navštevoval školu Klimkovičovcov a získaval maliarske základy. Neskôr študoval (a potom aj vyučoval) v Mníchove, najplodnejšiu časť života prežil a napokon aj zomrel v Maďarsku. K jeho veľmi známym obrazom patrí portrét cisárovny Alžbety (Sisi). Pre ukážku som ale vybral iný obraz, keďže sa už točíme okolo detských portrétov a to štvorportrét umelcových detí z roku 1881. Jedna radosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu