28.X.1918 verzus 1.I.1993

Tak som si prečítal zaujímavé blogy k výročiu vzniku prvej ČSR. Určite o pár týždňov pribudnú iné k "dvadsiatke" samostatného Slovenska. Nikomu nebudem brať jeho názor, napokon, každý názor pramení z nejakého poznania, nepoznania či skúsenosti. Názor môže prameniť aj z poznania a prekrúcania alebo obchádzania poznaného.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Som presvedčený, že sa už dvadsať rokov ochudobňujeme, ak tak okato ignorujeme 28. október, v súčasnosti iba pamätný deň, aj to nie pre každého. Zhodou okolností, aj 27. aj 29. október je pamätným dňom. Ten skorší je výročím černovskej tragédie, teda dňa, ktorý je spätý tak s menom Andreja Hlinku ako aj s menom Bjorna Bjornsona. Kvôli jednému Slovákovi sa v Černovej v roku 1907 strieľalo do ľudí, kvôli svetoznámemu nórskemu básnikovi a dramatikovi sa o Slovensku hovorilo. Neskorší je zase deň narodenia Ľudovíta Štúra (uvádza sa aj 28.október) a blíži sa jeho dvojsté jubileum (1815).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o to, kto je a kto nie je ochotný si pripomenúť, že tu vôbec nejaký 28.október bol. A aké ma pre to dôvody. Nepoznať vlastnú históriu je smutné, poznať ju a tváriť sa, že nie je o čom je už vzbudzujúce podozrenie, že dotyčný chce sám vyniknúť a nepotrebuje k tomu historické vzory. Všetko sa začalo od neho, to pred tým nestálo za reč, ešte chvíľu a bude nám všetkým dobre, len mu verte. A to nehovorím o Mečiarovi a jeho sľubovanom Švajčiarsku. Máme aj iných expertov, čo si kachličkujú kúpeľňu a tak nepostrehnú, čo sa to deje na ulici. Nie je to jeho práca. Viniť ho z toho, že naozaj rozhoduje o všetkom by bolo hlúpe. Je to ale vizitka jeho politiky, toho, ako ho vnímajú jeho partneri, obdivovatelia a napokon aj nohsledi. Ako nastavil latku a ako sa mu niekto chce zapáčiť, možno aj proti jeho vôli a najskôr o tom ani nevie. Je to smutné, je to hlúpe, je to podozrivé, pretože sa to stalo zámerne a nejde o tlačovú chybu. Keby ten kalendár vydala Slotova SNS, nečudoval by som sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Za akým účelom vydal Smer tento predvolebný kalendár s receptami a možnosťou vyhrať papučky smeráčky neviem. Niekto mi ho niekde strčil do rúk, možno bol k niečomu priložený a ostal doma, spolu s dvoma inými stolovými kalendármi na rok 2012. Všimol som si to až dnes, keď som čítal blogy a hľadal údaj o zaradení 28.októbra medzi pamätné dni. Ako vidieť, niekto si pamätá a niekto ešte viac.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V bežnom kalendári je 28.október riadne uvedený aj v zozname štátnych sviatkov a pamätných dní a tak isto aj na konkrétnom liste k príslušnému týždňu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V kalendári vydanom Smerom je síce sobota 10.marca vyznačená ako deň predčasných parlamentných volieb, vznik Československa zmizol úplne.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu