Ambrogio Lorenzetti: Alegória dôsledkov Dobrej a Zlej vlády.

Siena, 1337 až 1339. Čo sa dá povedať o Bratislave v rokoch 2010 až 2012, aký obraz ostáva po tejto poslednej aj po tých predchádzajúcich vládach. Ako sa Karol Róbert z Anjou vysporiadal so svojou "Gorilou".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Alegorická freska v sieni radnice vznikla ako politická objednávka vedenia mesta. Mestský štát Siena je od začiatku 12. storočia jedno z centier finančníctva a obchodu s vlnou. V tej dobe zmenil svoj status a z prevažne aristokratickej nadvlády sa pretransformoval na samosprávnu obec riadenú čoraz ľudovejšími konzulmi.

Sienska republika, zmietaná vnútornými bojmi medzi šľachtou a ľudovou stranou a vonkajším konfliktom so svojím veľkým rivalom Florenciou, vyšla z tohto sporu víťazne. Priebeh týchto konfliktov sa stal zázemím pre niektoré state Danteho Božskej komédie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

4.9.1260 Sienčania v bitke pri Montaperti porazili omnoho početnejšiu armádu Florenťanov.

Za pomoci zrady a ľsti samozrejme. Traduje sa však niečo iné. Pred bitkou bolo celé mesto v procesii venované Panne Márii ( o sile tohto zvyku napovie aj fakt, že naposledy tak Sienčania urobili v roku 1944, aby ochránili mesto pred spojeneckým bombardovaním ). Veliteľ Sieny a za ním všetko obyvateľstvo a klérus, prešiel bosý a prostovlasý, z ohlávkou okolo krku mestom k Dómu a spolu tak demonštrovali jednotu mesta.

Toto sa mohlo stať ideou a obsahom Lorenzettiho veľkolepej fresky. Ako všetko svetské snaženie, aj tento zámer zakapal v dôsledku niečoho neovládateľného a silne globálneho- čierneho moru v rokoch 1347/1348. Vtedy pravdepodobne zahynul aj Ambrogio a jeho brat Pietro.

Skryť Vypnúť reklamu

Trošku dlhý úvod zo stredoveku, ale potrebný. Čo sa dialo v 14. storočí na Slovensku? Veľká časť tohto storočia prebiehala počas vládnutia Anjouovcov na uhorskom tróne. Karol Róbert z Anjou, synovec svojho menovca a kráľa neapolského, prišiel do Uhorska z prostredia, kde sila mestského štátu bola dostatočná, aby sa o ňu kráľ uchádzal ako o silu rovnocenného partnera. Toto si priniesol zo sebou a v boji o trón a vplyv na vládnutie so silnými oligarchami ako boli Omodejovci na východe Slovenska a Matúš Čák Trenčiansky. V Uhorsku bol zmätok, panovalo tu bezvládie a to bola živná pôda pre masívne rozkrádanie kráľovstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodlo sa až v bitke pri Rozhanovciach 15.6.1312, kde za výdatnej pomoci spišských Sasov a vojska z Košíc oligarchovia podľahli. Celé obdobie vlády Anjouovcov bolo obdobím zlatého veku rozvoja miest a mestských práv na Slovensku. Privilégia, podpora cechov a slobodného obchodu, ťažba drahých kovov a hutníctvo malo blahodarný vplyv na hospodárstvo kráľovstva. Za pomoci pozvaných cudzincov, ale v prospech rozvoja miest.

V Siene už skoro sedem storočí v Palazzo Pubblico žiaria fresky Lorenzettiho, nájde sa nejaká kontinuita siedmich storočí aj na Slovensku? Ja by som ju hľadal v kremnickej mincovni, údajne najstaršej nepretržitej výrobnej prevádzke na svete. Samozrejme dôsledok politiky Róberta z Anjou.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké sú cnosti Dobrej vlády podľa Lorenzettiho? Nájdeme tam Veľkodušnosť, Miernosť a Spravodlivosť, Rozvážnosť, Pevnosť, Mier a Bezpečnosť ( tá sa vznáša v povetrí a v rukách má šibenicu s obesencom ).Tyrania, Pýcha, Márnivosť, Zrada a Ukrutnosť patria na druhú stenu.

Nech si už vykreslíme akýkoľvek obraz o hociktorej vláde Slovenska, vždy to bude iba obraz Číča, Mečiara, Čarnogurského a znovu Mečiara, Moravčíka a znovu Mečiara, Dzurindu a Dzurindu, Fica a napokon dosluhujúcej Radičovej. A koho ďalšieho a aký je a bude ich odkaz? O koho sa opierali doterajšie vlády, o občana alebo o „oligarchie“ drancujúce vo svoj prospech? O občana zatiaľ ani jedna, to som si istý. Obklopiac sa poradcami zobrala si každá vláda občana do huby len na to, aby ho poriadne rozžula a ako bezbranný predkrm ponúkla tej či onej skupine investorov.

Vláda ktorá sa nevie oprieť o občana je slabá vláda a slabá vláda je korisťou vlkov. Je to Zlá vláda. Predstavte si ktorúkoľvek tvár z dnešných volebných kampaní a bilbordov, vidíte Cnosť a či Neresť? Ak cnosť, ste práve v štádiu rozžutia a ešte ste to nezbadali. Poviem to tak stredoveko, ešte vami nepresiakli jedovaté sliny.

Celé storočie si Fuggerovci budovali cez Thurzovcov a slabých uhorských kráľov svetový monopol na meď vďaka ťažbe v Banskej Bystrici a ovládli obchod z drahými kovmi. Údajne znížili rýdzosť v uhorskej mene a na tom stál základ ich bohatstva.

Najdrahšie diaľnice v Európe, predražené tunely či štadióny, deblokácia ruského dlhu a vyvraždené biele kone, vytunelované banky, zadlžené nemocnice, kolabujúce školstvo, infantilní prezidenti, mafiánske maniere na každom stupni.

A aby som bol aj konkrétny, kľudne sem zaradím aj snahy Slovenskej banskej komory o zmenu legislatívy v neprospech obcí a miest založenej na tom, že im bude odopreté právo veta pri zamietaní ťažby kyanidovou metódou. Nuž, po kanadských prospektoroch sa do Kremnice hrnú cyperský a cyperským firmám sa u nás nesmierne darí.

Návrh surovinovej politiky SR z dielne MŽP SR je doteraz MH SR prehliadané.

Každý jeden ( predseda vlády, minister ) je v tom namočený až po uši, minimálne tým, že nekonal, keď konať mohol a mal. On sa radšej stará o to, ako poškodiť svojho predchodcu a potencionálne budúceho soka. Teraz sa nestačia čudovať, čo všetko sa dostáva na povrch, ako ich všetkých majú „Fuggerovci“ v hrsti za tú časť tela, ktorá Radičovej chýba.

Skôr či neskôr „Fuggerovci“ zdvihnú kotvy, ich impérium je bezbrehé. Potom už môže nový premiér, bosý a prostovlasý, s ohlávkou okolo krku kráčať od Úradu vlády k parlamentu a zaprisahávať sa a klásť na oltár vlasti čo len chce.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  602
  •  | 
  • Páči sa:  625x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu